Каде да се пожалам за дискриминација по национална основа ?

  • Креатор на темата FB
  • Време на започнување
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Апсолутно дека нема. И некој албанец нема никој да го примора да учи македонски, има албанци во администрација сега, на на на :))))))))))))
Али лепо би било кога сите би го знаеле јазикот на другиот. Толку јазик кршиме да учиме туѓи јазици, а оној на комшијата не го знаеме. Не за друго, од инает не го знаеме. Нико нече да вас бије. Нико нече моју земљу направити двојазичну (или како и да одеше, признавам дека српскиот крш ми оди).
Одамна си легнаа децата Принц 23.20 ...не те читаат.
Што се случува со братучедите твои овде ???
Сите учат шведски имаат право на еден час неделно на свој јазик ,ги има еден куп....
 
P

Princ

Гостин
Можеби не е тема на разговор ама сакам да ми објасниш зошто секогаш кога се возам во автобус Албанци, а не Македонцки урлаат у позадина се бесат на држачите, закачаат луѓе и што уште не ? Зошто најголем дел од инцидентите се предизвикани од Албанци ? Ова се факти. Стварно не ми е јасно зашто толку голема агресивност. Тоа ви е во крвта или што ? И баш поради ова неможам да почитувам некој што повеќе сака војна одколку мир.
Во крвта на некои е веројатно. И не урламе сите (јас со слушалки сум во бус најчесто, ниту урлам, ниту пак сакам да слушам урлачи).

--- надополнето ---

Одамна си легнаа децата Принц 23.20 ...не те читаат.
Што се случува со братучедите твои овде ???
Сите учат шведски имаат право на еден час неделно на свој јазик ,ги има еден куп....
Тоа е швецка, земја што им дала се на своите граѓани. Ова е македонија, земја што зела се од своите граѓани. Затоа уште се расправаме за патоказите.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Интересно мислење. Во Рашче до вчера на 100 македонци полицајци, имаше 1 албанец. А нема ниеден македонец во селото (или околината).
Ако, нека има одреден процент на албанци цајкани во прилеп. И одреден број македонци во рашче. Во спротивно ќе треба ниеден албанец во Прилеп, и ниеден македонец во Рашче, а тоа мене не ми звучи баш убаво (винк-винк, федерализација).

А оти не ме доцитираш, и најбитниот дел го изоставаш.
Во ред, еве нека има. Ама да има некој неписмен сообраќаец без возачка дозвола, што дели казни од 100 евра нагоре ко да се шекерчина? И другиот пример, со земјоделски да биди инспектор за наркотици??? За ова ти зборувам јас.
Значи немој да мислиш дека имам нешто против вас. Напротив, пред некој месец пијав кафе и сокче на липковски брани и ми се чудеа македонциве. Ама вакви работи брат, шо не е , не е вред...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Во крвта на некои е веројатно. И не урламе сите (јас со слушалки сум во бус најчесто, ниту урлам, ниту пак сакам да слушам урлачи).

--- надополнето ---



Тоа е швецка, земја што им дала се на своите граѓани. Ова е македонија, земја што зела се од своите граѓани. Затоа уште се расправаме за патоказите.
Сега ме разочара ,волку нителигентен одговор не очекував ,батали тогаш..
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Во крвта на некои е веројатно. И не урламе сите (јас со слушалки сум во бус најчесто, ниту урлам, ниту пак сакам да слушам урлачи).


Не на некои туку на повеќето. Има и некои што се скроз ок и си ги поштувам таквите али се во помал број. Тоа највеќе ми смета. Таа агресивност и омраза. Можам да прејдам и преку јазикот и преку се ама тоа никогаш нема да го разберам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Море Принц, дај не заебавај чоек, во Прилеп конкретно, во полиција има 3-40 полицајци албанци. А во Прилеп нема ни една фамилија албанци. И пази, до пред некој месец имаше сообраќаец албанец, што немаше возачка дозвола, и застанат на раскрсница реди казни ко на норма да е. Е такви ми смета мене бе брат, ти не ми сметаш воопшто. Ми смета што имам другарка со полициска академија, а работи во приватен катастар, а албанец со земјоделски е инспектор за наркотици. Е то ми смета... дај жити се да не се прајме на трипол, реално да гледаме...

Да ја поздравиш другарка ти никој со сила не ја терал да студира полициска академија, а тој што е со земјоделски дедо му во УДБА бил затоа е таму вработен :nesum:.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дели казни ама и кини дискриминирачки :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
P

Princ

Гостин
Сега ме разочара ,волку нителигентен одговор не очекував ,батали тогаш..
Ниту јас дека после блефот дека "сите албанци оделе на лекар исклучиво кај македонци" не очекував дека пак ќе се вратиш на темава.

--- надополнето ---

Што ви зела ?
И зошто да го учам македонскиот кога горенаведениов не знае да чита македонски??? Не бре, фати таму учи цепање дрва, си има филозофија и таму.
Значи да појаснам, реков земја што зела се од своите граѓани. Сите. Земај секирата сега и цепај дрва. Или да ти најдеме врски во јавна администрација да клатиш врата.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ниту јас дека после блефот дека "сите албанци оделе на лекар исклучиво кај македонци" не очекував дека пак ќе се вратиш на темава.
Ти против 42 години работен стаж во градска болница на мој родител ??? Не биди смешен ...
 
P

Princ

Гостин
А оти не ме доцитираш, и најбитниот дел го изоставаш.
Во ред, еве нека има. Ама да има некој неписмен сообраќаец без возачка дозвола, што дели казни од 100 евра нагоре ко да се шекерчина? И другиот пример, со земјоделски да биди инспектор за наркотици??? За ова ти зборувам јас.
Значи немој да мислиш дека имам нешто против вас. Напротив, пред некој месец пијав кафе и сокче на липковски брани и ми се чудеа македонциве. Ама вакви работи брат, шо не е , не е вред...
Дека навистина не ми се коментираат поединечни дела/активности, извини :/
Стап ме боли мене што одреден цајкан во прилеп делел казни од 100 евра нагоре ко да се шекерчина. Што се однесува до мене, ACAB - без разлика на вера/националност.

--- надополнето ---

Ти против 42 години работен стаж во градска болница на мој родител ??? Не биди смешен ...
Му се пуштале/удварале за да ги гледа подобро. У стилу као тебе докторе нема на белиов свет. Нема врска, немало избор, немало лекари албанци. Денес има, и тоа бааги добри.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И зошто да го учам македонскиот кога горенаведениов не знае да чита македонски??? Не бре, фати таму учи цепање дрва, си има филозофија и таму.
Значи да појаснам, реков земја што зела се од своите граѓани. Сите. Земај секирата сега и цепај дрва. Или да ти најдеме врски во јавна администрација да клатиш врата.
Секирата не е СЕ во мојот живот...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Дека навистина не ми се коментираат поединечни дела/активности, извини :/
Стап ме боли мене што одреден цајкан во прилеп делел казни од 100 евра нагоре ко да се шекерчина. Што се однесува до мене, ACAB - без разлика на вера/националност.

--- надополнето ---



Му се пуштале/удварале за да ги гледа подобро. У стилу као тебе докторе нема на белиов свет. Нема врска, немало избор, немало лекари албанци. Денес има, и тоа бааги добри.
Ме повлече за јазик...да не заборавиш дека провоцираш....
Во времето 2001 ва кога јас бев на косовска граница во војна со окупаторската стока од КЗК во градската болница носат ранет човек терориста кој треба да го згрижи мојот родител.Работата е завршена професионално ,т.н.човек е жив и здрав по што неговиот татко нуди 500 марки за благодарам .
На ова мојот родител му кажува дека тоа му е работа а ако некој го праша приватно ни 500 000 немаше да го спасат.....ајт...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom