Каде да се пожалам за дискриминација по национална основа ?

  • Креатор на темата FB
  • Време на започнување
П

Пепси_

Гостин
.........мојот совет Е:..........не се жали ни јавно,ни пред институции ниту сајбер........туку пакувај КУФЕРИТЕ и ич да не те боли џони за државава и народов.........а СЕКОГАШ,баш СЕКОГАШ САКАЈ ја Твојата Татковина и секогаш ТАГУВАЈ какво парче рај УНИШТУВААТ оваа држава и овој народ!!!!!
Воа лично требе да го сванам или онака ти дојде мене да ме цитираш ? :) :)
 
Член од
30 март 2011
Мислења
117
Поени од реакции
12
Кај нас Албанците глумат црнци ,у америка дури и претседател им дојде црнец па што сакаме една Македонија да не подклекне под тоа ,тоа е тренд во моментов и тоа лош тренд она Опра филм разбираш ,немам против нив ништо ама да ни зимаат работа иако не ги бива и немаат доволно школо сепак тоа не иде ...
Не верувам во заеднички живот и еве зошто ,па маж и жена од иста вера од иста националност па ке се разведат ке се испокараат па нема да сакаат очи да си видат,или 2ца браќа од една мајка родени ке речеш па ке се скараат и нема моабет да прават цел живот а не па вери и народи да мешаш со сила али јебига тоа е....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Каде да се пожалам за дискриминација по национална основа ? Знам дека има таков закон за не-дискриминација по национална основа и знам дека на телевизија кажуваат колку се пожалиле па бидејки јас сум одбиен од еден оглас каде што конкурирав сметам дека е поради тоа што сум македонец сум дискриминиран сакам да ми кажете каде да се обратам?
Мора да те разочарам брате.. Нема кај да се жалиш..Едина опција ти е со бомба да влезеш у таа институција и да разнесеш све у пм.. Веруј ќе бидеш херој, ќе те има по учебници
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.084
Постојат многу видови дискриминација, врски, книшки...

Што се однесува за докторите...албанците гледам идат кај мојот стоматолог-македонец, кога бирав хирург, едниот беше другиот не беше македонец, Др. Африм е јака фирма, не би ја мењал за рентген услуги. Ако добро си ја врши работата, гледам соодветна услуга за иста цена.
Од друга страна сите заедно идеме у Веро, штедиме во стопанска...кои влечат корени од земја непријател на државата број еден. Ни останува само рамстор, но и таму треба селекција...не се сите еднонационални, па можеби некој продавач е од...
А ако е србин, црногорец или хрват?
 

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
Добро, еве да речеме во едно државно претпријатие излегува конкурс за (хипотетички) говорам за 6 вработувања - граѓани на РМ, колку процентуално треба да бидат македонци, колку албанци, роми, срби, босанци...?
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Добро, еве да речеме во едно државно претпријатие излегува конкурс за (хипотетички) говорам за 6 вработувања - граѓани на РМ, колку процентуално треба да бидат македонци, колку албанци, роми, срби, босанци...?
65% Македонци, 25% Албанци и 10 % од другите националности, ако во тоа претпријатие веќе ја има оваа процентуална застапеност. Ако ја нема најверојатно сите 6 Албанци ќе ги примат.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Прво: не го дрвете за квалитетот на нововработените албанци во администрацијата, ко да македонците во администрација саде генијалци се да го ебам. Сите оптан топтан, од А до Ш шапшали се, цела недела им треба еден допис да стокмат. За кур не ги бива. Макар и 150 години стаж да имаат.

Второ: и за бројот на нововработените не го тупете. Јас ви гарантирам дека ВМРО-ДПМНЕ има многу повеќе вработено отколку ДУИ, откако заеднички владеат ( од 2008, а и претходно со претходните влади ист беше случајот ), но секако дека за тоа вие не знаете, пошто "вашите" медиуми не ги пласираат тие информации во јавноста, а и да знаете, пак ќе преќутете и ќе цмиздрите како тоа 100 вработени албанци биле повод за дискриминација на кутрите македонци.

Трето: да ме послуши некој мене, цела администрација добива отказ, ама буквално цела, и организирано со автобуси ( ете од новите нека бидат ) се носат таму кај што им е местото, да орат ниви и да молзат крави. Ако и за тоа не ги бива, нека цркнат племе им ебам. После тоа се примаат нови квалитетни кадри, максимум 30% од сегашниот број на администрацијата, запазувајќи го процентот на правилна застапеност ( ќе се најдат 25% супер квалитетни албанци, ич да не ми се засекирате ) и еднаш засекогаш се отстранува ракот од оваа наша мила и сакана држава. :toe::toe: :helou:
:back::back:
п.с. бакнежите за Леандра се, да се знае (онака, од Љубов )... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom