Каде во градов прават најдобро гиро?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.613
па .. и во грција ставаат:confused: веројатно од таму
И таму ваљда им е нова мода, зошто ко помала кога одев и јадев гиро, немаше компири. Сеа не знам, одамна не сум била кај циганите, ама колку што знам не е оригиналниот рецепт со помфрит.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
300
И таму ваљда им е нова мода, зошто ко помала кога одев и јадев гиро, немаше компири. Сеа не знам, одамна не сум била кај циганите, ама колку што знам не е оригиналниот рецепт со помфрит.
Сега кога бев во Њујорк начекав еден настан на кој главно место има храната. Имаше од сите страни на светот...Меѓу другото налетав на гиро ... изгледаше исто вака


месото им беше перфектно...ама останатото(n)
го прашав дечкото зошто во гирото не ставаат компири и ми рече дека традиционалното грчко гиро е без компири:icon_lol:

и во грција на неколку места имам видено дека го продаваат без компири..искрено мене не ми е мн убаво без компирчиња..и онака прво нив ги јадам па останатото :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.613
Што знам, со компири ми е ко хамбургер да јадам :) Навикната сум без компири, во Турција на одмор јадев модел ко овој што го имаш ставено на слика и супер ми беше, само многу зачин имаше, наредниот пат кога јадев само кажав без зачини. Јадев кај Беко пред 2-3 недели пред да идам на одмор и ок беше само две работи ми пречеа:
- имаше компири;
- питата беше бутната во фритеза и имаше упиено толку маснотии што дури и лошо ми надојде.
Мислам, со кој мозок питата бутната у зејтини? Ај тоа што раката и преку 5 салфетки ми се измасти, мање битно, ама и лошо дури ми дојде од зејтинот. Компирите ги истрпев некако :)
 
I

Ivanovska

Гостин
Сега кога бев во Њујорк
ова сонуваше така? :)

Незнам кај прават најубаво гиро, најискрено. Не сум љубител на гиро, ама што имам пробано од една сендвичара во центар, преубаво беше!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
300
ова сонуваше така? :)

Незнам кај прават најубаво гиро, најискрено. Не сум љубител на гиро, ама што имам пробано од една сендвичара во центар, преубаво беше!
Глупа си важна ... треба да излезеш малку да прошеташ и да видиш живот подалеку од К вода...

и да..гирото јадев пред саат :vozbud: ама од гирадико..не беше толку лошо. овој пат барем компирите им беа топли
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.613
Што е толку чудно ако имало гиро во Њу Јорк? Кога бев во Њу Џерси ајвар видов во една продавничка.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Што знам, со компири ми е ко хамбургер да јадам :) Навикната сум без компири, во Турција на одмор јадев модел ко овој што го имаш ставено на слика и супер ми беше, само многу зачин имаше, наредниот пат кога јадев само кажав без зачини. Јадев кај Беко пред 2-3 недели пред да идам на одмор и ок беше само две работи ми пречеа:
- имаше компири;
- питата беше бутната во фритеза и имаше упиено толку маснотии што дури и лошо ми надојде.
Мислам, со кој мозок питата бутната у зејтини? Ај тоа што раката и преку 5 салфетки ми се измасти, мање битно, ама и лошо дури ми дојде од зејтинот. Компирите ги истрпев некако :)
Во мојот град имаше гиро, но не од она стандардното гиро што го знаеме (погоре на сликата) туку состојките беа замотани како во палачинка, и имаше зачин со интересен вкус. Подоцна тетин ми кажа дека е турски тој рецепт. Искрено јас немам поим за што се работи, дали знаеш што е тоа?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.613
Во мојот град имаше гиро, но не од она стандардното гиро што го знаеме (погоре на сликата) туку состојките беа замотани како во палачинка, и имаше зачин со интересен вкус. Подоцна тетин ми кажа дека е турски тој рецепт. Искрено јас немам поим за што се работи, дали знаеш што е тоа?
Појма неам што е тоа искрено, ако некој од членовите што имаат турско потекло читаат нека пишат :) Мада интригантно звучи ова што го кажа, прават уште?
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Појма неам што е тоа искрено, ако некој од членовите што имаат турско потекло читаат нека пишат :) Мада интригантно звучи ова што го кажа, прават уште?
Во мојот град не, го затворија за жал. А баш беше вкусно. Мотаа како палачинка месо (говедско или пилешко, немаше свинско), компири, салата и ставаа на месото некаков зачин даваше карактеристичен вкус.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
Сега кога бев во Њујорк начекав еден настан на кој главно место има храната. Имаше од сите страни на светот...Меѓу другото налетав на гиро ... изгледаше исто вака


месото им беше перфектно...ама останатото(n)
го прашав дечкото зошто во гирото не ставаат компири и ми рече дека традиционалното грчко гиро е без компири:icon_lol:

и во грција на неколку места имам видено дека го продаваат без компири..искрено мене не ми е мн убаво без компирчиња..и онака прво нив ги јадам па останатото :)
сигурно си јадела Greek-Italian-American Hybrid:pos:
No pita bread; No tzatiki sauce here, just mayo.And instead of white onions,
each slider was topped with a boisterously large leaf of basil and a thick rectangle of salty feta, a few red onions peeking out from underneath..
http://blogs.houstonpress.com/eating/2011/08/gyro_sliders_at_byzantio_a_gre.php
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.335
Поени од реакции
3.945
Во мојот град имаше гиро, но не од она стандардното гиро што го знаеме (погоре на сликата) туку состојките беа замотани како во палачинка, и имаше зачин со интересен вкус. Подоцна тетин ми кажа дека е турски тој рецепт. Искрено јас немам поим за што се работи, дали знаеш што е тоа?
Мислам дека тоа е Doner. Има и кај нас, пробајте, сите што јаделе ми го препорачуваат :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.842
Поени од реакции
3.388
Мислам дека тоа е Doner. Има и кај нас, пробајте, сите што јаделе ми го препорачуваат :)
Донер имаш во Стара Чаршија. Не сум го пробал, но кажуваат многу убаво било. Во Бугарија доста убаво фо прават гирото, а за Грците.....се знае, најубаво е таму. Иначе кај нас веќе никогаш нема да пробам повеќе гиро.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.614
Поени од реакции
8.075
Вчера јадев во Гирадико и тоа месото толку солено, како пред да го стават да се пече да го бркнале во сол, лошо ми стана... инаку другото се беше перфект.

Јаде некој вчера?
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.900
Поени од реакции
3.262
Во Гиро Мамас, пред некој ден јадев. Цена 150, ама затоа, гирото, мх мх! Вкусно потпечено, со сите салтанати, и за мое чудо, големо ми се виде.

Од Гиро Манија не јадам, ми нема вкус месото, а го имам начекано и жилаво, што според мене е гирохулење :) Се знае, гирото треба да е сочно, испечено со мерак, и да не се цеди од мрс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom