Кабала и нејзината симболика

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И те како, али не само белиот човек, туку секој човек кој е слободен и слободно размислува. Поготово ако тој човек е православен Христијанин кој навистина ја држи светата вера. КАбалата е религијата која сакаат да ја наметнат за светска религија која ќе го донесе новиот светски поредок на чело со Анихристот, лајк ит ор нот!
Џабе клеветиш, лагата не станува вистина, ни цела вечност да ја повторуваш. Провиден си.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
„With 32 mystical paths of Wisdom engraved יָהּ ,
the Lord of Hosts, the God of Israel, the living God,
King of the universe, El Shaddai, Merciful and Gracious,
High and Exalted, Dwelling in eternity, Whose name is Holy –
He is lofty and holy – And He created His universe with three books (ספרים),
with text (
ספר) with number (ספר) and with communication (ספור).
Ten Sefirot of Nothingness,
And 22 Foundation Letters:
Three Mothers,

Seven Doubles (анализа на две верзии на двојните букви)
And twelve Elementals.“ — Sepher Yetzirah, I:1

„With it He engraved and carved
22 Foundation Letters
Three Mothers

Seven Doubles
and Twelve Elementals“ — Sepher Yetzirah, I:10
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
@Ipsissimus, па ти цела книга „Канонот“ на Стирлинг си го сликал, како да е фото-модел :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин


Гуфот би требало да биде поврзан со Малкут, а Нефеш со Јесод. А во текстот спрема Телемапедија и на оваа слика Нефеш е поврзан со Малкут, а Јесод заедно со останатите пет сефироти се поврзува со Руах. И сега збунувачки е ова Нефеш со Малкут.[DOUBLEPOST=1471565730][/DOUBLEPOST]Гуф - Ашијах (материјален свет) - Малкут
Нефеш - Јецирах (формативен свет) - Јесод, Нецах, Ход
Руах - Бриах (креативен свет) - Тифарет, Чесед, Гебурах
Нешамах ,Хиах, Јешидах - Ацилут (архитепски свет) - Хокма, Бина, Кетер

Јас вака ги поврзав нештата во својата глава и кога ја видов сликата од Дрвото на Животот почна да ми се плаче. :vozbud:
 
Последно уредено од модератор:
S

SpaceTraveler

Гостин
Пред едно три години имам идено на овие сајтови и не ми се нешто допаѓа многу теорија само. Подобро психологија ќе седнам ќе учам...
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Пред едно три години имам идено на овие сајтови и не ми се нешто допаѓа многу теорија само. Подобро психологија ќе седнам ќе учам...
Секој според „желбата“ - односно коренот на душата.. Влези малку во „Библиотеката“ прочитај од „Шамати“ Ако те „заголица“ - добро - ако не ... пак добро ! Мош во следниот живот ....Поздрав
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Секој според „желбата“ - односно коренот на душата.. Влези малку во „Библиотеката“ прочита јод „Шамати“ Ако те „заголица“ - добро - ако не ... пак добро ! Мош во следниот живот ....Поздрав
И што ако се родам во Индија каде што имаат друг систем или пак во Кина или во Египет? Каде што системот на Кабала никогаш не допрел таму на некој места? Не знам јас лично не би гледал на кабала од таа перспектива толку веродостојно, Метатрон ја поминал бездната, Метатрон може само да зборува за кабала, ова ми звучи како тенисот порано во Франција, бил спорт само за богатите. :D[DOUBLEPOST=1471646002][/DOUBLEPOST]Многу егоистички ми звучи ова, во животот втор пат го слушам ,,доколку имаш прилика во наредниот живот" не бива овој живот ми е казна да не го спознаам духовното и демек тоа духовното го имаат само одредени учители или кабалисти, гурувци. Според ова што ти го имаш напишано од кабалата некој сака да направи религија и тоа не ми се допаѓа. Нема врска со животите, туку со тоа што за мене значи Кабала, дали сакам да ја изучувам теориски само или поради нешто друго.

Хиндусите си велат вака за својата религија, ајде може во нареден живот ќе имаш прилика да го запознаеш тој и тој гуру и да се просветлиш. Сега гледам и Кабалистите. :(
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
„Пламениот меч, како и Змијата на Мудроста се дел од Дрвото на Животот и се негов динамичен аспект кој што води надолу, односно нагоре, соодветно. Пламениот меч на Дрвото на животот ги следи сефиротите од Кетер(כתר)-Круната па до Малкут(מלכות)-Кралството (каде што се наоѓа неговиот врв), додека Змијата на Мудроста ги следи патеките од Тав(תו) па до Алеф (אלף) каде што завршува нејзината глава.

... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

Ако ги собереме вредностите на овие патеки се добива дека вредноста на Пламениот меч е:

777 = אלף+דלת+גמל+טית+למד+נון +פה +ריש +תו

777 = 400+200+80+50+30+9+3+4+1

Ако погледнеме во „Sepher Sephirot“ гледаме дека 777 е אחת רוח אלהימ חיימ (Achat Ruach Elohim Chiim) –Една е Таа Духот на Елохим на Животот, што го сумира во потполно единство целото „Дрво на Животот“ со сета негова комплексност и флексибилност.“

--- Пламениот Меч и бројот 777, Fra. Tz.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
„What is the meaning of the verse (Job 16:2),
"Should a wise man answer knowledge of spirit?"

What is "knowledge of spirit"?

This is the Knowledge that is close to the spirit.
Regarding this it is written (Isaiah 11:2),
"And there will rest upon him a spirit of God, a spirit of wisdom and understanding,
[a spirit of counsel and strength, a spirit of knowledge and the fear of God)."

[First comes] Wisdom, and then comes Understanding.

And in Understanding is "counsel, strength, knowledge and the fear of God."

But you told us that "counsel" is deeds of Kindness, and that Understanding is the Attribute of Justice.
(One is above the other.)
Knowledge is Truth. Knowledge is therefore that with which one recognizes the truth.
"The fear of God " is the Treasury of the Torah.“

- Bahir, Illumination, by Aryeh Kaplan


The Bahir is one of the most important of all classical Kabbalah texts. Until the revelation of the Zohar in 13th century Spain, the Bahir was one of the most influential and widely quoted primary source of Kabbalistic teachings.


Исто и Гершом Шхолем зборува за оваа книга која била и сеуште е еден вид на канон во еврејската ортодоксна кабала. Можеби ќе најдете информација дека е прв кабалистички текст некогаш напишан...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Хебрејскиот јазик е еден од ретките јазици каде што менувањето на местото на буквите во еден збор, гради нов збор што има свое значење во хебрејскиот јазик.

На пример אבד значи уништување, а בדא значи да измислиш нешто ново, да започнеш нешто ново...
Интересно нели :)
А и секоја од 22-те букви, поврзани меѓу себе гради збор!
Некои можеби ќе ми заблагодарат еден ден, тајно ;)

Ете што вели еден голем познавач на кабалата за пермутациите кои може да се најдат и во други книги:

„This mystery teaches that everything in the universe, and every
Merkava, was created through permutations of the letters of the
alphabet. This is the Kabbalah tradition found in the Sefer Yetzirah,
which speaks of the permutation and cycling of the letters.
:::::::::::::::
Letter permutations are th erefore a door to the most profound
depth s. Through th em, he can discern the depth of Wisdom, and the
wonder of the creation of everything that was formed , each thing
according to its kind .
:::::::::::::::::::::::::::::
There is a special technique, known as cycling (galgal) through which one permutes
the letters of a word in a prescribed manner. Writing in this manner is a type of meditation,
where one makes use of both the path of the body and that of the intellect.
:::::::::::::::::::
The way of Permutations (Tzeruf) is the closest way to truly know God, more so than any other way.
The individual who wishes to enter the Way of permutations should immediately test and permute
(purify) his heart with the great fire, which is the fire of darkness.
::::::::::::::::::::

"Declare the letters backward, and then we will know that you are gods, that you can do good and evil, and we will meditate and see together" (Isaiah 41 :23) (заб. преводите на не-евреи се разликуваат од овој превод).

--- Meditation and Kabbalah, A. Kaplan
 

Kajgana Shop

На врв Bottom