Кабала и нејзината симболика

Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Тоа е твој личен став и треба да стои пред реченицата едно МОЈ СТАВ Е ДЕКА... и да продолжиш со цитатот пошто мене и многумина милионе и те како не иразува тој став на Црквата која е жив организам и секојдневно дава одговори на секакви филозофски, психички, психолошки, социопатолошки и незнам се какви не проблеми со кои се соочува човештвото. Не се изостава и онтолошкиот проблем кој Цркавата го смета за приоритетен бидејќи комплетно ја претставува и мисијата на истата која е СПАСЕНИЕТО НА ЧОВЕКОТ преку враќањето во првобитната состојба на заедничарење и тоа фејс ту фејс со Создателот- Троедичниот Бог, Отец Син и Свет Дух. Сето тоа неможе да се спореди со безличноста на кабалата касде се повикува секоја личност да си изнајде сопствен пат до некакво псевдоблаженство. Таа многуличност на патишта се заплеткуваат во милионите магиски методи каде човек не само си ја губи сопствената личност и се претопува во едно безлично НИШТАВИЛО (ајн соф) наспроти надградувањето на личноста преку самоознавање кое Православната Светоотечка Црква го нуди како терапија против разноразните човечки страсти кои го водат во состојба на болест, грешност, одвоеност од Бога. Затоа во најмала рака го сметам за погрешен, ако не и смешен твојот пост во врска со црквата која не ја познаваш, за разлика од кабалата која сум ја практикувал и познавам.
Мислиш дека се знаеш.дека Црквата има одговор за се?Ајде тогаш опиши ми го човековиот дух,каде се наоѓа,како се вселува во човекот ,а како си заминува во смртниот час.Велите дека човекот има и душа,која е нејзината функција,каде е сместена?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Мислиш дека се знаеш.дека Црквата има одговор за се?Ајде тогаш опиши ми го човековиот дух,каде се наоѓа,како се вселува во човекот ,а како си заминува во смртниот час.Велите дека човекот има и душа,која е нејзината функција,каде е сместена?
Батали црква, нема тема што не ја спамираат со нивната црква.
Кабалата не се темели на догми и верување, кабалата е метод. Кабалистот медитира, се стреми да навлезе во суштината на идејата, да ја разбере, да ја осознае а не да верува. Затоа го постирав текстот за клифотите (лушпите).
И сега имаме ситуација кога човек прогласува нешто за погрешно или опасно, врз основа на своето верување, не врз снова на Знаење или Разбирање, туку врз база на верување.....
Ако никогаш не си стапнал на некој пат, како ќе знаеш каков е тој, дали се заплеткувал и дали се одплеткувал?!
Колку повеќе гледам вакви ликови, толку повеќе ми е јасно зошто овие области во минатото биле во тајност....
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Батали црква, нема тема што не ја спамираат со нивната црква.
Кабалата не се темели на догми и верување, кабалата е метод. Кабалистот медитира, се стреми да навлезе во ....
...да навлезе во ништото, да се изгуби во една наводно вселенска совест која не постои. Кабалата не е МЕТОД туку методи - како жто велиме во мојата мила родина КОЛКУ ЛУЃЕ ТОЛКУ КАРАКТЕРИ (што би се превело по кабалистички - колку кабалисти толку методи). Затоа и кабалата не држи вода, зашто секој ке каже дека го нашол патот. Толку Кабалисти а секој различно кажува. Затоа кога во почетокот се стварала кабалата рабините имале несогласувања за потоа да замачкаат очи со тоа дека има многу методи да се стигне до врвот. Затоа ги препуштаме да си се лажат самите себе си а ние ќе ја промовираме и понатаму Едната во Дух Црква која водејќи корен од Старозаветната до ден денешен е Вистинита и Непроменета.[DOUBLEPOST=1420991807][/DOUBLEPOST]
Мислиш дека се знаеш.дека Црквата има одговор за се?Ајде тогаш опиши ми го човековиот дух,каде се наоѓа,како се вселува во човекот ,а како си заминува во смртниот час.Велите дека човекот има и душа,која е нејзината функција,каде е сместена?
Не се брзај, све ќе ти биде одговорено у даден момент. Со свои очи ќе го видиш! Само се надевам ќе биде за добро а не за лошо.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
...да навлезе во ништото, да се изгуби во една наводно вселенска совест која не постои. Кабалата не е МЕТОД туку методи - како жто велиме во мојата мила родина КОЛКУ ЛУЃЕ ТОЛКУ КАРАКТЕРИ (што би се превело по кабалистички - колку кабалисти толку методи). Затоа и кабалата не држи вода, зашто секој ке каже дека го нашол патот. Толку Кабалисти а секој различно кажува. Затоа кога во почетокот се стварала кабалата рабините имале несогласувања за потоа да замачкаат очи со тоа дека има многу методи да се стигне до врвот. Затоа ги препуштаме да си се лажат самите себе си а ние ќе ја промовираме и понатаму Едната во Дух Црква која водејќи корен од Старозаветната до ден денешен е Вистинита и Непроменета.
Нешто си измешал лончињата, денес христијанството (она вистинитото и непроменето) има 30 000 со букви: триесет илјади деноминации! И сите се како рогови у вреќа! Фабрика за секти....
Што се однесува до кабалата, мојот предизвик до тебе сеуште важи, сакаш очи во очи, сакаш виртуелно, ќе дискутираме и ќе видиме колку разбирање и знаење имаш. Ако одбиеш, тогаш собери си опашката и шири ја твојата омраза и клевети на друго место.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.942
Кабалата е езотерната страна на Христијанството, како што јогата е езотерната страна на Хиндуизмот и сл.
Ние ја гледаме само егзотерната.
Егзотерната страна, односно официјалната црковна догма, е сосема доволна за обичниот човек, да биде на прав пат. Затоа и другава е езотерна, затскриена, би рекол некој.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Кабалата е езотерната страна на Христијанството, како што јогата е езотерната страна на Хиндуизмот и сл.
Ние ја гледаме само егзотерната.
Егзотерната страна, односно официјалната црковна догма, е сосема доволна за обичниот човек, да биде на прав пат. Затоа и другава е езотерна, затскриена, би рекол некој.
Кажи ми ги допирните точки на кабалата со Христијанството (како учење)? Пошто ова што го кажуваш е тешка дума...[DOUBLEPOST=1421106543][/DOUBLEPOST]
....
Што се однесува до кабалата, мојот предизвик до тебе сеуште важи, сакаш очи во очи, сакаш виртуелно, ќе дискутираме и ќе видиме колку разбирање и знаење имаш. Ако одбиеш, тогаш собери си опашката и шири ја твојата омраза и клевети на друго место.
Тебе младичу гледам дека ти е стало до тоа да си ги мериме. Епа ја не си го мерам со некој кој не е на мое ниво.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тебе младичу гледам дека ти е стало до тоа да си ги мериме. Епа ја не си го мерам со некој кој не е на мое ниво.
:pos:Па нормално, не ни очекував нешто друго освен кукавичлок и клевети кога си ти во прашање.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Ова е сосема краток есеј за „двојните“ букви од хебрејскиот алефбет, кои се седум на број поврзани со симболи од многу различни системи.
Направена е табела за да не се премногу пишува и да се изгуби смислата на есејот и разликата што сака да ја прикаже истиот.
И да те потикне да истражуваш повеќе и подлабоко. Можеби требаше да се напише многу поопширно со вовед за буквите, зошто седум итн, но тоа ќе создадеше книга, а не есеј.

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Можеби ќе биде досадно за некои кои претрчуваат преку или околу темава... но нека стои тука..

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Уште колку мора да се научи за да се постигне барем малку од ова што го спознал Гершом Шолем...

Во врска со оваа „слика“ на човекот, оваа астрална слика (идеја која ја позајмиле кабалистите од други философии) можете да го прочитате и Кроулиевата визија позната како „Ѕвезден сунѓер“.
Мислам дека ќе увидите како „Кроули ги надминал“ проблемите на gestalt со трансмиграцијата и како во бесконечното божествено човекот како лик (tselem) на тоа божествено - сепак може да ја има својата индивидуалност во безвременското, работејќи на Земјата.

... tselem means in Hebrew a plastic image. A plastic image. Thus, when God says in the bible we want to make a man in our tselem, in our image, and if it reads in the following first, "In God's tselem he created man,"

Special attention must be called to the doctrine of the particular, the individual spiritual shape – I would use the German term gestalt – of the essence of every human being

When the doctrine of transmigration of the soul, which was generally acceptable by most, if not all, the kabalists was apt to put it to doubt the specific uniqueness and irretrievability of human life. Life was lived once and what you don’t do in this life cannot be retrieved by something else. The doctrine of transmigration changed this and made the unit of life a rather cosmic unit and not one time, 70 years

This moment of gestalt which is evidently incompatible with the transmigration of the soul and which the Zohar and other writings call the tselem of men, gives rise to the question whether we have here a kabalistic form of the idea of the self as a deeper spiritual essence of man or whether it is a version of the attrition or concept of man's astral body – or psychic body, to use the neo-Platonic term living up to this very day – which constitutes a mediating an independent third realm in addition to the realms of body and soul.

Линк до аудио снимката и до целиот текст.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Прочитав нешто и многу ме заинтересира, иако морам да признам дека незнам ама баш ништо за кабалата. Ако може некој што има знаење и размислување за ова, нека ми даде свое мислење.
Пишуваше дека сето ова што се случува во Европа е брутален обид да се уништи белиот човек кој е единствениот прав противник на кабалата.
Можно ли е навистина да во сите овие збиднувања е вмешана Кабалата?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прочитав нешто и многу ме заинтересира, иако морам да признам дека незнам ама баш ништо за кабалата. Ако може некој што има знаење и размислување за ова, нека ми даде свое мислење.
Пишуваше дека сето ова што се случува во Европа е брутален обид да се уништи белиот човек кој е единствениот прав противник на кабалата.
Можно ли е навистина да во сите овие збиднувања е вмешана Кабалата?
Чиста глупост.... Уште една од низата небулози од типот харп антени, кемтреалс и слични глупости.

Кабалата е метафизички приказ или шема во која е прикажан односот помеѓу креацијата и креаторот. Самиот збор - "кабала" значи примање и се однесува на бесконечната "Светлина" што креацијата ја прима и која е суштината на сите нешта. Кабалата ги категоризира субјективните особини што произлегуваат од манифестирањето на оваа Светлина и ги прикажува во вид на шема позната како "Дрво на Животот". Ова "дрво" се состои од десет сефироти и секоја претставува ниво и особина на таа бесконечна Светлина низ нејзиниот процес на манифестирање од "највисок"(кетер) до "најнискиот" - материјалниот(малкут).

Во секој случај, за кабалата не се учи од теории на заговор или од верски фанатици според кои се што не е дел од нивната вера, автоматски е од ѓаволот и е зло.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Прочитав нешто и многу ме заинтересира, иако морам да признам дека незнам ама баш ништо за кабалата. Ако може некој што има знаење и размислување за ова, нека ми даде свое мислење.
Пишуваше дека сето ова што се случува во Европа е брутален обид да се уништи белиот човек кој е единствениот прав противник на кабалата.
Можно ли е навистина да во сите овие збиднувања е вмешана Кабалата?
И те како, али не само белиот човек, туку секој човек кој е слободен и слободно размислува. Поготово ако тој човек е православен Христијанин кој навистина ја држи светата вера. КАбалата е религијата која сакаат да ја наметнат за светска религија која ќе го донесе новиот светски поредок на чело со Анихристот, лајк ит ор нот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom