Кабала и нејзината симболика

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
In Hebrew Samael is spelled Samech, Mem, Aleph, Lamed. Four letters. This is a four letter name of God: a tetragrammaton.
Читав до тука.
Тетраграматон како четрисложното име на Бог, не се состои од било кои четири букви и не се пишува со мала буква.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Читав до тука.
Тука е проблемот, што читаш само до таму до каде што мислиш дека си нашол грешка. Дали ќе биде тоа пропуштена запирка, мала буква, не е важно, целта ти е остварена, си го нашол тоа што го бараш, грешка.
Проблемот е што читаш за да спориш и негираш а не да разбереш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Тука е проблемот, што читаш само до таму до каде што мислиш дека си нашол грешка. Дали ќе биде тоа пропуштена запирка, мала буква, не е важно, целта ти е остварена, си го нашол тоа што го бараш, грешка.
Проблемот е што читаш за да спориш и негираш а не да разбереш.
Ок, ако за тебе тоа е Тетраграматон, немам ја ништо против.
Цепај по својот пат.
Таа пракса одма со хистеришење, лични напади и параноја, наместо конструктивна дискусија, не ме тангира нешто многу-многу.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ок, ако за тебе тоа е Тетраграматон, немам ја ништо против.
Цепај по својот пат.
Таа пракса одма со хистеришење, лични напади и параноја, наместо конструктивна дискусија, не ме тангира нешто многу-многу.
Кој хистерише во случајов? Не може да прочиташ две реченици од пост кој има 50 и да кажеш - до овде прочитав и доволно е да го прогласам за глупост.
Општо познато е дека кабалистите и евреите за четириделното име на тетраграматонот користат ,,заменски" титули, описи и слично. Како Адонаи, Ел и слично. Ти тоа многу добро го знаеш.

 
Последно уредено од модератор:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Кој хистерише во случајов? Не може да прочиташ две реченици од пост кој има 50 и да кажеш - до овде прочитав и доволно е да го прогласам за глупост.
Општо познато е дека кабалистите и евреите за четириделното име на тетраграматонот користат ,,заменски" титули, описи и слично. Како Адонаи, Ел и слично. Ти тоа многу добро го знаеш.

Нема што да читам секој ебан пост до крај.
Еве на пример, почнувам да читам твој пост. Првите две реченици се обично хистерија и параноја и кажи ми зашто да губам време со тој ѕид од такви фрустрации?
Така и кај овој. Има повеќе автори што погрешно тврдат дека ова или она е Тетраграматон. Има секакви мислења, нема ја што да губам време со сите.
Автоматски споено мислење:

Ја би ти рекол тебе, најдобронамерно, со време (ако и не е касно веќе) да престанеш да се занимаваш со езотерија и окултизам. Ако си ја читал Дион Форчн, ќе знаеш зошто е тоа добро за твоето ментално здравје.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Нема што да читам секој ебан пост до крај.
Еве на пример, почнувам да читам твој пост. Првите две реченици се обично хистерија и параноја и кажи ми зашто да губам време со тој ѕид од такви фрустрации?
Така и кај овој. Има повеќе автори што погрешно тврдат дека ова или она е Тетраграматон. Има секакви мислења, нема ја што да губам време со сите.
Автоматски споено мислење:

Ја би ти рекол тебе, најдобронамерно, со време (ако и не е касно веќе) да престанеш да се занимаваш со езотерија и окултизам. Ако си ја читал Дион Форчн, ќе знаеш зошто е тоа добро за твоето ментално здравје.
Така е. Нема ти што да читаш до крај. Битно е да најдеш нешто за кое ќе цепидлачиш дека е глупост, параноја, хистерија. Бидејќи како што веќе реков, тебе не ти е битно да разбереш, да размениш мислења, аргументи, битно ти е да докажеш дека нешто е глупост и грешка.
Тоа што не е параноја и хистерија е фактот дека четириделното име на тетраграматонот многу често има заменски титули и описи и секој што е дури и површно запознаен со кабалата го знае тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Тоа што не е параноја и хистерија е фактот дека четириделното име на тетраграматонот многу често има заменски титули и описи и секој што е дури и површно запознаен со кабалата го знае тоа.
и врз база на ова се напишани еден тон бесполезни "кабалистички" списи, со извлечени заклучоци кои се базираат на погрешната премиса околу замените на слоговите
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
и врз база на ова се напишани еден тон бесполезни "кабалистички" списи, со извлечени заклучоци кои се базираат на погрешната премиса околу замените на слоговите
Како ти ќе знаеш дали нешто е полезно или не, кога праксата ја сметаш за демонска, опасна? Ти си верник, твојата валидност почнува и завршува тука - во вербата што кажал овој или оној светец, свештеник или отец.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Да речеме дека е така.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Незнам дали овие окултизмите нови учења има нешто вистина или е нечија фантазија ,а ние си ја полниме главата со непотребни и некорисни информации.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Еве и едно сведоштво за чудата на кабалата


Сергеј Варошлија: Кабалата ми го промени животот


Морам да ти кажам дека важна работа што се случи во мојот живот и ме промени целосно е Кабалата. Ми го смени животот 100 проценти. Ме соочи самиот со себе, ме научи да си ги признаам и сватам грешките во животот. Ме научи како треба да си го остварам филмот затоа што јас сум си креатор на својата судбина. Кабалата ми отвори многу прозорци и врати за многу пошироко да можам да ги гледам нештата и да сватам дека непостојат невозможни нешта, постојат само неупорни луѓе. Кабалата ма научи дека секој сон е остварлив. Студент сум и официјално по Кабала на Универзитетот по Кабала и ја учам секојдневно. A човекот кој што ме вкучи во Кабалата е Коста Петров и навистина сум среќен поради тоа. Малку луѓе во Македонија ја учат Кабалата, а јас сум првата јавна личност што почнал да учи. Луѓето кои ми се блиски ја гледаат таа промена кај мене од секаков можен аспект. Ова учење нема врска со религија , секта, нити пак некакво двоење. Во Кабалата учиме дека сите ние сме еднакви и исти, без разлика некој што работи и од која вера е. Многумина ќе ја поврзат Кабалата со Мадона, да таа е следбеник повеке од 13-14 години, но поради неа јас не почнав да ја изучувам Кабалата. Во Кабалата учиме дека сите сме граѓани на овој свет и со учејќи ја ништо не можеш да изгубиш можеш само многу да добиеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom