Кабала и нејзината симболика

3DS

Член од
19 јануари 2006
Мислења
52
Поени од реакции
0
Кабала

Ja zapocnuvam temava bidejki sakam neso da naucam a mislam deka e interesna.
Inaku sum procital deka e evrejska misticna nauka so razlicni tolkuvanja na nekoi mesta od biblijata i deka e nesto kombinacija na brojki bukvi magija i predviduvanje.Kabalistite se sobirale zapagale u nekojtrans so ti jas znam i takasekoj covek mozel da odi eden den nanapred da predviduva.Na pr. drustvo od 10 mina odi 10 dena nanapred.Inaku i Nostradamus bil kabalist i se smeta deka eden period od negoviot zivot(bil isceznat 2-3 godiini) go posvetil na kabalata
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Interesna temava...Me privlekuva..ama iskreno kazano prv pat slusam za ova...Ako moze nesto povejke da objasnis ( ova nanapred) ..ne mi jasno ic ama ic..
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Можеби ќе го речам ова само затоа што ме интересираат вакви нешта, а можеби би го рекла за било која тема, но... прочитајте нешто за она за што ќе пишувате, пред уствари да напишете нешто.

Кабалата не е еврејска мистична наука - Кабалата е Јудаизам. Кабалата е голем дел од Јудаизмот, вид на клуч на интерпретација на истиот, душа на она што е напишано во Тората (Тора, за оние што не знаат, е за Евреите, она што Библијата е за Христијаните). Кабалата е многу повеќе Еврејски мистицизам, отколку наука за истиот.

Кабалата не толкува делови од Библијата. Кабалата на некој начин ја толкува Тората. Тората и Библијата имаат некои сличности, односно Тората и Стариот Завет имаат, но Кабалата во никој момент не толкува дел од Библијата. Кабалата е сосема посветена на Јудаизмот, и со тоа на Тората.

Кабалата не е комбинација на бројки, букви, магија и предвидување. Кабалата не е света книга, ниту пак религија. Кабалата е едноставно, повторно, интерпретациски клуч, толкување на Тората. Кабалата во себе нема магија, но како и секоја друга религија, Јудаизмот има бројки, букви и предвидувања. Тоа го имаат и Христијанството, и Исламот, и Виката... Бидејќи Јудаизмот го содржи сето тоа, јасно е дека и Кабалата го содржи.

И дефинитивно, Кабалистите не се собираат, паѓаат во трансови и предвидуваат нешта. Кабалата не е религија сама по себе, Кабалата е само еден вид на толкување на веќе постоечка религија. Кабалата нема свети денови, ниту пак храмови или слично - сето тоа припаѓа на Јудаизмот. Никој следбеник на Кабалата не може да отиде ден понапред и да предвидува - тоа е смешно! Следбеник на Кабалата може да прочита нешто од Тората, и да го протолкува - а ако е одличен во тоа, и да предвиди нешто, според она што е напишано. Но, тоа е све! Друштво од 10мина не оди 10 дена порано. Тоа некој ве лажел...

Ако имате некои прашања, слободно прашајте...
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Што е учењето на Кабала?
Што е нејзината срж?

Мормоните имаат едно, амишите друго, евреите трето, сајентолоџистите четврто верување. Она што го прашувам е, што верување имаат Кабалистите.

Интересно ми стана ова, одкако Мадона се Кабализира. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Добро, знам што се кабали. А, што беа клики?
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Кога зборуваме за Кабалата, како Кабала која ја практикува Мадона, а на која во еден дел од својот живот и се посветиле уште многу други не-евреи (од познатите личности, тука би биле Аланис Морисет, Деми Мур, Ештон Кучер, Кортни Лав, Хју Џекмен, Британи Марфи, и некои други), не зборуваме за Кабалата, пред све како толкување на Тората, туку за оној дел од Кабалата, прифатлив и за луѓе кои не го практикуваат Јудаизмот.

Еден од најголемите изучувачи на Кабалата е Филип Берг, рабин кој е основач на Центарот за Кабала, кој го посетуваат или посетувале сите овие познати, а и многу непознати, личности кои не се евреи, а сепак се заинтересирани за Кабалата. Како толкување на Тората, на ученици под четириесетина години или пак на луѓе кои не го практикувале Јудаизмот, не им било предавано за Кабалата, бидејќи не се сметало за погодно, што е и причината зошто Берг решил да го основа Центарот за Кабала - тој Кабалата ја сметал за универзална филозофија, и сметал дека на никого, без разлика на возраст, религија или пол, не треба да му биде забрането запознавањето со истата.

Кои се верувањата на Кабалата?

Пред све, во Кабалата голема улога играат астрологијата и хороскопот. Во Кабалата, сите живи нешта, сите мртви нешта, сите појави, сета енергија, дури и времето и просторот, сето тоа е Господ. Сите ние, како живи суштества, и дел од Господ, имаме одговорност над нештата што ги правиме, па во Кабалата, Господ нити ги казнува, нити пак ги наградува луѓето поради она што го прават. Едноставно, лошото однесување, води до лоши ефекти, па правилата во Тората и во Кабалата постојат само за да се спречат овие лоши ефекти. Заповедите се таму за да створат мир, но не и за да се судат луѓето. На крајот, по смртта сите одиме на исто место - но како ќе живееме, тоа зависи од тоа што ни го прават, но и од тоа што го правиме ние самите.
Важен детал од Кабалата е верувањето во реинкарнација. Додека животот по живот е чисто Христијанско верување, реинкарнацијата е она што Кабалистите веруваат дека се случува по смртта.

уммм... не знам што уште требаше да напишам, се губам.:) потсетете ме, и нема проблем...
 

3DS

Член од
19 јануари 2006
Мислења
52
Поени од реакции
0
LisaRowe напиша:
Можеби ќе го речам ова само затоа што ме интересираат вакви нешта, а можеби би го рекла за било која тема, но... прочитајте нешто за она за што ќе пишувате, пред уствари да напишете нешто.

Кабалата не е еврејска мистична наука - Кабалата е Јудаизам. Кабалата е голем дел од Јудаизмот, вид на клуч на интерпретација на истиот, душа на она што е напишано во Тората (Тора, за оние што не знаат, е за Евреите, она што Библијата е за Христијаните). Кабалата е многу повеќе Еврејски мистицизам, отколку наука за истиот.

Кабалата не толкува делови од Библијата. Кабалата на некој начин ја толкува Тората. Тората и Библијата имаат некои сличности, односно Тората и Стариот Завет имаат, но Кабалата во никој момент не толкува дел од Библијата. Кабалата е сосема посветена на Јудаизмот, и со тоа на Тората.

Lisa ako ne zabeleza dobro jas pogore zapisav"kako sto imam procitano(a imam malku procitano)" znaci jas ova ne go izmisliv :) Ali ok ako imas nesto da ne poducis na ovaa tema rado bi cital, nhf .Ama ne mi si dovolno jasna so tvojov odgovor "kabalata e judeizam" i "tora za evreite e isto sto biblija za hristijanite" bidejki kako sto znam judeizmot e religija Evrejska,a nivna kniga e Tamud namesto Biblija, a ne Tora,i nekoi slicnosti sto gi spomena imaat Tamudot i biblijata,a ne Tora, odnosno ne malku tuku golem del od stariot zavet na biblijata i tamudot se identicni.Za torata ne sum siguren 100% ali 90% sum toa ti se svetite zakoni koi gi napisal Mojsie otkako slegol od planinata i rekol deka mu gi dal bog,mislam deka bea 40 zakoni i toa gi ima za preljuba,za imotno pravni odnosi, za odnos megu lugeto vo slucaj na krazba,ubistvo i sl. Salut i pisi neso ako imam promaseno
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
- Што е Тора?

Тора е еврејски збор што значи учење, инструкции или закон. Тоа е централниот и најважниот документ од Јудаизмот, создаван и почитуван од Евреите со текот на годините. Тората пред све се однесува на првите пет дела од Танакот - првите пет книги од еврејската библија (Генезис - почетокот, екзодус - имињата, левитикус - повиците, нумерус - во дивината и деутерономус - зборовите).
Значи, Тората е всушност она што пошироко се нарекува Петте Книги на Мојсеј.

За Евреите, Тората е зборот на Господ, кажан на Мојсеј. За повеќето од нив, тоа не е историја, не е теологија ни легален или ритуален водич, туку нешто над сето ова. Пред све, Тората е водич до врската меѓу
Господ и човекот, и целосното значење и цел на таа врска.


- Што е Талмуд?

Талмуд е запис, документација, од дискусии во врска со Еврејските закони, Еврејската етика, обичаи, легенди и приказни, кои Еврејската традиција ги смета за сопствени. Талмудот има два дела - Миша (првата напишана збирка за Еврејските ненапишани закони) и Гемара (дискусија за Мишата). Се користи и во раните пишувања во Тората, и е основата на Еврејските (зборуваме Еврејски као во Јудаизам - религиозни) закони.




Дали тоа ја објаснува разликата меѓу Тората и Талмудот?
 

3DS

Член од
19 јануари 2006
Мислења
52
Поени од реакции
0
LisaRowe напиша:
- Што е Тора?

Тората пред све се однесува на првите пет дела од Танакот

За Евреите, Тората е зборот на Господ, кажан на Мојсеј
. За повеќето од нив, тоа не е историја, не е теологија ни легален или ритуален водич, туку нешто над сето ова. Пред све, Тората е водич до врската меѓу
Господ и човекот, и целосното значење и цел на таа врска.


- Што е Талмуд?

Талмуд е запис, документација, од дискусии во врска со Еврејските закони, Еврејската етика, обичаи, легенди и приказни, кои Еврејската традиција ги смета за сопствени.




Дали тоа ја објаснува разликата меѓу Тората и Талмудот?


Od prilika da ali spored tvojov citat i dvete mi licat na "Sveta kniga".Ako tocno znaes mozes da kazes koja e ustvari "biblija "na evreite posto kako sto znam Tamud e "biblijata" na evreite.I definitivno ako znaes nesto poveke za kabalata bi bilio interesno.A zatoa deka kabalata e misticna nauka (nikade ne rekov deka e religija) koja se zanimava so magija ,brojki bukvi i predviduvanja imam procitano vo leksikon i na net.Ali kako sto kazav nemam mnogu citano i rado bi slusal ako kazes uste nesto
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Еве, на кратко и јасно и гласно...
Еврејската библија се нарекува ТОРА. Тора е зборот на Бог, она што Тој му го кажал на Мојсеј, како што кажав, врска меѓу човек и Бог.

Што е Света Книга за една религија? Света Книга е зборот на Господ, зборот на она во што практикувачите на таа религија веруваат. За Христијаните, тоа е Библијата, зборот на Исус и она што му се случувало, за Муслиманите тоа е Коранот... за Евреите, пак, тоа е Тората. Тората е баш тоа, зборот на Господ, она што Господ му го кажал на Мојсеј.

Значи, одговорот на твоето прашање е, не, Талмудот не е Еврејската Библија. Тората е стопроцентно тоа.

А за Кабалата, не знам што уште те интересира, па да напишам. Магија во Кабалата НЕ ПОСТОИ, предвидувања, исто така. Кабалата, како и да е, ја поддржува астрологијата, па тука бројките можеби би се уклопиле. Но, тоа е све. Дефинитивно, десетина луѓе заедно, практикувачи на Тората, не можат да отидат десетина, па ни еден, дена понапред. Тоа е веќе смешно...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
LisaRowe напиша:
Еврејската библија се нарекува ТОРА.
Попрецизно: првите пет книги од Стариот Завет се она што Евреите го нарекуваат Тора (Закон). Нема разлика, тоа е една иста книга и за јудеите, и за христијаните, и за муслиманите.

Прашање за кабалата: на интернет има многу податоци, како традиционални така и new age, комерцијализирани итн. Кое е твоето лично искуство? што знаеш смата за ова учење?
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Попрецизно, кога викам дека Тората е Еврејска Библија, мислам дека Тората е онаа Света Книга за Евреите. А тоа е факт.

Немам некое големо искуство со Кабалата, повеќето било само учење од интересирање. Бев на два три состанока во Центарот за Кабала во Калифорнија, но тоа е све. Не сум практикувала многу, а мислам дека нема ни да практикувам во иднина. Али, кој знае...:)
 
Член од
5 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
3
Pa dobro gledam deka ima golemo intersiranje za temata i site barate pomos kaj LisaRowe.No jas imam nesto da i objasnam na Lisa.Ova ne e nikakva provokacija samo zelba site da naucime poveke.Kako sto i samata lisa kaza Kabalata pretstavuva diskusija za torahot.No ova i ne e vo celost tocno.kabalata postoi spored mene mnogu poodamna od Judaizmot i doaga direktno od egipetskite misticni skoli pa i uste od poodamna.Spored toa znaci deka e mnogu postara od Torahot.Kabalata spored nekoi prestavuva ucenjeto sto bog im go predal na prvite luge(mozebi adam i eva spored hristijanstvoto) koga tie se odelile od carstvoto nebesko so cel da mozat povtorno da se vratat.No po nekoja igra na slucajnosta ova ucenje bilo dostapno samo za mal broj na luge.Vtora greska vo vasata diskusija e sto velite deka Kabalata ne se upotrebuva za nikakva magija.Ne znam za Wicca no sigurno znam za toa deka Kabalata naoga golema primena vo Ceremonial Magick.Nejziniot kluc odnosno Tree of Life pretstavuva osnova i vo Ceremonil Magick.Isto taka vo CM se zastapeni i brojkite osobeno brojot 22.A isto taka imam procitano i deka Kabalata e osnova za sozdavanje na Judaizmot no mnogu se razlikuva od nego zatoa sto Judaizmot e religija a site nie sme svesni za sto najcesto se upotrebuvaat religiiite.Ako ima nekoj da prasa nesto poveke neka prasa slobodno zasto nemam idea sto poveke da napisam.
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
не знам од каде ти се овие податоци... но, едноставно, не се точни... не знам колку си изучувал Кабала, али ако си прочитал малце, или си бил барем на еден состанок, ќе знаеш дека сето она на што се заснова било какво верување во Кабалата, е дел од Тората. Кабалата е создадена години по Тората, и тоа е факт.

Кабалата нема врска со магии. Да, можеби некој човек, практикувач на Кабала, во исто време се интересира и за магија, но тоа е све - Кабала и магии немаат никаква врска воопшто.

повторно, не знам од каде го извади сето тоа, али што и да си читал, прочитај пак. оти не е точно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom