КОСОВО

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
what is macedonian напиша:
В Русе има един хотел до Дунава - "Рига", много висок. От терасата нај-отгоре се гледа половин Рум'нија. До Букурешт са само 60 км. по прав п'т. По време на рум'нската револјуција в този хотел беше базата на CNN, в'тре никој немаше право да влезе без пропуск. Но целијат трафик до Букурешт и обратно беше само с русенски коли, джипове и камиони. Русенци по принцип познаваме отлично Букурешт и много от нас се оправјат с рум'нскија език. Абсолјутно всички с'битија в Букурешт ние ги гледахме на живо по CNN, но много русенци ги видеха на живо в .......Букурешт.

А за Косово мене ме интересува само:
1. Какво ште се случи с'с с'рбите, които са там СЕГА?
2. Какво ште се случи с'с с'рбите, които са напуснали Косово?
3. Какво ште се случи с'с ср'бските исторически и културни ценности?

Имам двама пријатели, които са полицаи в Косово. Те живејат /нормално/ при с'рби, в ср'бско село до Приштина и са страшно прив'рзани к'м своите ср'бски домакини и к'м всички с'рби в селото. С'рбите имат там неверојатно много проблеми - изолација, несигурност, липса на работа, снабдјаване, образование, електричество и т.н. и т.н. не знам, но не требва ли да почнат да се учат да живејат с албанците заедно..........или да емигрират в Белград...?

И мене интересује ово шти си ти написао у три тачке, ништа више. Земља у којој 2 милиона становника не желе да живе у тој држави не може бити успешна, и ја сам за поделу, мада српска политика и даље није за то. Видећемо како ће ићи преговори.

Твоји пријатељи су сигурно у Грачаници. Наравно да ти Срби треба да живе са Албанцима заједно, али како? Да се ја питам, не би било насиља уопште. Кажу да се ситуација поправља, али ево баш пре неки дан опет је неко пуцао из аутомобила на Србе. Како заједно, кад је проблем да се чује српска реч?

Прочитај овај чланак, сигуран сам да си чуо већ за то, догодило се пре 6 година, да схватиш количину мржње на Косову. Човек је стигао из Бугарске у Приштину да ради за УН, и после само неколико сати десило се ово:

Valentin Krumov, a Bulgarian aged 38, was killed because he spoke a simple phrase in Serbian.

http://www.guardian.co.uk/Kosovo/Story/0,2763,203211,00.html
http://www.b-info.com/tools/miva/newsview.mv?url=news/1999-10/text/oct13.bta
 

what is macedonian

татар от болгариа
Член од
14 мај 2005
Мислења
116
Поени од реакции
0
Sinisa напиша:
И мене интересује ово шти си ти написао у три тачке, ништа више. Земља у којој 2 милиона становника не желе да живе у тој држави не може бити успешна, и ја сам за поделу, мада српска политика и даље није за то. Видећемо како ће ићи преговори.

Твоји пријатељи су сигурно у Грачаници. Наравно да ти Срби треба да живе са Албанцима заједно, али како? Да се ја питам, не би било насиља уопште. Кажу да се ситуација поправља, али ево баш пре неки дан опет је неко пуцао из аутомобила на Србе. Како заједно, кад је проблем да се чује српска реч?

Прочитај овај чланак, сигуран сам да си чуо већ за то, догодило се пре 6 година, да схватиш количину мржње на Косову. Човек је стигао из Бугарске у Приштину да ради за УН, и после само неколико сати десило се ово:

Valentin Krumov, a Bulgarian aged 38, was killed because he spoke a simple phrase in Serbian.

http://www.guardian.co.uk/Kosovo/Story/0,2763,203211,00.html
http://www.b-info.com/tools/miva/newsview.mv?url=news/1999-10/text/oct13.bta
Да, това е истина за Валентин Крумов. М/у другото Белград прави всичко в'зможно да зад'ржи с'рбите в Косово, вклјучително и финансово - доколкото знам, те са запазили работните си места, дори и да не ходат на работа. А тези, които работјат, работјат не повече от 4 часа на ден, но всички имат отлични високи заплати, които се плаштат директно от Белград. Проблем са младите - не желајат да учат и живејат в Косово, а в С'рбија и бегат масово..........................

Дали не е нај-добре да се раздели Косово или да се формират ср'бски анклави?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
what is macedonian напиша:
Да, това е истина за Валентин Крумов. М/у другото Белград прави всичко в'зможно да зад'ржи с'рбите в Косово, вклјучително и финансово - доколкото знам, те са запазили работните си места, дори и да не ходат на работа. А тези, които работјат, работјат не повече от 4 часа на ден, но всички имат отлични високи заплати, които се плаштат директно от Белград. Проблем са младите - не желајат да учат и живејат в Косово, а в С'рбија и бегат масово..........................

Дали не е нај-добре да се раздели Косово или да се формират ср'бски анклави?
Ја мислим да би подела Косова на већи албански део и мањи српски (северни) део било добро решење. Али то би био неуспех међународне заједнице да створи мултиетничко Косово, зато та опција није баш популарна у свету. У принципу, косовски Албанци не могу много да добију на преговорима, јер је Косово де факто већ независно од Београда. Видећемо.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Smrt za Albancite

MAKEDONIJA NAD SE !!!

Ajde Srbija dochi ce bolje vreme da im se revansiramo,nece biti Amerika stalno za njih,jedno vreme je bila zajedno sa Bina Ladena ali sada on je njihov najveci neprijatelj,docekacemo mi nasih 5 minuta a onda United Christian Balcan Republic
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
astrion напиша:
Ajde Srbija dochi ce bolje vreme da im se revansiramo,nece biti Amerika stalno za njih,jedno vreme je bila zajedno sa Bina Ladena ali sada on je njihov najveci neprijatelj,docekacemo mi nasih 5 minuta a onda United Christian Balcan Republic
Abe sto ne se potrudi Sinisa da zboruva na makedonski, tuku ti na srpski zboruvas? A? Zatoa i nemame asalna drzava......... I odma trgni od avatarot kletvata na VMRO so pistolot i kamata
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
VMRO напиша:
Abe sto ne se potrudi Sinisa da zboruva na makedonski, tuku ti na srpski zboruvas? A? Zatoa i nemame asalna drzava......... I odma trgni od avatarot kletvata na VMRO so pistolot i kamata
Зајебао си се, писао сам на форуму и македонски, али га још не говорим довољно добро, поготову за подфорум "политика". Али има пар постова на филм и музика.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Sinisa напиша:
Зајебао си се, писао сам на форуму и македонски, али га још не говорим довољно добро, поготову за подфорум "политика". Али има пар постова на филм и музика.
Јас немам ништо против тебе и во ред е да си зборуваш на српски, ама како овој нашиов, е од такви ми се гади....истото беше и во време на федерацијата..... вие идевте на принципот "причај српски, да те цео свет разуме", а ние за да се покажеме како добри, си го погазувавме нашиот јазик.....сепак ти на српски, јас на македонски, пак се разбираме.....така да немам против ти што си пишуваш на српски или пак бугариве на бугарски.....
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
4
Поени од реакции
0
Jas mislam deka Srbite ne treba da potkleknuvaat na pritisokot i da izdrzat do kraj, zatoa sto so vekovi go branele i mnogu krv e proleana za toa kosovo (zasto bi se rpedale sega), a nie kako makedonci ,orame da zastaneme na nivna strana zatoa sto dobro rekle starite "meckata se brka duri e vo komsii, koga ke dojde na nasata vrata kasno ke bide"
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
KaZaNoVa напиша:
Jas mislam deka Srbite ne treba da potkleknuvaat na pritisokot i da izdrzat do kraj, zatoa sto so vekovi go branele i mnogu krv e proleana za toa kosovo (zasto bi se rpedale sega), a nie kako makedonci ,orame da zastaneme na nivna strana zatoa sto dobro rekle starite "meckata se brka duri e vo komsii, koga ke dojde na nasata vrata kasno ke bide"
Така е, ама прво правило за влез во европска унија е да не се мешаш во внатрешата политика на соседните држави! А ние како земја со голем успех во евроинтеграцијата, не смееме сега да ја утнеме работата. :) Јас пак ке кажам....не сме единствени..... така и во време турско беше...ги гледавме само лошите страни на соседите, додека турците владееа тука 500 години. А ако ги гледавме и квалитетите на соседите, ке се ослободевме многу порано.....балкански синдром...тоа ти е тоа...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
astrion напиша:
Smrt za Albancite

MAKEDONIJA NAD SE !!!

Ajde Srbija dochi ce bolje vreme da im se revansiramo,nece biti Amerika stalno za njih,jedno vreme je bila zajedno sa Bina Ladena ali sada on je njihov najveci neprijatelj,docekacemo mi nasih 5 minuta a onda United Christian Balcan Republic
Олабави.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
KaZaNoVa напиша:
Jas mislam deka Srbite ne treba da potkleknuvaat na pritisokot i da izdrzat do kraj, zatoa sto so vekovi go branele i mnogu krv e proleana za toa kosovo (zasto bi se rpedale sega), a nie kako makedonci ,orame da zastaneme na nivna strana zatoa sto dobro rekle starite "meckata se brka duri e vo komsii, koga ke dojde na nasata vrata kasno ke bide"
Комшии по комшии - светска војна! :)

Ние Македонците отсекогаш многу сме се замарале со комшиските дворови, не само со козата или жената на комшијата.

Да си го гледаме својот двор, да си напраиме убав тревник, базенче, летна кујна...
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Мистичен напиша:
Комшии по комшии - светска војна! :)

Ние Македонците отсекогаш многу сме се замарале со комшиските дворови, не само со козата или жената на комшијата.

Да си го гледаме својот двор, да си напраиме убав тревник, базенче, летна кујна...
Од што сме многу сложни бате, ке се скараме кој да ја коси тревата....:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Еве је ќе ти дадам предност ти да бираш, ќе направам гест! :)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Мистичен напиша:
Еве је ќе ти дадам предност ти да бираш, ќе направам гест! :)
Хехехе....а ако некој друг сака да ја коси тревата исто како мене.....па конфликт ке избие....
 

what is macedonian

татар от болгариа
Член од
14 мај 2005
Мислења
116
Поени од реакции
0
Sinisa, v petok Balgarija vi otgovori suvsem konkretno

vcera v Prishtina Ivailo Kalfin zajavi slednoto: "Sofija NEMA da predlozi plan za statut na Kosovo, a SAMO svoite "dobri uslugi"".

Prevedeno na choveshki ezik tova oznachava, che ZASEGA nema podkrepa za Srbija.

Kakto ti kazah, vsichko v tozi zivot si ima PRICHINA.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom