КОСОВО

Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
А зошто не направиме балканска православна фдерација?
Србија, Македонија, Бугарија и Грција, Црна Гора и Република Српска..
Така, обединето, со албанските исламисти лесно ке излеземе на крај.
Та, нема да има ни големи ни мали шиптарии, ни врагови ни ѓаволи!
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
0405037957 напиша:
А зошто не направиме балканска православна фдерација?
Србија, Македонија, Бугарија и Грција, Црна Гора и Република Српска..
Така, обединето, со албанските исламисти лесно ке излеземе на крај.
Та, нема да има ни големи ни мали шиптарии, ни врагови ни ѓаволи!
Со Србија???Со Грција??? Ти си нездрав или тренираш?
А јас од тва шо го имаш напишано незнам дали да плачам или пенал да шутирам.
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Реков, федерација на православна основа. Е па и тие се православни, барем на хартија. А нивните цркви, посебно грчката, нема врска ни со православието, ниту со христијанството, ниту пак со која и да е друга вера, освен сатанизмот.
Ама културата ни е слична..
Што знам, беше само размислување!
Не се лути толку бргу де, не се тоа никакви одлуки!
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
0405037957 напиша:
Реков, федерација на православна основа. Е па и тие се православни, барем на хартија. А нивните цркви, посебно грчката, нема врска ни со православието, ниту со христијанството, ниту пак со која и да е друга вера, освен сатанизмот.
Ама културата ни е слична..
Што знам, беше само размислување!
Не се лути толку бргу де, не се тоа никакви одлуки!
podrska
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
До тоа нешто не смее ио не може да дојде.
Ако Америка сакаше, можеше косово да го регистрира како држава уште во 1999,
Ама, тоа не го стори.
Од друга страна, знаеме дека имаше бомбардирање на Србија, мала и осиромашена земја, која беше после 20-годишна длабока економска криза и изгубени три војни.
Да не заборавиме, дака, Америка, тогаш мораше да го моли Слобо за мир, за да може со крената глава да излезе од пандорината кутија која со бомбите си ја отвори.
Следуваше резолуцијата 1224, која експлицитно ја потврдува целпкупноста на Србија. Под тие услови заврши бомбардирањето.
Денес, Србија не се согласува со идеата за независно Косово.
Значи, љочките имаат да бираат
1.Да го признаат поразот и да се вратат доброволно под Србија, или,
2,Со оружје в рака да се борат за сепаратистичката им цел.
Ако го изберат првото, тоа ке е крај на сценариотп. Ако не, тогаш ке играат пушките. Ама, тогаш, во очите на светот тие се нелегални сепаратисти, терористи и дестабилизатори на регионот. И запад веќе нема да ги чеша по табаните.
И освен тоа, за војна со љочките има цела низа поголеми и помали држави, кои нема да се устручаваат да помогнат регионот да се стабилизира, се разбира, во корист на Србија, не на љочките!
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
ahh brojko brojko dzabe se trosis ti tuka hahahaha dzbae prstite gi trosis ko pak kosovo ke e republika a ti so taa tvoja ideja za "koalicija" so grcija so ime kako drzava ne ni priznava i plus kako narod ne Ve priznava,bugarija koja ve smeta za bugari,srbija koja crkvata ne vi ja priznava malce razmisli be coek so vi narpravila kosovo otkako e pfffffff (aj da ne recam samostojna) nadvor od granicite na srbija ili pak so vi napraila albanija i albanskiot narod.ti pak prodolzisi Albancite ova Albancite toa ama ke dojde vreme da se razbudis i ke vidis deka tie Albanci ti ostanale edinstveni drugari vo balkanot.
ako ako ke pomine vreme ama ke svatis
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
ok be, vie stvarno ne ste normalni, surfam ja taka po netot i aj na kajgana da vidam i gledam link do forumot so tema Kosovo, bash rekov da vidam shto ima...
do koga be kje izigravate patrioti od fotelja? raka na srce, sovest vo glava javno vi kazuvam, patriotite umrea vo dalecnite godini...deneska vie ste samo igracka na pogolemite zemji. koj kako kje si go svati...
Da se vratam malce na temata... Kosovo kje dobie nezavisnost, sakale ili ne, sakal ja, ili ne. Lugjeto sto toa go negiraat na forumot se samo poedinci, politikata na samoto prashanje e neshto sto tie poedinci ne mozat da ja svatat. Od pozicija kade shto jas rabotam i so kakvi lugje se sretnuvam sekojdenvno, megju koi poglemiot procent se makedonci, da da, makedonci, site tie se ZA nezavisno kosovo. Tie lugje za nekoi od vas mozhe da se predavnici, no tie lugje se razbudile od komunistickiot son, i mislat porazlicno od nekoi si patriotski poedinci. Na mene, tebe shto momentalno citash, i na moite kolegi, nezavisno kosovo ni gubi po najmalce 10 milioni ju es dollars godishno. Pa normalno deka kje go podrzam nezavisno kosovo koga vekje imam interes vo toa.
Od nacionalna gledna tocka... Na makedonija nema sto da i preci kosovo da bide nezavisno, svercot si postoel i dodeka kosovo beshe pod yugoslavija, prostitucijata ni e vnatre vo drzavata, dali vo tetovo po javnite kukji, dali vo skopje po gradskite kafici, kade shto i tarifata ti e pogolema.
Sednete i razmislete malce po objektivno, kje vidite deka rabotite se takvi kakvi sto se, mozhe da gi prifatime i da prodolzime so svetot napred, ili da bideme patrioti sednati na fotelja koi kucaat na tastatura, da se dereme "napred SLOBO" i da sedime vo 18ti vek...
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Слушај другарче, да се разбереме..
Јас сум етнички македонец. И тоа од омрзнатото ви словенско потекло.
И уште сум православец, значи христијанин, се надевам, не само на хартија. Не сумитски муслиман!
Епа, извини, ама јас ке си гледам што е убаво за мене и мојот народ, мојата вера, мојот јазик.
Колку и да не сум во мода во Македонија овие денови, сепак предпочитам живот во заедница со грците, бугарите, србите,црногорците, на еден живот во некаква си шќипитарија маље, меѓу туѓ народ, омрзнат јазик, одвратна вера и уште по одвратен менталитет.
А ако и се испостави дека сепак љочите ми се најдобрите другари, јас предпочитам или да се изселам во Србија или Бугарија или да умрам, оти таков живот не ми треба.
Ете така јасно и гласно, и кристално чисто.
А ти сега повели, фати ме за интернет адресата и произведи уште малце од вашата помија од беси и слични бедасточи, мене од тебе и од сите вас баш ми се тресат панталоните.
Аха, и не заборавај да ме тужиш на администраторите да ме банираат, оти ви го оспорувам човечкото право да убивате славо-македонци.
Да паметиш и после прчи се во тетове колку голем љочка партиот си станал.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Забегавте.
Да бришам, банирам или ќе се смират страстите???
 
Член од
9 август 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
0405037957 напиша:
Слушај другарче, да се разбереме..
Јас сум етнички македонец. И тоа од омрзнатото ви словенско потекло.
И уште сум православец, значи христијанин, се надевам, не само на хартија. Не сумитски муслиман!
Епа, извини, ама јас ке си гледам што е убаво за мене и мојот народ, мојата вера, мојот јазик.
Колку и да не сум во мода во Македонија овие денови, сепак предпочитам живот во заедница со грците, бугарите, србите,црногорците, на еден живот во некаква си шќипитарија маље, меѓу туѓ народ, омрзнат јазик, одвратна вера и уште по одвратен менталитет.
А ако и се испостави дека сепак љочите ми се најдобрите другари, јас предпочитам или да се изселам во Србија или Бугарија или да умрам, оти таков живот не ми треба.
Ете така јасно и гласно, и кристално чисто.
А ти сега повели, фати ме за интернет адресата и произведи уште малце од вашата помија од беси и слични бедасточи, мене од тебе и од сите вас баш ми се тресат панталоните.
Аха, и не заборавај да ме тужиш на администраторите да ме банираат, оти ви го оспорувам човечкото право да убивате славо-македонци.
Да паметиш и после прчи се во тетове колку голем љочка партиот си станал.




МНОГУ ПАМЕТНО КАЖАНО СЕ СОГЛАСУВАМ 100%
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Косово беше логистика, а богами и тренинг камп на другарчињата на Али во конфликтот 2001. Се регрутираа и борци кои пукаа во Македонија. И тогаш Косово беше под администрација на ОН и сега е.
Заради тоа и ми се чини дека за Македонија нема да има некоја разлика, ама мислам дека се можни реперкусии во Босна на пр. каде Република Српска ке посака независност, Чеченија и сл. територии. Со таквата одлука за независност, ке се створи преседан на кој горенаведените ке се повикуваат во нивната желба за независност.
Не верувам дека некој ке сака да го отцепи западниот дел на Македонија. Сите сметам дека се доволно свесни дека во такво сценарио ке падне многу крв, а за разлика од 2001 нема да ја имаат американската поддршка, така да статус кво за Македонија.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Kako sto i ocekuvav, pogresno tolkuvanje na mojot post. Jas voopsto so gorenapishanoto ne go zagrozuvav tvojot nacionalen integritet, makedonec po poteklo, hristijanin po vera.
No greshish ako edna nacija ja etiketirash so bilo koja vera, deka veruvam, a i znam, deka postojat makedonci koi se katolici, muslimani, i shto ti ja znam druga vera. Istoto e i so "ljochite" sho ti gi narekuvash, mozhe da se tie muslimani, pravoslavni, katolici, a mozhe i nevernici. Pravoto na odbiranje na vera, ne veruvam deka e tema koja na sto se diskutira. No dokolku sakash, mozhe malce off topic.
Tugj narod - Postoime na zemjava kolku i ti da go negirash toa, od vreme koe datira od poodamna. Site toa go zapostavuvame na strana, i nikako, vekje nekolku vekovi da si go prifatime kako fakt, i da ziveeme zaedno, kon podobro.
Omrznat jazik - kolku i da ne se soglasuvash so mene, Albanskiot jazik, ili kako shto ti bi preferiral, shiptarskiot, e jazik koj e edinstven vo svoja grupa i ne pripagja na nekoja pogolema granka kako se indoevropskite jazici, ne deka se branam sebesi, ti zboruvam napishano od svetski lingvisti koi ne ja zavzemaat ni mojata a ni tvojata "strana"
Odvratna vera - ne mora da komentiram na ova deka vekje spomnav za etiketiranje nacija po vera. Ne si vo pravo.
Odvraten mentalitet - hmm, mozhe si u pravo, mozhe i ne. Toa e tvoe pravo na izbor, od tvoja gledna tocka. Ne me ni znaes, nitu te znam, za da mozam da dojdam do nekoj si takov zakljucok. No znam, deka ne e samo "shiptarskiot" mentalitet vo prashanje, povekje bi go tolkuval kako balkanski, so izvinuvanje ako nekoj e "nacionalno" povreden. Nitu vo srbija, nitu vo taa si tvoja bugarija grcka ili shto ti ja znam koi bilo drugi balkanski drzavi nema bash nekoj podobar mentalitet.
A za molenje za baniranje nemam namera, ova e sepak otvorena diskusija, i go pocituvam bilo koe mislenje, i kon istoto nemam namera da vrsam pritisok da se smeni. Kako shto jas si imam moe. Razlikata e shto jas objektivno gi gledam rabotite, i ne se prcham za patriotizam, jas se prcham za ideologija. Dokolku i ti malce zastanesh i poglednesh na toj pravec, kje vidish deka so vekovi, generacii se shiri omraza kon neshto shto ne treba da postoi, za neshto shto so vekovi e prisutno. Namesto toa da go iskoristime vo polza za cekor napred, nie go ignorirame i ideme chekor nazad.
Nemoj da mislish deka gi branam nacionalnite "prava" koi mi se "izlishani", naprotiv, gi branam moite indivualni prava, da si dadam moe mislenje, da iskomentiram na dadenite postovi, i da mislam kon podobra idnina, a taa nema da bide nikakva druga, osven zaedno vo edna korpa. Do toj den, koga site kje go delime istoto mislenje, kje postojat vakvi temi, i omraza.


So pocit
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Струмикс напиша:
Косово беше логистика, а богами и тренинг камп на другарчињата на Али во конфликтот 2001. Се регрутираа и борци кои пукаа во Македонија. И тогаш Косово беше под администрација на ОН и сега е.
Заради тоа и ми се чини дека за Македонија нема да има некоја разлика, ама мислам дека се можни реперкусии во Босна на пр. каде Република Српска ке посака независност, Чеченија и сл. територии. Со таквата одлука за независност, ке се створи преседан на кој горенаведените ке се повикуваат во нивната желба за независност.
Не верувам дека некој ке сака да го отцепи западниот дел на Македонија. Сите сметам дека се доволно свесни дека во такво сценарио ке падне многу крв, а за разлика од 2001 нема да ја имаат американската поддршка, така да статус кво за Македонија.

Nezavisnosta na Kosovo voopsto nema da bide nikakov faktor za idninata na R. M, osven mozhebi na ekonomski pazar, kade shto bi so otvorilo nov market kade bi mozhele da gi plasirame nashite produkti, koga vekje vo drugi zemji ne mozheme.

Go ignorirame faktot deka nezavisno kosovo kje si ima i nejzin pretsedatel, i nikoj od politickite "igraorci" nema da saka da se otkazhe od pretsedatelska fotelja ili kakva i da e, za toa da go deli so Albania, Zapadna Makedonija, ili nekoja si Golema ilirida ili Golema albania. Vo igra e drugo scenario, kade shto Kosovo momentalno E, i kje ostane strateshka pozicija na USA vo balkanot. Vremeto kje go pokazhe svoeto
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Rymz,
Се извинувам и криво м и е што вака излезе..
Јас го пишав текстот како одговор на Crazy Poyol. Ми зема подолго време да го напишам, и, додека јас уште пишував, ти веке си одговорил, така да, испадна дека мојот допис е одговор на тебе.
А не беше.
Ниту поак имав намера тебе да те навредувам.
Еве провери во колку саат е твојот допис во колку е мојот и ке видиш дека не беше за тебе.
Се надевам дека ми е простено!
Поздрав
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
ok nema veze, jas mojot post ne go napishav vo momenti na ljutina, tuku kako odgovor na tvojot stav kon albanskiot narod, deka ne samo ti, tuku povekjemina go praat toa, obvinuvaat cel narod za neshto shto grupa individualci go pravat. Mozhe nekoj treba da zastane i da se zaprasha sebesi, deka mozhebi i jas kako albanec ne go podrzuvam pukanjeto na ulica, no toa e ushte edna tabu tema za razrabotuvanje, koja e totalno razlicna od segashnava na koja shto postuvam. Bez razlika, moj predlog e ne doagjajte do stavovi koi se osnovaat na raboti shto gi gledate na televizija. Deka kolku i da se krivi albancite za konfliktot vo makedonija, vo ista mera gi obvinuvam i makedoncite (barem grupa indivudualci koi shto neshto profitiraa od toa) a sepak narodot, bez razlika dali albanci ili makedonci ostanaa, za zhal, uste ednash, ostana nishto drugo osven igrachka na politickiot blok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom