И официјално, Љубе најави формирање на партија

Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
pocnavte !!!!!!!
velam ja vi nedostasuva BRAT LJUBE ????
BRAVO BRATU,SAMO NAPRED NIE SME TUKA ,NIE VMROVCITE
a onie od demokratska alternativa na cile sto sega se vikaat dpmne ,ne ni trebaat,za niv nema mesto megu vmrovcite.

moram da im cestitam i na site od dpmne koi tolku postovi napisaa za da go velicaat grujo.
samo ke ve prasam SEUSTE VERNO KE CEKATE DA VI BIDE PODOBRO ,navistina se nadevate na vrabotuvanje,kako vi e na vas sto glasavte za grujo ,seuste vie od administracijata ke cekate da vi go dade pokacuvanjeto na plata ,seuste ke cekaat graganite za novi avtobusi,zarem uste ima nekoj od penzionerite sto ke mu veruva na grujo,kade e sega spektakularnoto apsenje na tatkoto na nasiot minister za proneverata sto ja napravil vo zdruzenie na vozaci mi se cini vo prilep,i nesto pikantno za kraj na ovoj post ,vo vestite na sitel zamislete sega ,denes na 1-vi maj
2009 god .slusame deka imalo divi taksisti koi im go zemale lebot na onie taksisti sto se so licenca ,pa ne mi se veruva kako do sega celi tri godini vlasta ne napravi nisto so
divite taksisti.pa ne mu trebaa pari za da gi trgne divite za da moze da rabotat onie so licenca.
pa i posle se ova sto go pisav a ima uste mnogu sto ne sum go pisala,pak ke se najde nekoj da mi kaze deka grujo e najbolji, a BRATOT ne go bivalo za da vodi partija.
А ти Почнаааааааааааа со филозофиите, незнам дали има некој кој ти ги чита целите постови. :pos:

Се пишува кратко и јасно секој да разбере, а не све натрупано и ела снајдиси, пишувано глупости. :tapp:
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
179
Поени од реакции
3
Епа чудо ако падне дпмне :toe: утре нема сонце да огрее.
Шо има разлика од кога владееше сдсм со ова сега.
Дане се напрај нешто поарно, нешто ново,да не се запосли народ,да не се отвараат фирми или повеќе се затвараат, да не дојде некој странски инвеститор освен Моше Баум од Сведмилк,кај е Бунарџик,Џонсон мети,Инвест ин маседонија,Која лопата фрлена од Грујо виде крај,само камен темелници.Комуњарине барем јавно кажуваа дека ништо не прават,овај се изналажа дека се ке направи до пред 2 недели и сега наеднаш нема.Сега ке зема кредит за да дај плата на буџетарите и пензионерите.Мене дома со сдсм ми беше лошо, ама со дпмне ми е бетер во однос на примања,расходи,слободен живот и тоо.
Чудо Големо ке се срушело дпмне !!!
И да се вратам на темата,дпмне ке падни ако сака некој од западот а не од Брат Љубе и БЦ и Љубчо.Западот ги носи западот ги симнува,да ти е јасно, а не дека многу народот го сака Грујо па за него гласа.
vo grashka si narodot dava narodot zema.
kakov zapad kakvi bakraci.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
тикви Љубчо го создададе
тој беше во МААК со Доста
го создадоа други како Драган Богдановски, Владимир Транталовски
а дека го воздигна и тука си во грешка
тој е најголемото зло кое воопшто постоело во партијта
го упропасти ВМРО ДПМНЕ го донесе на чекор до дното, а новото раководство го спаси го донесе на врвот каде што е денес
Alex nemoj da razmisluvas kako tikva. Ljubco bese vo MAAK ama Dosta ne bila nikogas.Tocno deka idejata za VMRO DPMNE ja sozdadoa Dragan i Trantalovski. Megjutoa partijata vo Makedonija ja sozdade Ljubco i gi izede site stapovi od " sluzbite" vo periodot od 1990 do 1998 godina koga VMRO dojde na vlast. Ljubco prv progovori protiv JNA i barase i predvide samostojna makedonska drzava.(so svoi pari i reprezentacija)Samo da te potsetam bidejki ocigledno ne znaes ili si zaboravil.Vo vremeto na Ljubco 1999 -2000 godina drzavata napravi samo vo 2000 godina 450 milioni marki suficit (vishok) vo budzetot. Ne znaeeja sto da pravat so parite. Da te potsetam kakvi kapitalni investicii se napravija vo negovo vreme.( Dojransko Ezero,Plaosnik, akcelerator itn.itn.) Ekonomijata odese napred so krupni cekori.Se napravija mnogu reformi vo koi ucestvuvase i segasniot prtesedatel na VMRO. Toa go presece vojnata vo 2001 godina.Mozebi za toa bese i napravena.Koga Ljubco ke se pojavese se pagjase vo trans, clenovite rabotea so golem entuzijazam.Deka e najgolemo zlo ne se slozuvam a deka go donese so svoite greski do dnoto se slozuvam.Toa deka segasnoto rakovodstvo go vozdigna VMRO do vrvot si vo golema zabluda.VMRO DPMNE e vlezeno vo kodot na Makedonecot. Neka napravat segasnive partija so drugo ime ,neka go odstapat brendot VMRO DPMNE i ti garantiram deka ke pominat kako site koi pravea partija nadvor od VMRO DPNE a mozebi i poloso.

Погрешна му е оценката и на оние кои мислат како тебе егеец.ВМРО ниту ја создаде Лјубџо нити беше негова сопственост.Многу пред него некој работеше да се создаде ВМРО-ДПМНЕ.Немора да ти кажувам кој можи знаеш а можи и стварно незнаеш зависи од возраста.Лјубчо само добро се снајде во неа од ко веќе беше створена како и сега Никола.Но едно си во право.Да, ја воздигна и сандакот му го турнаја тие што беа до него.Но сее минливо бе пријателе.Лјубчо како и Д.Богданоски и другите отиде во историја.И со Лјубе е истото.И со Никола ќе биде истото.Партијата нее еден човек.Единсвена партија човек е СДСМ и види каков рејтинг имаат.Наместо да сватат дека причината за слабиот рејтинг е Бранко тие го чекаат како Исус ко слегол на земјата.Додека се колнеме и чекаме на еден човек ќе ни се случува ова што ни се случува.Во секоја нормална демократска земја после неуспешни избори лидерот си поднесува неотповиклива оставка и ја презема целата одговорност врз себе а кај нас е обратно.Па пичкаму материна нивна немислиш ли и ти дека 18 год ги гледаме истите сурати гнасни како не дупат во здрав мозок?И уште ќе се расправаме за Лјубе,Бранко,Лјубџо?И лјубе наместо да си го зачува високото место во историјата тој се глупира по плоштадите пред50 радознали луѓе и ми кажува народот го викал.Но мора да се признае нешто.СЕПАК СЕ МАЈСТОРИ ЗА ЗБРКИ.


Тој "Хрват" можеше да се врати во матичната партија и да си го завземе местото кое му припаѓа, да работи за партијата и идеите на партијата.Но Лјубе не би бил Лјубе ако не расипе нешто.Немораше да се глупира и да плука по се што претставува сегашното раководство.И во Хаг лежеше оти е наивен и оти можи одлежа и за друг.Исто како сега што е наивен што верува дека народот го барал.Кој го барал бе него.Тие 150000 гласови се гласови на приврзаниците на Лјубџо и некој глас од дволичните СДСМ кој Лјубе не сакаше или пак не можеше да ги види нивните гнасни игри.Да пријателе Лјубе само му помогна на СДСМ.И уште е горд на тоа.Народот го барал.Циркуз.
Karlos se slozuvam so tebe. Sega koga na Makedonija i treba edinstvo se razgoruva borbata za gola vlast. Komunjarive ke poludat,tri godini ne se vo vlasta.Vo toa izgleda zdusno im pomagaat nivnite dolznici. Ljube tie sto go deportiraat vo Hrvatska za da bide isporacan vo Hag sega mu davaat podrska a toj za zal raboti za nivnite interesi.Zalno.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Alex nemoj da razmisluvas kako tikva. Ljubco bese vo MAAK ama Dosta ne bila nikogas.Tocno deka idejata za VMRO DPMNE ja sozdadoa Dragan i Trantalovski. Megjutoa partijata vo Makedonija ja sozdade Ljubco i gi izede site stapovi od " sluzbite" vo periodot od 1990 do 1998 godina koga VMRO dojde na vlast. Ljubco prv progovori protiv JNA i barase i predvide samostojna makedonska drzava.(so svoi pari i reprezentacija)Samo da te potsetam bidejki ocigledno ne znaes ili si zaboravil.Vo vremeto na Ljubco 1999 -2000 godina drzavata napravi samo vo 2000 godina 450 milioni marki suficit (vishok) vo budzetot. Ne znaeeja sto da pravat so parite. Da te potsetam kakvi kapitalni investicii se napravija vo negovo vreme.( Dojransko Ezero,Plaosnik, akcelerator itn.itn.) Ekonomijata odese napred so krupni cekori.Se napravija mnogu reformi vo koi ucestvuvase i segasniot prtesedatel na VMRO. Toa go presece vojnata vo 2001 godina.Mozebi za toa bese i napravena.Koga Ljubco ke se pojavese se pagjase vo trans, clenovite rabotea so golem entuzijazam.Deka e najgolemo zlo ne se slozuvam a deka go donese so svoite greski do dnoto se slozuvam.Toa deka segasnoto rakovodstvo go vozdigna VMRO do vrvot si vo golema zabluda.VMRO DPMNE e vlezeno vo kodot na Makedonecot. Neka napravat segasnive partija so drugo ime ,neka go odstapat brendot VMRO DPMNE i ti garantiram deka ke pominat kako site koi pravea partija nadvor od VMRO DPNE a mozebi i poloso.


види вака тиква си ти
потоа партијата еднаш се создаде за секаде и Љубчо не ја основа ја основаа други а тој беше избран за претседател, со што потоа се покаја и самиот Богдановски поради неговите бугарски ставови
и кажими ти кога имало ВМРО поголема власт ако не сега
тоа што го работел како Премиер му е должност а бидејќи паметно работел го казни народот веќе на наредните избори со што го симна од власт
а за партијата не направил ништо паметно освен тоа што ја носеше во пропаст
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Јас сум секогаш за нови и нови идеи.
Но новите идеи ги застапуваат нови луѓе.

Кога некој на самиот почеток ќе почне да колне се наоколу а тој е светецот од старт го ставаш во групата на веќе видено, односно во групата на рециклирано ....
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
179
Поени од реакции
3
Љубе според мене е или прмногу кратковиден или платен од туѓи интереси или па едноставно е само глуп.
Требаше да се стрпи да почека Грујо да падне....а ќе падне дали во 2012 дали порано или покасно,битно ќе падне.
Е тогаш Љубе ќе можеше да го превземе кормилото на ДПМНЕ.
До тогаш ќе му пишуваа песни и ќе го величавме како народен херој.
Во сите други случаеви Љубе е политички губитник.
NE E BITNO DALI I KOGA CE PADNE GRUEVSKI.:uvo:
PRASHANJETO DALI LUBE IMA KAPACITET DA BIDE LIDER NA
VMRO -DPMNE:nenene:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
види вака тиква си ти
потоа партијата еднаш се создаде за секаде и Љубчо не ја основа ја основаа други а тој беше избран за претседател, со што потоа се покаја и самиот Богдановски поради неговите бугарски ставови
и кажими ти кога имало ВМРО поголема власт ако не сега
тоа што го работел како Премиер му е должност а бидејќи паметно работел го казни народот веќе на наредните избори со што го симна од власт
а за партијата не направил ништо паметно освен тоа што ја носеше во пропаст
Vidi golem Alex.Se predomisliv.Ne si tikva,ti si katastrofa.Idejata za partija so nacionalen predznak e rodena vo Berlin mnogu pred 1990 godina.A partijata se sozdade vo 1990 godina vo MKC.Na osnovackoto sobranie za prv pretsedatel e izbran Ljubco Georgievski. I sega koj ja sodade.Zosto Dragan Bogdanovski (so dolzno pocituvanje) ne stana pretsedatel ili nekoj drug.Zosto bas Ljubco.Nemoj da mislis deka Ljubco imal razlicni stavovi togas a potoa imal drugi stavovi.Vo 2000 godina VMRO imase Vlada ,Pretsedatel i mnogu gradonacalnici.Isto kako sega.Samo gi imase na vrat Evropskite prevaranti i nevladinite organizacii.Neka se svrti Evropa i Amerika protiv VMRO kako togas.Nema da docekame nitu izbori .Ke ne tresnat od zid za nekolku meseci. I togas Gospod neka ni e napomos.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Vidi golem Alex.Se predomisliv.Ne si tikva,ti si katastrofa.Idejata za partija so nacionalen predznak e rodena vo Berlin mnogu pred 1990 godina.A partijata se sozdade vo 1990 godina vo MKC.Na osnovackoto sobranie za prv pretsedatel e izbran Ljubco Georgievski. I sega koj ja sodade.Zosto Dragan Bogdanovski (so dolzno pocituvanje) ne stana pretsedatel ili nekoj drug.Zosto bas Ljubco.Nemoj da mislis deka Ljubco imal razlicni stavovi togas a potoa imal drugi stavovi.Vo 2000 godina VMRO imase Vlada ,Pretsedatel i mnogu gradonacalnici.Isto kako sega.Samo gi imase na vrat Evropskite prevaranti i nevladinite organizacii.Neka se svrti Evropa i Amerika protiv VMRO kako togas.Nema da docekame nitu izbori .Ke ne tresnat od zid za nekolku meseci. I togas Gospod neka ni e napomos.
тугооооооо
за такви како тебе чувам еден убав текст

Утрински весник, понеделник, 16 октомври 2006

ВМРО е повеќе од партија, ВМРО е религија!

Владимир Транталовски, основач на ВМРО-ДПМНЕ

Повеќе од еден месец топ-тема во македонските медиуми, пишани и електронски, се состојбите во ВМРО-ДПМНЕ. Се отиде дотаму што многумина повикани и неповикани си зедоа за право да ги коментираат состојбите како им чини или по задача. Чашата се прели со почесниот претседател на партијата.

Како најстар основач, по покојниот Драган Богдановски, се чувствувам повикан прв пат во изминативе 40 години јавно да проговорам. Бидејќи се изначитав и изнаслушав за разни основачи, војвотки, корени на партијата, сакам на јавноста да и кажам дека основачи на партијата ВМРО-ДПМНЕ се: Драган Богдановски, Гојко Јаковлески (братот на Мане Јаковлески кој нў поддржуваше материјално), Љупчо Георгиевски, Борис Змејковски и јас, Владимир Транталовски, на состанокот во Минхен, пред одржувањето на Основачкото собрание во Скопје на 7 јуни 1990 година во Домот на млади. Во судскиот регистар, каде што и официјално е регистрирана партијата во август 1990 година, стојат имињата: Љупчо Георгиевски, Борис Змејковски, мојата ќерка Дијана Транталовска, Васил Наумов и други, но не оние што деновиве се прикажуваат за основачи, војвотки и корени. На состанокот во Минхен, Драган Богдановски го предложи тогаш младиот студент Љупчо Георгиевски за водач на партијата, како млад, храбар и јасно национално определен, човек без хипотеки. Предлогот беше прифатен од сите.

Драган Богдановски, мојот долгогодишен пријател, со најдолг затворски стаж во Идризово за самостојна држава Македонија и полициско досие од 17.000 страници, одлежа 11,5 години од вкупно 13 во СР Македонија и идеен творец и татко на ВМРО-ДПМНЕ. На првиот конгрес во 1991 година, во Прилеп е избран за почесен претседател, титула која му е одземена не знам кога и од кого, но не е на Кичевскиот конгрес што следеше. Иако сум основач на партијата, не бев поканет на конгресот во Кичево, каде што никнаа некои нови воздушни корени, а од старите, вистинските остана единствено Љупчо Георгиевски. Понатаму следува преќутно дистанцирање од основачите, а зацврстување на позициите на Доста Димовска.

Последниве предвремени претседателски избори ја прелеаја чашата. Решив јавно да проговорам, при чиста совест зашто не можам да гледам и слушам како некој се обидува да ја урне куќата во чии темели се вградени животни судбини, надеж, верба. Што е тоа што ги тера луѓето да прават вакви потези? Од каде правото да се поистоветуваат со партијата? Дали е во прашање егоизам, суета, желба за позиција по секоја цена или нешто се одработува по задача? Како да се протолкуваат последниве исклучивости од страна на вториот почесен претседател. "Или по мое или никако!" Повикот за апстиненција, зарем не беше директен удар врз своите? Што се направи со паралелната кампања на Љубе Бошковски. Кој ја потхрани неговата суета да прави антипропаганда на раководството и претседателскиот кандидат д-р Кедев? Наместо да се мобилизира целокупното членство и симпатизери во претставување на својот кандидат, се отиде во антипропаганда, подвојување на членството и исход каков што следуваше, за на крај да се бара оставка од претседателот Никола Груевски и потпретседателката Ганка Самоиловска-Цветанова, прогласувајќи ги за главни и единствени виновници, што не е точно.

Во името на партијата стои ВМРО-Демократска партија за македонско национално единство. Последниве три збора од името се многу важни, секому треба да му бидат мото македонско национално единство, а не раздор најмалку од луѓе кои многу направиле и придонеле за партијата и за Македонија, воопшто. Ако ексминистрите Груевски и Самоиловска-Цветанова, по кои владата на ВМРО на чело со Љупчо Георгиевски ќе се памети по големите дела: Законот за денационализација и неговото спроведување реформите во финансискиот систем, изградбата на Плаошник, Широк сокак, Милениумскиот крст на Водно и др., што се неспорни успеси, значи, ако на нив не им се верува и се става под сомневање нивната способност да ја водат партијата, тогаш си го поставувам прашањето: "Како ние сите зрели и искусни луѓе со свој интегритет му го доверивме водството на партијата што ја основавме на младо неискусно момче?" Секогаш бевме со него да го поддржуваме и бодриме. Ја поминавме цела Македонија, основајќи одбори и месни комитети во сите градови и села.

Многумина во ВМРО во одреден период дале свој значаен придонес и белег и тоа е за почит и паметење. Но, исто така, добар дел од луѓето на клучните позиции, партиски и државни, заминале од партијата по големи афери, што исто така не е за заборавање.

Во името на четирите свети букви ВМРО, чувствувам морална обврска и одговорност да повикам на единство на членството и целиот македонски народ. Повикот го упатувам посебно до поранешните функционери да ја надраснат суетата, да ги смират страстите, со што ќе се придонесе за насочување на вкупната енергија кон стабилизацијата на состојбите и брз напредок. Престанете јавно да се напаѓате меѓусебно и дајте им можност на новите млади кадри кои се веќе докажани, како што ние основачите ви ја дадовме вам довербата, зашто идејата на ВМРО е постара и од нас, а ќе ве надживее и вас.

ВМРО е повеќе од партија, ВМРО е религија!
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Кога некој на самиот почеток ќе почне да колне се наоколу а тој е светецот од старт го ставаш во групата на веќе видено, односно во групата на рециклирано ....
Сега ја оплеска ,штотуку го стави и Иванов во истата група :jaj:

ти неможеш да издржиш а да не стропаш глупост
од тие 150 000 дел беа од ВМРО ДПМНЕ, дел беа неопределени дотогаш, дел разочарани од сите партии и дел слепи приврзаници на Љубе
од тој дел од ВМРО ДПМНЕ колкав и да е сега пола не би гласале за Љубе
повеќето го сакаа за претседател и не се согласуваа со тоа Иванов да биде кандидат
истите тие не сакаат да го видат во нова партија
истите тие ќе останат во ВМРО ДПМНЕ
Дај бе еднаш расчистете кој ТОА гласаше за Љубе(што би рекол Ѕинго), или тоа вие според партиските потреби,до вчера СДСМ гласале за Љубе ,сега па други гласале... ?:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Текстов ја дава суштината на политичкото делување.
За разлика од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ постојано рециклира стари проверени антидржавни кадри.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Дај бе еднаш расчистете кој ТОА гласаше за Љубе(што би рекол Ѕинго), или тоа вие според партиските потреби,до вчера СДСМ гласале за Љубе ,сега па други гласале... ?:toe:
дај бе воздржисе од коментари напишани колку да те има на тема
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
дај бе воздржисе од коментари напишани колку да те има на тема

Важи бе, ама само кога ќе се преслушаш што си напишал пред 2 месеци во врска со тоа кој гласал за Љубе ..после тоа може да правиме муабет колку да не има на тема:tv:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Важи бе, ама само кога ќе се преслушаш што си напишал пред 2 месеци во врска со тоа кој гласал за Љубе ..после тоа може да правиме муабет колку да не има на тема:tv:
знам јас што сум пишал
така да истото и сега го пишав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom