Исчезнати лица

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.028
Ова го кажуваат психолози а не ние од кајгана форум
немаат дијагноза
никој не ги прогласил за такво нешто

Си трипате вие дека само психопати можат такво нешто да напраат. Секој може свашта да напраи под соодветни услови/околности.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.596
Поени од реакции
17.283
немаат дијагноза
никој не ги прогласил за такво нешто

Си трипате вие дека само психопати можат такво нешто да напраат. Секој може свашта да напраи под соодветни услови/околности.
Како тоа никој не ги прогласи, мајорот на полицијата еден сат интервју држеше и ги опиша така, еден куп психолози кои се изјаснија околу случајот ги нарекоа така, кој треба да ги прогласи? Папата од Ватикан ?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.540
Како тоа никој не ги прогласи, мајорот на полицијата еден сат интервју држеше и ги опиша така, еден куп психолози кои се изјаснија околу случајот ги нарекоа така, кој треба да ги прогласи? Папата од Ватикан ?
Stefi od kajgana :P
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
Психолозиве па 90% од дијагнозите за било што им се класична депресија, освен некој кога ќе биде вклучен во некаков криминал, тогаш одма е психопат.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.273
Поени од реакции
57.405
Психолозиве па 90% од дијагнозите за било што им се класична депресија, освен некој кога ќе биде вклучен во некаков криминал, тогаш одма е психопат.
Ама и мајорот на полицијата рекол.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.363
Поени од реакции
40.182
мора да е психопат пошто очигледно нема никакво каење. Разумен човек прво би повикал помош него да глуми ГТА дека игра.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.848
Поени од реакции
10.551
мора да е психопат пошто очигледно нема никакво каење. Разумен човек прво би повикал помош него да глуми ГТА дека игра.
На секој кој му доделуваш дијагноза (ебате Мајорот на полиција шо го спомнаа погоре) му намалуваш од пресметливост и врз основа на таа дијагноза на суд може да добие помала казна. Српското судство изобилува со вакви случаи на убиства.

Истото сакаше да се постигне и кај нас со Палчевистите. Тој посекако ќе негира дека пукал, а тие ќе се вадат на скренат мозок од “теории на заговор“ и слични глупсоти со кои овој им ја полнел главата.

Да не те изненади колку адвокатите можат да бидат инвентивни во двата случаи, затоа секогаш на истрагата е (полицијата де) да обезбеди колку што е можно повеќе и порелевантни докази пред да замине делото во обвинителство и врз тие докази да се покрене овинение. Не дека ако не е завршена истрагата нема простор за нови докази, но круцијален момент е моментот на истрага и тука полицијата треба максимално професионално да си ја заврши работата.

За вакви случаи уште повеќе и уште подобро.

Јас сум сигурен дека под притисок на јавноста сите овие ќе го јадат и кај нас и во Србија, но тоа не значи дека еден куп слични случаеви не поминале многу многу полесно заради пропусти во истрагата и вакви од ракав фрлени дијагнози на разно разни „експерти“.

На крај, можеби единствената утеха за родителите на децата (кои и во двата случаи беа јавно распнати) е можноста овие што се осудени да се удават во кофа вода. Мада не верувам дека многу ќе ги држи таа утеха и ќе им трае „задоволството“ од задоволената правда. Децата им отидоа, јебеш ти живот после.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Би се воздржал од било каква дијагноза со оглед на ситуацијата и склопот на околности.
Има добри шанси воопшто да немаат никакво нарушување, едноставно немаат емпатија, плус поради склопот на околности се имаат почувствувано лично загрозено и тоа е тоа што ги прави луѓето најгадни во одредени ситуации.

Недостатокот на емпатија не значи по автоматизам психопатија.
Јас лично немам емпатија спрема секое човечко суштество и во секоја ситуација.
Било кој од нас има недостаток на емпатија во одредени ситуации и спрема одредени луѓе.
Тоа не не прави психопати.

Проблемот во ситуацијава е одењето во екстреми (давењето на детенцето), а сето тоа мислам дека се должи пред се на чувството на страв и лична загрозеност во ситуацијава.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.358
Поени од реакции
29.498
А ова што е бе? Што значи ова? Што и кои сме ние како земја? Кој си бе ти северна македонија да чекаш избори каде едни криминалци и бедници ќе се заменат со други, за да увезеш човек што ладнокрвно киднапирал и убил малолетно дете? Па после изборите треба цел суд и цело министерство за правда да си даде оставка што чекало толку време за разврска на случајот.
Тешко дно и беда сме од нација и држава. Гнасна скупштина.

Еве озбилно прашувам, што кур имаат врска и онака бедните избори со тоа што нашиот правен систем чека да му биде испорачан киднапер и убиец на дете?
Саркастичен ми беше коментарот :pos: , ама се слагам со тебе, мислам дека има некои административни работи од Турска страна за екстардиција...не сум во тек.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Уште компликации ...


Вчера заврши во притвор како соучесник во прикривање на убиството на малата Данка, денес почина во полициската станица. Кај 40- годишниот брат на човекот кој го призна убиството ,лекарите контатирале природна смрт, но вишото јавно обвинителство во Заечар издало наредба да се изврши обдукција на телото.

Се започнало кога му се слошило во раните утрински часови. Иако имало брза реакција од полицијата и лекарите, кои се обиделе да го реанимираат , тој починал рано утринава.

Освен 40 – годишниот брат на убиецот кој почина, од синока е затворен неговиот татко за кој се сомничи дека помогнал да се префрли телото од депонијата на непозната локација.


 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.273
Поени од реакции
57.405
Саркастичен ми беше коментарот :pos: , ама се слагам со тебе, мислам дека има некои административни работи од Турска страна за екстардиција...не сум во тек.
Без разлика, не ти се обратив лично на тебе, општо зборам пошто се поише и поише го читам тоа за Палчо... после изборите. Ко да бираме претседател на универзумот ебате е не багра коленичари и криминалци.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.028
Саркастичен ми беше коментарот :pos: , ама се слагам со тебе, мислам дека има некои административни работи од Турска страна за екстардиција...не сум во тек.
политички се, не само административни
Турција може комотно да не го испорача, ако сака. Или барем да одолговлекува во недоглед. Чисто ради Седад Пекер, ради Фето...
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Не знам друже, ама знам дека не може да се случи нормален човек да дави девојче. Јас не можам, и можам да се обложам дека ни ти не можеш да удавиш девојче. Секако не за да се спасиш од затвор. Затоа ти реков, прашај се себе си дали би можел да го направиш тоа. Дури и во ситуацијата во која они биле, а не во „зона на конфор“ од која ние дискутираме.

Тоа дали точната дијагноза кај пациентите од Бор е психопатија, тоа најточно ќе го каже специјализиран доктор... Јас можам само лаички од она малку површно што сум читал за психопатолгија, да кажам дека навистина така изгледа.

Секако постои генетски елемент или поточно предиспозиција за психопатија. Не сите со такви предиспозиции стануваат психопати, и не сите психопати стануваат убијци. Но психопатија наводно може да се развие и како резултат на траума... Повторно, не знам. Но знам дека нормален човек во ниеден случај наеднаш не одлучува да удави дете за да се спаси од затвор.
Ти даде пример со војна. Па да, во војна се ствараат психопати. Или психопатите испливуваат на виделина. Или и двете, веројатно и двете... Оние ропуците од Бор, којзнае какви трауми имале и можам да се обложам дека имале. И не го кажувам ова од некаква емпатија кон нив - туку од ладна љубопитност (онаква љубопитност со која набљудуваш бубашваба пред да ја убиеш).

Во ситуацијава пошто се двајца, можно е едниот да бил во шок и идел go with the flow додека другиот земал иницијатива. Како и да е, секако и двајцата треба да добијат најголема можна казна. Богами исто и тие што им помагале. Општеството заборава, и треба да се потсети.



Ѕирни го ова:
Луѓето со класична психопатија се супериорни, со висока самодоверба, грандиозност и екстровертност.
Овие токмациве што го убиле девојчево се ниско интелигентни, инфериорни, имаат типична клошарска професија, плус пијаници.
Имаат сегменти од анти-социјално нарушување, но не можеме да ги дијагностицираме поради околностите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Далибор дача драгијевиќ, пријател Ивана Илиќ
можда не значи ништо, но такво лице опишано со такво low iq и тоа работно место од друго село, пријател со лице од Бор е несекојдневно.

Untitled.jpg

Дали не е случајно, дали е следена, ѓавол ќе го знае
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Би се воздржал од било каква дијагноза со оглед на ситуацијата и склопот на околности.
Има добри шанси воопшто да немаат никакво нарушување, едноставно немаат емпатија, плус поради склопот на околности се имаат почувствувано лично загрозено и тоа е тоа што ги прави луѓето најгадни во одредени ситуации.

Недостатокот на емпатија не значи по автоматизам психопатија.
Јас лично немам емпатија спрема секое човечко суштество и во секоја ситуација.
Било кој од нас има недостаток на емпатија во одредени ситуации и спрема одредени луѓе.
Тоа не не прави психопати.

Проблемот во ситуацијава е одењето во екстреми (давењето на детенцето), а сето тоа мислам дека се должи пред се на чувството на страв и лична загрозеност во ситуацијава.
Во која тоа ситуација можеш да немаш емпатија спрема едвај проодено 2 годишно девојче... Објасни ми жити сѐ, некако како за да можам да разберам.
Разбирливо е во ситуации на самоодбрана, како во војна што спомнаа, или кога си нападнат... Од возрасен човек. Или некој физички голем за да може да ти наштети. Ама ако задавување со раце на 2 годишно детуле, кое претходно си го удрил со кола без и да се обидеш да му помогнеш... Па ако тоа за тебе не е психопатска особина, и ако можеш да се пронајдеш во постапките на оние - тогаш што да ти кажам - освен да препорачам помалку синтетички прекурсори за допамин.
Автоматски споено мислење:

Луѓето со класична психопатија се супериорни, со висока самодоверба, грандиозност и екстровертност.
Овие токмациве што го убиле девојчево се ниско интелигентни, инфериорни, имаат типична клошарска професија, плус пијаници.
Имаат сегменти од анти-социјално нарушување, но не можеме да ги дијагностицираме поради околностите.
Со други зборови, сите психопати се слика и прилика од ликот на Кристијан Бејл во American Psycho?


Автоматски споено мислење:

Навистина од филмови ги градите мислењата?
Па ништо чудно што пропаѓаме како општество, кога гледаме и секакви срања од филмови (горенаведниот е ремек дело, да не бидам разбран погрешно).

Риалити чек:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom