Исчезнати лица

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Тогаш кој е мотивот за убиството? А што ако убијците или убиецот навистина сакал/е да изнуди/ат пари за да го наплатат долгот на таткото?
Да бе и наместо да го наплатат долгот, ќе ризикуваат доживотен затвор за убиство на дете. Ем без пари, ем во затвор.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.539
Поени од реакции
17.220
Тогаш кој е мотивот за убиството? А што ако убијците или убиецот навистина сакал/е да изнуди/ат пари за да го наплатат долгот на таткото?
Па допрва ќе има истрага и судење и ќе дознаеме.
Нема логика да сакале да изнудат пари а ја убиваат по два сати. Да сакале да изнудат Вања сеуште ќе беше жива.
И тоа со муабетот дека се испаничиле и ја убиле и тоа нема никаква смисла. Ако се испаничиле ќе избегале и ќе ја оставеле, немаше да ја убиваат ладнокрвно и тоа ако не се лажам во пределот на главата и е пукано.
Освен ако убиството настанало при некоја расправија, можеби Вања пробала да се измолкни па ја застрелале тогаш во паниката.
Што и да се случило тие се сторителите, е сега кој меѓу нив е главниот егзекутор и нарачател на убиството ќе покажи истрагата.
Толку гнев има во тие поткастите на Љупчо шо не знам зошто ве чуди дека тој е убиецот, истото важи и за оној Кешишев со мачетата. Ќе ме чуди да се сомничи некој миротворец, некој професор, интелектуалец ама оние бандити би ги лишила од слобода и да не се виновни, 4 психопати помалку
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Прекрасна порака за младите. И замисли после две недели ќе почне да убива дека власите го изнервирале?
Која прекрасна порака бе човек? Да се бореле младите Македонци против душманската геополитика со баталување на техниката и да разговарале млади со стари? Не викам дека е нешто лоша пораката сама по себе, ама има 2 клучни моменти надвор од реалноста: 1) младите Македонци треба да се најдат себеси во рамки на таа геоолитика која никој на Балканот не може ни милиметар да ја промени а не пак да се бори со истата и 2) истата таа техника е последната сламка што нормален млад Македонец го држи овде (заработка користејќи интернет на најразлични начини).
Јас со постарите во мојот живот редовно комуницирам и сите се бориме максимално што можеме во животот.

Во цел говор единствено нешто позитивно и реално е дека Македонците од цел свет треба да се анимирани на разни начини за секој да ина макар и најмал придонес за татковината (некои и да се вратат назад, зошто да не).

И сумирано, ништо лошо ама и ништо спектакуларно кажано, тројца дедовци од моја улица кажуваат нешто слично само не се снимени и објавени јавно. Следствено, апослутно ништо за што некој пази, не да му наштети на било каков друг начин туку би го местел за убиство на дете ни помалку ни повеќе, па макар било тоа и некоја албанска мафија како што кажуваш.

Па тоа викам не ги бараат убијците таму кај што треба туку таму кај што им смета некој...Но небитно. Терајте...
Може да приложиш некоја информација или податок за бројност и влијание на Десна? Колку членови има, како котира на анкети и слично. Кога веќе тезата ти е дека е местен затоа што сметал оти на интернет ширел Македонштина, тоа би било твојот аргумент - дека имал влијание кое и натаму расте, огромен залет кој ќе направи суштински политички пореметување па ајде да го тргнат.

Од тоа што гледам на интернет канлите и низ комуникација со луѓе, ниту имал било каква значајна бројност ниту пак влијанието има значаен растечки тренд за до изборите на пролет.
Автоматски споено мислење:

Морам да го поздравам @puno на темава, читај како изгледа нормална реакција на нормални луѓе кога ќе се случи монструозен настан.
Сите кучешки протести за бранење неодбранливи работи низ нос ќе ви излезат, ќе се задавите со сопствени гомна без никој од страна нешто да ви направи.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.705
Поени од реакции
9.280
Може да приложиш некоја информација или податок за бројност и влијание на Десна? Колку членови има, како котира на анкети и слично. Кога веќе тезата ти е дека е местен затоа што сметал оти на интернет ширел Македонштина, тоа би било твојот аргумент - дека имал влијание кое и натаму расте, огромен залет кој ќе направи суштински политички пореметување па ајде да го тргнат.

Од тоа што гледам на интернет канлите и низ комуникација со луѓе, ниту имал било каква значајна бројност ниту пак влијанието има значаен растечки тренд за до изборите на пролет.
Ајде еве нека биде се како што напиша во главно се согласувам со тебе. Но што ќе добие со тоа што ќе убие 14-годишно дете? Па дури и да му ги дале парите ако навистина е тој убиецот повторно не се знае дали би била жива или не. И да ги добил парите повторно би бил во бегство и гонет и каде би завршил? Не гледајте краткорочно на работите. Ниту сум член на партијата ниту знам бројност ама чат пат му ги следев подкастите понекогаш и не ги ни догледував пошто ми се приспиваше поготово од муабетот за геополитика. Јас немам намера да го бранам ако е виновен би сакал најмалку доживотен затвор да добие но секако ако се уредно се докаже дека тој е навистина убиецот. Осомничените првпат ги гледам у живот. Ги собрал Палчо се ќоро и сакато и регистрирал партија. Ниту имале насилни протести ниту повикувал на насилни протести. Верувам дека секој подкаст му е на место. И камо среќа сите помали партии да баратаат со документи и да обвинуваат политичари криминалци. Преку неговите подкасти би дознал повеќе информации отколку јас нешто што знам. Тоа е се што знам во врска со партијата "Десна".
Автоматски споено мислење:

Нема логика да сакале да изнудат пари а ја убиваат по два сати.
Можеби убиството е одговор на тоа дека биле одбиени. Некои велат дека за брзо време по киднапирањето е убиена. Не знаеме на што да веруваме.
Автоматски споено мислење:

Морам да го поздравам @puno на темава, читај како изгледа нормална реакција на нормални луѓе кога ќе се случи монструозен настан.
Каква реакција ќе има ако се укине рамковниот договор од 2001-ва година би сакал да знам...
Автоматски споено мислење:

Да бе и наместо да го наплатат долгот, ќе ризикуваат доживотен затвор за убиство на дете. Ем без пари, ем во затвор.
Или тоа или убиството е одговор дека биле претходно одбиени. Мислам на тоа да го наплатат коцкарскиот долг на таткото. Тоа е лично мое мислење со кое не мора никој да се сложи овде.
Автоматски споено мислење:

Не ме јеби еден Фуфо се извади жив не па ситна риба ко овој.
Како мислиш ситна риба нели Александар е имотен и богат човек? Ако знаеш нешто повеќе напиши за него би било убаво да се знае во врска со темава.
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.335
Поени од реакции
886
плус какви состави пишеше ,патриотски родољувбиви емотивни прсото да неверуеш


Пак ќе се роди жито...
Секоја година во текот на ЈУНИ месец се жнее пченица во главно, но и јачменче, овес и некои други растенија кои живот значат.
Пчелите мед прават, печурките за деликатес, тревките здравје чуваат и тоа секоја година, повторно и повторно не чуваат, шанса за живот ни даваат.
Кој е нашиот однос, како ние се однесуваме кон нив, кон него, кон животот?????/кон совршенството што бог го создал.
НИКАКООО, се однесуваме примитивно и максимално глупо на сопствена штета, се самоубиваме..
МОТИВОТ за таквото нуклеарно глупо живеење, суштествување се ПАРИТЕ, некаква шарена хартија која Ви ги решава сите проблеми како и да говорите мислам на јазик, во која црква да одите, што и да размислувате, секогаш се со Вас, во Вас и околу Вас.
Пре долго доминираат, пре долго погрешно не учат, влијаат тие пусти пари, сите проблеми ни ги решаваат.
ДЕЕНЕС нај големата дилема е, како човекот да научи тој да ги КОНТРЛИРА парите, а не тие НЕГО, ЧОВЕКОТ.
Парите денес се и еден вид ФАРМАЦИЈА, директно влијаат на нашата ПСИХА, состојба, здравје, ПАРИТЕ денес се и мотив за сериозни МАСОВНИ убиства како одвратниот случај на ОНКОЛОГИЈА кој скоро го заборавивме, ПАРИТЕ денес се и официјална СВЕТСКА РЕЛИГИЈА.
Од ВОЈНИТЕ, до финансирање и помагање на неверојатно талентирани човечки суштества, од Бога надарени, на крајот се се сведува околу тоа, кој колкав дел од купот пари во светов ќе ги поседува, контролира.
Човечката природа не е таква, ПАРИТЕ се систем кој се наметнува, СИСТЕМ кој е силен и ја менува нашата човечка природа од бога подарена., ПАРИТЕ се пркос на БОГА и ПРИРОДАТА, Македонскката измислица и патент кој најдобро ги опишува е драмскиот наслов “ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА.“
Дедо ми Јордан секогаш ми велеше: “Не се секирај дете, пак ќе се роди жито“ до ден денешен ми ѕвони тоа во ушиве, во лејкава.
Тогаш многу мал ја научив мудроста на ДЕДО МИ, од тогаш научив да се борам во СИСТЕМОТ на БОГА, а не на сатанава да верувам, поганам, туку сосема обратно, смирен, со вера во БОГА да суштествувам.
Од таа реченица се црпи силата, верата, од таа реченица се спие како “БЕБЕ“, од таа реченица можете да го видите СВЕТОТ кој е гаден и Ве опкружува, со таа мудрост гледате нај добро, јасно и чисто.
Затоа, без паника, бидете упорни, посветени на Македонците и нашите колективни интереси, бидете доследни затоа што Македонецот е нај емотивното и социјално нагласено суштество кое неможе самото за себе да суштествува. Мораме да бидеме заедно со или без политика сеедно.
Времево кое е сега и во блиска иднина е полно со неправди и искушенија, само оние Македонци кои од бога се откажале, а по цел ден во црква се пикаат, не им се лутете туку едноставно почнете да ги жалите. Тие таквите се гревови затоа што се исплашени и загубени, секоја секунда умираат, исчезнуваат.
Македонското време доаѓа, тоа е циклус кој се повторува имаме збор кој се вика ЧУДЕСИЈА.
За претстојниве избори е доцна за некаква колосална победа на Македонецот над душманот, но бидете внимателни, слушајте, широко отворете очи и гледајте, кој колку и што ветува, а знаете, добро знаете дека тоа е не изводливо.
Сите сме свесни дека ДПШНЕ е во моментов со клиенти мотивирана нај организирана. Клиенти гладни за уште повеќе кеш кого веќе во сериозни количини го имаат па затоа за разлика од нас нормалните, тие клиентите на ДПШНЕ се силно организирани и со не морал мотивирани.
Силно ја буткаат вратата на пеколот во кешо да се бањаат, па токму затоа отворете им ја вратата од пеколот нека се џиткаат во кешон државен нека се бањаат, нека се препелкаат.
Тоа е периодот пред нас кога и нај расипаниот и врескавиот же замолчи, ќе се срамува од неговите ДЕНЕШНИ ЗБОРОВИ и ПОЛИТИКИ без разлика дали сте или не за или контра денешната опозиција.
Затоа по 100ти пат ќе Ви повторам, не ме мрзи: “не се тие воопшто СИЛНИ, туку ние Македонците сме слаби“. Браќа и сестри Македонци, едно е да кажеш, а сосема друго да направиш, едно е да сакаш, а сосема друго е да мораш, едно е да мислиш, а сосема друго е да тврдиш.
Пред нас е период во кој ќе учиме, бориме, цена плаќаме за СЛОБОДАТА секогаш како и векови наназад, но сето тоа мораме да го правиме во исто време.
Мораме многу да учиме, оти многу не знаеме, а тоа пак не прави погани и лоши, меѓусебно се изедовме.
СЛОБОДАТА на Македонецот нема мерка, нема димензија, ниту некој може да ја УКРАДЕ ако ние претходно од неа не се откажеме, а се откажавме без притоа да бидеме свесни што загубивме.
Нај одговорно ТВРДАМ денес 4 Ноември 2023 година, Македонецот сеуште не знае што е тоа СЛОБОДА, не знае да се бори за неа, за апсолутната КАУЗА над сите можни КАУЗИ, со име СЛОБОДА, да одлучуваш заедно, да суштествуваш заедно до последен Македонец, а сето тоа да биде едно големо РАВНОВЕСИЕ, кое само БОГ може да го створи, направи..
Затоа денес е ЗАДУШНИЦА и секако уште рано по сабајле ми текна на дедо ми Јордан и татко ми СЛАВКО и тоа не е случајно, ќе не биде, ќе ја биде...“ПАК ЌЕ СЕ РОДИ ЖИТО“ во Македонија, за Македонците...[/QUOTE]
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.705
Поени од реакции
9.280
Тоа ти е исто како јас да организирам убивање на мое дете, за да наместам некого да лежи во затвор.
Веројатно попрво било или таткото или децата. Се крие нешто големо јас верувам дека се работи за голема сума на пари. На крај краева да убиеш дете со пиштол не е баш македонска традиција...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Ајде еве нека биде се како што напиша во главно се согласувам со тебе. Но што ќе добие со тоа што ќе убие 14-годишно дете? Па дури и да му ги дале парите ако навистина е тој убиецот повторно не се знае дали би била жива или не. И да ги добил парите повторно би бил во бегство и гонет и каде би завршил? Не гледајте краткорочно на работите. Ниту сум член на партијата ниту знам бројност ама чат пат му ги следев подкастите понекогаш и не ги ни догледував пошто ми се приспиваше поготово од муабетот за геополитика. Јас немам намера да го бранам ако е виновен би сакал најмалку доживотен затвор да добие но секако ако се уредно се докаже дека тој е навистина убиецот. Осомничените првпат ги гледам у живот. Ги собрал Палчо се ќоро и сакато и регистрирал партија. Ниту имале насилни протести ниту повикувал на насилни протести. Верувам дека секој подкаст му е на место. И камо среќа сите помали партии да баратаат со документи и да обвинуваат политичари криминалци. Преку неговите подкасти би дознал повеќе информации отколку јас нешто што знам. Тоа е се што знам во врска со партијата "Десна".
Споменав и претходно - или има некоја нарачка за убиството од истите тие испреплетени криминални бизнис-политички црева околу кои и самиот е присутен цел живот, или (за мене поверојатното) тотално збудалува и влегува во некаков одмазднички режим пореди комбинација на неуспех во политиката (очекувал издигнување на карта на македонизам после се што се случи изминативе години) + неуспех со копањето злато + ако се разделил и со жена му и го откачиле и Власите.
Човек чија животна историја покажува сериозни мегаломански амбиции фаќа стрмна удолница на секое поле близу 60-тата година во животот и решава да се одмазди кај што мисли дека му е згрешено и може да допре, накратко така некако.

Каква реакција ќе има ако се укине рамковниот договор од 2001-ва година би сакал да знам...
Како се тргнати со шчиптарлуци пуниша србољубович и екипата, може и тоа да го доживееме. Не дека нас ќе не засака некој, туку геополитиката забележува мафтање шиптарлук сред Лондон и нема да остави ширење на истото.

Или тоа или убиството е одговор дека биле претходно одбиени. Мислам на тоа да го наплатат коцкарскиот долг на таткото. Тоа е лично мое мислење со кое не мора никој да се сложи овде.
Колку што те разбирам, убеден си дека убиството е поради коцкарски долг на таткото. Дај кажи нешто повеќе за тоа, каков е тој коцкрски долг и кој е тој лихвар што го наплаќа долгот на маж со убиство на неговата малолетна ќерка.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.705
Поени од реакции
9.280
Да сакале да изнудат Вања сеуште ќе беше жива.
И тоа со муабетот дека се испаничиле и ја убиле и тоа нема никаква смисла.
И не само тоа и дури откако ќе ги добијат каде ќе се кријат? Дали и кога би ги добиле парите би ја пуштиле на слобода или би ја убиле? Каде понатаму со парите гледано долгорочно?
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Веројатно попрво било или таткото или децата. Се крие нешто големо јас верувам дека се работи за голема сума на пари. На крај краева да убиеш дете со пиштол не е баш македонска традиција...

Сто пати кажаа и од МВР дека се работи за користољубие односно изнуда. Така да Шерлок прво го бранеше Палчо, сега заклучи дека за пари се случило се'. Браво.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.441
Поени од реакции
5.225
А кој е убиецот?

Ок не е Палчо, овие 3-цава уствари се договориле да го наместат Палчо.
Автоматски споено мислење:

Прашање до Savious и мкд владе:

Кој според вас е убиецот?

(не ми се верува дека го прашувам ова ама ај)
Јас лично повеќе се сомневам во штипјанецот дека пукал отколку во Палчо по негова наредба.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.705
Поени од реакции
9.280
Дај кажи нешто повеќе за тоа, каков е тој коцкрски долг и кој е тој лихвар што го наплаќа долгот на маж со убиство на неговата малолетна ќерка.
Би сакал да знам и јас повеќе за тоа. Туку се изненадив на многу контрадикторни нешта...
Оној Срѓан Ного го брани како бил грижлив татко и си ги сакал своите ќерки. Не пиел, не се коцкал ниту се дрогирал. Од каде му се тие информации take a wild guess...
Од друга страна се шират се повеќе муабети од луѓе кои се веројатно блиски со него дека напротив имал коцкарски живот со долгови и дека бил наркоман. Капак на цело убиство е неговото приведување заради сослушување. Ако е вистина тоа што објавува Миленко дека бил тепан тогаш има нешто сериозно со кое тој е поврзан со исчезнувањето и убиството на неговата ќерка. Моментот кога мајката прва пријавува во полиција за исчезнување на ќерката е можеби нешто што и мајката го очекувала дека можеби ќе се случи. А уште по чудно е дека после 2-3 часа и таткото пријавува. Многу контрадикторни моменти имаме за случајов и тешко е да се долови целата слика.
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Јас лично повеќе се сомневам во штипјанецот дека пукал отколку во Палчо по негова наредба.
Добро да речеме дека е и така ... И?

Настрана што, сите 3ца кажале дека Палчо пукал. И Палчо и киднал прв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom