Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Дечки, што најчесто јадете кога сте на работа? Носите од дома или купувате?
Мене ми е проблем што додека сум на работа околу мене нема некој избор освен тостови и слично, а да нарачувам секој ден не ми се исплаќа баш.

И дали некој пробал ослич печен, наместо да го пржите со зејтин? Дали е вкусен така печен во рерна?
Најчесто си носам од дома, во голема мера си ги правам оброците во недела навечер и имам за наредни 3-4 денови.

Земи си убави садови (барај стаклени) и ѕирни видеа како овие подоле, има доста интересни примери, иако месото јас најчесто го печам во air fryer, а потоа само си правам сос.
За јх често јадам компир затоа што ми дава повеќе ситост, или ориз (побарај Гордон Ремзи има видео како да го направиш за 12-15мин).
Салатата често си ја носам во тегла, доле ставаш зачини, горе ја ставаш салатата, пред да ја јадеш само преврти ја неколку пати и ќе биде како да си ја правел дома во сад :)

Исто разгледај и вакви канали, има доста идеи дечкото, со малку модификации (ако ги нема производите мкд) може да правиш разновидни оброци (мене обично ми зема 1 саат за цела недела).
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.942
Може во Шведска, тука кај нас не ни има некој огромен избор на здрав оброк, а и тоа што го има држи цена. Пример денес се договорија од работа да јадеме бургери и ајде јас со нив. 400ден си дадов за бургер и останав пак гладен. Со тие пари имаше три пати да јадам стек со нешто.
Плус ако работиш во некоја индустриска зона како Визбегово или накај Илинден освен тост нема ништо друго да најдеш.

За риба да не збориме, нигде нема да најдеш ефтина риба. ВО салата со лосос ќе најдеш 15грама лосос и другото трава.

Затоа му препорачивам секоја вечер да си прави за наредниот ден. Плус ако има микробранова во фирма топ ќе му дојде.
znam, imam raboteno i vo johnson meti i vo drekslermaer kaj nas, i plus tie bea megju malkute
sto imaa kakva takva kujna (pred 10 godini toa).
zatoa naglasiv deka kupuvam poradi toa sto ima dosta izbor po za mene ok cena.
koga nosam od doma (bash retko posleden period) gledam da bide nekoj ednostaven obrok,
koj mozam da go jadam kako sto e, ili da go potoplam malku (ako ima kade).
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Јас ги спремам оброците предвреме, во недела (за до среда) и уште еднаш во среда (за до петок). Правам поголема количина пилешко/мисиркино/јунешко (протеински дел) и ориз/компир/тестенини (јх). После само мерам според потребната количина, во кутија и со мене. Кај и да одам го имам оброкот со мене, не ми е проблем и ладен да го јадам. Доколку си кнап со време вака ти е ем побрзо, поевтино а и повкусно од повеќето ресторани низ Скопје, зашто знаеш дека си го направил оброкот од квалитетни производи.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Исто и јас правам месо за 4-5 дена околу 2, 2.5 кг го спремам со зачини се го печам на хартија.
Секојдневно го комбинирам со јх кои ги спремам или денот ако имам време или претходниот ден за на работа. Ориз и паста се прават за 10 минути, нема потреба да го направиш 5 дена унапред.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
За една ипол година симнав 38 кила со калориски дефицит и кето ама не екстремен. Килажава ја одржував до пред еден месец, и сега сум океј и бми и се мие во нормала, ама поправен сум едно 5-6 кила од јадење глупости и калориски суфицит а и зараза од смоки. Ми се отвори апетит некако, почнав да грицкам смоки во поголеми количини и се поправив 5кг, сега пробувам да си ја вратам килажата како пред месец ама не иде нешто, цела година под режим бев, сега не можам, нема ден а да не јадам смоки, исто како на дрога да сум, зараза. Некое решение како да ги одвикнам и нив бидејќи од јаглехидрати само тоа го јадам, еден ден ај као нема да јадам, другиот ден дупло, типично баш како дрогана. Планирам од утре да се исконтролирам и полека полела да ги баталам и нив. Ми треба некое решение, знам дека е до мене и мозокот ама како од некоја заразна болест да сум... витаминка и штарк ф. ју
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
За една ипол година симнав 38 кила со калориски дефицит и кето ама не екстремен. Килажава ја одржував до пред еден месец, и сега сум океј и бми и се мие во нормала, ама поправен сум едно 5-6 кила од јадење глупости и калориски суфицит а и зараза од смоки. Ми се отвори апетит некако, почнав да грицкам смоки во поголеми количини и се поправив 5кг, сега пробувам да си ја вратам килажата како пред месец ама не иде нешто, цела година под режим бев, сега не можам, нема ден а да не јадам смоки, исто како на дрога да сум, зараза. Некое решение како да ги одвикнам и нив бидејќи од јаглехидрати само тоа го јадам, еден ден ај као нема да јадам, другиот ден дупло, типично баш како дрогана. Планирам од утре да се исконтролирам и полека полела да ги баталам и нив. Ми треба некое решение, знам дека е до мене и мозокот ама како од некоја заразна болест да сум... витаминка и штарк ф. ју
Па ти се изгладнуваш. Како може смоки да ти е единствен јаглехидрат?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.008
Поени од реакции
4.177
Исконтролирај се една недела и ќе ги заборавиш. Прават проблеми тие, имаат и масти многу.
Мене ми донесоа Тоблероне од странство и сигурно нема да го фрлам па го изедов. И одма почнав благо да присакувам, па земав еклери, некои глупи блага. Ми правеше проблем два три дена ми бара благо ама се исконтролирав некако и сега пак на нормала.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
746
Smokite se pred se masti, a ne jagleni hidrati. Jadi si normalen leb. 5 kilogrami sto si gi vratil nikad ne ninbile.izgubeni, toa e samo glikogenot stonse obnovil.vo muskulite. Batali keto meto i slicni glupi fad dieti. Drzi se do nisko kaloricna ishrana so malku masti
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.505
Поени од реакции
6.136
Поздрав момци, почнав да вежбам пред 1 месец ми треба помош околу исхраната т.е. што да додадам во моменталнава и во кој дел од денот.

Моменталнава ми изгледа вака:

Прв оброк
1. Јајца, грчки јогурт, салата, банана
2. Овес, банана, шумско овошје, путер од кикирики/ореви и бадеми.

Втор оброк
Пилешко/Телешко/Мисиркино со компир/ориз/тестенини, салата

Трет оброк

Пилешко/Телешко/Мисиркино со грчки јогурт и салата, овошје, whey isolate

Четврти оброк
Протеински пудинг

Веќе цел месец сум на оваа исхрана и почнува да ми досадува, да ми се гади од некој оброци, ме интересира што би можел да променам/додадам?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Поздрав момци, почнав да вежбам пред 1 месец ми треба помош околу исхраната т.е. што да додадам во моменталнава и во кој дел од денот.

Моменталнава ми изгледа вака:

Прв оброк
1. Јајца, грчки јогурт, салата, банана
2. Овес, банана, шумско овошје, путер од кикирики/ореви и бадеми.

Втор оброк
Пилешко/Телешко/Мисиркино со компир/ориз/тестенини, салата

Трет оброк

Пилешко/Телешко/Мисиркино со грчки јогурт и салата, овошје, whey isolate

Четврти оброк
Протеински пудинг

Веќе цел месец сум на оваа исхрана и почнува да ми досадува, да ми се гади од некој оброци, ме интересира што би можел да променам/додадам?
па тоа е билдерската исхрана, што би рекол Рич Пиана, whatever it takes. Ако не јадеш бар 8 оброци значи дека не си од тие 5% победници.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.475
Поздрав момци, почнав да вежбам пред 1 месец ми треба помош околу исхраната т.е. што да додадам во моменталнава и во кој дел од денот.

Моменталнава ми изгледа вака:

Прв оброк
1. Јајца, грчки јогурт, салата, банана
2. Овес, банана, шумско овошје, путер од кикирики/ореви и бадеми.

Втор оброк
Пилешко/Телешко/Мисиркино со компир/ориз/тестенини, салата

Трет оброк

Пилешко/Телешко/Мисиркино со грчки јогурт и салата, овошје, whey isolate

Четврти оброк
Протеински пудинг

Веќе цел месец сум на оваа исхрана и почнува да ми досадува, да ми се гади од некој оброци, ме интересира што би можел да променам/додадам?
Риба, свинско, туна конзерва, суво овошје, чоколада, кисело млеко, сирење, кашкавал, кајмак, мед.

Сега во зимски денови не би било лошо смути од цвекло и морков (ставам и јаболко).

Еве еден интересен рецепт со сушени урми, лесно и брзо се спрема.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.008
Поени од реакции
4.177
Поздрав момци, почнав да вежбам пред 1 месец ми треба помош околу исхраната т.е. што да додадам во моменталнава и во кој дел од денот.

Моменталнава ми изгледа вака:

Прв оброк
1. Јајца, грчки јогурт, салата, банана
2. Овес, банана, шумско овошје, путер од кикирики/ореви и бадеми.

Втор оброк
Пилешко/Телешко/Мисиркино со компир/ориз/тестенини, салата

Трет оброк

Пилешко/Телешко/Мисиркино со грчки јогурт и салата, овошје, whey isolate

Четврти оброк
Протеински пудинг

Веќе цел месец сум на оваа исхрана и почнува да ми досадува, да ми се гади од некој оброци, ме интересира што би можел да променам/додадам?
Па таа е храната, птица, говедо и риба со сајд диш од страна. Само ќе го комбинираш тоа што ќе го јадеш со протеинот.
Не заборавај зрнестата храна има протеини. Грашок, леќа. грав, наут, брокулата исто е добра.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.505
Поени од реакции
6.136
Риба, свинско, туна конзерва, суво овошје, чоколада, кисело млеко, сирење, кашкавал, кајмак, мед.

Сега во зимски денови не би било лошо смути од цвекло и морков (ставам и јаболко).

Еве еден интересен рецепт со сушени урми, лесно и брзо се спрема.
Риба јадам да, сум заборавил да ја пишам. Чоколадо?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Поздрав момци, почнав да вежбам пред 1 месец ми треба помош околу исхраната т.е. што да додадам во моменталнава и во кој дел од денот.

Моменталнава ми изгледа вака:

Прв оброк
1. Јајца, грчки јогурт, салата, банана
2. Овес, банана, шумско овошје, путер од кикирики/ореви и бадеми.

Втор оброк
Пилешко/Телешко/Мисиркино со компир/ориз/тестенини, салата

Трет оброк

Пилешко/Телешко/Мисиркино со грчки јогурт и салата, овошје, whey isolate

Четврти оброк
Протеински пудинг

Веќе цел месец сум на оваа исхрана и почнува да ми досадува, да ми се гади од некој оброци, ме интересира што би можел да променам/додадам?
Веј протеин со овез и млеко.
Гриз,веј и путер од кикири.
Протеински палачинки со веј правена смеса.
Чоколино,замрзнато овошје,веј и путер од фстаци.
Помфрит мешавина со бел компир и компир батат.
Ловечка плескавица да си правиш хамбургери...Тоа јадеме скоро сите секој ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom