Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.258
Поени од реакции
909
А најголем проблем е што сите се рекреативци, земање на хемија не те прави ниту аматер, ниту про (ако не се лажам освен Тоше Зафиров нема друг Про кај нас, останативе се Елите Про)... Излегување само на Куп на Македонија и Атлета не те прави аматерски натпреварувач, кај нас купот и атлета стана ревија, а не натпреварување...
Се лажеш :), што им недостасува на 'менкените' од типот на Мартин, Александар, Божидар, Борче, Тито, Ице, Васко, Гоце ...баш супер ревија.
 

Kanye.brt

Другар човек братучед
Член од
29 ноември 2019
Мислења
92
Поени од реакции
94
Не е работата што ти сакаш туку колку ти треба.
А колку ти треба не можат да се договорат ни нутриционистите ни научниците :)
за особа од 95кг за да можам да вежбам со 120 кг на бенч установив дека ~200 грама протеини, ~400 грама јх и ~70 грама масти
ми требаат за да се одржавам на тоа ниво. ако идам под тоа паѓам...

дај прашај некој научник како да се одржавам со 100 грама протеини од суво грозје, би пробал ако е ефикасно би наставил така.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
242
Поени од реакции
227
за особа од 95кг за да можам да вежбам со 120 кг на бенч установив дека ~200 грама протеини, ~400 грама јх и ~70 грама масти
ми требаат за да се одржавам на тоа ниво. ако идам под тоа паѓам...

дај прашај некој научник како да се одржавам со 100 грама протеини од суво грозје, би пробал ако е ефикасно би наставил така.
сигурно батево 270+ грама проетин, 600-700 јх и 130 масти јади за да крева бенч 185 кг на 70 кг телесна тежина

 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.547
Поени од реакции
1.029
Зависи од спортот. Малку се профи-атлети што се вегани? не вегетеријанци, вегани. Сакаш да ми каеш дека тие умираат за фамозниот протеин(животинско потекло)? Значи зборам за профи-спортисти вегани што имаат одредено целосен режим на исхрана за да постигнат максимално добри резултати во тоа што го прават. Пошо исхраната има голема улога во крајниот перформанс. Не викам дека не користат суплементи и додатоци во исхрана, далеку од тоа.
Тогаш зошто на некој рекреативец кој има 3до5 пати активност во неделата би му требало внес од 200 грама протеин(како шо пресметал баткото, два три поста погоре)?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
242
Поени од реакции
227
Зависи од спортот. Малку се профи-атлети што се вегани? не вегетеријанци, вегани. Сакаш да ми каеш дека тие умираат за фамозниот протеин(животинско потекло)? Значи зборам за профи-спортисти вегани што имаат одредено целосен режим на исхрана за да постигнат максимално добри резултати во тоа што го прават. Пошо исхраната има голема улога во крајниот перформанс. Не викам дека не користат суплементи и додатоци во исхрана, далеку од тоа.
Тогаш зошто на некој рекреативец кој има 3до5 пати активност во неделата би му требало внес од 200 грама протеин(како шо пресметал баткото, два три поста погоре)?
Досадно ти е баце?

Незнам дали умираат веганиве за ж.протеин ама сигурно нешто се дефицит.

Можи преферира дечкото повеќе протеин зошто протеинот те држи подолго сит. Перфектно кога слабееш.

Иначе ретко на некој да му треба 200г протеин од рекреативциве за праење мускули.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
332
Ѕвер е батецов, има добри видеа...
Автоматски споено мислење:

Зависи од спортот. Малку се профи-атлети што се вегани? не вегетеријанци, вегани. Сакаш да ми каеш дека тие умираат за фамозниот протеин(животинско потекло)? Значи зборам за профи-спортисти вегани што имаат одредено целосен режим на исхрана за да постигнат максимално добри резултати во тоа што го прават. Пошо исхраната има голема улога во крајниот перформанс. Не викам дека не користат суплементи и додатоци во исхрана, далеку од тоа.
Тогаш зошто на некој рекреативец кој има 3до5 пати активност во неделата би му требало внес од 200 грама протеин(како шо пресметал баткото, два три поста погоре)?
Никој ме умира за фамозниот прашак и никој не вика дека не е можно. Тие се посветуваат на таа веганска исхрана и затоа се профи, за да искомбинираат протеини од разни извори и да напраат комплетен ланец на амино киселини.
А ние вака не профи, кои работиме по цел ден, прашокот сабајле и по тренинг ќе ми заштеди доста време од готвење и комбинирање.
Кој како милува така нека праи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.160
Поени од реакции
8.674
Jas ne otkrivam nikakov lek.
Zborev za mlecen protein.
Toa e samo predlog... ne fativ nikogo za gusa. Samo kazav deka moze da se iskombinira i bez prasok da se vnese dovolnata kolicina na protein vo organizmot. Drugoto e na sopstvena volja dali odgovara ili ne.
Ke kazem pak ne znam zosto tolku panika digate koga i vie znaete deka moze...
Eve vo prodolzenie ke ti dadam samo eden avtor, proguglaj, istrazi sam... T. Colin Campbell, ako sakas da go procitas celoto istrazuvanje pisi ke ti pratam.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
Ne me interesira na kogo cini ili ne cini.
Ne se napraviv pameten samo kazav deka moze i bez toa... nikogo ne navrediv ni nisto. Ocigledno tuka nema prostor za diskusija poso site se pravite pametni, na covek da mu se odmili vo diskusija da vleze.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
Форум е и секој може да го каже мислењето што од една страна е добро, ама и знае да биде заебано.
Во овој случај иако си сакал да помогнеш според мене и даваш лош совет, исто како што голем дел од сајтовите за фитнес кои копираат едни од други без разлика колку и да ти е добра намерата.

Путерот од кикиритки е топ храна, но доколку се примени правилно како и се друго. Ако го гледаш Еди Хол, Катлер и тн, фаци кои внесуваат на дневно ниво по 5-10 000 ккал тогаш во нивниот режим има простор путерот од кикиритки да се користи како извор на протеин. Ако го користиш во кето, повторно има логика да биде на дневно мени бидејќи имаш голем распон за внес на масти (70-75% од вкупни калории). Но ако ти треба да одиш во дефицит, си лимитиран со мастите, лимитиран со калориите (пример кај женско и под 1500ккал) тогаш треба внимателно да се бира храна која ќе те наполни и ќе те држи сит + ќе ти надохнади доволно протеин за да ја зачуваш мускулната маса. Пример овесните снегулки иако имаат повеќе јх се подобар избор на протеин од путерот кога пробуваш да симнеш килажа. На 100 гр овесни имаш околу 370 ккал, над 10гр фибриди, 13гр протеин + во комбо со дозерка веј имаш оброј од 450ккал и 40тина гр протеин што сооднос калории-нутритиенти е одлично и ќе те прејади. За разлика од нив 3 лажици путер се 100 грама, имаат 600ккал и под 30 гр протеин, ем гладен, ем помалку протеин.

На интернет има мал милион студии, скоро и да нема точно определена идеална количина на протеин затоа што истата варира и зависи од многу фактори. Во бодибилдинг од мое искуство најдобро функционира над 2гр на кило телесна тежина (пожелно и над 3гр), што е ем тешко да се постигне, ем скапо, а само со веганска храна да не речам невозможно да се надополни.
Зависи од спортот. Малку се профи-атлети што се вегани? не вегетеријанци, вегани. Сакаш да ми каеш дека тие умираат за фамозниот протеин(животинско потекло)? Значи зборам за профи-спортисти вегани што имаат одредено целосен режим на исхрана за да постигнат максимално добри резултати во тоа што го прават. Пошо исхраната има голема улога во крајниот перформанс. Не викам дека не користат суплементи и додатоци во исхрана, далеку од тоа.
Тогаш зошто на некој рекреативец кој има 3до5 пати активност во неделата би му требало внес од 200 грама протеин(како шо пресметал баткото, два три поста погоре)?
Се што лета не се јаде, се што ќе прочиташ на интернет не е вистина. На хартија никој не зема стероиди, маркетиншка шема е дека како вегани станале такви, а уствари ждерел месо 30 години правел неколку стероидни циклуси и начукал огромна маса, после станал веган и само се одржува, плус фрла повеќе пари за протеин од грашок и пченица од јас и ти што заработуваме во вукојебинава.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
363
Поени од реакции
118
Тоше Зафиров е далеку од Pro. Единствен про од МК е Зоран Колевски и Оливер Аџиевски ама Оливер не живее во МК.

Далеку од то дека земање хемија те прави про, зборувам за некој што си ја сфаќа сериозно работата небитно дали користи или не хемија. Не мора да си про за да не бидиш рекреативец.
Тоше е далеку пред сите
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.106
Поени од реакции
633
Форум е и секој може да го каже мислењето што од една страна е добро, ама и знае да биде заебано.
Во овој случај иако си сакал да помогнеш според мене и даваш лош совет, исто како што голем дел од сајтовите за фитнес кои копираат едни од други без разлика колку и да ти е добра намерата.

Путерот од кикиритки е топ храна, но доколку се примени правилно како и се друго. Ако го гледаш Еди Хол, Катлер и тн, фаци кои внесуваат на дневно ниво по 5-10 000 ккал тогаш во нивниот режим има простор путерот од кикиритки да се користи како извор на протеин. Ако го користиш во кето, повторно има логика да биде на дневно мени бидејќи имаш голем распон за внес на масти (70-75% од вкупни калории). Но ако ти треба да одиш во дефицит, си лимитиран со мастите, лимитиран со калориите (пример кај женско и под 1500ккал) тогаш треба внимателно да се бира храна која ќе те наполни и ќе те држи сит + ќе ти надохнади доволно протеин за да ја зачуваш мускулната маса. Пример овесните снегулки иако имаат повеќе јх се подобар избор на протеин од путерот кога пробуваш да симнеш килажа. На 100 гр овесни имаш околу 370 ккал, над 10гр фибриди, 13гр протеин + во комбо со дозерка веј имаш оброј од 450ккал и 40тина гр протеин што сооднос калории-нутритиенти е одлично и ќе те прејади. За разлика од нив 3 лажици путер се 100 грама, имаат 600ккал и под 30 гр протеин, ем гладен, ем помалку протеин.

На интернет има мал милион студии, скоро и да нема точно определена идеална количина на протеин затоа што истата варира и зависи од многу фактори. Во бодибилдинг од мое искуство најдобро функционира над 2гр на кило телесна тежина (пожелно и над 3гр), што е ем тешко да се постигне, ем скапо, а само со веганска храна да не речам невозможно да се надополни.

Steta so tie proteini od ovez, puterot,oriz i tako dajle, tie proteini se bilni a bilnite proteini ne se svrzuvat za muskul posto ne gi sodrzat site amino kiselini a za da bidat celosni ke treba da se kombinirat bilni proteini od povejke izvori. Bez meso, jajca, riba, whey tesko do dobra muskulna masa. So zelka, morkov, jabolka ne se klava muskul.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Од мене едно баш аматерско прашање..
Дали може протеин да се внесува само од храна или мора веј?
Пример глутамин, бцаа, креатин и аргинин и средена исхрана со стек, јајца, риба и слично или подобро е ако се додаде и веј?
Дали може тие пари од веј да се дадат за храна пример стек?
 
На врв Bottom