Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
место со веј итд... земи искомбинирај нешо со путер од кикирки, банана, овес, урма... ем бомба, ем слатко, ем здраво. остај тоа млечни работе не ти требаат :coffee:
Обично, кога некој не е компетентен на одредена тема нема потреба да дава мислење.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.854
Поени од реакции
1.284
Обично, кога некој не е компетентен на одредена тема нема потреба да дава мислење.
A izvini kako dojdovme do zaklucok deka ne sum kompetenten? Po toa sto rekov deka mlecni sranja ne i trebaat? Toa e moe mislenje deka se nepotrebni od moi poznati pricini i od vekje dokazani raboti. Ako moeto mislenje ne ti se dopagja ne znaci deka ne e kompetentno, a ako sakas da diskutirame mozeme slobodno da sedneme i da zborime.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
A izvini kako dojdovme do zaklucok deka ne sum kompetenten? Po toa sto rekov deka mlecni sranja ne i trebaat? Toa e moe mislenje deka se nepotrebni od moi poznati pricini i od vekje dokazani raboti. Ako moeto mislenje ne ti se dopagja ne znaci deka ne e kompetentno, a ako sakas da diskutirame mozeme slobodno da sedneme i da zborime.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
Побара ПРОТЕИНСКИ јадења за готвење. Објасни ми како бананите и овесот се протеински.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.854
Поени од реакции
1.284
Prvo i osnovno se vo sebe si ima protein. Se sto jades si ima protein i vo teloto si stvar neraskinliv lanec koj postojano se nadopolnuva. Ne mora da se tovis so koncentrati od whey, kazein proteinot sto go imaat 80% ovie tvoi prasaci(mlecni), najstetniot protein sto ima najgolemo vlijanie za progres na rakot.
Drugo prviot odgovor e deka moze da koristi za kolaci.
Vtoriot odgovor e deka moze i bez nego da si iskombinira so PUTER OD KIKIRK i drugi sostojki i da si ima fini kolaci so pristojna kolicina na protein, a da bide istovrmeno zdravo. Ne znam sto e tolku diskutabilno ova za da digas panika i da se pravis pameten i da glumis kompetentna licnost.


Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Македонските експерти ако не откријат лек против ракот нема кој.

Абе ти дишиш канцероген воздух, па си се запнал протеинот дека бил предизвикувач на рак. Дај тие студии да видиме како успеале да докажат дека предизвикува рак и точно кој пептид го има само во вејот и предизвикува карцином.

Еве ти на кратко баш на оваа тема:

Колач со путер од кикиритки и 20 грама протеин ќе има 600ккал, колач со 20 грама протеин од веј ќе има 100 ккал...исто е ама не е исто, особено не ако си некој што има мал калориски внес.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.854
Поени од реакции
1.284
Jas ne otkrivam nikakov lek.
Zborev za mlecen protein.
Toa e samo predlog... ne fativ nikogo za gusa. Samo kazav deka moze da se iskombinira i bez prasok da se vnese dovolnata kolicina na protein vo organizmot. Drugoto e na sopstvena volja dali odgovara ili ne.
Ke kazem pak ne znam zosto tolku panika digate koga i vie znaete deka moze...
Eve vo prodolzenie ke ti dadam samo eden avtor, proguglaj, istrazi sam... T. Colin Campbell, ako sakas da go procitas celoto istrazuvanje pisi ke ti pratam.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Последно уредено:

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.854
Поени од реакции
1.284
P.s iskreno mi e smaceno od lugje za koi samo Mesoto, mlecnite proizvodi, jajca i riba im se izvor na protein i se ubedeni deka samo toa e "kvalitetno"...ako ste od takov tip na lugje ve molam ne ja prodolzuvajte diskusijava poso nema svrha.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Jas ne otkrivam nikakov lek.
Zborav za mlecen protein.
Toa e samo predlog... ne fativ nikogo za gusa. Samo kazav deka moze da se iskombinira i bez prasok da se vnese dovolnata kolicina na protein vo organizmot. Drugoto e na sopstvena volja dali odgovara ili ne.
Ke kazem pak ne znam zosto tolku panika digate koj i vie znaete deka moze...
Eve vo prodolzenie ke ti dadam samo eden avtor, proguglaj, istrazi sam... T. Colin Campbell, ako sakas da go procitas celoto istrazuvanje pisi ke ti pratam.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
Је бре, ја напнавте. Членот си побара проеински додаток за готвење, во кој случај whey-от е топ. Ти се прајш паметен демек не му требаат прашаци. Секако дека можи и без тоа да се постигни протеински внес ама не секој има време да готви секој ден или па да седни да јади. Ако не ти чини тебе whey-от има уште илјадници на кој му е топ. За 10 мин, можиш да напрајш протеински колачи за неколку дена.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.854
Поени од реакции
1.284
Ne me interesira na kogo cini ili ne cini.
Ne se napraviv pameten samo kazav deka moze i bez toa... nikogo ne navrediv ni nisto. Ocigledno tuka nema prostor za diskusija poso site se pravite pametni, na covek da mu se odmili vo diskusija da vleze.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Ne me interesira na kogo cini ili ne cini.
Ne se napraviv pameten samo kazav deka moze i bez toa... nikogo ne navrediv ni nisto. Ocigledno tuka nema prostor za diskusija poso site se pravite pametni, na covek da mu se odmili vo diskusija da vleze.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
Не знам ти како замислуваш една дискусија паметњакович, не се прај жртва
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
За да нема годење ќе кажам двете причини зошто побарав протеин за готвење. :LOL: Дефинитивно можи и без него пошто до сега не го користев.

1) Го скратив месото скроз од исхраната неодамна и наеднаш цел "дел" протеини ми снема. Пак успевам, шо со млечни протеини, шо од зрнести ама ете да го имам за секој случај.

2) Многу сакам благо, guilty pleasure ми е. Згора на то обожавам да прам благо и ептен загреотна ситуација е кога прам нешто и сите јадат, а јас само парче мало имам за проба. Па сакам да земам нешто нездраво и да го напрам поздраво за да не се осеќам нешто особено виновно за ситуацијата. Башка и да, гледам да сум во калориски дефицит и ова дефинитивно ќе ми "заштеди" калории и ќе ме остај малку да одморам пошто ќе знам дека стигнав со протеин.

Така да, се согласувам дека протеин можи и поинаку да се внеси. Само за во класични колачи и нешто слично, радо би ги направила со прашак. Уште еднаш, фала ви на сите за помошта!
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
За да нема годење ќе кажам двете причини зошто побарав протеин за готвење. :LOL: Дефинитивно можи и без него пошто до сега не го користев.

1) Го скратив месото скроз од исхраната неодамна и наеднаш цел "дел" протеини ми снема. Пак успевам, шо со млечни протеини, шо од зрнести ама ете да го имам за секој случај.

2) Многу сакам благо, guilty pleasure ми е. Згора на то обожавам да прам благо и ептен загреотна ситуација е кога прам нешто и сите јадат, а јас само парче мало имам за проба. Па сакам да земам нешто нездраво и да го напрам поздраво за да не се осеќам нешто особено виновно за ситуацијата. Башка и да, гледам да сум во калориски дефицит и ова дефинитивно ќе ми "заштеди" калории и ќе ме остај малку да одморам пошто ќе знам дека стигнав со протеин.

Така да, се согласувам дека протеин можи и поинаку да се внеси. Само за во класични колачи и нешто слично, радо би ги направила со прашак. Уште еднаш, фала ви на сите за помошта!
Пример за благинчица

 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
P.s iskreno mi e smaceno od lugje za koi samo Mesoto, mlecnite proizvodi, jajca i riba im se izvor na protein i se ubedeni deka samo toa e "kvalitetno"...ako ste od takov tip na lugje ve molam ne ja prodolzuvajte diskusijava poso nema svrha.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
еве ја сакам 200 грама протеини на ден да јадам, дај некоја диета без месо со 200 грама протеини на ден, баш би сакал да ја пробам.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
еве ја сакам 200 грама протеини на ден да јадам, дај некоја диета без месо со 200 грама протеини на ден, баш би сакал да ја пробам.
1,3 kg лешник :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
еве ја сакам 200 грама протеини на ден да јадам, дај некоја диета без месо со 200 грама протеини на ден, баш би сакал да ја пробам.
Не е работата што ти сакаш туку колку ти треба.
А колку ти треба не можат да се договорат ни нутриционистите ни научниците :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom