Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
некој ти ја направил програмата или сам си испробуваш шо најдобро ти функционира?
си направив селекција што највеќе ми се допаѓа од веганска храна и секој ден си комбинирам..користам хронометар и детално знам што сум внесил
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Хм, де стави некоја слика да видиме што ѕвер си ти за да внесуваш 4700ккал.
За овој внес на калории грубо од тоа што гледам треба да си преку 190цм, апла активен, напреден вежбач со хард кор тренинзи и преку 100кг телесна тежина.
Спротивно има да се направиш ѓуле за неколку месеци, или пак тролаш и вртиш филмови.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Хм, де стави некоја слика да видиме што ѕвер си ти за да внесуваш 4700ккал.
За овој внес на калории грубо од тоа што гледам треба да си преку 190цм, апла активен, напреден вежбач со хард кор тренинзи и преку 100кг телесна тежина.
Спротивно има да се направиш ѓуле за неколку месеци, или пак тролаш и вртиш филмови.
е ајде не можеш ти сево ова да го изедеш? инаку сум 185 см и 75 килограми и не сум никаков звер..активен цело време ,работа 10 часа дневно и 4-5 тренинзи неделно..
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
е ајде не можеш ти сево ова да го изедеш? инаку сум 185 см и 75 килограми и не сум никаков звер..активен цело време ,работа 10 часа дневно и 4-5 тренинзи неделно..
300 грама шеќер има, он вика имало разлика од шеќери до шеќери...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
е ајде не можеш ти сево ова да го изедеш? инаку сум 185 см и 75 килограми и не сум никаков звер..активен цело време ,работа 10 часа дневно и 4-5 тренинзи неделно..
Не е работа дали можеш, туку дали треба. Провери си калориите пак, или живееш во заблуда и јадеш помалку (пр грамовите), или правите утка во калкулација сирова/готвена, или не знам што е, ама 75кг човек да внесува 4700ккал не ми е логично колку и да е активен.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Не е работа дали можеш, туку дали треба. Провери си калориите пак, или живееш во заблуда и јадеш помалку (пр грамовите), или правите утка во калкулација сирова/готвена, или не знам што е, ама 75кг човек да внесува 4700ккал не ми е логично колку и да е активен.
да се разбереме..не јадам секој ден по 5000 калории.ова е само пример од мојот последен ден..има денови внесувам по 3000 по 2500 итн..
Автоматски споено мислење:

300 грама шеќер има, он вика имало разлика од шеќери до шеќери...
исто е 300 грама шеќер од кока кола и чоколади и шеќер од овошје?
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
да се разбереме..не јадам секој ден по 5000 калории.ова е само пример од мојот последен ден..има денови внесувам по 3000 по 2500 итн..
Автоматски споено мислење:


исто е 300 грама шеќер од кока кола и чоколади и шеќер од овошје?
нормалмо дека не е исто ама дневно препоручливо е испод 40 грама шекери на ден без разлика каков.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
нормалмо дека не е исто ама дневно препоручливо е испод 40 грама шекери на ден без разлика каков.
да другар знам тоа ама мора калории да се внесат ,пошо првите 2 месеци како веган се стопив, се направив 65 кила
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
да се разбереме..не јадам секој ден по 5000 калории.ова е само пример од мојот последен ден..има денови внесувам по 3000 по 2500 итн..
Автоматски споено мислење:


исто е 300 грама шеќер од кока кола и чоколади и шеќер од овошје?
Значи заклучокот е дека со веганската исхрана е речиси невозможно да се внесат 200 грама протеин, иако пробуваш да не убедиш во тоа.
Мускули не се прават со два дена ако внесеш 4700ккал од кои 200грама од протеин, туку треба тие 200 гр протеин да ги внесуваш со месеци/години, а еве гледаме дека тоа е тешко изводливо со оваа диета.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Значи заклучокот е дека со веганската исхрана е речиси невозможно да се внесат 200 грама протеин, иако пробуваш да не убедиш во тоа.
Мускули не се прават со два дена ако внесеш 4700ккал од кои 200грама од протеин, туку треба тие 200 гр протеин да ги внесуваш со месеци/години, а еве гледаме дека тоа е тешко изводливо со оваа диета.
протеин е лесно, калории е тешко
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Мхм, така вика и исхраната што ја напиша една страна претходно ;)
Типов е класичен пример на испран вегански мозок.
Расудување у минус ти иде коа си у тоа стање.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
13
Поени од реакции
7
Решив да почнам со слабеење затоа што си имав стресен период и стомак пуштив се здебелив малце па си гледав некои си суплименти да земам па прво читав и во форумов доста има искусни секој совет е добро дојден планирам во теретана и диетален план да си направам , видов од овие таблети Фат директ иначе висок 175цм 90кг 25год па нова промена и секој совет добро дојден :)
 

Attachments

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Решив да почнам со слабеење затоа што си имав стресен период и стомак пуштив се здебелив малце па си гледав некои си суплименти да земам па прво читав и во форумов доста има искусни секој совет е добро дојден планирам во теретана и диетален план да си направам , видов од овие таблети Фат директ иначе висок 175цм 90кг 25год па нова промена и секој совет добро дојден :)
Arno so ke pocnis da treniras, ali prvo treba da ja sredis ishranata i tek posle da uvidis so ti fali i da nadohnadis so suplement. Ako nemas soodvetna ishrana, zabe ti se ovie fat brneri.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom