Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Или тоа или сакаат профит.

Пилешкото неможе ни да се спореди со телешко, свинско по квалитет, вкус и хранливост а сепак цените им се премногу слични.

Ако инфраструктурата и пазарот се проблем за цената по која логика пак поквалитетното месо е толку евтино да речиме, пошо ако за кокошки нема кланици како има за огромна стока.

Јас лично мислам дека цената е вештачка и мора некој да се позанимава со тој проблем, премногу мал профит имаат со нормални цени па ги пумпаат.
Пред 10 години имаа инфраструктура сеа немаат, барем паметам дека беше подостапно пилешкото тогаш.

Многу луѓе ги посочија живинарските фарми како решение за гладот во афричките земји а ние неаме кланици.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ете истражи малку, од она што гледам јас во моментов се е од увоз: Бразилско две три фирми, Цекин, Житница(овие на почеток беа ефтини, сега скоро колку Цекин ја направија цената. Од македонските фирми Анета ком мислам беше во Стокомак ги имам видено и има цели пилиња во Веро од мкд фирма, али не се сеќавам како се викаа.
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Пирутина е 190 денари 1кг. и често зимам однего. Во последно време не е нешто вкусен а и често пронаоѓам жили со крв. Имам е едно прашање. Дали пилешкото може да се замени со свинско и телешко месо ?
имам еден касап пријател и ми дава чисто месо,го мели пред мене. Одличен вкус но дали има ист протеински состав како пилешкото ?
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
105
Поени од реакции
112
Дечки, вие што сте на кето диета дали може да посочите примери каква храна консумирате. Гледам по нет има доста примери за nitrate-free продукти па каде ги набавувате кај нас, некои примери за оброци и рецепти ако може да посочите. Фала
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
0
Би сакал да ми дадете ваше мислење околу исхраната и што може да сменам и подобрам: Јајца,интегрални тестенини,компир,ориз,овошје,,овес,стек,јунешко месо,млечни производи, зеленчук и whey protein 30-50gr.?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Би сакал да ми дадете ваше мислење околу исхраната и што може да сменам и подобрам: Јајца,интегрални тестенини,компир,ориз,овошје,,овес,стек,јунешко месо,млечни производи, зеленчук и whey protein 30-50gr.?
Протеини: јајца, пилешко, телешко, свинско, риба и било кое друго месо, млеко, веј протеин.

Јаглехидрати: компир, ориз, тестенини, грав, грашок...

Масти: бадеми, лешници, индиски ореви, кикирики и другите јаткасти плодови, ленено семе, маслинов зејтин.

Отприлика тоа е тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Погрдо нешто за јадење од тие интегралните тестенини нема измислено човекот. А и интегралниот ориз не е за фалба во поглед на вкус.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Ниедна тестенина не е добра за стомак и општо теста да се јаде, јади ориз и немаш гајле.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Погрдо нешто за јадење од тие интегралните тестенини нема измислено човекот. А и интегралниот ориз не е за фалба во поглед на вкус.
Мене на пример интегралниот ориз ми е повкусен... белиот ми е многу леплив.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Мене на пример интегралниот ориз ми е повкусен... белиот ми е многу леплив.
Многу на вода го правиш ако лепи, интегралниот и 2 саати да го печам како сачми да јадам се осеќам, скоро никогаш не оменкнува доволно. Инаку за највкусен бел ориз: нека зовријат барем 1-2 копани во тенџерче, во тава премачкај го дното со ептен малку масло и стави ориз само да се покрие тавата, преку целиот стави вегета и убаво измешај го така на суво да биде еднакво распоредена вегетата, бибер али тогаш да го сомелеш со мелница врз него, стави му златна мешавина и потури го на крај со водата каде што си ги варел копаните (доволно е само да повријат 1-2 минути), ако имаш и коцка супа да ставиш во вриењето уште подобро. Стави ја после тавата да се печи, има прсти да си изедеш :)
Бидејќи живеам одвоено од семејството и не ми се исплати секогаш да правам ориз и кога го правам секогаш правам кило копани и ориз за да имам за 3 дена, вообичаено оризот го земам од Тинекс/Веро по 200-300 грама за на работа.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
ja biva dietava?
Диетата на irenna

"Прво и најважно нема забранети јадења, значи се јаде се, само се пази на комбинацијата и периодот на внесување на храната, јас ја држам оваа диета 10 дена и до сега ослабев 4 кила.

Доручек : јагленохидрати и шеќери, значи може да доручкувате, чоколадо, штрудла, лиснато, овошје, торта....кифли(празни ) значи да не се комбинира со масти или белковини
Јас денес доручкував еден Pop-cake, банана и кафе( насабајле може шеќер во кафето )

Ручек: Она што дома ви спремиле за ручек ќе си го јадете нормално, значи се ви е дозволеноама само една кришка леб смеете, а ако можете подобро е без леб да ручате.

Вечера: Белковини или протеини во комбинација со зелена салата. Значи можете да јадете шопска, мимоза... или само зелана салата во комбинација со месо или туна или млечни производи . Јас обично вечерам марула со варен или испечен стек( месото може и на тостер) вчера вечерав салата од зелка со канче кисело млеко и 150 грама сирење.

Ако по вечерата ви се пријаде може слободно повторно да вечерате, т.е. двапати да вечерате ама ќе јадете исто што сте јаделе за вечера.
И треба да имате 4-5 саати размак помеѓу оброците. Ова не е диета туку правилен начин на исхрана, се си јадете само се внимава накомбинациите. Јагленохидратите и шеќерите внесени за доручекот се трошат во текот на денот, ручекот е нормален а вечерата е лесна ибез леб. За вечера имате белковини и протеини што значи дека ќе слабее салото а немускулите, од ништо не сте лишени, се се јаде.
Мајка ми за еден месец ослабе 7 кила а јас за10 дена 4 кила.
Ако некој реши да го проба овој начин на исхрана нека пише ќе напишам подетално штосо што да се комбинира
А ќе заборавев, јас и немам некоја физичкаактивност,онака нормално што се движам инаку не вежбам."
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
4 оброци во размак од 5 часа ти се 20 часа, за да јадам нормално требит да поручам чоколада (?!) во 4 по полноќ а да вечерам во нула нула саат... Не ме јеби бе.:pos:

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
ja biva dietava?
Диетата на irenna

"Прво и најважно нема забранети јадења, значи се јаде се, само се пази на комбинацијата и периодот на внесување на храната, јас ја држам оваа диета 10 дена и до сега ослабев 4 кила.

Доручек : јагленохидрати и шеќери, значи може да доручкувате, чоколадо, штрудла, лиснато, овошје, торта....кифли(празни ) значи да не се комбинира со масти или белковини
Јас денес доручкував еден Pop-cake, банана и кафе( насабајле може шеќер во кафето )

Ручек: Она што дома ви спремиле за ручек ќе си го јадете нормално, значи се ви е дозволеноама само една кришка леб смеете, а ако можете подобро е без леб да ручате.

Вечера: Белковини или протеини во комбинација со зелена салата. Значи можете да јадете шопска, мимоза... или само зелана салата во комбинација со месо или туна или млечни производи . Јас обично вечерам марула со варен или испечен стек( месото може и на тостер) вчера вечерав салата од зелка со канче кисело млеко и 150 грама сирење.

Ако по вечерата ви се пријаде може слободно повторно да вечерате, т.е. двапати да вечерате ама ќе јадете исто што сте јаделе за вечера.
И треба да имате 4-5 саати размак помеѓу оброците. Ова не е диета туку правилен начин на исхрана, се си јадете само се внимава накомбинациите. Јагленохидратите и шеќерите внесени за доручекот се трошат во текот на денот, ручекот е нормален а вечерата е лесна ибез леб. За вечера имате белковини и протеини што значи дека ќе слабее салото а немускулите, од ништо не сте лишени, се се јаде.
Мајка ми за еден месец ослабе 7 кила а јас за10 дена 4 кила.
Ако некој реши да го проба овој начин на исхрана нека пише ќе напишам подетално штосо што да се комбинира
А ќе заборавев, јас и немам некоја физичкаактивност,онака нормално што се движам инаку не вежбам."
katastrofa ne bi trosel vreme podetalno da gi objasnuvam glupostive na ireNNa
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Доручек попкејк.
Како што јаделе нашите предци.
Еден свеж непрскан попкејк за да ти тргне денот со висок инсулин.

Цел свет се префрла на скокање доручек за да не го спајкаш инсулинот непотребно оваа вика Попкејк за доручек.

Не знам што да кажам, не вреди внимание да се обрне на ова а не па да се дискутира.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
За вечера имате белковини и протеини што значи дека ќе слабее салото а немускулите, од ништо не сте лишени, се се јаде.

Уште да пишеше дека салото ќе се конвертира во мускул како што имам слушано бисери и може да си легнеме раат.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
За вечера имате белковини и протеини што значи дека ќе слабее салото а немускулите, од ништо не сте лишени, се се јаде.

Уште да пишеше дека салото ќе се конвертира во мускул како што имам слушано бисери и може да си легнеме раат.
Nesirazbral ke jadis protein zeludnikot ke rabotit cela vecer i tkaa ke trosis kalorii;) pozz

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom