Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Ај неколку прашања :)
Кажете некој оброк за на работа за околу 9 часот, ама да е нешто шо можи да се купи од маалски дуќан, или да се носи од дома, т.е. да стој свежо цела ноќ. Туна и јајца не, зато шо миризбата е непријатна за во канцеларија.
Дали можи доза протеин, нескафе, овес, банана, путер од кикири да стој цела ноќ во фрижидер? Немам време да го спремам сабајле.
И дали јадите кашкавал, и кога е најдобро време за негово консумирање? Tонус леб и кашкавал добро или лошо?
И тренингот ми завршва 20:30ч, легнувам 23:30ч, освен доза протеин, што би јадел после тренинг, а да не е тешко јадење, кикири, јогурт...? Целта, мускулна маса.
И друго, која е разликата меѓу интегрални тестенини и обични. Интегрални шпагети во КАМ имаат исти вредности со обичните, а имаше само еден избор. Во Веро не најдов интегрални воопшто?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Ај неколку прашања :)
Кажете некој оброк за на работа за околу 9 часот, ама да е нешто шо можи да се купи од маалски дуќан, или да се носи од дома, т.е. да стој свежо цела ноќ. Туна и јајца не, зато шо миризбата е непријатна за во канцеларија.
Дали можи доза протеин, нескафе, овес, банана, путер од кикири да стој цела ноќ во фрижидер? Немам време да го спремам сабајле.
И дали јадите кашкавал, и кога е најдобро време за негово консумирање? Tонус леб и кашкавал добро или лошо?
И тренингот ми завршва 20:30ч, легнувам 23:30ч, освен доза протеин, што би јадел после тренинг, а да не е тешко јадење, кикири, јогурт...? Целта, мускулна маса.
И друго, која е разликата меѓу интегрални тестенини и обични. Интегрални шпагети во КАМ имаат исти вредности со обичните, а имаше само еден избор. Во Веро не најдов интегрални воопшто?
batali whey. Posle trening porcia makaroni so pilesko ili oriz so pilesko.
za na rabota da si zemes kifla so parcina pilesko. 40 denari e, mnogu e vkusno. jas si zemam takov koga nemam vreme za gotvenje. Inace whey so mleko, oves ili rizolino mozi da sedi vo frizider 1 den. jas stalno si nosev whey i rizolino vo sisenceto i go stavav vo feizider na rabota. Namesto kaskaval zemisi jogurd.
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
batali whey. Posle trening porcia makaroni so pilesko ili oriz so pilesko.
za na rabota da si zemes kifla so parcina pilesko. 40 denari e, mnogu e vkusno. jas si zemam takov koga nemam vreme za gotvenje. Inace whey so mleko, oves ili rizolino mozi da sedi vo frizider 1 den. jas stalno si nosev whey i rizolino vo sisenceto i go stavav vo feizider na rabota. Namesto kaskaval zemisi jogurd.
Макарони и пилешко навечер и кој ќе заспие после со полн стомак? :D
Кај има таква кифла? Ама тесто, т.е леб?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Макарони и пилешко навечер и кој ќе заспие после со полн стомак? :D
Кај има таква кифла? Ама тесто, т.е леб?
jadi a ne da se prejaduvas :D kifleto e integralno so pilesko vnatre i go ima sekade kade sto prodavat kifli,mekici, pogaci....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Оправдувања, оправдувања... а бе кога бев на диета гајле ми е ако му е роденден на брат ми, нема да јадам торта.
Гајле ми е ако се навредат домаќините.
Гајле ми е ако бидам „муле“ и само ја ако не каснам ништо.
Гајле ми е ако само јас не јадам сладолед во лето.
Гајле ми е ако само јас порачувам чај во кафич.
Гајле ми е ако сум на дипломска, свадба, матура, роденден, слава, именден, куровден.
Гајле ми е ако части во кафана пошо добил у кладилница.
Cheat day е за слабаци.

Obligations е многу погрешно толкување на social gatherings.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.285
Диетата не треба да ти биде изговор. Не треба да држиш диет. Тоа треба да ти биде начин на живот. Доколку се храниш здраво и правилно, ама вистински здраво е тогАш си успеал. За да успееш ти треба време. Не за да бидеш различен туку да бидеш здрав. Храната е најбитната работа и таа ти го одржува здравјето. Организмот е растеретен кога не го товиш со непотребни работи, функционира подобро, а ти автоматски си по витален, здрав, енергичен.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Диетата не треба да ти биде изговор. Не треба да држиш диет. Тоа треба да ти биде начин на живот. Доколку се храниш здраво и правилно, ама вистински здраво е тогАш си успеал.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
Диетата не е само здрава храна пријателе, диетата ти е многу грешно сватена тебе како поим...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Оправдувања, оправдувања... а бе кога бев на диета гајле ми е ако му е роденден на брат ми, нема да јадам торта.
Гајле ми е ако се навредат домаќините.
Гајле ми е ако бидам „муле“ и само ја ако не каснам ништо.
Гајле ми е ако само јас не јадам сладолед во лето.
Гајле ми е ако само јас порачувам чај во кафич.
Гајле ми е ако сум на дипломска, свадба, матура, роденден, слава, именден, куровден.
Гајле ми е ако части во кафана пошо добил у кладилница.
Cheat day е за слабаци.

Obligations е многу погрешно толкување на social gatherings.
Така треба. Тотално те поддржувам. Ја на мој роденден мојата торта не си ја пробав и ич не се каам. Го бројам ко победа тоа.
Не зашо нешо ке сменеше во животот едно парче торта, туку зашо сакав да не јадам за да си докажам дека можам.
Не на другите, на себе.

А ко шо си поминува времето више не си млад и сите тие парчиња торта коа ќе се соберат е тогаш има разлика.
Епа се исплати да си строг.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.285
Диетата не е само здрава храна пријателе, диетата ти е многу грешно сватена тебе како поим...
Океј ја зборам само за диета кој некој јаде свашта и после тоа сака да смали килажа... за тренажен процес и такви ствари не мислев .
Очигледно ти го немаш добро сватено она шо сум го пишал. Убаво е пишано за луѓе што вишок килограми им е проблем и сакаат да си решат проблемот.
Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.958
Како што поминува времето и не си млад, сфаќаш дека нема да можеш да ја одржуваш масата што си ја имал претходната година, наредната ќе можеш уште помалку и помалку, па ќе те натежнат обврските, па ќе формирате семејтво, па ќе отидете во втор план откако ќе ви се родат дечиња и ќе излезе дека луксуз е да се храниш засебно од сите дома и да фрлаш еден куп пари за чаламење, па прашање дали 10% од тие што вежбале како млади ќе останат да вежбаат со текот на времето.

Што би рекол чика Маркс "from each according to his ability, to each according to his needs", ако не го правите ова професионално не се тупете со ситници и уживајте во животот.
Тука гледам ситничарите за детали за кои реално треба да се замараат само професионалците, а гарант грешите на еден куп други побитни и основни работи.

Ова е скапичок спорт и треба да ставите граница до каде сакате да одите:
  • Ако вежбате за здравје тогаш исхраната и начинот на тренинг е различен и не треба ни да вежбате класичен бодибилдинг, затоа што како спорт е далеку од здрав, особено во поглед на зглобови, рбет, лигаменти и тн.
Ако вежбате за добар изглед, тогаш пак треба да си ставите некои реални очекувања како сакате да изгледате:
  • ако имате желба да бидите како фитнес моделите или стрип хероите, тогаш години и години треба да окапите по фитнес центрите, многу пот и измачување, читање и замарање со многу глупости, огромна сума на пари и откажување од многу задоволства и на крај пак ќе дојдете во ситуација кога ќе треба да посигнете по недозволените работи за да го достигнете тоа што го имате зацртано.
  • ако сакате некоја „нормална“ градба, чисто колку да направите „машко тело“ тогаш не е потребно некое посебно замарање и реално може да се достигне и со домашен тренинг, не ви требаат ниту суплементи ниту никакви глупости, 3 пати неделно кардио тренинг со трчање/пешачење/велосипедизам/пливање и 3-5 дена тренинг со своја тежина и ви гарантирам дека ќе бидете подобри од поголем процент кога ќе излезете на плажа.
Така да најдобро е да си поставите цели и граница до каде сакате да одите, ви го кажувам ова од лично искуство, во последниве 8 години имам потрошено пари да возам еден убав автомобил, се што сум вадел имам фрлано на храна, чланарина и суплементи и сум се замарал со ситници дури и од типот на тоа колку сол внесувам и исфрлање на поткожна вода, а никогаш тоа не го имам правено поради што ми е професија туку лично од моја желба да си докажам до каде може да отидам, единствено никогаш не посегнав по недозволените работи, али пак затоа се будалев и дигав ненормални тежини па ја сјебав кичмата за целиот живот.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Оправдувања, оправдувања... а бе кога бев на диета гајле ми е ако му е роденден на брат ми, нема да јадам торта.
Гајле ми е ако се навредат домаќините.
Гајле ми е ако бидам „муле“ и само ја ако не каснам ништо.
Гајле ми е ако само јас не јадам сладолед во лето.
Гајле ми е ако само јас порачувам чај во кафич.
Гајле ми е ако сум на дипломска, свадба, матура, роденден, слава, именден, куровден.
Гајле ми е ако части во кафана пошо добил у кладилница.
Cheat day е за слабаци.

Obligations е многу погрешно толкување на social gatherings.
Да бе да на припреми за арнолд физик и јас вака исто правев, и напушти ја работата да имаш време поише да спиеш не е исто лошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom