Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
guys....ова шејкот го направив денес,само ставив 2 белки (не варени) наместо 3. Ми испадна полу-течна (накај густа) смеса и едвај некако ја допив цела тежина ми падна.

сеа да ве прашам дали ова наеднаш се пие или ? оти јас си го мавнав цело одма после тренинг :D
Жити се, што корист од 2 белки?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Јас во блендер би ставил
1 банана
400мл млеко
3белки
40гр овес

Ова има околу 30грама протеин и 65 грама ЈХ, 500 калории. Добар оброк за после тренинг ако немаш суплементи.
Jas sepak mislam deka parite sto ke gi potrosis za ova da go napravis se duri pogolemi otkako da si zemis protein da se napies posle trening...jas sepak bi zel suplement otkako da se macam da go blendiram ova :P
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Jas sepak mislam deka parite sto ke gi potrosis za ova da go napravis se duri pogolemi otkako da si zemis protein da se napies posle trening...jas sepak bi zel suplement otkako da se macam da go blendiram ova :P
Точно но покрај суплементи мора да се внесува и цела храна не само изолати. и јас протеин моментално користам само после тренинг а потоа сите останати протеини ги внесувам преку храна (месо,јајца,млеко,риба и сл) каде освен протеини има и мноооогу други корисни работи.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
222
Поени од реакции
224
Момци вака да ве прашам, да намалам стомак.. Имам 18 години, висок 1.85 а килажата ми е 90кг немам кој знае колко голем стомак но сакам да го оформам добро, па помош од вас, што како да дојдам до посакуваниот резултат.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Момци вака да ве прашам, да намалам стомак.. Имам 18 години, висок 1.85 а килажата ми е 90кг немам кој знае колко голем стомак но сакам да го оформам добро, па помош од вас, што како да дојдам до посакуваниот резултат.
по милионити пат, здраво јади (имаш пишано скоро на секоја страна), вежбај, прави кардио.
Не е баш rocket science.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Какво сирење и кашкавал да купам ? по можност марка која...да не дебелее,тоест со малку масти да е...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Какво сирење и кашкавал да купам ? по можност марка која...да не дебелее,тоест со малку масти да е...
Козјо, моцарела...у секој случај нема нит ефтино - нит баш вкусно да поминеш.
А и тешко да се најде Low fat сирење кај нас.

глеј само помалце да го јадеш и крај
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ај после толку одговори да поставам и јас прашање што е маааааааалце офтопик.

Пробал некој да пече пилешко без зејтин на оние керамички не лепливи тави?
Дали е вкусно? Се пече убаво?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
523
Поени од реакции
164
Какво сирење и кашкавал да купам ? по можност марка која...да не дебелее,тоест со малку масти да е...
Не јади сирење, ниту пак кашкавал. Јади ниско масна урда. Ова барем вкусно е кога ќе го посолиш малце, а за ефтино... тешко... :)
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Ајде и тука ќе го поставам прашањето па се надевам дека ќе добијам одговор.
2 месеци идам во теретана 6 пати во неделата, и секој втор ден праам кардио.Програмата во теретана во овие 2 месеци ми беше:
1 ден гради 4 вежби со по 3 серии по 15 повторувања исто така и за бицепс.
2 ден грб и трицепс со исти број на вежби серии и повторувања како во 1 ден.
3 ден рамо нозе исто како 1 и 2 ден да не забораам исто така праам од 300-400 стомачни.
Висок сум 175 цм и моментално имам 86 кг кој за два месеци и во време на Велигднскиот пост ги симнав од 96 на 86.Немав никаков режим на исхрана,јадев се (посно) и во неограничени количини.
Од утре завршува постот и се плашам дека може да ја вратам килажата.
Добра е програмата по која тренирам,дали треба нешто да променам?
И со што треба да се хранам сакам д симнам уште 7-8 кг?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали некој од вас има дома блендер и бленда нешто од храна за во теретана :D Јас сега набавив па барам некои идеи.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Дали некој од вас има дома блендер и бленда нешто од храна за во теретана :D Јас сега набавив па барам некои идеи.
200ml белки, 80g овес. Од смесава правиш 2-3 палачинки и ги пржиш во тефлонска тава со спреј. Филуваш со путер од кикиритки, или веј (но ќе го направиш густ, да биде како крем скоро).
Исто така можеш еден дозер Веј да ставиш во смесата пред пржење, па додатно да филуваш и со путер од кикиритки.

6g масти, 35-40g протеин, 50g јаглехидрати

Пријатен доручек :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom