Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Што ќе кажете за оризот? Да се јаде или не? Се зголемува ли килажа?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Што ќе кажете за оризот? Да се јаде или не? Се зголемува ли килажа?
Како една од намирниците богата со јаглени хидтрати, да се јаде.
А дали ќе помогне во зголмеување на телесна тежина, битни се неколку предуслови.
Но, може да се искористи и за таа намена.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Како една од намирниците богата со јаглени хидтрати, да се јаде.
А дали ќе помогне во зголмеување на телесна тежина, битни се неколку предуслови.
Но, може да се искористи и за таа намена.
Кои предуслови?
--- надополнето: 7 април 2012 во 00:32 ---
А гравот дали е добар за накачување на мускулна маса?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Кои предуслови?
--- надополнето: 7 април 2012 во 00:32 ---
А гравот дали е добар за накачување на мускулна маса?
За вегетаријанец да, за нормална индивидуа има подобри извори на протеини. Како и да е гравот има свои добри страни и не значи дека треба да се исфрли од исхраната. Мускулот не се состои само од протеин туку добар дел во него е и гликоген-јагле хидрат.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
За вегетаријанец да, за нормална индивидуа има подобри извори на протеини. Како и да е гравот има свои добри страни и не значи дека треба да се исфрли од исхраната. Мускулот не се состои само од протеин туку добар дел во него е и гликоген-јагле хидрат.

Ако може,пример.. ?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Кои предуслови?
--- надополнето: 7 април 2012 во 00:32 ---
А гравот дали е добар за накачување на мускулна маса?
Вкупен внес на калории во денот во соодветен сооднос со активностите или трошење на калории.
А гравот...како ќе качиш мускулна маса со грав?! Како прилог во оброците е ок, ама како основа за качување на мускулна маса, не.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Кои предуслови?
--- надополнето: 7 април 2012 во 00:32 ---
А гравот дали е добар за накачување на мускулна маса?
Додај си стекче, салатичка со гравчето, топ ќе ти биде.
 
П

Пепси_

Гостин
дај кажете рецепт за тоа домашните шејкови....ми кажуваа еден со 2 белки 1 банана нешто така одеше мада чисто сумљам :D
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
дај кажете рецепт за тоа домашните шејкови....ми кажуваа еден со 2 белки 1 банана нешто така одеше мада чисто сумљам :D
Ако не земеш протеин во прав, домашната верзија ти е баш таква, 2 белки ,1 банана и млеко. Зашто да сумљаш? :)
Пробај, повкусно е од што звучи.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Ако не земеш протеин во прав, домашната верзија ти е баш таква, 2 белки ,1 банана и млеко. Зашто да сумљаш? :)
Пробај, повкусно е од што звучи.
И колку грама протеин има во чудово ?
 
П

Пепси_

Гостин
Ако не земеш протеин во прав, домашната верзија ти е баш таква, 2 белки ,1 банана и млеко. Зашто да сумљаш? :)
Пробај, повкусно е од што звучи.
Ај поточно ако знаеш како да го "спремам рецептот" :D бананата,2 белки и колку млеко ? да ги мешам во блендер ? и колку пати дневно се пие ова и кое време е препорачливо (по или пред тренинг) ? bot сум у ова работа за тоа толку прашувам :icon_lol:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ај поточно ако знаеш како да го "спремам рецептот" :D бананата,2 белки и колку млеко ? да ги мешам во блендер ? и колку пати дневно се пие ова и кое време е препорачливо (по или пред тренинг) ? bot сум у ова работа за тоа толку прашувам :icon_lol:
Јас во блендер би ставил
1 банана
400мл млеко
3белки
40гр овес

Ова има околу 30грама протеин и 65 грама ЈХ, 500 калории. Добар оброк за после тренинг ако немаш суплементи.
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Јас во блендер би ставил
1 банана
400мл млеко
3белки
40гр овес

Ова има околу 30грама протеин и 65 грама ЈХ, 500 калории. Добар оброк за после тренинг ако немаш суплементи.
Белките варени или живи?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Белките варени или живи?
Посигурно ти е варени па да ги исецка блендерот. Инаку имаш шанса да фатиш салмонела која ја пренесуваат кокошки кои се болни од салмонела но ова е екстремно ретко особено ако купуваш јајца од позната фарма која е контролирана за салмонели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom