Историја на семејното стебло

Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Ќе може ли да ми даде некој идеја како полесно да го истражам родот...Зошто ја читам темава и се заинтересирав :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
И јас сум се замислувал за ова,ама ко ми текне дека можам да откријам некој диктатор шо бил ко шо беше чичко ми,просто сакам да мислам дека све почнува од таа лоза сега шо сум,дека јас сум си прво колено па сега почнува!
Абе ако се враќаме со колена колена назад може пола кајганџии братучеди да испаднеме..се накрај ке се сведе на нешто,ама незнаем на што..иначе и јас имам слично мислње како тебе :)
--- надополнето: 30 мај 2012 во 21:16 ---
А уствари кога малце ке подразлегам на форумов,нели темава треба да биде отворена во Дом и Семејство а не во Општи Муабети ?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Науката што проучува потекла на разно-разни поединци, семејства или фамилии, историски важни или неважни се вика генеалогија. Има неколку бесплатни програми (еве еден - набрзина го најдов и не знам дали го бива - http://www.myheritage.com/family-tree-builder ) со кои може полесно да се снајдете. Најчесто е лесно да се утврди идентитетот на дедовците, прадедовците и чукундедовците. Понатаму е потребно малку истражување. Ако е возможно, во архиви - тапии од турско, пописни дефтери, можеби информации за крштевање или брак и сл.) и тоа од таму од каде што потекнуваат вашите предци.
До каде ќе стасате зависи само од вас (добро, и од податоците што ќе ги најдете). Од вас, исто така зависи, дали барајќи ги вашите предци ќе стасате до некој мајмун, односно влекач или пак ќе го препознаете Адам како ваш (многу) далечен предок. ;)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Не сум чепкал премногу,но пред некое време дознав дека имам претци од хрватска благородничка фамилија.Арно ама осиромашени благородници биле,имале титула,но не и имот.Некој си прапрапра дедо бил пијаница и коцкар и прокоцкал и пропил огромен имот.
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
На крај секогаш ке заклучиш дека потекнуваш од адам и ева..:)
Шала настрана,тоа е теоријата на дарвин.

Иначе прочитав некаде дека преку днк тестови и анализи можеш да ги дознаеш своите предци до 7-мо колено...
А баш би сакал да ги дознаам своите предци ама не од блискава историја,туку од далечната далечната..
Со ДНА тест можеш да откриеш чиј ген ти е застапен а не кој ти се предци, а ДНА за одделни личности ( не групи или народности ) не можеш ништо да откриеш. Ако да речеме имаш познавања за своите предци еве како мене, јас ни најмалку не се сомневам бидејќи знам дека дедо ми знае а и други ми го кажувале истото, можеш преку крвната група да откриеш на чија страна повеќе припаѓаш т.е зависно дали рецесивно или доминантно си ги наследил особините. Јас не ја знам мојата крвна група и стремеам баш деновиве да ја испитам...
--- надополнето: 30 мај 2012 во 23:28 ---
Ќе може ли да ми даде некој идеја како полесно да го истражам родот...Зошто ја читам темава и се заинтересирав :)
Полесно хм? Па и не е баш лесно, не си ништо направил ако немаш континуитет. Ако повеќе нурнам може ќе најдам нешто по старо од ова горе, инаку горново е континуирано и може да се види дека е на назад околу 500 години а презимето го носам околу 300-350, дедовци, баби, прабаби, блиски роднини, чичко или тетка ти е најлесна опција. ( дали од едната или од другата страна ) обично се зема страната на таткото...
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
Јас само од прабаба ми и прадедо ми знам(од стр на мајка ми) :
Елисавета Прадовна + Јосиф Ражнатович = Вељко Ражнатович + Горан Ражнатович
Вељко Ражнатович + Славка Јосифович = Жељко Ражнатович ...(натаму нема потреба да пишувам)
Горан Ражнатович + Јелена Стојич = Стојан Ражнатович и Јадранка Петровска = Јас и Брат ми
А Цеца Ражнатовиќ? :pos:

Прости, се шегувам само.
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Науката што проучува потекла на разно-разни поединци, семејства или фамилии, историски важни или неважни се вика генеалогија. Има неколку бесплатни програми (еве еден - набрзина го најдов и не знам дали го бива - http://www.myheritage.com/family-tree-builder ) со кои може полесно да се снајдете. Најчесто е лесно да се утврди идентитетот на дедовците, прадедовците и чукундедовците. Понатаму е потребно малку истражување. Ако е возможно, во архиви - тапии од турско, пописни дефтери, можеби информации за крштевање или брак и сл.) и тоа од таму од каде што потекнуваат вашите предци.
До каде ќе стасате зависи само од вас (добро, и од податоците што ќе ги најдете). Од вас, исто така зависи, дали барајќи ги вашите предци ќе стасате до некој мајмун, односно влекач или пак ќе го препознаете Адам како ваш (многу) далечен предок. ;)
Причината зошто темава се појавува токму сега е затоа што имав раскажано ( видео ) од дедо ми и имав сигурни документи, стрелки, црти, пак стрелки и ако го напишам на word може и ќе го снема, благ. за програмчето барав одамна вакво но најдов онлајн! ;)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Абре јас стално ќе се загреам околу оваа тема,и после ќе подзаборавам...и се така.....

Ние во фамилијата(дедо ми) имаме направено семјно стебло,и тотално со најновите update-и(внуци).

Ама финтата е што тоа семејно стебло има преубави приказни кои ги носи......а тие само ги имам слушано,не се запишани никаде.

И сакам да прашам, дали некој знае во државните архивите,како се пристапува,како да се бара и сл....знае некој???
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Абре јас стално ќе се загреам околу оваа тема,и после ќе подзаборавам...и се така.....

Ние во фамилијата(дедо ми) имаме направено семјно стебло,и тотално со најновите update-и(внуци).

Ама финтата е што тоа семејно стебло има преубави приказни кои ги носи......а тие само ги имам слушано,не се запишани никаде.

И сакам да прашам, дали некој знае во државните архивите,како се пристапува,како да се бара и сл....знае некој???
...конкретно за Државниот архив на РМ ке ти одговорам бидејки не знам што конкретно те интересира државни архиви во целост е малце поширок поим. Во ДАРМ можеш да побараш да погледаш се што те интересира, а што не е класифицирано (интерно, строго доверливо, државна тајна итн... за тоа ке ти треба безбедносен сертификат со соодветна класификација), секаков вид на документација, МВР и ДБК досијеа, затворски досијеа на граѓани, имотни листови, ретки книги, уверенија за имот и сопственост, увид во матични книги итн. Се поднесува барање за увид во тоа и тоа и во рок од 3 до 15 дена ке го добиеш тоа што си го побарал да го видиш доколку не постои некоја законска забрана.
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
Сум го истражил и напишал стеблото од двете страни. Некаде од 1800г. не е завршено, мислев да тражам по ахриви и други места, но засега толку. Се надевам дека ќе најдам многу повеќе. Убаво е чувството да знаеш од каде потекнуваш и кој ти биле потомци.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
...конкретно за Државниот архив на РМ ке ти одговорам бидејки не знам што конкретно те интересира државни архиви во целост е малце поширок поим. Во ДАРМ можеш да побараш да погледаш се што те интересира, а што не е класифицирано (интерно, строго доверливо, државна тајна итн... за тоа ке ти треба безбедносен сертификат со соодветна класификација), секаков вид на документација, МВР и ДБК досијеа, затворски досијеа на граѓани, имотни листови, ретки книги, уверенија за имот и сопственост, увид во матични книги итн. Се поднесува барање за увид во тоа и тоа и во рок од 3 до 15 дена ке го добиеш тоа што си го побарал да го видиш доколку не постои некоја законска забрана.
Абе види...појот пра пра дедо бил кмет....а неговиот син(мојот пра дедо) бил нешто во вид на градоначалник на Штип(1920тите) тие години отприлика....

Е сега како јас да најдам нешто повеќе за нив архивирано,на пример неговата работна позиција....исто неговата сестра предавала заедно со Гоце Делчев во истото училиште,во ист период.

Значи како јас,во кој сегмент од архивите треба да барам за да склопам една целина за нивното делување.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Jas znam od dvete strani do moite prapradedovci :)
I sto, za dzabe gubite vreme, sakate da si gi najdete site rodnini?
I onaka, za rodnini se smetaat do 3to koleno, sto ke vi e povekje?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Абе види...појот пра пра дедо бил кмет....а неговиот син(мојот пра дедо) бил нешто во вид на градоначалник на Штип(1920тите) тие години отприлика....

Е сега како јас да најдам нешто повеќе за нив архивирано,на пример неговата работна позиција....исто неговата сестра предавала заедно со Гоце Делчев во истото училиште,во ист период.

Значи како јас,во кој сегмент од архивите треба да барам за да склопам една целина за нивното делување.
За ова ке се обратиш во општина Штип лично или прво на тел. 032 226600 во секторот за односи со јавност или секторот за општински услуги да проверат прво во општинските архиви какви се документи имаат што се поврзани со пра пра дедо ти и дедо ти (матични книги, работни книги, некое досие итн) ако немаат ништо таму тогаш ке се обратиш каде што ке те посочат они или во ДАРМ, бидејки сепак се работи за лице кое било на функција, сигурен сум дека има некои документ што би ти помогнал. На крај краева ако нема ништо во РМ, бидејки тогаш било кралство Србија и кралство Бугарија ке мораш да се обратиш во Белград и Софија ако ти е нешто многу важно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom