Историја на семејното стебло

R

Rigel Kent

Гостин
Моето презиме потекнува токму од Ефрем, можеби е лудост, но со оглед на тоа што имам читано а делумно и застапувано теории дека средновековните македонски имиња или презимиња биле без ов, ски, ев, пр: Паско Кузман, одличен пример за зачувување на традицијата...не би било лошо да станам Ѓорѓи Ефрем.
Jas kolku sto imam informacii Pasko Kuzman ima vlaski koreni :)
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ja pocnav pred edna godina da go pravam semejnoto steblo.Pronajdov i edna stranica od koja simnav Family Tree Builder so koj mnogu ednostavno se vnesuva semejnoto steblo , vnesov i sliki od site moi predci (od onie koi imav slika) , se vnesuvaat i dopolnitelni informacii .
 
M

Moon Child

Гостин
Не си го знам семејното стебло, а и не сум во можност да го истражувам, затоа што фамилијата ми е распрскана насекаде и со многу немам ниту контакт. Знам само до прабабите и прадедовците. Понатаму не:)

Знам само дека тегнам корени од Босна и Херцеговина, не го знам точно местото, баба ми (на татко ми мајка) е таму родена, а татко и (мојот прадедо) бил Хрват (незмам дали роден во Хрватска или само потекло имал) се презивале Ивељ, и биле католици. Мајка и на баба ми (мојата прабаба) е родена во Босна и Херцеговина, исто така католик. Значи немам поврзаност до каде што знам со муслимани од таму. На татко ми таткото (мојот дедо) е од Гевгелија, и за него само тоа го знам и како се вика и презива, ништо друго.
Баба ми (од на мајка ми страната) е родена во село Смиловци (сега спаѓа под општина Чашка тоа), а за нејзините родители незнам.
Дедо ми (на мајка ми татко) е роден во Богомила. Мајката на дедо ми е родена во село Капиново, во близина на Богомила, а татко му е роден во Црешнево. Долго време имаат живеено во Богомила (таму ги викале онака како фамилија Црешневци дека биле од с.Црешнево доселени) имале и куќа таму ама ја продале, па некаде кон 50тите се преселиле во Велес:)
Кога отидов прв пат во Богомила на 14 години, си најдов еден куп роднини, за кои поим немав ни дека постоеле. Еден куп трети братучеди:pos: Може некој од нив е и на форумов, ако е еве, го поздравувам, многу сме, ова стариве работеле на случајот порано:pos:
 
V

Vollstandig

Гостин
Моето презиме потекнува токму од Ефрем, можеби е лудост, но со оглед на тоа што имам читано а делумно и застапувано теории дека средновековните македонски имиња или презимиња биле без ов, ски, ев, пр: Паско Кузман, одличен пример за зачувување на традицијата...не би било лошо да станам Ѓорѓи Ефрем.
Презимињата го имаат истото значење, на пример Ѓорѓи Ефромов значи Горѓи од Ефрем.
Ако фактички го споредиш муабетот: Чиј е мобилниот? -На ефрем, или ЕФРОМОВ, ефремовиот телефон.

Шо значи ти фактички си истиот али презимето ти е сменето како што и се менувал јазикот.
Презимињата завршени на “СКИ“ го имаат истото значење. Пак ќе ти го дадам примерот со телефонот (тоа ми е при рака и тоа ми текна:) )
Ефремов телефон <-- Каде има присвојно значење значи телефонот му припаѓа на ефрем.
Ефремовски телефон <-- во случајов има симболично значење, опишува телефон кој е посебен и имаш Ефремовски:)
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Презимињата го имаат истото значење, на пример Ѓорѓи Ефромов значи Горѓи од Ефрем.
Ако фактички го споредиш муабетот: Чиј е мобилниот? -На ефрем, или ЕФРОМОВ, ефремовиот телефон.

Шо значи ти фактички си истиот али презимето ти е сменето како што и се менувал јазикот.
Презимињата завршени на “СКИ“ го имаат истото значење. Пак ќе ти го дадам примерот со телефонот (тоа ми е при рака и тоа ми текна:) )
Ефремов телефон <-- Каде има присвојно значење значи телефонот му припаѓа на ефрем.
Ефремовски телефон <-- во случајов има симболично значење, опишува телефон кој е посебен и имаш Ефремовски:)
Корисно :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Дедо ми (од страната на татко ми) подготвил своевидно семејно стебло, кое се враќа до крајот на 18ти век. Има некои индиции за преселбите на моите семејни предци, а презимето (традиционално, всушност, претставува прекар, а подоцна, во зависност од политиките и окупаторите му се додавани различни наставки) укажува на тоа дека семејните преданија се барем донекаде вистинити.

Од страната на мајка ми, пак, колку што знам, семејството потекнува од Невеска, Егејска Македонија, а најверојатно се преселиле после 1822 година, т.е. после грчкото востание за независност (нашиве дигнале востание паралелно со Грците, во Невеска и Клисура, ама Турците направиле масакр само кај нас). Бегајќи од таму, целосемејство стигнале тука и, повторно, фамилијарното презиме потекнува од прекар.
Многу ми е криво што и двете презимиња се изменети од различни административни причини, а баш добро звучат во оригинал.
За генеалогија, постои уште еден сајт www.geni.com, на кој, исто така, има генератор на семејно стебло.

Како и да е, човек не е лошо да си ги знае корените...
 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
јас колку што знам корените на моето семејство се од Охрид , таму живеел татко му на мојот чукун дедо Тасе кој се преселува со семејтвото во Илинденскиот период од Охрид во селото Барбарево ( Светиниколско) потоа мојот чукун дедо Тасе ( по него презимето ми е Тасев ) го убиваат турците 1906 и моите се доселуваат во Свети Николе , потоа мојот прадедо Александар се оженил 1911 , па во 1919 се родил мојот дедо Стојан , па дедо ми се борел во 2 светска војна и се оженил со баба ми Павлина и во 1951 се родил татко ми
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Вујко ми започна да се занимава со вакво нешто....колку што можев да видам, стигна до Црна Гора и потоа се изгуби во времето:)
Инаку, најдобар показател за потеклото е ова:
www.dnaancestryproject.com

Гените никогаш не лажат:)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Вујко ми започна да се занимава со вакво нешто....колку што можев да видам, стигна до Црна Гора и потоа се изгуби во времето:)
Инаку, најдобар показател за потеклото е ова:
www.dnaancestryproject.com

Гените никогаш не лажат:)
Не во контекст на дискусијата. DNА генологијата може да ти определи од која група на предци најверојатно потекнуваш(хаплогрупата), но не и да даде дефинитивен одговор кои ти се конкретните предци. ДНК анализа можеш да искористиш до одреден степен за да потврдиш дали живите роднини, навистина се генетски поврзани со тебе, ама тоа може и да не е значајно за самото семејно стебло, бидејќи можно е одредени членови да не се генетски поврзани.;)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Тоа со Dna ancestry project го спомнав во контекст ако некој заглави со семејното стебло и дојде до ќорскокак. Во таква ситуација е убаво да знаеш макар од која хаплогрупа потекнуваш:)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Во овие доцни часови од ноќта, се решив да ви ја откријам мојата тајна. Јас сум потомок на царското семејство Романови, односно правнука на Анастасија Николаевна Романова, која успеала да ја избегне трагичната судбина на нејзиното семејство и пребегнала во Пуста Брезница каде што го запознала мојот прадедо Стојан. Подоцна се венчале и се преселиле во Ракотинци и таму си живееле среќно до крајот на животот. Со оглед на моето благородничко потекло, мислам дека би било коректно од ваша страна да ми се обраќате со Ваше Височество , а не би било лошо и да станете и да се поклоните секогаш кога ќе напишам пост.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Уште да не бев јас анти-монархист...
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
И јас пробував стеблото да си го напишам, но мојте баби се сеќаваат на нивните родители не биле доволно големи за да се сеќаваат на нивните баби и дедовци и така само 3генерации стигнав назад, имам некој роднини постари(сестри на дедо ми) ке треба нив да ги прашам, па ќе видам до каде ке стигнам а потоа државен архив или сл..
 
Ф

Флеш

Гостин
Zdravo na site,dali nekoj znae od kade da pocnam so istrazuvanje na semejnoto steblo,kade na koe mesto da odam,vo koja institucija,dajte upatstva kako da zapocnam,bidete konktetni,znam deka nekoi imate iskustvo so ovaa rabota,navistina bi mi bilo od pomos vaseto znaenje ...Se sto znam za mene e dve generacii nazad, baba i dedo,od tatko i majka strana ....Navistina ne znam sto da pravam i od kade da pocnam,prasuvav clenovi no nekoi vikaat ne pamtat,zaboravile ... Izguben ednostavno kazano :D ...
Procitav prethodno Drzaven Arhiv kaj MTV ?!
Inace sum od Skopje,Gorce Petrov naselbata .... Od kaj majka mi,oni se od s.Radiovce-Tetovo a od kaj tatko mi dedo mi e od Probistip,pa se preseluva vo s. Kadrifakovo,Ergelija-Sv.Nikole pa posle so baba mi(ona e od Kratovo) se doseluvaat vo Skopje 60 godina ... No ima eden fakt sto doznav deka dedo mi od majka strana,poteknuval od poznatoto semejstvo od Galicnik,Jadikovci ...Sea toa kolku e toa tocno navistina ne znam :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom