Исламска држава - појава, развој на настани, можен исход.

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од oon, 13 јуни 2014.

 1. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.287
  Допаѓања:
  1.281
  http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/gl...urska-saudijska-arabija-i-katar---417310.html

  Asad dao popis država koje podupiru ISIL

  Sirijski predsjednik smatra da je Islamska država jako ovisna o inozemnoj pomoći, pogotovo Turske, Saudijske Arabije i Katar. Za turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana rekao je da je u srcu član Muslimanske braće, a optužio je i zapadne zemlje da ne žele vidjeti što se događa. Rekao je da bi bez inozemne podrške Islamska država pala za manje od godinu dana. (Agencija VLM)
   
 2. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Секако дека и Турција на Ердоган е одговорна за Даеш. За Евреите и Саудијците пишував од аспект на стигмата, што постои за нив.
   
 3. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.531
  Допаѓања:
  8.177
 4. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
  ЕКСКЛУЗИВНА РЕПОРТАЖА НА ИТАЛИЈАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА: Дувлото на ИСИС на Балканот е Качаник – на 40 минути од Скопје!
  ноември 24, 2015 / By iNFOMAX
  [​IMG]

  Италијанска новинарска екипа направиле репортажа со семејствата на џихадистите од Качаник на Косово. Емисијата „Le iеne” e наречена „Качаник, градот на борците на ИД“, трае десетина минути, а била прикажана на италијанскиот ТВ Канал 5.

  Качаник е место со околу 300 илјади жители, а новинарот разговарал со околу 30 семејства чии членови се борат во Сирија на страната на ИД. Најопасен, како се наведува, е главниот лик во репортажата, Љавдим Мухаџери.

  Следен од локален таксист, италијанскиот новинар успеа да раговара со семејството на познатиот „џелат“ за насловите во весниците каде Мухаџери убива млад човек.

  Неговите браќа го виделе видеото со убиството, коментирајќи дека е видео-монтажа.

  Имамот од Качаник вели дека знае дека се работи за терористи и дека правилата на исламот во Качаник се поекстремни.

  Репортажата завршува со пораката на таткото на еден борец кој заминал за Сирија без негова согласност. Тој не се согласува со војувањето за ИСИС и сака да ја подигне свеста за сите кои се прелажани.

  Репортажата е снимена летото годинава.

  https://www.facebook.com/leiene/videos/10153858401545530/


  http://infomax.mk/wp/?p=42461
   
 5. sardaukar

  sardaukar

  Член од:
  14 април 2008
  Мислења:
  1.256
  Допаѓања:
  911
  Шеф турске обавештајне службе позвао свет да призна ИД.

  Можно ли е ова навистина да го рекол?

  Исламска држава је реалност и ми треба да признамо да не можемо да уништимо тако добро организовани и популарни државни систем као што је Исламска држава. Зато позивам своје западне колеге да ревидирају своје погледе на исламски политички покрет, остављајући по страни свој цинични менталитет, и да не дозволе реализацију плана Владимира Путина да сломи исламске револуционаре.“

  Фидан је додао:

  „Турска дели забринутост Запада у томе да у Исламску државу иду грађани из читавог света, укључујући и Европу. Како би се решио тај проблем потребно је отворити у Истанбулу стално представништво или канцеларију ’Исламске државе‘“.

  http://rs.sputniknews.com/evropa/20151128/1101427160/turska-id-priznavanje.html#ixzz3spjybjf3
   
 6. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.287
  Допаѓања:
  1.281
  Оригиналната вест ја нема повеќе, но иако не го рекол тоа, турциве тоа го мислат.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 7. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.531
  Допаѓања:
  8.177
 8. bobipp

  bobipp Let's cook!

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.124
  Допаѓања:
  3.889


  Инаку вечер во 22:00 на Канал 5 кај Васко Ефтов гостува Југослав Петрушиќ, ако некој не го знае човекот, препорачувам да не ја пропушта емисијата.

   
 9. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.873
  Допаѓања:
  8.521
 10. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
  Руски агенти го уапсиле Лавдрим Мухаџери во Косово
  Објавено: 10:26, 23/12/2015
  [​IMG]

  Озогласениот Лавдрим Мухаџери, познат како водач на албанските џихадисти во Сирија, кој ја згрози светската јавност како сече глави на млади момчиња, е уапсен во неговото родно место, Качаник во Косово, јави порталот Албеу, повикувајќи се на емисијата „Le Iene“ во Италија.

  – Мухаџери го уапсиле руски агенти, кои, во врска со неговото апсење,имале средба со претставниците на косовската тајна служба.. Руските агенти се стационирани подрачјето на Босна,Србија и во Косово,-тврди авторот на емисијата повикувајќи се на сигурни безбедносни извори.

  Тој исто така наведува дека Мухаџери се сомничи дека е вклучен во уривањето на рускиот авион во Египет,кога загинаа 224 патници.

  Официјална потврда за ова од косовските власти нема но новинарот тврди дека тоа му го потврдил жител на Качаник исто така членна ИД.Тој уште рекол дека Мухаџери бил ранет.

  -Се слушна само неколку истрели и толку.Го зедоа него но беше ранет,-изјавил тој.

  Неодмана беа пласирани инфомации дека Мухаџери се крие,најпрво во Србија на границата со Косово а потоа и во Македонија во подрачјето на Тетово. Веднаш по овие информации албанските џихадисти објавија вест дека Мухаџери е тешко парализиран и оти подолг период не излегол од кампот. Други медиуми пренесоа вест дека има раздор меѓу џихадистите и оти нов лидер сега е Алмир Даци имам од албанскот град Подградец,што е можна причина Мухаџери да побегне на Балканот.

  http://a1on.mk/wordpress/archives/563863
   
 11. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.479
  Допаѓања:
  3.054
  teroristickoto balkansko divo pleme..

  Под наслов „ИД добива четири милијади долари од албанска марихуана за да го финасира бруталниот терор“ британскиот дневен весник „Дејли Мирор“ во неделното електронско издание пишува дека „џихадистите ја потопиле Британија со албанска марихуана“, пренесува дописникот на МИА од Тирана.

  - ИД обезбедува пари за својата терористичка активност, контролирајќи ги посевите со марихуана во Албанија, која потоа се транспортира во Велика Британија. Под контрола на калифатот се мафијашките операции вредни четири милијарди долари од марихуаната која се одгледува на планините во Албанија, пишува ведникот.

  Според истиот извор приватни авиони и бродови ја носат марихуаната кај босовите на дрогата во Италија, а потоа тие ја носат за велика Британија.
   
 12. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
  ОТВОРЕНО ПИСМО ОД ТЕРОРИСТ ОД ИД: Во Германија има 18.000 терористички ќелии
  февруари 9, 2016
  [​IMG]

  Јас сум доскорашен , значи бивш припадник на Исламската Држава. Тоа беше мојата најголема грешка во животот, да бидам припадник на таа терористичка организација. Бев изманипулиран, работев некои работи кои никогаш во животот не сум сакал да ги правам. Незнам ни јас самиот како, но успеав да побегнам, да ја поминам Турската граница. Со овој мејл не сакам прошка од вас, но сакам да ви соопштам само дел од вистината, за оваа лоша состојба која оди конуште полошо, ако не се превземе ништо против тоа. И секако не сакам да одам во затвор за тоа што го направив.

  Јас сум Салах Абдеслам. Се надевам дека овој мејл ќе го објавите во јавност, бидејќи луѓето мора да ја дознаат вистината конечно. Можеби ќе можеме да ја сопреме војната која не очекува оваа година. Бидејќи според планот на Исламската држава 2016 година е забележана како година за почеток на Трета Светска војна. И сите ќе имаат последици од таа војна, бидејќи Исламската Држава поседува четири атомски глави, од тие три се од типот „В25“ и една „В89“. Лично јас ги видов. Една е за САД, една за Германија, една за Франција и една за Русија.

  Моментално Исламската Држава има нешто повеќе од 135.000 борци. околу 65.000 од нив се распоредени во Сирија, каде ги чуваат скриените складишта, каде се борат на фронтот и каде што ги држат главните стратешки пунктови за шверц на нафта и оружје.

  Во Франција има околу 2.800 ќелии на ИД кои се распоредени во околината на Парис, Курбвоа и Бобињ. Во Англија има 650 ќелии, бидејќи е потешко да влезеш во Англија. Ќелиите се во Лондон и во Харов распоредени. Некои терористи се маскирани како студенти. Во Шведска има околу 1.600 ќелии на ИД.

  Во Германија има најмногу ќелии на ИД, нешто над 18.700. Од тие 15 се распоредени во Берлин, Франкфурт и Хамбург. Во градовите Хилдесхај, Бамберг и Либек терористите на ИД ќе извршат терористички напади. Во Либек планираат најмалку шест напади. Сакаат да го завземат целиот центар на градот, затоа според планот треба сите мостови да ги дигнат во воздух за да не може никој да влезе и да излезе од градот. Исто така во план имаат да ги рушат сите цркви во тој град. Никој нема предвид дека така мал град како Либек може да стои во фокусот на терористите. Исто така планираат и напади во Шпанија, Италија, Русија, Холандија, Данска, Финска и Норвешка, но не знам во кои градови ќе се случат нападите и колку напади вкупно ќе бидат.

  Ќе се молам на Алах оваа војна да не се случи и дека оваа моја порака ќе биде сватена сериозно. Се извинувам на сите и знам дека не можам ништо да направам за да ми простите за целото лошо од минатото, но се надевам, дека нема да се дозволи судбината на луѓето да биде оставена во раце на психопати со болна идеологија. Никој не треба да ја потценува моќта на Исламската Држава, бидејќи таа не е повеќе една група туку голема Армија со многу средства, пари, оружје, ракети, тенкови, хемиско и нуклеарно оружје. Има и многу политичари од Саудиска Арабија кои ја финансираат Исламската држава.

  http://infomax.mk/wp/?p=48762#
   
 13. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.586
  Допаѓања:
  6.115
  Кои нуклеарни оружја жити се:tapp:
   
 14. STEREO

  STEREO

  Член од:
  7 ноември 2009
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  10
 15. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Шалтајќи по темава видов негде заборавив да цитирам, и сега неможам постот да го најдам, фазон ``можно е ИСИЛ да удри во Македонија, има закани, најави итн.``
  Мене искрено не ми се верува, зашто би направиле масакр пример у Скопје или негде низ Македонија? Они маваат кај што е интересно да ги чуе светот, а Македонија ``свет`` не е, ако удрат на Македонија ќе бидеме само колателарна штета за светот, ги заболе ЕУ , САД и остали за нас, ќе му пуштат на Иванов писмо со сочуство до фамилиите и ај чао. Сигурно и самите ИСИЛ ваљда знаат дека удирањето во Македонија, Србија, Црна Гора и слични држави низ балканов ќе биде само waste of time и ресурси. Така да мене не ми се верува дека ќе се деси нешто овде. Можно е , ама слабо фајде од нас. :)
   

Сподели преку: