Исламска држава - појава, развој на настани, можен исход.

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од oon, 13 јуни 2014.

 1. oon

  oon

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  2.571
  Допаѓања:
  844
  Исламистите напредуваат: „Нашата цел е Багдад!“

  Ирачките џихадисти се на час возење до Багдад. Ирачката армија организира фронт за одбрана на градот. Курдските милиции ја презедоа контролата врз Киркук. Турција размислува за воена акција против исламистите.

  Ирачката влада губи контрола над се‘ поголем дел од територијата во земјата. Исламистите од сунитската група ИДИЛ (Исламска држава во Ирак и Левант) освојуваат натамошни помали места и се приближуваат до главниот град Багдад. Според племенските водачи, исламистите се подготвуваат за решавачка битка за градот по блиц-офанзивата минатава недела. Ирачката војска се мобилизира за отпор против исламистите.

  Ирачката воена команда денеска ги засили армиските контролни пунктови кон Багдад поради заканата од екстремистите за главниот град на Ирак. На улиците на Багдад има оклопни возила, а населението е вознемирено од веста дека екстремистите се на околу 60 километри од градот.

  Портпаролот на Исламската држава во Ирак и Левантот, Абу Мохамед ал Аднани најави „почеток на поход кон главниот град на Ирак“. Тој исто така се закани дека припадниците на групата ќе продолжат и кон јужниот дел, каде ќе бидат заземени двата свети шиитски муслимански града - Кербала и Наџаф.

  Ирачките безбедносни сили во меѓувреме ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

  Баиџи, во провинцијата Салах ел Дин вчера беше преземен од екстремистите од Исламската држава во Ирак и Левант. Во Баиџи се наоѓа најголемата рафинерија за нафта во Ирак, која и покрај заземањето на градот од страна на екстремистите, беше под контрола на ирачките владини сили.

  Ирачката армија денеска ги протера и од градот Тикрит терористите од Исламска држава во Ирак и Левант, јави телевизијата Ал Манар. Генерал Али ал Фрејџи командант со операцијата во провинцијата Салах ад Дин изјави дека елитните единици на ирачката армија целосно го контролираат градот. Армиски сили се префрлуваат од провинцијата Анбар, која граничи со Сирија во соседната провинција Нинива во северозападен Ирак.

  Воената команда подготвува и операција за ослободување на градот Мосул кој е под контрола на борци од ИДИЛ. Во Мосул живеат 1,8 милиони луѓе од кои стотици илјади вчера го напуштија вториот град по големина во Ирак и се движат кон Ербил, главен град на курдскиот автономен регион. Телевизијата Ал Манар јави дека припадниците на ИДИЛ палат цркви во Нинива и вршат етничко чистење.

  Претходно, денеска вооружени сили на ирачки Курдистан објавија дека презеле целосна контрола врз нафтениот град Киркук за да го заштитат од евентуален напад на бунтовниците. Портпарол на ирачки Курдистан за западни медиуми изјави дека контролата ја презеле откако федералната армија ги напуштила базите во градот.

  Турската армија во состојба на воена готовност

  Продолжува кризата со киднапираните 49 луѓе од турскиот Конзулат во ирачкиот град Мосул од страна на радикалната ИДИЛ. Турските вооружени сили се во воена готовност, јавуваат локалните медиуми.

  Телевизијата Ал Џазира јави дека турски воени авиони извршуваат разузнавачки летови над реонот на Мосул. Испратени се и беспилотни летала на турската армија. Акциите на турската армија се во координација со раководството на ирачката армија. Според турски извори, Турција подготвува коридор за операции по ослободувањето на заложниците. ИДИЛ држат околу 80 турски граѓани како заложници. Тие беа киднапирани вчера од Конзулатот, а возачи на камиони беа киднапирани во вторникот.

  Турската влада денеска врши проверка на правната основа на можна воена интервенција во Ирак. Парламентот досега има одобрено акција против курдските бунтовници во граничната област, а мандатот истекува во октомври.

  НАТО засега исклучи интервенција во конфликтот во Ирак, но генералниот секретар Андерс Фог Расмусен истакна дека во Брисел со внимание се следи состојбата. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пак, изрази загриженост од развојот на ситуацијата во Ирак и ја обвини за тоа американската неуспешна политика.

  http://www.dw.de/исламистите-напред...2?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-xml-mrss
   
  На SF и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 2. Rosemberg

  Rosemberg Психопат

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  9.869
  Допаѓања:
  6.807
  Ги боли таквото сега. Со внимание се следи состојбата. Сигурно со пиво и чипс пред тв се собрани и со големо внимание пратат и се обложуваат им ебам тоа сатанистите. А и овие исламистите треба некој да ги собери сите во некоја пустина со изговор дека алахот девици ќе дели и да им се фрли атомска "девица" и да ги прати сите во пеколот :mad:
   
  На pacienat, Dr. Gonzo, blanco и уште 9 други им се допаѓа ова.
 3. SomeoNe!

  SomeoNe!

  Член од:
  2 јули 2010
  Мислења:
  4.628
  Допаѓања:
  5.673
  сеа се зафатени со украина
   
 4. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.043
  Допаѓања:
  4.925
  Овие планираат да паузираат малце или?
   
  На khz777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
  Овие се некој „ необични “ исламисти
  Прават „ револуција “ само таму каде што има нафта
  Се ми мириса на нафта
  Можно е зад ова да стојат големите нафтени компании кои во Ирак „ пумпаат “ долари. Мислам дека сакаат да го намалат извозот на нафта од Ирак и на тој начин да ја покачат цената на нафтата
   
  На Dr. Gonzo, loophole, Branchez и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.958
  Допаѓања:
  2.098
  Пак се виновни САД. Ако не директно во овие напади, индиректно со тоа што му ја поебаа мамата на Ирак цели 10 години и сега откако се повлекоа етничките групи во Ирак ќе се колат и масакрираат каде стигнат. Пак има некои скриени интереси во сето ова. Во Ирак веќе е незамисливо Шиитите, Сунитите и Курдите да живеат заедно.
   
  khz777, ми се може, Crazy in Love и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. oon

  oon

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  2.571
  Допаѓања:
  844
  Тука се сателитите на САД, а тие се Турција и Израел, односно тие две држави се најголеми пиуни на Американците во Блискиот Исток, а Богами и во светот,така да јас мислам дека постои големи шанси преку овие земји да има воена интервенција за да не се речи дека Американците повторно прават војни..
  --- Споено дупло мислење, 13 јуни 2014 ---
  Па и не си далеку од вистината..
   
  На khz777 и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 8. sardaukar

  sardaukar

  Член од:
  14 април 2008
  Мислења:
  1.256
  Допаѓања:
  911
  Да не им е ова финта на американците за да се создаде причина да го нападнат Иран.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alex Baratheon

  Alex Baratheon

  Член од:
  7 април 2012
  Мислења:
  1.130
  Допаѓања:
  1.505
  Зошто? Како?

  Иранците се Шиити, исто како и раководството во Ирак. Логично, Сунитските екстремисти на ISIS (или ISIL, како и да е) се нивни природни непријатели. Ирак и ISIS досега се бореа во прокси војна помеѓу Арабија и Иран, кои се најголеми непријатели во регионот. А Иран сега и директно се вмеша во конфликтот. Веќе испратија два баталјони од револуционерната гарда, попрецизно, специјалните единици Кудс, кои за еден ден успеаа да го вратат градот Тикрит, кој претходно падна во рацете на ISIS, под контрола на војската на Ирак.

  Американците и Иранците, можи за прв пат во 40 години имаат заеднички непријател. После ова, односите или ќе останат исти како денес или ќе се подобрат. Полошо сигурно нема да биди, а Америка веќе одамна се откажа од планот да го напаѓа Иран, барем привремено. Обама нејќи да го дели истото наследство со Буш и да биде запаметен по тоа што отворил уште една војна во Ирак, па затоа паметно си седи во Вашингтон. Не е работа на Американците да се мешаат таму, исто како што не беше пред 20 и пред 10 години.

  Тие што досега западот ги обвинуваше дека финансираат терористи станаа најголемите непријатели на можеби најопасната терористичка група на денешницата. Ако сака и западот да се бори против нив, то треба да го прај индиректно, како во Сирија. Тренирање на војници, пуштање воена опрема и слично. Со логистичка поддршка од западот, обединетите сили на Иран и Ирак ( а можеби и Курдите ) сигурно можат да ги шутнат ISIS назад во Сирија.
   
  На Inglourious Basterd му/ѝ се допаѓа ова.
 10. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.958
  Допаѓања:
  2.098
  САД моментално нема сила да отвори војна со Иран. Премногу војни водеа во последните 30 години. Моментално кај Американците нема да запали истата стара финта дека САД мора во некоја вукојебина да испрати илјадници војници и оружје кои се плаќаат од нивните даноци за да има "мир во светот" или дека ќе се борат против тероризмот, изморени се од војните во Ирак и Авганистан. Ситуацијата што се одвива во Украина наиде на колапс пред Американците кои над 70% се изјаснија дека не сакаат САД да се меша таму, па пола Американци незнаат ни каде се наоѓа Украина. Исто беше и за Сирија, па наместо војници испратија агенти и оружје да ги тренираат бунтовниците. Ако САД отвори војна со Иран мислам дека тоа де факто ќе биде економски колапс за нив.
   
 11. sardaukar

  sardaukar

  Член од:
  14 април 2008
  Мислења:
  1.256
  Допаѓања:
  911
  Само се прашувам.
  Кај американците има теорија дека сите, цел свет заедно воено се послаби од САД.
  Од поодамна сето врткање на САД во Блискиот Исток беше заради Иран. А крајна цел Русија.
  Бидејќи и кога почнаа арапските бунтови, изгледаше и повеќето велеа „американците секаде паѓаат“. После се покажа дека всушност тие ги рушат режимите од кои некои дури и им беа сојузници.
   
 12. Realen.

  Realen.

  Член од:
  18 јануари 2011
  Мислења:
  1.490
  Допаѓања:
  592
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TheTrooper

  TheTrooper Психијатриски случај

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  5.725
  Допаѓања:
  4.441
  Па у принцип сите муслимански држави имаат нафта.Башка што е интересно како џихадистите до сега имаат вмешувано прсти во 2 од 4-5 муслимански земји без нафта (БиХ, Афганистан).
   
 14. oon

  oon

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  2.571
  Допаѓања:
  844
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.729
  Не мора воено да го добијат Иран. Тоа може да се направи и со дипломатија.
   

Сподели преку: