Исламска држава - појава, развој на настани, можен исход.

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од oon, 13 јуни 2014.

 1. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.164
  Допаѓања:
  1.167
  Ајде уште малце за главните ИСИЛ -овци.

  Западот со право го осудува вандализмот врз античките споменици на ИСИС, но не и тој на Саудиска Арабија
  Историски споменици секојдневно се минираат, булдожерите газат древни гробници и светилишта, историски тврдини се урнати и отомаските фасади се уништени. Како да се спречи ова вандалско светогрдие и бришење на наследството кое му припаѓа на целото човештво? Не, не станува збор за злосторствата на Исламска држава. Овој пат прашањето е за постапките на вахабистичко-салафистичките муслимански главосечачи... Саудијците!

  http://www.mkd.mk/svet/analizi/zapa...z-antichkite-spomenici-na-isis-no-ne-i-toj-na

  Се надевам дека на оваа гомнарска диктатура и се ближи крајот.
   
  karan, Human, silmarillion и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
  Бисер на годината

  TURSKI ŠEF OBAVJEŠTAJNE SLUŽBE:PUTINOVA INTERVENCIJA JE PROTIV ISLAMA I MEĐUNARODNOG PRAVA

  October 18th, 2015 | by Urlik Istine
  [​IMG]
  SVIJET

  Hakan Fidan šef obavještajne agencije poznat pod nadimkom MIT privukao je mnogo pažnje i kritika zbog svojih kontroverznih komenatra o ISIL-u.

  G-din Hakan Fidan, vjerni predsjednikov saveznik, osudio je rusku intervenciju u Siriji, optužujući Moskvu da pokušava “ugušiti” Sirijsku islamističku revoluciju i da ozbiljno krši Povelju UN-a.

  “ISIL je realnost i to moramo prihvatiti i ne možemo iskorijeniti dobro organizova narodni sistem kao što je islamska država. Zato pozivam svoje zapadne kolege da revidiraju svoja razmišljanja o islamskim političkim strujama, da odbace svoj ciničan mentalitet i osujete planove Vladimira Putina da slomi sirijske islamističke revolucionare”- prenijela je agencija Anadolija izjavi g-dina Fidana u nedljelju. Fidan je dalje dodao da jako veliki broj stranih džihadista želi da putuje u Siriju i imperativ je da ISIL uspostavi konzulat ili bar političku kancelariju u Istanbulu. On je naglasio da Turska pruža medicinsku pomoć za sve povrijeđene osobe koje bježe od nemislosrdnih ruskih napada bez obzira na njihvu političku i vjersku pripadnost”.

  Nedavni žestoki udari ruske avijacije dovelo je do ranjavanja velikog broja ISIL-ovaca koji su prešli na tursku teritoriju i nalaze se u vojnim bolnicama. Tokom poslednjih nekoliko dana sirijska vojska uz podršku ruskih vazdušnih udara mogla bi potisnuti ISIL iz strateških pokrajima Homs i Hama.

  Emile Hokayem, analitičar iz Vašingtona za Bliski istok, rekao je da turski premijer Erogan sa svojim naftom bogatim arapskim saveznicima ima dvostruke planove u ratu protiv terorizma i zapravo snabdijevaju ISIL oružjem i novcem, te se dakle ruska intervencija smatra ponižavajućom za njihova nastojanja da zbace sekularnog predsjednika Bašara Al Asada.

  Hokayem koji je govorio preko Skypea iz Washingtona istakao je opasnost od turske podrške terorirstima i dodao da ono što se događa u Siriji ne može biti okarakterisano kao narodna revolucija protiv diktature, već je to haos u režiji Erdogana koji sanja da obnovi sramotno Osmansko carstvo.

  Izvor:Balkanbreakingnews/AWD news

  http://balkanbreakingnews.com/tursk...encija-je-protiv-islama-i-medunarodnog-prava/
   
 3. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
  „Сирија е фабрика на терористи кои се подготвуваат за напад на Европа”
  [​IMG]
  21.10.2015 | 20:30
  Извор: Точка  Француски џихадисти откриваат како изгледа животот во ИСИС. Најновиот извештај кој се состои од сведоштва на француски џихадисти кои живееле во Исламската држава, нуди подобар увид во тамошната заедница.


  Документот го составил францускиот Оддел за криминал и помилување, откако ги собрале сведоштвата на француските борци кои биле испитани откако се вратиле од ирачко-сириската област. Потоа извештајот им бил испратен на сите во земјата кои се занимаваат со истражување на тероризмот.

  Џихадистите опишале како рутите за влегување во земјата многу се промениле од почетокот на конфликтот. За да ги прикријат своите траги, некои од француските кандидати за џихадисти денес патуваат преку Белгија, Германија, Швајцарија и Шпанија во Истанбул, пишува Business Insider.

  [​IMG]
  Според сведоштвата преминувањето на границата не е воопшто тежок и најлошиот дел е искачување преку оградата од жица. На овој дел од патот, некои идни џихадисти можеле да одберат дали сакаат да се приклучат во ИСИС или во Џабхат ал-Нусра, сирискиот огранок на Ал Каеда, додека другите без прашање се водат кај исламистите.

  Обука и секојдневие

  Откако ќе се заколнат на верност, им ги одземале документите, а бидејќи ги сметале за новодојдени, не смееле да ја напуштат резиденцијата следните месец или два. Во текот на тој период поминуваат низ обука.

  Во камповите за обука се буделе во 5:30 часот наутро за утринска молитва. После тоа следувало вежбање (трчање, склекови), па воени вежби (пукање од автоматско оружје, лансирање ракети и гранатирање). Потоа на ред било вежбањето на психичката издржливост (да создадат отпорност на студ и глад) и верско подучување.

  [​IMG]
  За време на тренингот морале да одат и на ноќни стражи, а после завршувањето ги распоредувале во катиби (баталјони) според културните и јазични афинитети.

  Исламската држава или ал-Нусра на борците им обезбедувале сместување и добивале надоместоци чија висина зависела од задолженијата.

  Еден човек кој е под истрага откако се вратил во Франција, открил дека војниците во неговиот дом примале околу 100 долари месечно.

  [​IMG]
  Мачења и убивања

  Во извештајот се наведува дека некои француски милитанти учествувале во изнудување против сириски цивили, особено во Азаз и Ал-Раки, каде што оваа недела исламистите ги натерале сите мажи постари од 14 години да се пријават кај религиската полиција или да ризикуваат казна.

  Еден борец кој учествувал во мачења, признал дека бил на јавни егзекуции на кои на луѓето само им го сечеле грлото, како што се барало според екстремистичката интерпретација на шеријатскиот закон. Тој дури и признал дека му ја држел главата на еден затвореник, додека другите му ја отсекле.

  [​IMG]
  Дилери, хомосексуалци, бунтовници и оние обвинети за практикување магија или прељубници, биле убивани на улица и нивните тела останувале неколку дена изложени на улица, со натпис кој би објаснил што направиле.

  Еден маж кој ги опишал камшикувањата на дилери на канабис или тутун, навел примери како на едно 14-годишно момче му ја отсекле главата бидејќи прекинал молитва, како на еден постар маж му ја отсекле главата бидејќи го обвиниле дека е вештер и како едне хомосексуалец бил фрлен низ прозорец.

  Во извештајот исто така стои дека Французите особено внимаваат на еден француски џихадист за кој се сомневаат дека е авторизиран да промовира терористички проекти во земјата, пишува Business Insider.

  Исто така, еден неодамна уапсен џихадист опишал дека Сирија е како фабрика за тренирање на терористи кои се подготвуваат да ја нападнат Европа во блиска иднина.

  http://tocka.com.mk/1/174557/sirija-e-fabrika-na-teroristi-koi-se-podgotvuvaat-za-napad-na-evropa
   
  На Ѓорче 1932 и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 4. karan

  karan бивш поет, плукач, вљубеник во слободата

  Член од:
  31 мај 2006
  Мислења:
  3.522
  Допаѓања:
  2.506
  Често големите откритија се случуваат поради забуна и ненамерно. Така и "академикот" од дружината на Ердоган ал муџахедин.
  Turkish Prime Minister: ‘There Is a 360-Degree Difference Between Turkish Islam and ISIS’

  Аѕk Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu to describe the difference between his interpretation of Islam and that of the Islamic State, and he’ll tell you there’s no distinction at all — entirely by accident, of course.

  Islamic State jihadis allegedly detonated two bombs at an Ankara peace rally last week, killing 99 and sparking many critics inside the country to accuse the Turkish government of failing to act on intelligence that could have prevented the attack. Other conspiracies included claims that the Kurdish opposition or the government itself was responsible for the attacks.

  Davutoglu went on Turkish channel Show TV on Wednesday night in an attempt to rescue Ankara from those charges. It didn’t go very well: In a major geometrical gaffe, Davutoglu instead ended up saying Turkey is directly aligned with the extremist group.

  “There is a 360-degree, not 180-degree, difference between the Islam we defend and what Daesh has on its mind,” he said, using an Arabic acronym for the Islamic State.

  Во духот на вечната внатреисламска борба за "престиж" меѓу арапите, персијците и турците.. Како што тргнала работата на крајот индијците ќе "победат". :нинџ:
   
  Последно уредено: 22 октомври 2015
 5. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.164
  Допаѓања:
  1.167
  Религијата има мал удел во сето тоа, националноста има малце поголем удел, ама најголем историјата.
  Па нормално на тоа место долги години империи создавале Персијците, Турците и Арапите.

  Во моментов се појави прилика за прекројување на границите и никој нема да сака да стои настрана.
   
  На Dinah Sore му/ѝ се допаѓа ова.
 6. karan

  karan бивш поет, плукач, вљубеник во слободата

  Член од:
  31 мај 2006
  Мислења:
  3.522
  Допаѓања:
  2.506
  Активности на фамозната 3-та ПВО дивизија на Исламската Држава..

   
 7. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.232
  Допаѓања:
  5.237
  Израел ги додаде Исламската држава, Ал Нусра и Абдула Азам на својата листа на терористички организации.

  Логично би следувало прашањето:

  А што чекаа досега ?

  Но следува уште едно, поинтересно прашање:

  Ако дури од сега ги третираат како терористички организации, како ги третирале од 2011 година кога започна крвопролевањето во Сирија, па досега ?

  http://www.24vesti.com.mk/izrael-ja...hava-vo-spisokot-na-teroristichki-organizacii

  Израел ја вклучи Исламска држава во списокот на терористички организации

  25.10.2015 | 19:58

  Израелската влада ја вклучи групата „Исламска држава“, „Џебхат ал нусра“ и „Бригадите Абдула Азам“, во списокот на терористички организации.

  [​IMG]

  Одлуката беше донесена по препорака на Израелската служба за безбедност, а во врска со зголемените напади против Израел од џихадистички групи кои дејствуваат како во странство, така и во земјата.

  Досега овие организации не се сметаа за терористички во Израел, но нивната дејност им беше забранета со указ на министерот за одбрана на 4 септември 2014 година.
   
 8. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
  Спасуваат џихадисти: "Авиони на саудиската коалиција префрлија џихадисти од Сирија во Јемен за да ги спасат"
  [​IMG]
  28.10.2015 | 10:17
  Извор: Точка  Авионите на саудиската коалиција ги префрлиле милитантите на ИСИС од Сирија во Јемен, за да ги спасат од руското бомбардирање, изјавил денес портпаролот на сириската армија, бригадниот генерал Али Мајхуб.


  "Според извидничките податоци, четири авиони од Турција пристигнале на аеродромот Аден во Јемен, два од нив припаѓаат на компанијата "Turkish Airlines", еден на "Qatar Airways" и еден на еден превозник од Обединетите Арапски Емирати", рекол Мајхуб, пренесува Tass.

  [​IMG]
  "Во авионите влегле повеќе од 500 терористи и биле одведени од Сирија, за да бидат спасени од руските воздушни удари", додал тој.

  [​IMG]
  Според неговите зборови, милитантите биле преземени од припадниците на саудиската коалиција на аеродромот во три групи. Првата група заминала во Ал-Баб во јеменската провинција Мандеб, втората во Мариб, а третата во саудиските региони Џизан и Асир.

  [​IMG]
  Милитантите ќе земат учество во копнените операции на коалицијата, која претрпела големи загуби во неодамнешните борби против Хутите, рекол портпаролот, додавајќи дека според расположливите информации, префрлувањето на џихадистите од Сирија наскоро ќе продолжи.

  http://tocka.com.mk/1/175086/spasuv...dzihadisti-od-sirija-vo-jemen-za-da-gi-spasat
   
 9. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.378
  Допаѓања:
  535
  Nekako se misleshe deka ovie kurshum ne gi bie i taka mnogumina Albanci od regionov si pomislija ke odam da vojuvam, "easy money", tepaj, pljachkosuvaj, siluvaj gaga...
  Chinam deka druga pesna se pee sega ...gi sobiraat kako ona vo Arachinovo na vremeto.....
   
 10. глагол

  глагол

  Член од:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  1.173
  Допаѓања:
  743
 11. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  Една анализа за односите на Блискиот Исток. ;)

  THIS WILL CLEAR EVERYTHING UP FOR YOU .

  by Reaverz0r · 2 days ago via Android

  [​IMG]
  President Assad (who is bad ) is a nasty guy who got so nasty his people rebelled and the Rebels ( who are good ) started winning ( Hurrah!). But then some of the rebels turned a bit nasty and are now called Islamic State ( who are definitely bad!) and some continued to support democracy ( who are still good.) So the Americans (who are good ) started bombing Islamic State (who are bad) and giving arms to the Syrian Rebels (who are good) so they could fight Assad (who is still bad) which was good. By the way, there is a breakaway state in the north run by the Kurds who want to fight IS (which is a good thing) but the Turkish authorities think they are bad, so we have to say they are bad whilst secretly thinking they're good and giving them guns to fight IS (which is good) but that is another matter. Getting back to Syria. So President Putin (who is bad, cos he invaded Crimea and the Ukraine and killed lots of folks including that nice Russian man in London with polonium poisoned sushi) has decided to back Assad (who is still bad) by attacking IS (who are also bad) which is sort of a good thing? But Putin (still bad ) thinks the Syrian Rebels (who are good ) are also bad, and so he bombs them too, much to the annoyance of the Americans (who are good) who are busy backing and arming the rebels (who are also good). Now Iran (who used to be bad, but now they have agreed not to build any nuclear weapons and bomb Israel are now good) are going to provide ground troops to support Assad (still bad) as are the Russians (bad) who now have ground troops and aircraft in Syria. So a Coalition of Assad (still bad) Putin (extra bad) and the Iranians (good, but in a bad sort of way) are going to attack IS (who are bad) which is a good thing, but also the Syrian Rebels (who are good) which is bad. Now the British (obviously good, except that nice Mr Corbyn in the corduroy jacket, who is probably bad) and the Americans (also good) cannot attack Assad (still bad) for fear of upsetting Putin (bad) and Iran (good / bad) and now they have to accept that Assad might not be that bad after all compared to IS (who are super bad). So Assad (bad) is now probably good, being better than IS (but let’s face it, drinking your own wee is better than IS so no real choice there) and since Putin and Iran are also fighting IS that may now make them Good. America (still Good) will find it hard to arm a group of rebels being attacked by the Russians for fear of upsetting Mr Putin (now good) and that nice mad Ayatollah in Iran (also Good) and so they may be forced to say that the Rebels are now Bad, or at the very least abandon them to their fate. This will lead most of them to flee to Turkey and on to Europe or join IS (still the only constantly bad group). To Sunni Muslims, an attack by Shia Muslims (Assad and Iran) backed by Russians will be seen as something of a Holy War, and the ranks of IS will now be seen by the Sunnis as the only Jihadis fighting in the Holy War and hence many Muslims will now see IS as Good (Doh!.) Sunni Muslims will also see the lack of action by Britain and America in support of their Sunni rebel brothers as something of a betrayal (mmm. might have a point) and hence we will be seen as Bad. So now we have America (now bad) and Britain (also bad) providing limited support to Sunni Rebels (bad) many of whom are looking to IS (Good / bad) for support against Assad (now good) who, along with Iran (also Good) and Putin (also, now, unbelievably, Good) are attempting to retake the country Assad used to run before all this started? So, now you fully understand everything, all your questions are answered!!!!

  http://imgur.com/gallery/o32cLtz
   
 12. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.428
  Допаѓања:
  2.947
  12240116_1683020591921247_4659132004549713118_n.jpg
   
 13. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.164
  Допаѓања:
  1.167
  Многу текст за едноставен одговор Саудиска Арабија ги внесе сите сунити во војна за своја експанзија.
  Не знам зошто, но често ги нема во овие приказни Израел и Саудиска Арабија. Претпоставувам изворот си има некаква цел.
   
 14. bobipp

  bobipp Annyeonghaseyo ^_^

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.076
  Допаѓања:
  3.854


  Ако на некој досега не му беше јасно.
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  За Евреите ретко кој зборува, пошто е „политички некоректно“ да се зборува за нив. На луѓето секоја година им се сервираат по два три филма за Холакаустот, колку да го обноват чуството на вина, посебно кај Европејците. Тие нации што ништо не им направиле, пак се „криви“ пошто не им помогнале, и пошто не страдале колку нив (нема врска што и десетици милиони Словени погинале, неколкукратно повеќе од Евреите, за нив никој не прави филмови, не пишува книги).
  Евреите наголемо финансираат филмови, книги, затоа еден куп луѓе ќе те нападнат ако кажеш нешто за работите кои Евреите сега самите ги прават на други народи, како Палестинците - а во исто време истите тие луѓе појма немаат дека Евреите не страдале ништо повеќе од другите европски народи (не заборавајќи го и нашиот сопствен народ).


  Во врска со Саудијска Арабија, ако мислиш дека сето ова е нивно масло - многу кусогледо ги набљудуваш работите. Една Русија, после ова што им се случуваше со цивилниот авион, и после упадите на Кавказот, и посебно после економската војна со цената на нафтата, ќе ги решеше по кратка постапка тие од племето Сауди - да не стоеја ’муриканците позади нив. И така доаѓаш до главниот актер позади „сунитската војна за експанзија“. ;)

  Вахабистите од Сауди Арабија и Катар, тоа се најподобни вазали на ’муриканците. Религиозни фанатици, испран мозок од мали ноги, тотално неуки за било што друго освен за фикцијата напишана пред 14 века. Идеални за контрола, за извршување на најкрвавите можни злосторства - дури и силувањето на деца го ставаат во служба на „Свевишниот“.
  Такви вазали одбираат ’муриканците за извршување на својата крвава агенда. За да го разбереш тоа, не мора да гледаш во туѓ двор, погледни во својот - не ти стана јасно после нашата војна во 2001ва?
   
  На Ѓорче 1932, bobipp и stipsburg им се допаѓа ова.

Сподели преку: