Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Скапо е затоа што немам HDMI на компјутерот имам само DVI излез, а да ги комбинирам така и за 6 метра колку што ми требаат излегува 1300 денари.Затоа прашав како да пренесам слика од PC на телевизорот без HDMI
Преку рутер не можеш да пренесеш видео сигнал како што сакаш ти, а DVI to HDMI кабел од 10 метри е 900 денари.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
izvinete sto postavuvam vakvo prasanje na ovaa tema mozebi ne e vistinsko mesto,
Zedov nov kompijuter i na facebook go nema razgovoirot i porakite i izvestuvanjata ,sto mi doajgaat ne se otvaraat vleguvam od drug kompijuter se si e vored
CARE?
izvinete zaradi mojot font.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
izvinete sto postavuvam vakvo prasanje na ovaa tema mozebi ne e vistinsko mesto,
Zedov nov kompijuter i na facebook go nema razgovoirot i porakite i izvestuvanjata ,sto mi doajgaat ne se otvaraat vleguvam od drug kompijuter se si e vored
CARE?
izvinete zaradi mojot font.
Пробај преку друг прелистувач.
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Веб сајтот 60 minutes, незнам дали сте го сретнале има интересни содржини, прашањето ми е некогаш ги отвара видеата некогаш не. Пробав да го преинсталирам прелистувачот пак исто. Што може да е проблемот?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Веб сајтот 60 minutes, незнам дали сте го сретнале има интересни содржини, прашањето ми е некогаш ги отвара видеата некогаш не. Пробав да го преинсталирам прелистувачот пак исто. Што може да е проблемот?
ми смрди на сајт кој најверојатно забранува пристап на одредени видеа за држави кои не се САД
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Некој да не го знае пасвордот за интернет од кафичов КАРМА или како и да се вика, овој кај универзална?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
јас имам проблема со рутерот
иначе рутерот не ми е нов имам линксис циско од 1750 денари од пред 2 години или повеќе
си работи ама од пред некое време стана мнооооогу бавен, до сега не сум имал проблеми со него
дали некој има идеа шо да му правам?
да го ставам по чешма да го замијам малце?
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
јас имам проблема со рутерот
иначе рутерот не ми е нов имам линксис циско од 1750 денари од пред 2 години или повеќе
си работи ама од пред некое време стана мнооооогу бавен, до сега не сум имал проблеми со него
дали некој има идеа шо да му правам?
да го ставам по чешма да го замијам малце?
Update на фирмваир ако има случајно, изгаси го да одморе малку или пробај со Factory Reset и го подеси од ново (ова последното помага кај мене на D-Link dir 300)
 
А

Антоние

Гостин
Имам два проблеми со сврзувањето на двата компјутери дома.
И двата се desktop, едниот е win 7, а другиот е XP, користам обичен рутер.

Првиот проблем е во тоа што нигде неможам да ги најдам на network places, ни од едниот ни од другиот компјутер. А пошто сакам да можам да споделувам фајлови од еден на друг ова ми е битно. Ако ја пишам адресата со "\\[име на компјутер]" во explorer - неваља.
Знам дека се поврзани успешно со рутерот затоа што ги подесував адресите и на XP-то има интернет (win 7 е доминантниот или како и да се вика...:))
Досега пробав разни работи, го изгасив firewall-от за приватната мрежа, го сменив називот на мрежата на win 7 од homegroup во workgroup, затоа што XP не познава homegroup и пак ништо. Чаре?

Вториот проблем е со XP-то. Го има оној добро познат "generic host process for win32" проблем што ти испаѓа во форма на "don't send" error report. Го симнав официјалниот patch од microsoft и не помага. Пробав преку regedit да ги затворам портовите 445 и 135 и пак ништо. Чаре?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам два проблеми со сврзувањето на двата компјутери дома.
И двата се desktop, едниот е win 7, а другиот е XP, користам обичен рутер.

Првиот проблем е во тоа што нигде неможам да ги најдам на network places, ни од едниот ни од другиот компјутер. А пошто сакам да можам да споделувам фајлови од еден на друг ова ми е битно. Ако ја пишам адресата со "\\[име на компјутер]" пак неваља.
Знам дека се поврзани успешно со рутерот затоа што и на XP-то има интернет (win 7 е доминантниот или како и да се вика...:))
Досега пробав разни работи, го изгасив firewall-от за приватната мрежа, го сменив називот на мрежата на win 7 од homegroup во workgroup, затоа што XP не познава homegroup и пак ништо. Чаре?

Вториот проблем е со XP-то. Го има оној добро познат "generic host process for win32" проблем што ти испаѓа во форма на "don't send" error report. Го симнав официјалниот patch од microsoft и не помага. Пробав преку regedit да ги затворам портовите 445 и 135 и пак ништо. Чаре?
Уклучи betwork discovery на 7ца и после направи шеринг на по некој фолдер и на двата РС.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Имам два проблеми со сврзувањето на двата компјутери дома.
И двата се desktop, едниот е win 7, а другиот е XP, користам обичен рутер.

Првиот проблем е во тоа што нигде неможам да ги најдам на network places, ни од едниот ни од другиот компјутер. А пошто сакам да можам да споделувам фајлови од еден на друг ова ми е битно. Ако ја пишам адресата со "\\[име на компјутер]" во explorer - неваља.
Знам дека се поврзани успешно со рутерот затоа што ги подесував адресите и на XP-то има интернет (win 7 е доминантниот или како и да се вика...:))
Досега пробав разни работи, го изгасив firewall-от за приватната мрежа, го сменив називот на мрежата на win 7 од homegroup во workgroup, затоа што XP не познава homegroup и пак ништо. Чаре?

Вториот проблем е со XP-то. Го има оној добро познат "generic host process for win32" проблем што ти испаѓа во форма на "don't send" error report. Го симнав официјалниот patch од microsoft и не помага. Пробав преку regedit да ги затворам портовите 445 и 135 и пак ништо. Чаре?
HomeGroup only works with computers running Windows 7, so you can't add an XP computer to your homegroup. To answer your other question, homegroups don't have names so they can't be renamed.

Here's some information about how to share files and printers if you have computers running different versions of Windows:

http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/help/sharing-files-and-printers-with-different-versions-of-windows
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Некој да помогне...Никако неможе да влезам во сетинзите на рутерот...
Користам рутер од Speedport w503v од т-хоме пробаво ставив жица лан 1 во пц неможе да се конектира незнам што да му праам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom