Помош, софтверски проблеми и совети - III дел

Статус
Затворена за нови мислења.

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
кога пробувам да инсталирам xp sp2 кај boot from cd ми излегува "cannot boot from cd, error code 5" така нешто, а знам дека не е до ЦД то бидејки и порано имам инсталирано windows од истото ЦД HELP????????????
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
кога пробувам да инсталирам xp sp2 кај boot from cd ми излегува "cannot boot from cd, error code 5" така нешто, а знам дека не е до ЦД то бидејки и порано имам инсталирано windows од истото ЦД HELP????????????
А да пробаш со другo windows cd ? Дека најверојатно со тоа што сакаш да го инсталираш сп2, фалат некои фајлови па неможе да се подигне.
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Вака...инсталирам windows SP2..и откако ке завршам со инсталација на основните драјвери(тие за матичната, за графичката)..инсталирам и др програми како и антивирус..и после некое време ми се појавува некој error Generic windows 32 host(или нешо слично беше..од процесите во таск менаџер познат како svchost.exe - SYSTEM)...некој начин да се реши овој проблем??...зш двапати го преинсталирав и пак истото се дешава...ај ве молам помагајте неам веќе живци!!...a да..иначе после инсталацијата стаам одма и SP3!
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Вака...инсталирам windows SP2..и откако ке завршам со инсталација на основните драјвери(тие за матичната, за графичката)..инсталирам и др програми како и антивирус..и после некое време ми се појавува некој error Generic windows 32 host(или нешо слично беше..од процесите во таск менаџер познат како svchost.exe - SYSTEM)...некој начин да се реши овој проблем??...зш двапати го преинсталирав и пак истото се дешава...ај ве молам помагајте неам веќе живци!!...a да..иначе после инсталацијата стаам одма и SP3!
Инсталирај го вој упдате http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=2996b9b6-03ff-4636-861a-46b3eac7a305&displaylang=en тоа се појавува само на Windows XP SP1 и Windows XP SP2 додека кај SP3 не
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Вака...инсталирам windows SP2..и откако ке завршам со инсталација на основните драјвери(тие за матичната, за графичката)..инсталирам и др програми како и антивирус..и после некое време ми се појавува некој error Generic windows 32 host(или нешо слично беше..од процесите во таск менаџер познат како svchost.exe - SYSTEM)...некој начин да се реши овој проблем??...зш двапати го преинсталирав и пак истото се дешава...ај ве молам помагајте неам веќе живци!!...a да..иначе после инсталацијата стаам одма и SP3!
Ако мислиш за Generic Host Process Win32 Services... изволте:

Close Port 445:

1. Start Registry Editor (Regedit.exe) by clicking Start menu, and then click the Run icon.
to. In the small box that Opens, type: regedit then click the OK button. The Registry Editor will now have opened.
3. Locate the following key in the registry:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\NetBT\Parameters
In the right-hand side of the window find an option called TransportBindName.
Double click that value, and then delete the default value, thus giving it a blank value.

Close Port 135:

1. Then you must now navigate to the following registry key:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\OLE
to. You will see there is a String Value called: EnableDCOM
Set the value to: N (it should currently be Y)
3. Close the Registry Editor. Shutdown and Restart your computer.

И исклучи ауто апдејт на Windows-от :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Oi!

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Ако мислиш за Generic Host Process Win32 Services... изволте:

Close Port 445:

1. Start Registry Editor (Regedit.exe) by clicking Start menu, and then click the Run icon.
to. In the small box that Opens, type: regedit then click the OK button. The Registry Editor will now have opened.
3. Locate the following key in the registry:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\NetBT\Parameters
In the right-hand side of the window find an option called TransportBindName.
Double click that value, and then delete the default value, thus giving it a blank value.

Close Port 135:

1. Then you must now navigate to the following registry key:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\OLE
to. You will see there is a String Value called: EnableDCOM
Set the value to: N (it should currently be Y)
3. Close the Registry Editor. Shutdown and Restart your computer.

И исклучи ауто апдејт на Windows-от :)
Брачте фала мн...си ме спасил(барем до сеа не се појави)..изгубив глава веќе..а ова до што беше..до Windows CD-то или??...и патем..повели заслужено зеленко!!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Брачте фала мн...си ме спасил(барем до сеа не се појави)..изгубив глава веќе..а ова до што беше..до Windows CD-то или??...и патем..повели заслужено зеленко!!
До самиот Service pack е проблемот. Ти инаку адсл користиш ?
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
До самиот Service pack е проблемот. Ти инаку адсл користиш ?
Не...кабелски..ама фрката е што па порано се беше ок..мислам не ми се појавуваше овој проблем..и одеднаш се појави..али сеа е ок..благодарение на SkyDriver:helou:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Како може да тргнам црвени очи од слики без Фотошоп....некое малечко програмче да не има само за таа намена:::?????????
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
STOIK RedEye AutoFix
YEEEEEEAHHHHH!!!! Фала Акаша........закн е програмчево........полесно не може да биде......имаш зеленко:back:

Едит: Имаш код за програмата...да не биде триал само 15 дена::::????
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Како да ги избришам непотребните фајлови од компијутерот?:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom