Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Имам проблем. Го поврзувам кабелот за интернет во лаптопот, и доле десно кај што е знакчето за интернет само си врти плавото кругче и нема интернет, сите драјвери ми се инсталирани на лаптопот, а на компјутерот работи без проблем интернетот...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.499
Поени од реакции
780
Па и двете, буџетот би бил околу 1500 денари.
За тој буџет, тенда, тп линк или нетгеар и те како ќе вршат работа.

Имам проблем. Го поврзувам кабелот за интернет во лаптопот, и доле десно кај што е знакчето за интернет само си врти плавото кругче и нема интернет, сите драјвери ми се инсталирани на лаптопот, а на компјутерот работи без проблем интернетот...
Каков интернет? Види евентуално да не имаш некоја статичка IP на мрежна ставено па да ти прави проблем.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
За тој буџет, тенда, тп линк или нетгеар и те како ќе вршат работа.


Каков интернет? Види евентуално да не имаш некоја статичка IP на мрежна ставено па да ти прави проблем.
Blizoo интернет.. на компјутерот работи, на лаптопот нејќе, изгледа е до статичниот IP, како да го направам? :D
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Blizoo интернет.. на компјутерот работи, на лаптопот нејќе, изгледа е до статичниот IP, како да го направам? :D
Треба да си го сетираш рутерот.
На кратко: Побарај таму некој Setup Wizard ако има во рутерот, одбери дека имаш Cable Internet и побарај некаде да ја клонира MAC адресата.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Треба да си го сетираш рутерот.
На кратко: Побарај таму некој Setup Wizard ако има во рутерот, одбери дека имаш Cable Internet и побарај некаде да ја клонира MAC адресата.
Чудно, имам од тие малите сиви рутерчиња, не ми дадоа никакво CD... Затоа што од рутерот со Lan кабел се поврзува до компјутерот ...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Чудно, имам од тие малите сиви рутерчиња, не ми дадоа никакво CD... Затоа што од рутерот со Lan кабел се поврзува до компјутерот ...
Не викам за цеде, туку да влезеш во рутерот преку IP адреса и таму во менито да побараш.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.540
Поени од реакции
4.902
добро никој незнае да одговори дали е можно, ако во рутерот ставиш забрана на ФБ,на друг метод да ти го отвара?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
добро никој незнае да одговори дали е можно, ако во рутерот ставиш забрана на ФБ,на друг метод да ти го отвара?
Ако го забраниш сајтот комплетно (името, IP адресата и DNS) нема да може да се отвори.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.499
Поени од реакции
780
Чудно, имам од тие малите сиви рутерчиња, не ми дадоа никакво CD... Затоа што од рутерот со Lan кабел се поврзува до компјутерот ...
Претпоставувам збориш за ОВА а од ова LAN-от каде иде? Има некој друг уред за wifi или? Зашто кога местев кај братучед имаше посебно негов рутер за WiFi претходно спомнатиот уред е од Blizoo и служи за интернетот и телефонот.
добро никој незнае да одговори дали е можно, ако во рутерот ставиш забрана на ФБ,на друг метод да ти го отвара?
Треба да расчепкаш да видиш што и како има за подесување во рутерот, може да се креира листа на забранети site-ови и истата да важи само за одредени PC-a во мрежата.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Претпоставувам збориш за ОВА а од ова LAN-от каде иде? Има некој друг уред за wifi или? Зашто кога местев кај братучед имаше посебно негов рутер за WiFi претходно спомнатиот уред е од Blizoo и служи за интернетот и телефонот.

Треба да расчепкаш да видиш што и како има за подесување во рутерот, може да се креира листа на забранети site-ови и истата да важи само за одредени PC-a во мрежата.
Немам за wifi... Инаку не е вакво баш, ама слично е ...
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Член од
29 август 2008
Мислења
2.499
Поени од реакции
780
http://www.atcom.cn/IP01.html
Вакво имам...
Приклучоците назад му се WLAN, LAN, PSTN, PHONE, PWR
Она што го видов за уредов, нема WiFi така да само со кабел директно во PC ќе си работи. За WiFi ќе треба да си земеш рутер за да можеш да си го врзеш лаптопот и да си тераш и на него нет.
Ако нејќе на него со кабел или преинсталирај мрежна или иди во Control Panel\Network and Internet\Network Connections десен клик на Local Area Connection/properties од менито селектирај го IPv4 па пак properties и тука стај се на Auto.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
814
Поени од реакции
100
не знам кој ми е код на емаил адреса на yahoo mail, и не памтам ни прашање ни ништо,(значи само емаил адресата ја знам) и сега ми треба помош дали може некако да се уклучам на акаунот. ако знае некој дали има шанси со број,хак и слично, ако треба ке платам само некако да влезам.
 
На врв Bottom