Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
29 март 2013
Мислења
2.952
Поени од реакции
2.658
Остави како што е, добро ти е. Ако веќе се јавуваш во Близу, барај конекција со посебен кабел само за тебе. Да не ја делиш со други.
Им се јавив кога го купив рутерот ;) :D не сакав да се замарам и да го инсталирам пошто не знаев. И ми направија проблем, ми рекоа дека морам да набавам модем/рутер од кај нив. Така да не верувам да ми го средат ова. Но се потрудив и го инсталирав рутерот без нивна помош.

Инаку да, добро е, но си велам што ако ми цркни и овој модем, нема да можам повторно да бидам директно во куќиште туку ќе морам да купам нов модем, тоа ми беше проблемот уствари. ;)
 
Последно уредено:

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.299
Им се јавив кога го купив рутерот ;) :D не сакав да се замарам и да го инсталирам пошто не знаев. И ми направиа проблем, ми рекоа дека морам да набавам модем/рутер од кај нив. Така да не верувам да ми го средат ова. Но се потрудив и го инсталирав рутерот без нивна помош.

Инаку да, добро е, но си велам што ако ми цркни и овој модем, нема да можам повторно да бидам директно во куќиште туку ќе морам да купам нов модем, тоа ми беше проблемот уствари. ;)
Кoгa влегувaш вo My Network Places, ти ги дaвa кoмпјутерите/фoлдерите нa кoмшиите? :)
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.165
Поени од реакции
2.840
А не е најубо да ги смениш тие од близуу и мирна да ти биди глата?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
Имам проблем со интернетов, значи кога кабелот од интернет ми е ставен во копјутер, интернетот е одличен, а ако го ставам во модемот за да фаќам и Wi-Fi , едноставно нема, се ми функционираше до пред недела дена, од тогаш наваму не сака, што би можело да биде проблемот?
 
Т

Триптико

Гостин
Имам проблем со интернетов, значи кога кабелот од интернет ми е ставен во копјутер, интернетот е одличен, а ако го ставам во модемот за да фаќам и Wi-Fi , едноставно нема, се ми функционираше до пред недела дена, од тогаш наваму не сака, што би можело да биде проблемот?
И ти си на Близу?
 
Т

Триптико

Гостин
И види password на wifi дали ти е точен. На што немаш wifi, на друг компјутер/лаптоп или?
 
Т

Триптико

Гостин
Не мора да значи дека модемот е. Ако кабелот оди во тој модем,па од него друг кабел во компјутер, имаш?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
Не мора да значи дека модемот е. Ако кабелот оди во тој модем,па од него друг кабел во компјутер, имаш?
Да, мада не верувам да е до другиот кабел, иначе кога ќе го приклучам за Wi-FI да има, немам интернет на компјутерот, а воедно и Wi-FI нема :D
 
Т

Триптико

Гостин
Тогаш до него е
Ако можеш пробај со друг. Колку да бидеш сигурен.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.017
Поени од реакции
575
Дечки имам лан интернет на близу (не е доксис сеуште променет), е сега зедов уште еден лаптоп и додека да купам рутер сакам да ширам интернет преку set network-set wireless или како и да беше. Ја правам мрежата, променив во Ipv4 протокол статичката ип адреса од стариот компјутер, дури во configure-netadress ja meniv i mac adresata али никако да креирам мрежа. Проверив се е на share, чаре што треба да направам додатно?
 
На врв Bottom