Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
А кабелот од каде доаѓа? Сигурно не е директно од бандерата :)
Види, кога се префрлив на Близу по извесно време им цркна модемот, некое време не го користев значи директно бев уклучен и имав нет (ваљда не грешам), бидеќи кога ќе имав проблем бараа да си уклучувам директно. И повремено кога имав проблеми со конекцијата така си терав се додека не си купив РУТЕР.

Значи моментално рутер имам.

Јебига ваљда не лупам а?! :D
 
Т

Триптико

Гостин
Мора да имаш нивни модем. Ваљда конекцијата не ти доаѓа од кабел директно во рутер.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Види, кога се префрлив на Близу по извесно време им цркна модемот, некое време не го користев значи директно бев уклучен и имав нет (ваљда не грешам), бидеќи кога ќе имав проблем бараа да си уклучувам директно. И повремено кога имав проблеми со конекцијата така си терав се додека не си купив РУТЕР.

Значи моментално рутер имам.

Јебига ваљда не лупам а?! :D
Мaлку испoмешaнo збoрувaш :) Или имaш сaмo мoдем (без WiFi и сaмo еднa LAN кoнекцијa) или имaш мoдем/рутер (еден уред е oвa) сo 4 LAN кoнекции и мoжнoст зa WiFi кoе нaјверoјaтнo не ти е пoдесенo.
Штo имaш? :)

Сликaј aкo не ти е тешкo или oбјaсни пoдетaлнo, кaбелoт штo ти влaгa вo РС, oд кaде пoчнувa? Кaде е приклучен другиoт крaј? :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Мaлку испoмешaнo збoрувaш :) Или имaш сaмo мoдем (без WiFi и сaмo еднa LAN кoнекцијa) или имaш мoдем/рутер (еден уред е oвa) сo 4 LAN кoнекции и мoжнoст зa WiFi кoе нaјверoјaтнo не ти е пoдесенo.
Штo имaш? :)

Сликaј aкo не ти е тешкo или oбјaсни пoдетaлнo, кaбелoт штo ти влaгa вo РС, oд кaде пoчнувa? Кaде е приклучен другиoт крaј? :)

Моментално ова го користам, значи логички ... кабел од бандера во рутер/модем - од рутер (со друг кабел) во pc.

Додека стариот најверојатно беше модем, ми требаше WiFi и си купив рутер. Но, јас мислам, да не рачам сигурен сум дека извесно време бев без никаков модем одкако ми се расипа стариот.

Добро се сеќавам дека им се јавив неколку пати и ми рекоа дека можно е да имам проблем со модемот, да го исклучам модемот и да го приклучам кабелот директно во куќиште со што имав нет.

А кабелот изгледа иди од бандера. Барем за толку знам. :facepalm:
 
Т

Триптико

Гостин
@_BerzerkeR_ кабелот што влегува во ова чудо има штипка или округло е со навој? Во компјутер ти влегува со штипка, а овде? Ако е пак со штипка, тогаш мора да имаш уште еден како во ТВ што влегува.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
@_BerzerkeR_ кабелот што влегува во ова чудо има штипка или округло е со навој? Во компјутер ти влегува со штипка, а овде? Ако е пак со штипка, тогаш мора да имаш уште еден како во ТВ што влегува.
Да со штипка е синка. :)
И во рутер и во pc е со штипка.
 
Т

Триптико

Гостин
Гледај сега убаво. Овој белиот е со штипката, а црниот е всушност од каде ти доаѓа конекцијата.

net-cable_2678805.jpg

5ft. coaxial cable.jpg

Нема шанса да ти рекле црниов да го приклучиш директно во компјутер, освен, ако имаш мрежна картица со влез за него. Што значи, тебе ти прави проблем рутерот, не модемот.[DOUBLEPOST=1418868589][/DOUBLEPOST]Или да ти биде појасно:

Бандера - Ѕид - црн кабел во МОДЕМ - плав, зелен, жолт, бел со штипка од модем во РУТЕР - ист таков (боја небитна) во ПЦ Кратко: Модем - Рутер - Пц

Ако зеза рутерот, тогаш тој со штипката што влегувал во рутер го вадиш и го ставаш директно во ПЦ, така? Па наместо да имаш два со штипка, ти имаш само еден поврзан МОДЕМ со ПЦ
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Гледај сега убаво. Овој белиот е со штипката, а црниот е всушност од каде ти доаѓа конекцијата.

Прегледај го приврзокот 109672

Прегледај го приврзокот 109673

Нема шанса да ти рекле црниов да го приклучиш директно во компјутер, освен, ако имаш мрежна картица со влез за него. Што значи, тебе ти прави проблем рутерот, не модемот.
Прво, кабелот за конекција не е со навој како примеров на вторава слика. Туку е ваков..




Додека првиот е ист (кабелот од рутер за во pc).

Е сега проблематично е тоа што не се разбираме, но јас си прифаќам и моја вина пошо не ги баратам доста овие работи и сум лаик.

Значи повторувам, кога сум нормално уклучен (главен кабел - рутер - pc) се е ок, имам нет.
Кога сум (а мислам дека и бев извесно време) (главен кабел - pc) немам конекција.

Види, неколку пати кога немав нет (ден-два) ги контактирав и ми велеа прво да проверам со главниот кабел во pc да се осигураме да видиме дали е до модемот или немам конекција воопшто со што проблемот би бил посложен за да би го барале на бандера или евентуално кај мене во компјутер.

Јас сум сигурен дека извесно време одкако ми се расипа стариот модем не користев ништо додека не си купив рутер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom