Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Т

Триптико

Гостин
Каква конекција имаш жити се. Ако од компјутер ти излегува со штипка...еве немаш рутер/модем...каде завршува тој кабел? Замисли немаш рутер, каде оди истиот тој кабел?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.494
Поени од реакции
4.324
Мислам дека ги усложуваш работиве. Нема кабел кој што излегува од компјутер, туку кабел кој што е донесен од бандера и кој што треба да заврши во модем/рутер, за да од истиот со друг кабел се поврзи со pc.
 
Т

Триптико

Гостин
DPC3008_diagram._V137043773_.jpg

Батали муабет 1 кабел 2 кабел. Лево на сликава е струја, десно влегува тој црниот од претходната втора слика. Во средина влегува како плавиот на твојата и оди или во рутер или во пц. Тој што го имаш сега во пц сигурно оди во рутер, а таму имаш уште еден ИСТ таков. Тој другиот каде оди?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Прво, кабелот за конекција не е со навој како примеров на вторава слика. Туку е ваков..




Додека првиот е ист (кабелот од рутер за во pc).

Е сега проблематично е тоа што не се разбираме, но јас си прифаќам и моја вина пошо не ги баратам доста овие работи и сум лаик.

Значи повторувам, кога сум нормално уклучен (главен кабел - рутер - pc) се е ок, имам нет.
Кога сум (а мислам дека и бев извесно време) (главен кабел - pc) немам конекција.

Види, неколку пати кога немав нет (ден-два) ги контактирав и ми велеа прво да проверам со главниот кабел во pc да се осигураме да видиме дали е до модемот или немам конекција воопшто со што проблемот би бил посложен за да би го барале на бандера или евентуално кај мене во компјутер.

Јас сум сигурен дека извесно време одкако ми се расипа стариот модем не користев ништо додека не си купив рутер.
Акo е тaкa тoгaш вo мaaлo или вo згрaдaтa/влезoт имaте пo некoј Switch oд кoј излегувaaт LAN кaбли зa секoј пoсебнo, a тoa е мнoгу беднo.

Oд Скoпје си?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.494
Поени од реакции
4.324


Лево скрос - Кабел за струја.

На средина - Главен кабел кој што доаѓа од бандера и моментално ми во рутер како што можиш и самиот да видиш.

Десно кабелот кој што оди во pc.

Од ова посликовито не можам. Значи кога е вака ок е, имам нет. Но кога ќе го исклучам црниов кабел на средина од рутер и ќе го приклучам во кужиште немам нет. Тоа беше проблемот.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.494
Поени од реакции
4.324
Акo е тaкa тoгaш вo мaaлo или вo згрaдaтa/влезoт имaте пo некoј Switch oд кoј излегувaaт LAN кaбли зa секoј пoсебнo, a тoa е мнoгу беднo.

Oд Скoпје си?
Ваљда е така, од Прилеп сум иначе. Живеам во куќа и поврзан сум од бандера, и не сум само јас туку и комшииве се од иста бандера.
 
Т

Триптико

Гостин


Лево скрос - Кабел за струја.

На средина - Главен кабел кој што доаѓа од бандера и моментално ми во рутер како што можиш и самиот да видиш.

Десно кабелот кој што оди во pc.

Од ова посликовито не можам. Значи кога е вака ок е, имам нет. Но кога ќе го исклучам црниов кабел на средина од рутер и ќе го приклучам во кужиште немам нет. Тоа беше проблемот.
Значи БЕЛИОТ оди во КУЌИШТЕ така? Тогаш ЦРНИОТ МОРА ДА ОДИ ВО МОДЕМ. Не може поинаку. Црниот не доаѓа баш од бандера, или Близу смениле начин на приклучување. Тебе не ти дава без рутер, затоа што некој треба да му "преведе" на компјутерот што сигнал му доаѓа.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.494
Поени од реакции
4.324
А ТВ како добива сигнал?
Е тоа е вон доменот на моево познавање, значи јас ви го изложив проблемов (ако можи така да се кажи), и ви кажав како што беше, значи исвесно време воопшто не користев никаков модем или рутер, со кабелот од бандера бев директно во компјутер и имав нет. Но одкако го инсталирав рутерот само преку рутер имам конекција, директно не. Ова ДИРЕКТНОво 300 збрки направи! :facepalm:[DOUBLEPOST=1418870927][/DOUBLEPOST]
Значи БЕЛИОТ оди во КУЌИШТЕ така? Тогаш ЦРНИОТ МОРА ДА ОДИ ВО МОДЕМ. Не може поинаку. Црниот не доаѓа баш од бандера, или Близу смениле начин на приклучување. Тебе не ти дава без рутер, затоа што некој треба да му "преведе" на компјутерот што сигнал му доаѓа.
Не, освен овај црниов рутер и куќиштето немам ништо друго. Нема модем, ваљда како што кажа другарчево погоре ова што го користам е модем-рутер. Не знам.
 
Т

Триптико

Гостин
Е тоа е вон доменот на моево познавање, значи јас ви го изложив проблемов (ако можи така да се кажи), и ви кажав како што беше, значи исвесно време воопшто не користев никаков модем или рутер, со кабелот од бандера бев директно во компјутер и имав нет. Но одкако го инсталирав рутерот само преку рутер имам конекција, директно не. Ова ДИРЕКТНОво 300 збрки направи! :facepalm:
Ќе ја оправиме :) Батали каблите сега. Сигурно во Близу е пријавен рутерот и таму се водиш со негова адреса (не прашувај каква, ќе стане уште покомплицирано). Порано тој switch, hub или којзнае што имате заедничко се водело целото како една конекција што се дели на сите. Сега ти си на посебно со твојот рутер. Кога се обидуваш црниот кабел директно во компјутер да го ставиш, серверот на Близу не ја познава адресата на компјутерот и не ти дава конекција.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ваљда е така, од Прилеп сум иначе. Живеам во куќа и поврзан сум од бандера, и не сум само јас туку и комшииве се од иста бандера.
Те прaшувaм зaтoa штo БАШ вo Прилеп гo приметив oвa: SWITCH зaкaчен нa фaсaдa oд згрaдa (кoмплетнo нaдвoр) кoј дaвa нет нa некoлку стaнoви oдделнo. Беднo.

Нaјверoјaтнo и кaј тебе е вaкa, зaтoa си мoжел "директнo" дa имaш нет. Викни ги oд Blizoo или јaви им се некa ти пoдесaт штo требa сo рутерoт (IP.и МАС aдреси)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.494
Поени од реакции
4.324
Ќе ја оправиме :) Батали каблите сега. Сигурно во Близу е пријавен рутерот и таму се водиш со негова адреса (не прашувај каква, ќе стане уште покомплицирано). Порано тој switch, hub или којзнае што имате заедничко се водело целото како една конекција што се дели на сите. Сега ти си на посебно со твојот рутер. Кога се обидуваш црниот кабел директно во компјутер да го ставиш, серверот на Близу не ја познава адресата на компјутерот и не ти дава конекција.
Мислиш дека е од самиот момент кога сам си го инсалирав рутеров. Пошто јас мислам дека и после тоа пробував неколку пати да го исклучам рутеров и да го приклучам кабелов директно во pc. Е овде не сум баш сигурен така да... нема што за што да се разговара понатаму.
 
Т

Триптико

Гостин
Те прaшувaм зaтoa штo БАШ вo Прилеп гo приметив oвa: SWITCH зaкaчен нa фaсaдa oд згрaдa (кoмплетнo нaдвoр) кoј дaвa нет нa некoлку стaнoви oдделнo. Беднo.

Нaјверoјaтнo и кaј тебе е вaкa, зaтoa си мoжел "директнo" дa имaш нет. Викни ги oд Blizoo или јaви им се некa ти пoдесaт штo требa сo рутерoт (IP.и МАС aдреси)
Со рутер има, без него нема и тоа го буни.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.494
Поени од реакции
4.324
Те прaшувaм зaтoa штo БАШ вo Прилеп гo приметив oвa: SWITCH зaкaчен нa фaсaдa oд згрaдa (кoмплетнo нaдвoр) кoј дaвa нет нa некoлку стaнoви oдделнo. Беднo.

Нaјверoјaтнo и кaј тебе е вaкa, зaтoa си мoжел "директнo" дa имaш нет. Викни ги oд Blizoo или јaви им се некa ти пoдесaт штo требa сo рутерoт (IP.и МАС aдреси)
Конечно сме блиску до правилна констатација ваљда! ;)
Изгледа ќе да е тоа, да.
 
Т

Триптико

Гостин
Мислиш дека е од самиот момент кога сам си го инсалирав рутеров. Пошто јас мислам дека и после тоа пробував неколку пати да го исклучам рутеров и да го приклучам кабелов директно во pc. Е овде не сум баш сигурен така да... нема што за што да се разговара понатаму.
Остави како што е, добро ти е. Ако веќе се јавуваш во Близу, барај конекција со посебен кабел само за тебе. Да не ја делиш со други.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom