Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Имам интернет на т-хом и они ми дадоа рутер марка Huawei, Vireles и ми го приклучија смарт лцд тв така што морам да го исклучам интенрет од компјутерот и на негово место да го приклучам кабелот за да имам интенрет на смарт тв. Моето прашање е дали на овој рутерот може да се пушти интернет во исто време и на тв смарт, и на компјутер. Инаку мојот лцд тв нема вграден Vireles туку морам да купам усб а таков не најдов зашто не увезувале за тој модел бидејќи е до 2011 год.

Еве како изгледа рутерот, имам оптички интенрет.


 
Т

Триптико

Гостин
Дечки имам лан интернет на близу (не е доксис сеуште променет), е сега зедов уште еден лаптоп и додека да купам рутер сакам да ширам интернет преку set network-set wireless или како и да беше. Ја правам мрежата, променив во Ipv4 протокол статичката ип адреса од стариот компјутер, дури во configure-netadress ja meniv i mac adresata али никако да креирам мрежа. Проверив се е на share, чаре што треба да направам додатно?
Не знам што си правел. Направи го ова:

- cmd > Run as administrator
- netsh wlan show drivers ..... треба да имаш едно hostednetwork supported: yes
- netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=како сакаш да ја гледаш мрежата key=8карактери password .... се што ќе ти покаже мора да биде извршено. ако ти даде нешто друго, пиши
- netsh wlan start hostednetwork

Толку е. Ако не ти успее, пиши на кој чекор и каква грешка дава.
 
Т

Триптико

Гостин
Имам интернет на т-хом и они ми дадоа рутер марка Huawei, Vireles и ми го приклучија смарт лцд тв така што морам да го исклучам интенрет од компјутерот и на негово место да го приклучам кабелот за да имам интенрет на смарт тв. Моето прашање е дали на овој рутерот може да се пушти интернет во исто време и на тв смарт, и на компјутер. Инаку мојот лцд тв нема вграден Vireles туку морам да купам усб а таков не најдов зашто не увезувале за тој модел бидејќи е до 2011 год.

Еве како изгледа рутерот, имам оптички интенрет.


Би требало да може, имаш слободни порти. Ти треба ист таков кабел во друга порта и во ТВ.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Не знам што си правел. Направи го ова:

- cmd > Run as administrator
- netsh wlan show drivers ..... треба да имаш едно hostednetwork supported: yes
- netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=како сакаш да ја гледаш мрежата key=8карактери password .... се што ќе ти покаже мора да биде извршено. ако ти даде нешто друго, пиши
- netsh wlan start hostednetwork

Толку е. Ако не ти успее, пиши на кој чекор и каква грешка дава.
na posledniot cekor
The group of resource is not in the correct state to perform the requested operation
111.jpg [DOUBLEPOST=1420297574][/DOUBLEPOST]P.S preku network and sharing centar-set wireless network moze da se napravi, ali drugiot laptop nemozeda se konektira. isto i na nego imam windows 7.
 
Т

Триптико

Гостин
na posledniot cekor
The group of resource is not in the correct state to perform the requested operation
Прегледај го приврзокот 111017[DOUBLEPOST=1420297574][/DOUBLEPOST]P.S preku network and sharing centar-set wireless network moze da se napravi, ali drugiot laptop nemozeda se konektira. isto i na nego imam windows 7.
Уклучи wifi без разлика што си на кабел. Другите команди поминаа?
 
Т

Триптико

Гостин
Wifi не ти е вклучено на првиот лаптоп, каде што чепкаш. Можеш ли да вратиш како што било пред да чепкаш? Памтиш што си правел?
 
Т

Триптико

Гостин
За некоја минута ќе направам кај мене со слики и ќе видиш. Барај кај тебе што нема од сликите.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Wifi не ти е вклучено на првиот лаптоп, каде што чепкаш. Можеш ли да вратиш како што било пред да чепкаш? Памтиш што си правел?
Да да еве вратив повторно се, али правев на вториот лаптоп не на првиот. Проблемот е што и првиот лаптоп за да го конектирам на интернетот кога го купив пред 2 години мораш да ја внесам ип адресата во тоа протокол ип4 или како и да е (obtain ip avtomatically, go promeniv vo ip od drugiot pc, a vo configure-Network Adress mac adresata od drugiot pc, pa da se konektira inaku nemozese), сега вратив се по дефолт на овој што чепкав, али пак неможе да се конектира. ЗНачи првиот лаптоп ја создава мрежата и фигурира како мрежа, вториот ја наоѓа али кога се конектира само врти и има жолт извичник откако ќе напише дека е конектиран и нема пак нет.
 
Т

Триптико

Гостин
Почекај некоја мин и симни на тој што ќе биде хост teamviewer вториот, оној Quick support. Не ти треба инсталација. Пиши на пп
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Почекај некоја мин и симни на тој што ќе биде хост teamviewer вториот, оној Quick support. Не ти треба инсталација. Пиши на пп
Успеав да го конектирам, променив се на двата лаптопи на дефолт, ги рестартирав и двата и сега се конектира вториот. Ти благодарам на помошта :)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Би требало да може, имаш слободни порти. Ти треба ист таков кабел во друга порта и во ТВ.
Не знам што правеле тие од службата на т-хоме што доаѓаат да монтираат, но тие кабелот што на другиот крај ми е поврзан во смарт лцд тв, овде во рутерот е поврзан во лан 4, и истиот тој кабел е разделен на два дела по бои на жиците. Овде во лан 4 жиците се со боја: зелена, бела и црвена, а тој другиот дел од кабелот што го ставам во лан 1 каде претходно стои компјутерот, жиците се со боја: кафеава, бела и плава. Еве слика колку што може да се забележи тоа.



Може некој да ми објасни што направиле и што сакале да постигнат?

Инаку другиот дел од кабелот со жиците плава. кафејава и бела ако го ставам во друга порта, лан 2 на пример тогаш смарт тв не ги препознава ставките и се појавува ова објаснување -



Смарт тв има интернет само ако другиот дел од кабелот го ставам во лан 1, но при тоа морам да го извадам кабелот од компјутеорт и така нема интернет на двата уреди истовремено.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Никако не можам да инсталирам Chrome,цело време го симнувам и го инсталирам и откако ќе заврши инсталацијата ми го покажува ова прозорче.
Пробав и од фолдер Google од L.disc C го избришав ама никако не можам да го инсталирам.
Знае некој што е проблемот? Ме убива Mозилава :semolam::toe: Screenshot_2.jpg
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Никако не можам да инсталирам Chrome,цело време го симнувам и го инсталирам и откако ќе заврши инсталацијата ми го покажува ова прозорче.
Пробав и од фолдер Google од L.disc C го избришав ама никако не можам да го инсталирам.
Знае некој што е проблемот? Ме убива Mозилава :semolam::toe:Прегледај го приврзокот 111094
Пробај со
Тask Manger (Ctrl + Shift + Esc) of Windows > Finalise any process of Google Chrome,Google update, etc, clicking End task and try again the installation.
или пробај со офлајн инсталер
https://support.google.com/chrome/answer/126299?hl=en
 

Kajgana Shop

На врв Bottom