Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Не знам што правеле тие од службата на т-хоме што доаѓаат да монтираат, но тие кабелот што на другиот крај ми е поврзан во смарт лцд тв, овде во рутерот е поврзан во лан 4, и истиот тој кабел е разделен на два дела по бои на жиците. Овде во лан 4 жиците се со боја: зелена, бела и црвена, а тој другиот дел од кабелот што го ставам во лан 1 каде претходно стои компјутерот, жиците се со боја: кафеава, бела и плава. Еве слика колку што може да се забележи тоа.



Може некој да ми објасни што направиле и што сакале да постигнат?

Инаку другиот дел од кабелот со жиците плава. кафејава и бела ако го ставам во друга порта, лан 2 на пример тогаш смарт тв не ги препознава ставките и се појавува ова објаснување -



Смарт тв има интернет само ако другиот дел од кабелот го ставам во лан 1, но при тоа морам да го извадам кабелот од компјутеорт и така нема интернет на двата уреди истовремено.
Портите 3 и 4 од т хоме обично се за тв а портите 1 и 2 се за интернет,Се разбира тоа се менува.Кај тебе кога ќе приклучиш кабел од порт 2 на компјутерот ти дава нет или ..?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Портите 3 и 4 од т хоме обично се за тв а портите 1 и 2 се за интернет,Се разбира тоа се менува.Кај тебе кога ќе приклучиш кабел од порт 2 на компјутерот ти дава нет или ..?
Еве сега пробав, не дава интернет во порта 2. а пишува дека сум конектиран, не ми е јасно. кога сакак да отворам страна не ми ја вчитува.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Да немаш менето нешто proxy settings или пак да не си менувал на статичка ип или днс сервери..btw ако мозес пробај дали и јна др. компјутер исто со тој кабел од порта 2 не дава нет.Ако не дава врти на контакт центарот на т хоме и барај екипа да дојде да ти го среди проблемот нели затоа ги плаќаме толку скапо.Бројот е 0800 12345.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Да немаш менето нешто proxy settings или пак да не си менувал на статичка ип или днс сервери..btw ако мозес пробај дали и јна др. компјутер исто со тој кабел од порта 2 не дава нет.Ако не дава врти на контакт центарот на т хоме и барај екипа да дојде да ти го среди проблемот нели затоа ги плаќаме толку скапо.Бројот е 0800 12345.
Ништо не сум чепкал, они така го наместија. Апсолутно ќе им се јавам само да поминат празнициве. Фала на одговорот на моето прашање, поздрав и среќни празници.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Имам близу интернет, за студенти шо е и ми дадоа само модем. Е сега земав рутер од макс адсл што го користев претходно. Ги приклучив сите кабли и ми ја даде мрежата и телефонот ми се поврза директно на мрежата шо ми беше на рутерот. Значи поврзано е и пушува connected на телефонот(Сепак нема интернет) а на лаптопот пишува no internet access. Чаре некое, кај што е светилката на рутерот за интернет има и телефонче, да не мора да имам и телефон за да го корситам рутерот на макс адсл, или нешто друго е проблемот. Чаре?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Имам близу интернет, за студенти шо е и ми дадоа само модем. Е сега земав рутер од макс адсл што го користев претходно. Ги приклучив сите кабли и ми ја даде мрежата и телефонот ми се поврза директно на мрежата шо ми беше на рутерот. Значи поврзано е и пушува connected на телефонот(Сепак нема интернет) а на лаптопот пишува no internet access. Чаре некое, кај што е светилката на рутерот за интернет има и телефонче, да не мора да имам и телефон за да го корситам рутерот на макс адсл, или нешто друго е проблемот. Чаре?
Јас мислам дека неможеш да го користиш истиот рутер за друг опертор затоа што се кодирани колку што памтам.
Мене ме интерсира како да најдам листа на e mail адреси на институции и доктори ?
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
14
Skam da napravam download na evropski curriculum vitae za da go popolnam samosto mi izleva stranica od word so nepoznati karakteri vo smisol ne format na cv,... dali nekoja programa ima so jas ja nemam sto e rabotata ???
 
Т

Триптико

Гостин
Го немаш фонтот. Ако можеш симни во пдф и копирај го во word
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Зошто вака ми прави проблем chorme-от и mozilla-та? (видете го белото околу и сите оние страници (пред се форуми) кои се поставени во средина ми ги става се полево)




 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Имам близу интернет, за студенти шо е и ми дадоа само модем. Е сега земав рутер од макс адсл што го користев претходно. Ги приклучив сите кабли и ми ја даде мрежата и телефонот ми се поврза директно на мрежата шо ми беше на рутерот. Значи поврзано е и пушува connected на телефонот(Сепак нема интернет) а на лаптопот пишува no internet access. Чаре некое, кај што е светилката на рутерот за интернет има и телефонче, да не мора да имам и телефон за да го корситам рутерот на макс адсл, или нешто друго е проблемот. Чаре?
Модемот ти е ограничен на една MAC адреса да се конектира (типично за близу). Пробај друг лаптоп спој на тој модем нема да има интернет. Чаре е да во рутерот најдеш опција за клонирање на МАC адреса "MAC clone" и таму да ја напишеш рачно МАC адресата од компјутерот каде имаш интернет. MAC адреса е слично како IMEI број на телефоните, те индетификува на нет по уредот.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Зошто не ми работи printscreen па сега, едвај chrome го направив...Работеше до вчера, не знам што му е :toe:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Како да симнам музика од Youtube со подолго времетраење, пример 50 минути, саат и нешто.... има такви конвертери? најдов само до 20 минути .... значи не видео туку само музиката ми треба од миксеви...
 
Т

Триптико

Гостин
Зошто не ми работи printscreen па сега, едвај chrome го направив...Работеше до вчера, не знам што му е :toe:
Ова не е Интернет и мрежи, ама ајде :D Каква тастатура имаш и пробај со Snipping tool. Скоро исто е, само влечеш со маус колкава површина сакаш. После директно сними како слика.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Me2

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Ова не е Интернет и мрежи, ама ајде :D Каква тастатура имаш и пробај со Snipping tool. Скоро исто е, само влечеш со маус колкава површина сакаш. После директно сними како слика.
Незнаев каде точно да го сместам (мислев дека е до хромот) ама со сами апдејти на виндоусот се среди, како и да е фала


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom