Инвестициони фондови

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Прегледај го приврзокот 291229

На сликата погоре имаш табела за влезната провизија која што се пресметува на целокупниот износ на инвестицискиот план.
Управувачката провизија е 2% годишно.
Излезна провизија - Нема.
Автоматски споено мислење:


Мешаш баби и жаби. Добар трол си.
Оваа управувачкава провизија од 2% се пресметува на целиот влог или на нето остварениот пораст?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Доколку имате стабилен приход и можете да одделувате секој месец по 1500/2000 ден. или $25-30 во тек на подолг временски период, минимум 10 години. Каде и како би вложувале?
И уште едно прашање дали и колку на остварената добивка се плаќа данок?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.914
Поени од реакции
12.402
Доколку имате стабилен приход и можете да одделувате секој месец по 1500/2000 ден. или $25-30 во тек на подолг временски период, минимум 10 години. Каде и како би вложувале?
И уште едно прашање дали и колку на остварената добивка се плаќа данок?
Индекс фондови со ниски трошоци за управување, идеално под 0,8 %. Напрај си диверзификација на портфолиото, со фондови со низок/висок ризик, и обавезно барем еден фонд во emerging markets.
Данок се плаќа но зависи од држава до држава.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Доколку имате стабилен приход и можете да одделувате секој месец по 1500/2000 ден. или $25-30 во тек на подолг временски период, минимум 10 години. Каде и како би вложувале?
И уште едно прашање дали и колку на остварената добивка се плаќа данок?
Секако ќе им ги доверувам на управување на докажаните професионални менаџери од македонските отворени инвестициски фондови коишто гарантирано ќе ми остваруваат поврати поголеми од каматите на депозити, а за данок искрено ниту знам ниту ме интересира
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Доколку имате стабилен приход и можете да одделувате секој месец по 1500/2000 ден. или $25-30 во тек на подолг временски период, минимум 10 години. Каде и како би вложувале?
И уште едно прашање дали и колку на остварената добивка се плаќа данок?
Во земјава имаш два инвестициски фонда кои заслужуваат внимание. Меѓу нив има мали разлики во влезни, излезни провизии и тековно одржување.
Јас моите пари ги чувам во ВФП и сум задоволен.
Данок, сега за сега во Македонија нема, и во догледно време не се очекува да се оданочуваат овие средства.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
tie so rabotat/investiraat so ova, aj ako ne ve mrzi pisete otprilika kako funkcionira, so brojki.
primer - dali e realno da se otcekuva 10% godisen prirast / yield, ili koj i da e soodveten termin tuka?
bev ednas vo banka mi objasnuvaa nekoi nivni investiciski portfolija ama ne mi fati oko bas.
generalno koja stapka na prirast na kapital, ili profit moze da se otcekuva posle proviziite?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
tie so rabotat/investiraat so ova, aj ako ne ve mrzi pisete otprilika kako funkcionira, so brojki.
primer - dali e realno da se otcekuva 10% godisen prirast / yield, ili koj i da e soodveten termin tuka?
bev ednas vo banka mi objasnuvaa nekoi nivni investiciski portfolija ama ne mi fati oko bas.
generalno koja stapka na prirast na kapital, ili profit moze da se otcekuva posle proviziite?
Реалниот просечен годишен прираст кај фонд кој инвестира во блу чип компании е 7%.
Ако мислите дека 7 е малку, тоа е просто кажано, дуплирање на средствата на секои 10 години.
Кај и да е ќе се јават експертите кои ќе тврдат дека знаат фондови и со 14% прираст, меѓутоа кој сака да ризикува, нека повели.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Реалниот просечен годишен прираст кај фонд кој инвестира во блу чип компании е 7%.
Ако мислите дека 7 е малку, тоа е просто кажано, дуплирање на средствата на секои 10 години.
Кај и да е ќе се јават експертите кои ќе тврдат дека знаат фондови и со 14% прираст, меѓутоа кој сака да ризикува, нека повели.
ne sum mnogu po investicii, skoro pocnav da gledam i da probuvam na sitno.
nemam pretstava za brojkite, pa zatoa prasav za 10% od kutara da receme.
realno 7% e ubav procent, sporedeno so toa deka ako ti se uroceni vo banka, nekoj minimalen % davaat.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
ne sum mnogu po investicii, skoro pocnav da gledam i da probuvam na sitno.
nemam pretstava za brojkite, pa zatoa prasav za 10% od kutara da receme.
realno 7% e ubav procent, sporedeno so toa deka ako ti se uroceni vo banka, nekoj minimalen % davaat.
Ti zimaat plus vlezna provozija, i godisno odrzuvanje. A tie 7 posto ti se kako se dvizel pazarot do sega, so ne znaci deka kje bide vo idnina taka. Moes direktno sp500 fond da si stais sam, posekako istoto go praat i oni.
Rizikot ti e ist a ne im plakjas odrzuvanje.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Ti zimaat plus vlezna provozija, i godisno odrzuvanje. A tie 7 posto ti se kako se dvizel pazarot do sega, so ne znaci deka kje bide vo idnina taka. Moes direktno sp500 fond da si stais sam, posekako istoto go praat i oni.
Rizikot ti e ist a ne im plakjas odrzuvanje.
znaci ako porasne 7%, posle toa odzemas provizii odrzuvanja (kaj so gi ima), i ustvari pomalku od 7% ti ostanuva kako prirast, taka?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.914
Поени од реакции
12.402
znaci ako porasne 7%, posle toa odzemas provizii odrzuvanja (kaj so gi ima), i ustvari pomalku od 7% ti ostanuva kako prirast, taka?
Одржувањето се плаќа годишно. Кога ќе го израчунаш данокот тука :D испаѓа помалце од 7%, но повеќе од тие 0 што ги добиваш додека парите ти дремат на сметка.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Moja preporaka da si staite vo VOO, SPY nekoj od tie etf fondovi. Em nemate odrzuvanje, em imaat duplo pogolem povrat od ovie. Rizikot e ist - videte im gi graficite kako rastele i pagjale.
Mene dosta pari mi stoea vo banka, i ova kje bese bojle ali tolku se razbirav :)
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Во земјава имаш два инвестициски фонда кои заслужуваат внимание. Меѓу нив има мали разлики во влезни, излезни провизии и тековно одржување.
Јас моите пари ги чувам во ВФП и сум задоволен.
Данок, сега за сега во Македонија нема, и во догледно време не се очекува да се оданочуваат овие средства.
Kolku vreme gi cuvas vo vfp, i vo koj fond gi imas investirano?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom