Инвестициони фондови

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.465
WVP Cash имам откако се отвори фондот, и таму правам тури-вади. Додека работев за македонска плата пробував еден money challenge и наместо парите во касичка или во банка ги чував таму.
100$ Bond и WVP Premium направив кога се вратив од брод 2020 поради вирусот на буквата к.
Во Премиум направив комбиниран план и од следната плата ќе направам трета уплата таму.
Во 100% Бонд ставив се што ми беше вишок од брод кога се симнав 2020 и го чував некое време додека не почнав навистина да осеќам беспарица бидејќи долго време бев невработен а слабо ми идеше со хонорари и тезги.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Неколку години кај што инвестирам во WVP (Премиум инвест). Океј е, но, кога ќе направам една парарела со ETF индексите (S&P 500 i Nasdaq), испаѓа дека сум во огромна загуба. Повеќе од двојно помал принос сум остварил, а сум платил влезна провизја 5 %, и еден куп пари во провизии за годишно одржување.
Цело време ги споредувам, постојано се пратат со индексите, т.е ризикот е ист (имајќи предвид "кривата" - chart), иста диверсификација, па можеби и на исто место ги инвестираат нашите пари.
На мисла сум да ги продадам уделите. Некој запознат со оваа процедура (евентуално да треба да плаќам некој пенали за тоа што ги вадам порано од предвидениот рок). Секако до крајот на оваа година, мислам дека нема данок на капитална добивка (барем од тоа ќе се куртулам).
 
Член од
24 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
32
Неколку години кај што инвестирам во WVP (Премиум инвест). Океј е, но, кога ќе направам една парарела со ETF индексите (S&P 500 i Nasdaq), испаѓа дека сум во огромна загуба. Повеќе од двојно помал принос сум остварил, а сум платил влезна провизја 5 %, и еден куп пари во провизии за годишно одржување.
Цело време ги споредувам, постојано се пратат со индексите, т.е ризикот е ист (имајќи предвид "кривата" - chart), иста диверсификација, па можеби и на исто место ги инвестираат нашите пари.
На мисла сум да ги продадам уделите. Некој запознат со оваа процедура (евентуално да треба да плаќам некој пенали за тоа што ги вадам порано од предвидениот рок). Секако до крајот на оваа година, мислам дека нема данок на капитална добивка (барем од тоа ќе се куртулам).
Колку што сум запознаен, WVP (премиум инвест) немаат излезна провизија, т.е. излезна провизија = 0%. Така да би требало без проблем да можеш да си ги извадиш парите од таму. Оваа информација ми е од брокер од WVP кој ми го продаваше овој производ, не е од лично искуство. Иначе скроз си во право, и јас дојдов до истиот заклучок. Подобро во VOO или SPY да ги туриш парите, ист ти е ризикот, а повратот е драстично поголем и нема да те кинат на провизии. Е сеа единствен потенцијален плус кај WVP е што освен во американски компании, исто инвестираат и во европски компании, па имаат поголема диверзификација, ама па во исто време и заради тоа повратот им е помал од чист S&P 500 фонд.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Колку што сум запознаен, WVP (премиум инвест) немаат излезна провизија, т.е. излезна провизија = 0%. Така да би требало без проблем да можеш да си ги извадиш парите од таму. Оваа информација ми е од брокер од WVP кој ми го продаваше овој производ, не е од лично искуство. Иначе скроз си во право, и јас дојдов до истиот заклучок. Подобро во VOO или SPY да ги туриш парите, ист ти е ризикот, а повратот е драстично поголем и нема да те кинат на провизии. Е сеа единствен потенцијален плус кај WVP е што освен во американски компании, исто инвестираат и во европски компании, па имаат поголема диверзификација, ама па во исто време и заради тоа повратот им е помал од чист S&P 500 фонд.
Те разбирам, но има и ЕТФ индекси што инвестираат географски и Европа и Азија и Америка, и пак се со подобар принос
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
VOO и VGT (во основа е исто само се тргнати tech гигантите, а со тоа поголем профит).

Тргнете се од тие фондовите WVP/Generali дрн дупки.

Во истите работи вложуваат, вас ви даваат 7-8% годишно а тие земаат 14-15%. во последниве години.

Јавете се во Комерцијална или направете си IBKR акаунт и бркајте работа.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
VOO и VGT (во основа е исто само се тргнати tech гигантите, а со тоа поголем профит).

Тргнете се од тие фондовите WVP/Generali дрн дупки.

Во истите работи вложуваат, вас ви даваат 7-8% годишно а тие земаат 14-15%. во последниве години.

Јавете се во Комерцијална или направете си IBKR акаунт и бркајте работа.
Me interesira dali preku KMB moze da se kupi VOO, i kolku zemaat za staratelski uslugi ?
Toa so IKBR ne mi e bas najjasno,zatoa .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Me interesira dali preku KMB moze da se kupi VOO, i kolku zemaat za staratelski uslugi ?
Toa so IKBR ne mi e bas najjasno,zatoa .
А зошто ти е КМБ за да купиш VOO?
Јас имам VOO на IKBR, ништо комплексно, правиш акаунт, пушташ пари преку нашите банки, купуваш на еден клик кога ќе ти одговара цената, и натаму си плачиш/викаш плех оркестар во зависност од расположение :D
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
А зошто ти е КМБ за да купиш VOO?
Јас имам VOO на IKBR, ништо комплексно, правиш акаунт, пушташ пари преку нашите банки, купуваш на еден клик кога ќе ти одговара цената, и натаму си плачиш/викаш плех оркестар во зависност од расположение :D
Затоа што ако не дај боже нешто се случи со ИБКР (некоја будала од НБРМ или сл рече - не смее) ти ќе останиш со прст в уста. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Затоа што ако не дај боже нешто се случи со ИБКР (некоја будала од НБРМ или сл рече - не смее) ти ќе останиш со прст в уста. :)
Не дека не е можно, ама сигурно нема да биде преку ноќ.
Мислам и дека има можност да промениш сметка таму, а верувај ми далеку од тешко е да извадиш странски сметки ;)
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
Здраво друштво, ја следам дискусијата за инвестициски фондови па интересира ваше мислење, кој е подобар кб публикум или генерали инвест?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ниту тој ниту тој :) Директно на берза америчка преку банка (пример Комерцијална).
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Како правите депозит на IBKR? Мора со WIRE трансфер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom