Финансиска писменост и лични финансии

Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Здраво на сите

Отворам една тема/теми кои што мислам дека кај нас се многу запоставени. Живееме во еден свет многу посложен и подинамичен од нашите родители. Секоја една животна ситуација: избор на универзитет, нова работа, раѓање на дете, купување автомобил или живеалиште си наложува од нас да избереме правилни финансиски решенија.

Според некои анкети (објавени од НБРМ) во врска со финансиска писменост, населението во Македонија се наоѓа на самото дно.

Споделувајте, дискутирајте мислења/совети во однос на: приходи, трошоци, штедење, инвестирање, кој кредит да избериме (доколку е неопходен), како да се заштитиме од инфлација, како да ја најдиме најниската цена за ист продукт, скриени трикови за продажба на компаниите (како да внимаваме), колку всушност не чинат "бесплатните работи", се' поврзано со управувањето на нашите ПАРИ.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
20
Добра тема, навистина познавањето на финансиите во Македонија од страна на населението на на ниско ниво.

Јас би се вклучил со некој совет:

- доколку имате фиксни месечни примања, пробајте да буџетирате трошоци што би Ви следеле во следните месеци и одвојувајте определен износ за да не Ве изненадат трошоците што секако ќе дојдат (регистрација на кола, преглед на лекар, кречење, нов електричен апарат или сл.)
- доколку зависите само од фиксни месечни примања што сметате дека не се доволни, пожелно е да најдете некоја хонорарна работа или по денешно некој freelancing како дополнување на буџетот
- доколку имате некој вишок, макар бил тој и незначителна сума - штедете и инвестирајте
- доколку немате заштеда - направете план да обезбедите заштеда за следните 3-6 месечни трошоци што ќе ви даде малку мир во непредвидени ситуации

Инвестирајте во работи што ќе ви носат поврат или пораст на инвестицијата. Пожелно е да се инвестира на долг рок, не да се бара извор на брза заработка (убаво е и некое крипто да земете, брз поврат а и сигурно ќе биде применуван уште повеќе). Внимателно, не преземајте некои залаци што не може да ги издржите финансиски.

Доколку работите со кредитни картички, подмирувајте на време повеќе од оној минимум што ви е наведен во месечниот извештај. Побрзо ќе го вратите долгот, ќе заштедите на камата.

Доколку земате кредити, рачунајте колку ќе вратите а не колкава ќе ви биде ратата. Ратата ќе ви ја каже банкарот секако :). Ако имате депозити, земајте кредит со обезбедување на депозит - најевтин е. Информирајте се во повеќе банки.

Преземајте ризици во определена мера, паметно трошете, штедете и инвестирајте долгорочно.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
И најбитно од се.
Кога ќе ви дадат ПП образец не му го враќајте второто ливче на шалтерскиот работник со образолжение дека направил грешка. Вие сте грешка.
Мама и тато нон стоп им трчале бркале работи така да луѓе првпат се среќаваат со банкарски систем кога ќе требат да станат студенти да уплатат за семестар
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Во основа се работи за проста аритметика. Знаење некое и не ти треба којзнае какво, ти треба дисциплина да не трошиш на глупости кои не можиш да си ги приуштиш. Во основа си ги пушташ нозете колку што ти е долга чергата. Во модерен речник не земаш кредити, немаш кредитни картички и секакви други глупости...Ако живееш штедливо ќе ти остане некој динар...
Али тоа е само основата не е и се.

Биди скромен и нема да имаш поголеми тешкотии во животот што би се рекло...

...Ама...

Ај додека си сам некако оди ама кога живееш со уште некој друг како фамилија отиде финансиската дисциплина и писменост по ѓаволите...Се комплицираат работите...Одиш Грција на одмор со фамилијата и отиде финансиската писменост..

ОД друа страна Ако правиме муабет за стекнување богатство...Тука треба правење профит, инвестирање во профитабилни бизниси, стекнување капитал... Како се прави тоа не може никој да ти каже... Иако сите се паметни на светов и имаат идеја, реално гледано само 0.01 % од луѓето на светов знаат како тоа се прави... Другите работиме за нив за плата и думаме по форуми како да се збогатиме...
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Во основа се работи за проста аритметика. Знаење некое и не ти треба којзнае какво, ти треба дисциплина да не трошиш на глупости кои не можиш да си ги приуштиш. Во основа си ги пушташ нозете колку што ти е долга чергата. Во модерен речник не земаш кредити, немаш кредитни картички и секакви други глупости...Ако живееш штедливо ќе ти остане некој динар...
Али тоа е само основата не е и се.

Биди скромен и нема да имаш поголеми тешкотии во животот што би се рекло...

...Ама...

Ај додека си сам некако оди ама кога живееш со уште некој друг како фамилија отиде финансиската дисциплина и писменост по ѓаволите...Се комплицираат работите...Одиш Грција на одмор со фамилијата и отиде финансиската писменост..

ОД друа страна Ако правиме муабет за стекнување богатство...Тука треба правење профит, инвестирање во профитабилни бизниси, стекнување капитал... Како се прави тоа не може никој да ти каже... Иако сите се паметни на светов и имаат идеја, реално гледано само 0.01 % од луѓето на светов знаат како тоа се прави... Другите работиме за нив за плата и думаме по форуми како да се збогатиме...
Во право си друже, ама како беше една изрека/мисла - дека ние сме просекот од четворицата луѓе што го поминуваме времето (така нешто). За жал тешко е да си најдеш истомисленици. Форуми, youtube, книги (пред се), се еден добар издувен вентил, а и дружење со такви луѓе. Запознавање, споделување мислења, итн.
Пример, благодарение на форумов (кајгана) открив премногу важни работи. На fivver (откриено на форумов), ги заработив првите пари на интернет, онлајн плаќањето успеав да го средам токму благодарение на кајгана форум, и многу други работи...

Поздрав
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.930
Буџетирање, проекции, инвестиции и планирање.
На кратко тоа е тоа.
Треба да се научи сметководство основи, даноци, планирање, банкарство и хартии од вредност и недвижнини. После е само малку самодисциплина и психологија и нема утка.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Стратегија за финансиска едукација на населението во РМ...
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
173
Стратегија за финансиска едукација на населението во РМ...
Ќе те учат како да штедиш во банка со 0.3% камата.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Зборуваме за финансиска писменост во земја каде основните животни трошоци се поголеми од платите...
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Aj da prasam nesto, ili sto be rekle pred ordinacija:samo da prasam nesto

Sakam da trgam pari na strana od mesec za mesec. E sega tie pari sakam da gi stavam vo nekoja od nasive banki, bidejki pod dusek ne mi se sigurni

Prasanjeto mi e koja banka,kakva smetka da otvoram so cel da mozam da pravam depozit sekoj mesec i da mi bidat dostapni parite vo sekoe vreme. Mi treba sigurna banka za podolg period da ne ispadne kako eurostandard i da nema birokratii od tipot "poteklo na parite", "za koja cel gi vadis parite" itn. Ne sum bas finansiski "pismen" pa izvinete ako lupetam ama mislam prasanjeto e jasno.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Dollar-cost averaging е добра стратегија за инвестирање за тие кои имаат приходи секој месец и им останува нешто вишок.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Aj da prasam nesto, ili sto be rekle pred ordinacija:samo da prasam nesto

Sakam da trgam pari na strana od mesec za mesec. E sega tie pari sakam da gi stavam vo nekoja od nasive banki, bidejki pod dusek ne mi se sigurni

Prasanjeto mi e koja banka,kakva smetka da otvoram so cel da mozam da pravam depozit sekoj mesec i da mi bidat dostapni parite vo sekoe vreme. Mi treba sigurna banka za podolg period da ne ispadne kako eurostandard i da nema birokratii od tipot "poteklo na parite", "za koja cel gi vadis parite" itn. Ne sum bas finansiski "pismen" pa izvinete ako lupetam ama mislam prasanjeto e jasno.
Три банки во Македонија се сметаат како “големи”т.е капитални, Стопанска (не битолската), НЛБ и Комерцијална.
Самата Народна банка ги штити овие банки. Нема шанси да пропаднат...
Имаш мислам во НЛБ А виста депозит (слободен), многу мали камати (скоро нулеви), но секогаш ти се при рака.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Три банки во Македонија се сметаат како “големи”т.е капитални, Стопанска (не битолската), НЛБ и Комерцијална.
Самата Народна банка ги штити овие банки. Нема шанси да пропаднат...
Имаш мислам во НЛБ А виста депозит (слободен), многу мали камати (скоро нулеви), но секогаш ти се при рака.
Sakam so Komercijalna da se probam, uste tamu nemam otvoreno smetka
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Toa obicnoto funkcionira

50 needs
30 wants
20 savings (od koi 10 za investiranje)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom