Излегувањето на тинејџерите во доцните ноќни часови и конзумирањето алкохол

Член од
22 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво, ја имам одбрано оваа тема за проект и ми треба ваше мислење. Вашите ставови за излегувањето на тинејџерите (малолетници) во доцните ноќни часови и останување надвор повеќе од дозволеното (после 00:00) како и за конзумурањето на алкохол. Неговото влијание врз нивниот живот, врз нивното образование и мотивираност за учење и водење здрав живот? Последици од тој начин на живот како и некои препораќи како да се надмине овој проблем кој се почесто зазема се поголеми размери?? Однапред ви благодарам :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
И јас сум тинејџер, излегувам до 3-4, ама не конзумирам алкохол, добро многу ретко 1-2 пати во годината и тоа само за моот роденден и нова година.. некогаш и не ... тотално сум против тоа со алкохолот, ама со испаѓањето до 00:00 никогаш не би се сложил ..
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
И јас сум тинејџер, излегувам до 3-4, ама не конзумирам алкохол, добро многу ретко 1-2 пати во годината и тоа само за моот роденден и нова година.. некогаш и не ... тотално сум против тоа со алкохолот, ама со испаѓањето до 00:00 никогаш не би се сложил ..
коинциденција, и јас само два пати во годината конзумирам алкохол! кога ми е роденден, и кога не ми е :)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
мореее насловиштееееее....не е ни допишан еј :свиркам: З
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Значи цел наслов како што ти беше темата на проектот ја напиша како наслов на темава....
Не си ти за форум.


Што да кажам на темава.... Со закон е забрането точење алкохол на малолетници. Ако тие решат да земат алкохол и да се опијанат во маало.... кој може да ги допре. Џабе што праеа циркузи пред некое време родителите и полицијата кога одеа да проверуваат во клубовите дали имало малолетници што пиеле.... Глупости!
Едноставно децата мораат тоа да ги извадат од системот, мора да им помине меракот. Ако ги затвориш дома, што мислиш ангелчиња ќе пораснеш?

Во поглед на мотивацијата за учење. Никој не е способен за ништо асално кога не е убаво наспан. Од друга страна така се припремаат за реалноста на нивниот работен стаж. Кој е наспан на денешницава?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Темава е под клуч,наредните 90 минути,поради познати причини (спортски)
е ама ако нашиве тепаат со било кој резултат,темата останува во мирување
бидеиќи сите „млади“ тинејџери ќе излезат да слават и ќе локаат до сабајле,
но и потоа е исти статуст уште 16 часа додека се наспијат и отрезнат од тоа.
Значи муабетот продолжува по завршување на горе спомнатите дејствија.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Тинејџери сте, пијте, што друго да правите тоа ви е работа сега засега :)
 

Идеално Лоша

(more human than human)
Член од
8 февруари 2013
Мислења
118
Поени од реакции
106
Тинејџери сте, пијте, што друго да правите тоа ви е работа сега засега :)
Е така де.

„ Живот је леп после петнајестог пива,
на гајбу кад приведеш неку лаку робу.
Биче то доживљај заиста незабораван,
сутра кад је угледаш дебелу и голу! “
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
анчо, ме насмеа. не сите пратат спорт така да јас ќе си пишам хахахаха
е сега на темата, воопшто не ми пречи изагање до 5ч сабајле, пиење, се додека е тоа со луѓе кои ги познаваш. ова го зборам повеќе за девојките. машко ко машко е поимуно на силување. но затоа треба да се тука машките од друштвото за да ги заштитат девојките, без разлика дали им се девојки или другарки. а тоа дека ќе се слуи да не знае как ода си иде дома, или како стигнал во креветот, .... хахахах, ........ тоа е нешто што треба да се помине, дел е од тинејџерството.
да не бидам лошо сватен, нее убаво сево ова, но ако го браниш, само поголема ќе биде желбата да се направи тоа. па уште и да успее да сокрие, тогаш е навистина ХАЈ :pipi: и пак ќе сака пошто бил/била фраер. а кога нема да се дере родителот, кога ќе му се изнасмее (у стилу абре да знаеш како изгледаше синоќа, ептен беше смешно), и даде некој совет (викни ме да те земам кога си во таква состојба) тогаш детето ќе види прво дека не се чуствува убаво после тоа, дека нема “забрането оввошје“ и .......... ќе продолжи да си потпивнува по некоја кога ќе излезе, но нема да се направи камен.
а за излагањето, ..... па уште во 1987 се излагаше до 3ч, па и покасно, така да тоа што сега се случува не е ништо ново. веќе видено. кој се сеќава на тие времиња ќе ги спомнам: тропикана, кристијан, МНТ, текила во парк, ......... и сите завршивме кој средно кој факс.
така да GO AHEAD KIDS!!! поддршка од мене до сите вас (y)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Здраво, ја имам одбрано оваа тема за проект и ми треба ваше мислење. Вашите ставови за излегувањето на тинејџерите (малолетници) во доцните ноќни часови и останување надвор повеќе од дозволеното (после 00:00) како и за конзумурањето на алкохол. Неговото влијание врз нивниот живот, врз нивното образование и мотивираност за учење и водење здрав живот? Последици од тој начин на живот како и некои препораќи како да се надмине овој проблем кој се почесто зазема се поголеми размери?? Однапред ви благодарам :)
Алкохолот не треба да се конзумура ( конзумира ) , може лошо да влијае на очите и очните капаци, а кај некого може да преовлада и нагонот за предизвикување тепачка. Па ти пак конзумурај алкохол. И овде тешко некој да ти даде препораќа околу тоа што би можела да напишеш , крај краева проектна е , трескај глупости , и онака на факултет ко ќе се запишеш тродупло повеќе ќе си ја трескаш главата од учење. Епа тоа ...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
И јас сум тинејџер, излегувам до 3-4, ама не конзумирам алкохол, добро многу ретко 1-2 пати во годината и тоа само за моот роденден и нова година.. некогаш и не ... тотално сум против тоа со алкохолот, ама со испаѓањето до 00:00 никогаш не би се сложил ..
Не разбрав нешто...
Алкохол конзумираш од твојот роденден до нова година и после од нова година до твојот роденден ? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom