Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не си прочитал ти убаво шо пишав. А и мужот може така ко шо викаш ти ама ни ВМРО ни СДСМ ни ниеедна друга партија неможе така со државата.
Ааа...каде се интересите на жената и децата? Или немаат они сопствени интереси?
Ајде пишувајте си вие овде, некои се на реабота утре.
Честито победа на тие шо ќе победат и нивните подржувачи. За останатите повеќе среќа нареден пат.
ама ти мене не ме разбираш ...
мужот работи у нивен интерес ... капираш :pos2:
тие му ја дале довербата да раководи со буџетот ... ок
а ти си вероватно под -18год(слободно спореди со 18%подршка реална:helou:) и немаш право на глас, затоа шо реагирате наивно и за пари ги форсираш интересите на комшијата :pusk: ...
:smir:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
ЧЕСТИТКИ ЗА СДСМ СТРУМИЧКА!!! А ШТО СТАНА СО СДСМ СКОПСКА, СДСМ БИТОЛСКА, СДСМ ПРИЛЕПСКА И СИТЕ ОСТАНАТИ СДСМ. АКО НЕ Е МИЗЕРНО ТОГАШ Е ЖАЛОСНО...
ЕХ!!! КАДЕ ОТИДЕ ОНАА СДСМ ШТО КАКО ШЛЕПЕР ЖАБА ПЛЕСКАА... ПОЧНУВААТ ДА МИ НЕДОСТИГААТ. ОВА НЕ Е ТОА СДСМ ШТО ГО ПАМЕТАМ...
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Не си прочитал ти убаво шо пишав. А и мужот може така ко шо викаш ти ама ни ВМРО ни СДСМ ни ниеедна друга партија неможе така со државата.
Ааа...каде се интересите на жената и децата? Или немаат они сопствени интереси?
Ајде пишувајте си вие овде, некои се на реабота утре.
Честито победа на тие шо ќе победат и нивните подржувачи. За останатите повеќе среќа нареден пат.


Хехехе а бастиони на ВМРО не паднаа? :)
Коа ќе видиш сдс не ни имаа многу бастиони на избориве така да немало паднати многу хехехе:)
ОК, мене ме радува што 2:1 е добар резултат за СДСМ.
СДСМ после тоа денеска што го видов е полна себе и кога губи, во негативна смисла.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
СДСМ добиа поише гласови од што очекуваа а ВМРО добија помалце од очекуваното. Ипак ВМРО ќе земат поише. и? Тотална власт ќе имаат? И? Тоа е добро као?
Земи пример обична фамилија.Мужот е главен дома и никој не смее нишо да му каже ко шо ќе биде примерот сеа со државава ни наша. Мужот праи шо сака и сите други прават како што ќе каже он. Како им е на тие?
А што очекуваа СДСМ со кандидат како Фрчко? Па тој беше апсолутно најлошиот избор. Да избереа некој поквалитетен (и попозитивен) сигурен сум дека ќе постигнеа многу подобри резултати.

Освен тоа, ова е демократија. Во сите демократски земји се случува одвреме-навреме целата власт да е во рацете на една партија. Тоа само народот може да го одлучи. Затоа, не држат филмовите за апсолутизам што СДСМ ги промовираат.

На СДСМ и следат 3,5 долги години. Нека се запрашат што ги доведе до оваа бедна положба. Кога внатрешно ќе се средат и кога ќе ги исфрлат битангите како Бранко и Фрчко ќе можат со високо дигната глава да излезат на следните избори и да се борат за нешто повеќе. Додека го чекаат БЦ како месија да ги спаси ќе тонат се повеќе. СДСМ е на потег. Да видиме што ќе се случи.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
А што очекуваа СДСМ со кандидат како Фрчко? Па тој беше апсолутно најлошиот избор. Да избереа некој поквалитетен (и попозитивен) сигурен сум дека ќе постигнеа многу подобри резултати.

Освен тоа, ова е демократија. Во сите демократски земји се случува одвреме-навреме целата власт да е во рацете на една партија. Тоа само народот може да го одлучи. Затоа, не држат филмовите за апсолутизам што СДСМ ги промовираат.
Аха. А Иванов не беше најлошиот за ВМРО?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
А што очекуваа СДСМ со кандидат како Фрчко? Па тој беше апсолутно најлошиот избор. Да избереа некој поквалитетен (и попозитивен) сигурен сум дека ќе постигнеа многу подобри резултати.
.
Го гледав оној што ги шитна Струга и Кичево и вика демек каков катастрофа кандидат имавме и пак Иванов не успеа да забележи победа во прв круг. Кои апсолутни лузери се тоа е просто неверојатно.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
ама ти мене не ме разбираш ...
мужот работи у нивен интерес ... капираш :pos2:
тие му ја дале довербата да раководи со буџетот ... ок
а ти си вероватно под -18год(слободно спореди со 18%подршка реална:helou:) и немаш право на глас, затоа шо реагирате наивно и за пари ги форсираш интересите на комшијата :pusk: ...
:smir:
АМа ти :pusk: по партии а? Очигледно дека се водиш по интересите на партиите а твои и чисто сумљам дека имаш.Остај го татко ти да ти го води цел живот тогаш.Бог да чува. Види под аватарот ми пишуе колку години иам или нека ти прочитаат од партија. Ми се лоши од вакви полтрони еј. Боље ќе идам да глеам како се движат облаците него да "дебатирам" со вакви.

А што очекуваа СДСМ со кандидат како Фрчко? Па тој беше апсолутно најлошиот избор. Да избереа некој поквалитетен (и попозитивен) сигурен сум дека ќе постигнеа многу подобри резултати.

Освен тоа, ова е демократија. Во сите демократски земји се случува одвреме-навреме целата власт да е во рацете на една партија. Тоа само народот може да го одлучи. Затоа, не држат филмовите за апсолутизам што СДСМ ги промовираат.

На СДСМ и следат 3,5 долги години. Нека се запрашат што ги доведе до оваа бедна положба. Кога внатрешно ќе се средат и кога ќе ги исфрлат битангите како Бранко и Фрчко ќе можат со високо дигната глава да излезат на следните избори и да се борат за нешто повеќе. Додека го чекаат БЦ како месија да ги спаси ќе тонат се повеќе. СДСМ е на потег. Да видиме што ќе се случи.
Ама не се филмови тоа.Реално со Иванов за претседаател ВМРО имаат тотална власт а тоа СПОРЕД МЕНЕ не чини. И Фрчко многу боље ми изглеа него Иванов пошо него имав шанси да го гледам на телевизија. А другиот? Како да гласам за некој шо не го знам? Или од партијата ми е па ај ќе го гласам.
Нема везе,кој тепа тепа,народот го избрал. Ако сме погрешиле ние ќе си го сркнеме пак.
Ви честитав еве уште еднаш на сите подржувачи на победникот на избориве и добра ноќ.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Аха. А Иванов не беше најлошиот за ВМРО?
Иванов досега не е држел јавна функција за да знаеме како ќе се покаже. Тоа ќе го видиме во наредните години.

Но, Фрчко...Фрчко сите го знаеме премногу добро. И мислам дека овие избори беа добар индикатор за тоа колку е омилен меѓу народот. Искрено не ми се веруваше кога СДСМ го кандидира. Не знам кои мисли им се мотале низ главата кога го направија тоа.
 
Д

Демијан

Гостин
Аха. А Иванов не беше најлошиот за ВМРО?

Фрчко:Тепа жени по паркинзи,екс жената ја газеше од мавање,некултурен,навредува све живо,и во колумните и на секакви дебати.Лицемерен е и сл.Во времето на мандатот во владата на СДСМ кога беше министер за надворешни работи заедно со едноокиот го дадоа името и знамето.Прогрчки настроен за пари,за пури од Куба и за некој ролекс.

Плукаа по Бошковски,Трајковски...А сега ќе се прави националист.

Смешни ми се овие коментари.

Иванов е прибран човек одмерен и културен.Респектиран од многу интелектуалци во нашава земја.Експерт во својата професија обожуван од неговите студенти,за разлика од Фрле човек ипол.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Иванов е прибран човек одмерен и културен.Респектиран од многу интелектуалци во нашава земја.Експерт во својата професија обожуван од неговите студенти,за разлика од Фрле човек ипол.
Е ова треба да го знам од 2 слики на билборди шо ги има? Дај боже да е ко шо го фалите сите.Ваљда е прав избор.
И сеа стварно се гасам и идам да спијам:)
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Избори 2009
Објавено на: 23.03.2009 00:21:56
Автор: Реџеп Пампур
Ревизија: 1



Иванов со двојно повеќе гласови од Фрчкоски



Според резултатите на Државната изборна комисија објавени на полноќната прес-конференцијата на денот од првиот изборен круг, кандидатот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија”, Ѓорге Иванов, е во убедливо водство со двојна предност


Државната Изборна Комисија одржа редовна прес-конференција


Од досега обработените 1.101 избирачки места со 732.820 гласичи, гласале 226.818, значи зилезност од 58, 16 отсто.
Државната изборна комисија ги соопшти следните резултати: Ѓорге Иванов 82.329 или 37,37 отсто, Љубомир Фрчкоски 43.485 или 19,74 отсто, Љубе Бошкоски освои 36.437 или 16,54 проценти, Имер Селмани 29.139 или 13,23 отсто или 12,73 проценти, Агрон Буџаку 14.689 или 6,67 отсто, Нано Ружин 6.836 или 3,10 отсто и Мируше Хоџа 7.385 или 3,35 отсто.
За градочалник на Скопје, остануваат резултатите до 22.30 часот: Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија” досега добил 1.254 гласа, Тито Петковски од опозициската коалиција СДСМ и НДСП добил 601 глас, а кандидатот на ДУИ, Шевчет Зеколи, добил доверба од 315 скопјани. Другите кандидати за скопски градоначалник добиле под сто гласови. Што се однесува до Скопје, станува збор за многу мал број обработени гласачки места од вкупно 536 изборачки места на територијата на главниот град на кои има запишани вкупно 450.691 гласачи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom