ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
21 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој знае како е со побарувачка за native android девелопери во Скопје? гледам по огласиве некако килаво е слабо се бара.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Не те осудувам, чудно ми падна. Совети од сопствено искуство - како студент учев C++ во прв и втор семестар (ООП). Тоа ми беа познавањата, се додека не седнав и изработив глупа PHP апликација од нула до завршен продукт за месец дена, со туторијали и stackoverflow. За скоро секое прашање ќе најдеш одговор на Интернет, освен ако сакаш да програмираш нешто што никој досега го нема програмирано.

Да сум на твое место најпрво би одлучил дали сакам да бидам web/desktop/mobile, frontend/backend/full stack итн. Во моментов доста се барани Angular и React. Јас како што реков почнав посериозно со PHP/SQL/JS/HTML/CSS, научив по некој framework/library како Bootstrap за responsive design или jQuery за JS. Понатаму се надополнуваат работите, доколку знаеш JS и ООП концепт, Angular се учи за месец два од книга и туторијали. Не сум во МК, првото работно искуство ми беше пракса во странство, покажав желба за учење и добри резултати и после 2 месеци ме вработија стално. Напуштив сам после 3 ипол години затоа што да останев ќе си останев на тоа што го знаев и научив таму, без нови технологии. Мора да си во чекор со времето, премногу динамична е професијава. Кој користеше Javascript како server side до пред неколку години? Сега имаш Angular (Typescript), React, Node.js итн. Учењето не престанува во професијава, треба едноставно да имаш концепт и замисла како тоа најефикасно ќе го правиш. Мене од книга + Интернет ми е најдобро, со сопствени мали практични проекти како tic-tac-toe, книжарница, фитнес прогрес апликација итн.
Не знам дали те протолкував добро, сакаш да кажеш дека само една година се задржа на факс и се вработи?
Баш ме интересира нечиво искуство во врска со ова, пошто сум моментално во двоумица. Имам запишано факс вондредно, прва година сум, имам некоја замисла да ми е како дополнителна заработка ова, но на факултет освен тие 2 предмета програмирање Ц и Ц++ другото е губење време. Не за друго ми го одземаат цело време, да бев редовен ај, ама вака се мислам дали вреди да се продолжи и да се земе диплома или да барам друго чаре. Што би ме советувал ти околу ова?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Научи html,css,javascript,bootstrap,php и кажи дека си студент(koлку да те примаат) па пробај доби ја работата и откачи го факсот :D
ПС.На кој факс си
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Не знам дали те протолкував добро, сакаш да кажеш дека само една година се задржа на факс и се вработи?
Баш ме интересира нечиво искуство во врска со ова, пошто сум моментално во двоумица. Имам запишано факс вондредно, прва година сум, имам некоја замисла да ми е како дополнителна заработка ова, но на факултет освен тие 2 предмета програмирање Ц и Ц++ другото е губење време. Не за друго ми го одземаат цело време, да бев редовен ај, ама вака се мислам дали вреди да се продолжи и да се земе диплома или да барам друго чаре. Што би ме советувал ти околу ова?
Не, земав Bachelor диплома. Истото беше и кај мене, првите 2 години ти се 90% теорија. Осетив дека web development повеќе ми лежи па потрошив повеќе време и труд за тој предмет и подоцна после дипломирањето одлучив да пробам да изградам кариера во овој смер. Незнам на кој факс си, ама пошто е МК можам да замислам дека е губење време околу вештини и знаење, едноставно премногу теорија, премалку пракса, застарени ствари итн. Во ИТ дипломата не е пресудна, но сигурно е добродојдена. Многу полесно ќе дојдеш до интервју со диплома, едноставно е must have кај најмалку 70% огласи и позиции. Јас дипломирав со 9.80 и до ден денес никој не погледна во тие оценки, ама ете...бараат да имаш degree ако сакаш да аплицираш. Јас би продолжил понатаму да бев на твое место.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Фидбек за AITONIX?
pred nekolku dena sedev so kire i jordanco, super se deckite i pretstavuvanjeto kako firma im e profi
dostapni, fleksibilni, sve odlicno
ne znam kako e da rabotis tamu, skoro smenija ime i stanaa aitonix a voedno preminaa i vo akcionersko drustvo pa mozno e da ima promena u polisi na funkcioniranje, pred toa bilo ok, samo pofalni zborovi, od vtora raka muabeti i spekulacii tolku :D
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Мала помош/совет од поискусните...
Не сум баш почетник со Java програмирањето/ооп,али и далкеу од сениор.На ниво некое сум каде што решавам медиум алгоритми на hackerRank и слични страни за вежбање.Имам познавање исто medium со бази,работа со сервери(Request/Response/Api/Json) итн..
Во дилема сум на каде да продолжам...на андроид или веб ?
Од веб имам ептен basic искѕуство со Spring(креирање beans,работа со анотации итн) додека со Андроидов се занимавам по дома неколку месеци и горе доле имам повеќе познавање(Sqlite,Butterknife,MVP,Picaso,Volley итн..).
Во дилема сум затоа што читам коментари во стилот андроид е во подем,се бараат девелопери додека за WEB има многу подобри јазици од Java(ФАКТ !!) а од друга страна по огласиве горе доле што ги пратам,и на финки и на фб групиве за ИТ од 20 огласи за јава девелопери 19 се за WEB.
Малтене скоро секоја втора фирма има потреба од Јава WEB,скоро се информирав за да се пробам на интервју во Мусала Софт како Junior Android,добив одговор..."немаме потреба од Андроид,а во моментов имаме слободни места за 20 Senior WEB Java,доколку знаеш,повели на интервју/тестирање...".
Ако може мислење/совет од поискусните на што да се определам...

пс.ги читам претходниве постови и ќе замолам да нема реплики у стил... "зошто јава,си требал JavaScript/NodeJS,Php итн.."
Сум се определил за Јава и тоа е..сум читал и сум свесен за сите мани и какви предвидувања општо даваат за Јава пред да почнам да го учам но исто така знам дека со добро стекнато искуство во еден јазик(во случајов Java или кој било друг ООП програмски јазик) можеш преку ноќ што се вика да почнеш со Python,Ryby,C++,Kotlin итн...
 
Последно уредено:

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
Мала помош/совет од поискусните...
Не сум баш почетник со Java програмирањето/ооп,али и далкеу од сениор.На ниво некое сум каде што решавам медиум алгоритми на hackerRank и слични страни за вежбање.Имам познавање исто medium со бази,работа со сервери(Request/Response/Api/Json) итн..
Во дилема сум на каде да продолжам...на андроид или веб ?
Од веб имам ептен basic искѕуство со Spring(креирање beans,работа со анотации итн) додека со Андроидов се занимавам по дома неколку месеци и горе доле имам повеќе познавање(Sqlite,Butterknife,MVP,Picaso,Volley итн..).
Во дилема сум затоа што читам коментари во стилот андроид е во подем,се бараат девелопери додека за WEB има многу подобри јазици од Java(ФАКТ !!) а од друга страна по огласиве горе доле што ги пратам,и на финки и на фб групиве за ИТ од 20 огласи за јава девелопери 19 се за WEB.
Малтене скоро секоја втора фирма има потреба од Јава WEB,скоро се информирав за да се пробам на интервју во Мусала Софт како Junior Android,добив одговор..."немаме потреба од Андроид,а во моментов имаме слободни места за 20 Senior WEB Java,доколку знаеш,повели на интервју/тестирање...".
Ако може мислење/совет од поискусните на што да се определам...

пс.ги читам претходниве постови и ќе замолам да нема реплики у стил... "зошто јава,си требал JavaScript/NodeJS,Php итн.."
Сум се определил за Јава и тоа е..сум читал и сум свесен за сите мани и какви предвидувања општо даваат за Јава пред да почнам да го учам но исто така знам дека со добро стекнато искуство во еден јазик(во случајов Java или кој било друг ООП програмски јазик) можеш преку ноќ што се вика да почнеш со Python,Ryby,C++,Kotlin итн...
Значи си направил добра анализа, зошто едноставно не одлучиш што повеќе сакаш ?
Ниту WEB ниту android програмирањето нема да исчезнат во блиска иднина, ниту едно од нив нема да биде "мртва" технологија.
Една работа што треба да ја разбереш е дека ниедна одлука што ќе ја направиш сега не е финална. Ќе се вработиш и ќе работиш WEB. Не ти се свиѓа ? Префрли се на android. Барем во нашата струка имаш можност едноставно и брзо да се префрлиш од една платформа на друга, или од еден јазик на друг.
Мислам дека е битно да се разбере дека програмски јазик се учи за 1 недела. Нормално, под учи подразбирам да знаеш како да ги искуцаш работите што ти требаат а не да правиш шифтање на битови за да не користиш + или *.

Од друга страна, начинот на кој фунционира целата клиент-сервер архитектура, концептите, дизајнирањето на архитектурата на апликацијата, пишувањето на reusable, clean и understandable код е нешто кое е потешко да се научи и разбере, но затоа е нешто што е language agnostic и ќе ти користи во било која сфера од софтверската индустрија.

Затоа, мојот совет е следниов:
Одлучи што сакаш и вработи се во таа струка. Мораш да почнеш од некаде. А после тоа, ако не ти се свиѓа, префрли се.

Иначе, јас работам како spring developer повеќе од 2 години, па ако имаш прашања за framework-от, бараш некакви материјали за учење или слично, слободно прашај и ќе се потрудам да помогнам :)
 
L

Löwe

Гостин
Значи си направил добра анализа, зошто едноставно не одлучиш што повеќе сакаш ?
Ниту WEB ниту android програмирањето нема да исчезнат во блиска иднина, ниту едно од нив нема да биде "мртва" технологија.
Една работа што треба да ја разбереш е дека ниедна одлука што ќе ја направиш сега не е финална. Ќе се вработиш и ќе работиш WEB. Не ти се свиѓа ? Префрли се на android. Барем во нашата струка имаш можност едноставно и брзо да се префрлиш од една платформа на друга, или од еден јазик на друг.
Мислам дека е битно да се разбере дека програмски јазик се учи за 1 недела. Нормално, под учи подразбирам да знаеш како да ги искуцаш работите што ти требаат а не да правиш шифтање на битови за да не користиш + или *.

Од друга страна, начинот на кој фунционира целата клиент-сервер архитектура, концептите, дизајнирањето на архитектурата на апликацијата, пишувањето на reusable, clean и understandable код е нешто кое е потешко да се научи и разбере, но затоа е нешто што е language agnostic и ќе ти користи во било која сфера од софтверската индустрија.

Затоа, мојот совет е следниов:
Одлучи што сакаш и вработи се во таа струка. Мораш да почнеш од некаде. А после тоа, ако не ти се свиѓа, префрли се.

Иначе, јас работам како spring developer повеќе од 2 години, па ако имаш прашања за framework-от, бараш некакви материјали за учење или слично, слободно прашај и ќе се потрудам да помогнам :)
Пуштими мене во пп
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
Пуштими мене во пп
Хм, не можам да ти пратам порака, можеби ја имаш disable-увано таа опција.

1. За почеток, мислам дека поради тоа што се работи ви java, а must read e Effective Java.
Книгава не е директно поврзана со spring, но бидејќи голем дел од кодот во spring е чист java код (POJO), a практиките кои се објаснети во оваа книга ќе ти бидат од големо значење.

2. Spring Boot in Action или Pro Spring Boot
И двата типа на книга се одлични за учење spring. Втората знае да биде и малце по-хардкор, со повеќе код итн.
Тука има уште две книги "Spring in Action" и "Pro Spring".
Според мене книгите за Spring Boot се подобри затоа што Spring Boot е всушност преконфигуриран Spring модул, со кој многу лесно се почнува учењето и правењето апликации. Мислам и дека сите фирми кај нас веќе се префрлени на Spring Boot, бидејќи обичниот Spring има потреба од многу конфигурација (која според мене е непотребна, а во spring boot има дефаултна која во 99% од случаите ќе ти биде сосема доволно, а за тие 1% секогаш можеш да искуцаш своја).
Исто би било убаво да се читаат последните едиции на книгите, затоа што последната верзија на Spring (5 за spring, 2 за spring boot) донесоа доста промени во framework-от и некои од работите во претходните верзии не се компатибилни со новите.
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Значи си направил добра анализа, зошто едноставно не одлучиш што повеќе сакаш ?
Ниту WEB ниту android програмирањето нема да исчезнат во блиска иднина, ниту едно од нив нема да биде "мртва" технологија.
Една работа што треба да ја разбереш е дека ниедна одлука што ќе ја направиш сега не е финална. Ќе се вработиш и ќе работиш WEB. Не ти се свиѓа ? Префрли се на android. Барем во нашата струка имаш можност едноставно и брзо да се префрлиш од една платформа на друга, или од еден јазик на друг.
Мислам дека е битно да се разбере дека програмски јазик се учи за 1 недела. Нормално, под учи подразбирам да знаеш како да ги искуцаш работите што ти требаат а не да правиш шифтање на битови за да не користиш + или *.

Од друга страна, начинот на кој фунционира целата клиент-сервер архитектура, концептите, дизајнирањето на архитектурата на апликацијата, пишувањето на reusable, clean и understandable код е нешто кое е потешко да се научи и разбере, но затоа е нешто што е language agnostic и ќе ти користи во било која сфера од софтверската индустрија.

Затоа, мојот совет е следниов:
Одлучи што сакаш и вработи се во таа струка. Мораш да почнеш од некаде. А после тоа, ако не ти се свиѓа, префрли се.

Иначе, јас работам како spring developer повеќе од 2 години, па ако имаш прашања за framework-от, бараш некакви материјали за учење или слично, слободно прашај и ќе се потрудам да помогнам :)
Фала за материјалите...од пред некое време почнав да ја читам Effective Java,дефинитивно една од подобрите книги.

Јасно ми дека мора да се почне од некаде и дека преку пракса/работа се учи најмногу и одлуката ја донесов за Андроид,само малце демотивациски е што многу тешко ми иде со наоѓањето на оглас за Junior Android веќе некое време,секаде каде што го пратив CV или имав шанса за интервју преку познаник или пријател добивав одговор дека им треба WEB а не андроид.Затоа и прашав тука,дали реалната состојба во моментов е таква или јас немам среќа со фирмиве.
Доколку во некое догледно време не добијам шанса за андроид,дефинитвно ќе се префрлам и ќе фаќам книга за Spring/Hybernate и други технологии за WEB...само што немам 20 години,29 имам и искрено сам на себе си правам притисок дека времето лета а јас шетам по платформи а и имам такво чуство дека никој не сака во фирма да вработи Junior на стари години..
Може и грешам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom