ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Има една ИТ фирма во зградите позади МЕ (спроти Анхоч ќе му дојде негде) што работи со софтвер за фирми. Што мислите за таа фирма?
Како се со плата, како е со работа и тн?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
167
Поени од реакции
24
Фала за материјалите...од пред некое време почнав да ја читам Effective Java,дефинитивно една од подобрите книги.

Јасно ми дека мора да се почне од некаде и дека преку пракса/работа се учи најмногу и одлуката ја донесов за Андроид,само малце демотивациски е што многу тешко ми иде со наоѓањето на оглас за Junior Android веќе некое време,секаде каде што го пратив CV или имав шанса за интервју преку познаник или пријател добивав одговор дека им треба WEB а не андроид.Затоа и прашав тука,дали реалната состојба во моментов е таква или јас немам среќа со фирмиве.
Доколку во некое догледно време не добијам шанса за андроид,дефинитвно ќе се префрлам и ќе фаќам книга за Spring/Hybernate и други технологии за WEB...само што немам 20 години,29 имам и искрено сам на себе си правам притисок дека времето лета а јас шетам по платформи а и имам такво чуство дека никој не сака во фирма да вработи Junior на стари години..
Може и грешам...
Pred kolku godini imas diplomirano
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
198
Поени од реакции
187
Имам ли некаква шанса да влезам во некоја IT фирма како практикант?
Немам завршено ФИНКИ него нешто сосема друго (Машински ф.). Имам и сертификат за Јава од Оракл (Associate) и диплома за Андроид од Семос. Најмногу што знам е Андроид, имам дома правено некои апликации но немам ништо ставено на Play Store, не знам дали тоа би помогнало, да објавам нешто па да го ставам во CV како референца?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.161
Поени од реакции
5.687
Имам ли некаква шанса да влезам во некоја IT фирма како практикант?
Немам завршено ФИНКИ него нешто сосема друго (Машински ф.). Имам и сертификат за Јава од Оракл (Associate) и диплома за Андроид од Семос. Најмногу што знам е Андроид, имам дома правено некои апликации но немам ништо ставено на Play Store, не знам дали тоа би помогнало, да објавам нешто па да го ставам во CV како референца?
Без гајле, никој не бара факултет. Зачлени се во оваа група https://www.facebook.com/groups/rabotaVoIT/?ref=br_rs
Напиши пост и наведи во кои технологии имаш познавање, и некој сигурно ќе те исконтактира. Најпрво ќе бидеш повикан на интервју.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.500
Поени од реакции
12.349
Кој фрејмворк е боље да се знае тука во мк, ангулар или реакт?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.500
Поени од реакции
12.349
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.961
Поени од реакции
10.653
И ја почнав Реакт дека полесен е :)зезнат е ангулар за почетници, реакт е многу поедноставeн некако
Многу почесто имам сретнато огласи за Angular отколку за Реакт, инаку Ангулар е многу зезнат што имаат големи разлики од верзија до верзија. Во суштина и едното и другото е барано, а ако знаеш добро јаваскрипт нема да ти биде проблем да навлезеш, па дури и ако имаш искуство само со јава нема да имаш мака да се уходаш во ова.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.531
Поени од реакции
7.046
Дали познавате некои фирми за курсеви по програмирање освен seavus i semos,барам некои што не се толку скапи
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.500
Поени од реакции
12.349
Дали познавате некои фирми за курсеви по програмирање освен seavus i semos,барам некои што не се толку скапи
Не фрлај пари на тоа, ако сакаш да научиш створи си навика секој ден да работиш нешто по неколку саати. Саат два гледај туторијали после тоа саат два работи на нешто свое проектче или направи некој проект според туторијал. На јутуб имаш све буквално.
 
На врв Bottom