ИТ фирми и пракси во Скопје

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.978
Поени од реакции
12.529
Не е прашањето дали ми е мене ок, туку дали ти е тебе. Очигледно е дека чим си таму ти е ок. Има луѓе кои се осеќаат добро во комунизам, јас на пример сакам повеќе динамика, повеќе се пронаоѓам во САД, бајаги се пошироки можностите отколку да ме предупредуваат да не се ангажирам во слободно време. Не сакам да ми ја убиваат амбицијата и ентузијамот.
Супер за тебе, мене тој grind менталитет не ми е јасен и никогаш не би работела таму.
Вреднувам слободно време, work/life balance, исклучување на мозокот после работа и посветување на семејство/пријатели/хоби.
Еаch to his own.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.931
Поени од реакции
35.804
Скоро и да нема индистрија во мк што не аутсорсира, па пак платите не се исти.
Автоматски споено мислење:


Комунизам. Креираат мајндсет кој ќе ги уништи. И така чувството на одговорност во индустријава е никакво, ова ќе го доуништи.

чисто ме интересира колку време си у фирмата и кога последен пат ти е покачена плата.
Шведска ти е идеална држава ако не ти се работи, без заебанција, познавам повеќе луѓе што заминаа натаму, не само ИТ, поголеми флегми мислам дека не сум сретнал во живот, и тоа буквално сите до еден што отидоа.
Знам и фамилија што им отидоа таму, и не мрдаат со прст, легнати им се на системот, во Македонија животот му беше: дома - кафич - кладилница - кафана - дома, таму не работи ни толку, до кога ќе функционираат вака си знаат само тие таму :unsure:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Супер за тебе, мене тој grind менталитет не ми е јасен и никогаш не би работела таму.
Вреднувам слободно време, work/life balance, исклучување на мозокот после работа и посветување на семејство/пријатели/хоби.
Еаch to his own.
Да, генерално луѓето според ангажманот на работа се делат на такви како тебе и такви како мене. Затоа и неможеш да ги генерализираш работите околу лојалноста и бркањето на кариера.

Шведска ти е идеална држава ако не ти се работи, без заебанција, познавам повеќе луѓе што заминаа натаму, не само ИТ, поголеми флегми мислам дека не сум сретнал во живот, и тоа буквално сите до еден што отидоа.
Знам и фамилија што им отидоа таму, и не мрдаат со прст, легнати им се на системот, во Македонија животот му беше: дома - кафич - кладилница - кафана - дома, таму не работи ни толку, до кога ќе функционираат вака си знаат само тие таму :unsure:
Абе не само тоа, ја убиваат желбата во тебе ако случајно сакаш да работиш. Буквално ствараат општество на готовани. Ама затоа па гледај кој ја движи индустријата напред, дали комунистичкиот мајндсет или капиталистичкиот. Не верувам дека постои некој во Шведска кој би можел да се снајде во хаосот на еден класичен стартап во подем. Можам да си ги замислам условите што ќе ги бара :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.931
Поени од реакции
35.804
Абе не само тоа, ја убиваат желбата во тебе ако случајно сакаш да работиш. Буквално ствараат општество на готовани. Ама затоа па гледај кој ја движи индустријата напред, дали комунистичкиот мајндсет или капиталистичкиот. Не верувам дека постои некој во Шведска кој би можел да се снајде во хаосот на еден класичен стартап во подем. Можам да си ги замислам условите што ќе ги бара :)
Не е комунизам, социјализам е, во комунизам работат, во социјализам се создаваат паразити.

Господинот Свансон имаше многу добра дефиниција за капитализам :)

 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.146
@jamajka @Lester Freamon
Со муабетиве ваши ме потсетивте на еден македонски газда кој викаше:
"Зошто земате одмор за да се одморите? Одмор треба да земете за да прошетате негде. За одмор, треба секој ден да одмарате. Ене ги американците, со 10 дена одмор во годината, пресреќни се".
А ако отвориш листа на happiest countries in the world, Америка не ни во топ 10.

Туку мене нешто друго ме интересира, може вие ќе можете да го одговорите :D
Еве го земаме примерот со Шведска, платите се големи, даноците уште поголеми, што значи дека тие фирми треба големи пари да вртат за да можат да ги исплатат вработените и плус да имаат профит.
Како рандом фирма каде што луѓето работат фокусирано и стварно се вложуваат не им ја зема работата на ваквите компании?

Како на некој му се исплати да плати шведски софтвер, кога тој чини сигурно 2-3 пати повеќе од софтвер произведен во источна европа? Да не збориме за софтвер од Индија и слично.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.558
Поени од реакции
5.921
@jamajka @Lester Freamon
Со муабетиве ваши ме потсетивте на еден македонски газда кој викаше:
"Зошто земате одмор за да се одморите? Одмор треба да земете за да прошетате негде. За одмор, треба секој ден да одмарате. Ене ги американците, со 10 дена одмор во годината, пресреќни се".
А ако отвориш листа на happiest countries in the world, Америка не ни во топ 10.

Туку мене нешто друго ме интересира, може вие ќе можете да го одговорите :D
Еве го земаме примерот со Шведска, платите се големи, даноците уште поголеми, што значи дека тие фирми треба големи пари да вртат за да можат да ги исплатат вработените и плус да имаат профит.
Како рандом фирма каде што луѓето работат фокусирано и стварно се вложуваат не им ја зема работата на ваквите компании?

Како на некој му се исплати да плати шведски софтвер, кога тој чини сигурно 2-3 пати повеќе од софтвер произведен во источна европа? Да не збориме за софтвер од Индија и слично.
Зашо не е се у пари. Може ќе ги кошта поскапо али ќе биде и поквалитетен од Индискиот.

Зашто луѓе купуваат Ауди уместо Шкода?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
@jamajka @Lester Freamon
Со муабетиве ваши ме потсетивте на еден македонски газда кој викаше:
"Зошто земате одмор за да се одморите? Одмор треба да земете за да прошетате негде. За одмор, треба секој ден да одмарате. Ене ги американците, со 10 дена одмор во годината, пресреќни се".
А ако отвориш листа на happiest countries in the world, Америка не ни во топ 10.

Туку мене нешто друго ме интересира, може вие ќе можете да го одговорите :D
Еве го земаме примерот со Шведска, платите се големи, даноците уште поголеми, што значи дека тие фирми треба големи пари да вртат за да можат да ги исплатат вработените и плус да имаат профит.
Како рандом фирма каде што луѓето работат фокусирано и стварно се вложуваат не им ја зема работата на ваквите компании?

Како на некој му се исплати да плати шведски софтвер, кога тој чини сигурно 2-3 пати повеќе од софтвер произведен во источна европа? Да не збориме за софтвер од Индија и слично.
Еве ти одговор, Шведска е број 1 во Европа по аутсорсирање во ИТ индустријата. И секоја година бројот оди нагоре. Ручекот сеуште друг им го плаќа, затоа уживаат во социјализмот. Но генерално не е оддржливо ако развојот е само во Шведска, според начинот на којшто работат. Затоа доживеа пазарот колапс, кога почна војната во Украина, затоа и цените на девелоперите отидоа до небеси, додека не се стабилизира пазарот и пукне меурот.

Така да, на крајот тој што плаќа Шведски софтвер, фактички плаќа софтвер што се произведува во Источна Европа или во Индија.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.931
Поени од реакции
35.804
@jamajka @Lester Freamon
Со муабетиве ваши ме потсетивте на еден македонски газда кој викаше:
"Зошто земате одмор за да се одморите? Одмор треба да земете за да прошетате негде. За одмор, треба секој ден да одмарате. Ене ги американците, со 10 дена одмор во годината, пресреќни се".
А ако отвориш листа на happiest countries in the world, Америка не ни во топ 10.

Туку мене нешто друго ме интересира, може вие ќе можете да го одговорите :D
Еве го земаме примерот со Шведска, платите се големи, даноците уште поголеми, што значи дека тие фирми треба големи пари да вртат за да можат да ги исплатат вработените и плус да имаат профит.
Како рандом фирма каде што луѓето работат фокусирано и стварно се вложуваат не им ја зема работата на ваквите компании?

Како на некој му се исплати да плати шведски софтвер, кога тој чини сигурно 2-3 пати повеќе од софтвер произведен во источна европа? Да не збориме за софтвер од Индија и слично.
Не викам дека се среќни, туку како држава цел живот бладаме за капитализам, а во него треба рмбање. Имавме социјализам и излеговме од него.

За работата, пишав претходно, не ни може да им земеш работа, нема како да им аплицираш на тендер ако немаш тамошна канцеларија со вработени што ќе ги работат. Најчесто работат за државни институции или локални големи банки каде се бара локални: police check, defence/security clearance во зависност од институцијата....

Плус, на тендерите не е кој е најефтин, туку се земаат многу фактори (weighted criteria најчесто), па цената е само 20-30%, се друго паѓа во останатите бодирања кои често се направени да може да се покријат од огромни корпорации.

Ние за надвор работиме исклучиво со приватни фирми, генерално од 50-1000 вработени, и таквите претежно плаќаат барем 30% пониско од државните/корпорациите, плус и за нив треба да имаш 2-3 типови на осигурување, пен тестови, неретко специфична ISO сертификација, да испратиш ЦВ на секој што ќе работи и неговото искуство (неретко пребаруваат кандидати да имаат и computer science, барем сениорите), сертификати AWS, Azure или што и да користиш....
Само за осигурување годишно бегаат од 15-20к евра, истото пример надвор чини до кај 7к.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.146
Зашо не е се у пари. Може ќе ги кошта поскапо али ќе биде и поквалитетен од Индискиот.

Зашто луѓе купуваат Ауди уместо Шкода?
Не е до квалитетот. Квалитетот на софтверот зависи од тоа колку ќе вложиш. In theory, ако се понудени исто пари, тогаш источно европски софтвер треба да е далеку поквалитетен.
Затоа што ти со истите пари можеш да платиш x2 од ресурсите од тоа тие што можат. Така да можеш да најдеш подобри програмери, да вработиш повеќе и така натаму.
Е сега, прашањето зошто ова не се случува делумно го одговори Лестер. Тешко е да влезеш на тој пазар без своја фирма таму, па многу регулаци итн.
Другиот дел е што во овие ситуации ќе се закачат 2-3 proxy-a додека да стигне проектот до тебе и ќе ти земат едно 30% од парите, па после за да си напраиш добар профит ќе мора да работиш со крш програмери.
Пример за ова се сите мк државни софтвери. Прво цената им е ниска, второ и од таа сума им зема некој за да го добијат проектот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Не викам дека се среќни, туку како држава цел живот бладаме за капитализам, а во него треба рмбање. Имавме социјализам и излеговме од него.

За работата, пишав претходно, не ни може да им земеш работа, нема како да им аплицираш на тендер ако немаш тамошна канцеларија со вработени што ќе ги работат. Најчесто работат за државни институции или локални големи банки каде се бара локални: police check, defence/security clearance во зависност од институцијата....

Плус, на тендерите не е кој е најефтин, туку се земаат многу фактори (weighted criteria најчесто), па цената е само 20-30%, се друго паѓа во останатите бодирања кои често се направени да може да се покријат од огромни корпорации.

Ние за надвор работиме исклучиво со приватни фирми, генерално од 50-1000 вработени, и таквите претежно плаќаат барем 30% пониско од државните/корпорациите, плус и за нив треба да имаш 2-3 типови на осигурување, пен тестови, неретко специфична ISO сертификација, да испратиш ЦВ на секој што ќе работи и неговото искуство (неретко пребаруваат кандидати да имаат и computer science, барем сениорите), сертификати AWS, Azure или што и да користиш....
Само за осигурување годишно бегаат од 15-20к евра, истото пример надвор чини до кај 7к.
Колку проценти од ИТ компаниите во Шведска работат за државни фирми и тендери? Ова важи за многу мал дел, значи многу многу мал дел, можда под 1% од компаниите во Шведска.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.931
Поени од реакции
35.804
Колку проценти од ИТ компаниите во Шведска работат за државни фирми и тендери? Ова важи за многу мал дел, значи многу многу мал дел, можда под 1% од компаниите во Шведска.
Не сум работел со Шведска, но од другите земји за кои работиме најчесто јавен сектор ти одат околу 30%. Огромни индустрии каде тешко да те аутсорсираат се и енергетика, гас, транспорт, пошти, осигурувања, финансии, рударство. Овие иако не се секогаш државни, генерално се строги и тешко да влезеш како аутсорс од мкд, особено како мала фирма, најчесто работат до корпорации од по неколку илјади вработени, а и тендерите им се направени за таквите.

Ако имаш активна претплата на статиста, би требало да ги има и со суми, и со вредност.

Тешкиот дел е да седнеш на маса кај големи корпорации за да понудиш продукт или сервиси, тоа е основната разлика со локалните фирми, и фаќање на добри проекти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Не сум работел со Шведска, но од другите земји за кои работиме најчесто јавен сектор ти одат околу 30%. Огромни индустрии каде тешко да те аутсорсираат се и енергетика, гас, транспорт, пошти, осигурувања, финансии, рударство. Овие иако не се секогаш државни, генерално се строги и тешко да влезеш како аутсорс од мкд, особено како мала фирма, најчесто работат до корпорации од по неколку илјади вработени, а и тендерите им се направени за таквите.

Ако имаш активна претплата на статиста, би требало да ги има и со суми, и со вредност.

Тешкиот дел е да седнеш на маса кај големи корпорации за да понудиш продукт или сервиси, тоа е основната разлика со локалните фирми, и фаќање на добри проекти.
Тие се фирми, како кај нас што се неотел, унет, ултра, семос и околу нив ситни предприемачи. Еве ти ја пример Ериксон од Шведска е таква тендер компанија, која покрај државни компании покрива и големи компании, попут телекоми, пак нормално аутсорсира луѓе од надвор.

Генерално малите ИТ фирми кај нас и во источна Европа, се подружници на големите фирми попут Епам, Асеко. Асентуре, кап гемини и слични. И на крајот голем број од поуспешните фирми и завршија купени кај овие големи компании. На пример кај нас Асеко ги купија и Пексим и Матрикс Глобал. Пред некоја година го купија Сивус, годинава ја купија Итгма итн. Тие како големи компании имаат пристап до сериозни клиенти, попут телекоми, енергетски структури, државни корпорации и сл. И така оутсоурс компаниите стануваат дел од таа поголема слика. На пример, кај нас Сивус имаше соработка со Ериксон и така добија експертиза за телеком индустријата, па после го земаа Швајцарскиот телеком, кој сеуште го работат.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.931
Поени од реакции
35.804
Тие се фирми, како кај нас што се неотел, унет, ултра, семос и околу нив ситни предприемачи. Еве ти ја пример Ериксон од Шведска е таква тендер компанија, која покрај државни компании покрива и големи компании, попут телекоми, пак нормално аутсорсира луѓе од надвор.

Генерално малите ИТ фирми кај нас и во источна Европа, се подружници на големите фирми попут Епам, Асеко. Асентуре, кап гемини и слични. И на крајот голем број од поуспешните фирми и завршија купени кај овие големи компании. На пример кај нас Асеко ги купија и Пексим и Матрикс Глобал. Пред некоја година го купија Сивус, годинава ја купија Итгма итн. Тие како големи компании имаат пристап до сериозни клиенти, попут телекоми, енергетски структури, државни корпорации и сл. И така оутсоурс компаниите стануваат дел од таа поголема слика. На пример, кај нас Сивус имаше соработка со Ериксон и така добија експертиза за телеком индустријата, па после го земаа Швајцарскиот телеком, кој сеуште го работат.
Не, телекомите се 100% различен концепт од тие што ти ги пишав, намерно беа изоставени, најлесни се за да стигнеш до луѓе кои имаат моќ за одлука кој ќе работи.

Другите индустрии што ти ги пишав, аутсорсираат луѓе и компании, но не директно. Пример, "нивното Мепсо" дава тендер, го фаќа тамошна компанија Х која може да покрие само мал процент и истата зема надворешни фирми за подизведувачи. Ако цената на саатот од нарачателот кон нив била 120 евра по час, истата кон фирма од Балканот во најголем број случаи ќе биде 30 евра од час. Кога ќе ги туриш сите трошоци, 2 месеци за кои ти мора да го платиш вработениот, на крај ќе треба да си пресреќен ако ти останат 30% како профит, и тие пари државата ќе ти ги оданочи со уште 20% ;)

Ако ти е идејата да се продаваш, исто не е толку тешко, ние имавме понуда оваа година од американска фирма, им зедовме проект, кога видоа дека ги стигнавме сите рокови и со ист квалитет, ни дадоа предлог да не купат и да сме нивен главен подизведувач. Само, лично не сум сеуште заинтересиран за продажба, и ги одбив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom