Зошто сте сами?

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.133
Поени од реакции
2.772
Во денешно време машките и женските се сингл зато што ептен се пребирливи...Поготово женските, повеќе гледаат на материјалното, отколку каква душа и каков карактер има.

Еве на пример во денешно време маж којшто нема кола или живее под кирија нема шанси да биде оженет.

Порано маж и кола да немаше и под кирија да живееше воопшто тоа не беше пречка за да се ожени...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.133
Поени од реакции
2.772
wtf ? Машките на денешно време се поголеми спонзоруши. И не се сите исти част и чест на исклучоци.
Ај одговори ми на ова прашање што го напишав погоре. - Зошто мажите што се без кола, без куќа се ергени?? Зарем тие не сакаат да се женат а??? Или во друго е проблемот???
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Како беше тој легендарниот графит во Скопје, поарно е да си сам отколку да не си со сите.
 
Член од
5 мај 2014
Мислења
87
Поени од реакции
30
Ај одговори ми на ова прашање што го напишав погоре. - Зошто мажите што се без кола, без куќа се ергени?? Зарем тие не сакаат да се женат а??? Или во друго е проблемот???
извини ако ти си налетал на такви жени, но јас лично познавам машки кои работат, се под кирија и си имаат успешни врски. Значи, не генерализирај, не се сите такви.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.706
Поени од реакции
38.920
извини ако ти си налетал на такви жени, но јас лично познавам машки кои работат, се под кирија и си имаат успешни врски. Значи, не генерализирај, не се сите такви.
Тие не се сите такви колку се? 10 проценти од сите жени?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Во денешно време машките и женските се сингл зато што ептен се пребирливи...Поготово женските, повеќе гледаат на материјалното, отколку каква душа и каков карактер има.

Еве на пример во денешно време маж којшто нема кола или живее под кирија нема шанси да биде оженет.

Порано маж и кола да немаше и под кирија да живееше воопшто тоа не беше пречка за да се ожени...
А ако живееш со твоите подобро не се жени.Ќе треба да им погодиш на двете страни а тоа е невозможна мисија.Иначе добро е шо веруваш во романтика,ама после женидбата ќе сватиш дека од романтика не се живее.Жените се многу пореални во тој поглед.На маж не му е проблем да се жени за невработена.Додека обратна ситуација, некоја да се мажи за некој невработен е научна фантастика.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.133
Поени од реакции
2.772
А ако живееш со твоите подобро не се жени.Ќе треба да им погодиш на двете страни а тоа е невозможна мисија.Иначе добро е шо веруваш во романтика,ама после женидбата ќе сватиш дека од романтика не се живее.Жените се многу пореални во тој поглед.На маж не му е проблем да се жени за невработена.Додека обратна ситуација, некоја да се мажи за некој невработен е научна фантастика.
Сега жениве сакаат и посебно да живеат одвоено од свекорот и свекрвата. И тоа не во иста куќа (долу на приземје свекорот и свекрвата, а на горниот спрат невестата и зетот), туку сакаат во скроз посебна куќа...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сега жениве сакаат и посебно да живеат одвоено од свекорот и свекрвата. И тоа не во иста куќа (долу на приземје свекорот и свекрвата, а на горниот спрат невестата и зетот), туку сакаат во скроз посебна куќа...
Две змии од различни легла слабо се сакаат :D
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.713
wtf ? Машките на денешно време се поголеми спонзоруши. И не се сите исти част и чест на исклучоци.
Никако не се поголеми спонзоруши. Иако опасно се приближуваат[DOUBLEPOST=1535477706][/DOUBLEPOST]
Сега жениве сакаат и посебно да живеат одвоено од свекорот и свекрвата. И тоа не во иста куќа (долу на приземје свекорот и свекрвата, а на горниот спрат невестата и зетот), туку сакаат во скроз посебна куќа...
Не се само жените. Сите сакаат посебно да си живеат. На запад е одамна така. Е сега тоа што ние немаме услови во мизеријава од држава е друго
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Никако не се поголеми спонзоруши. Иако опасно се приближуваат[DOUBLEPOST=1535477706][/DOUBLEPOST]
Не се само жените. Сите сакаат посебно да си живеат. На запад е одамна така. Е сега тоа што ние немаме услови во мизеријава од држава е друго
Фала богу паметно нешто да кажеш, ама за некој не е пречка да живее со старите :D
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ретко одам во овој подфорум, па дури сега ја видов темава. Зошто сум сам? Добро прашање, ама мислам дека нема конкретен одговор, ни за мене лично, ни па за друг што е сингл. Не секогаш е една работа во прашање, обично е што се вика збир на фактори.

Кај мене веројатно една од причините е што никогаш не сум бил нападен и не сум се преоптоварувал со тоа да имам партнерка во секој момент. Во моментите кога сум сам си ја ценам слободата. Друга работа е што отсекогаш тешко се одлучував да „појдам“, а кога работите ќе стигнеа до одредено ниво премногу тешко се одлучував да „пуштам“ т.е. спасував нешто што не може да се спаси. И така губев време на погрешни личности.

Сега кога веќе имам 30 години мислам дека гледам на работите од малце поинаков агол. И сега сум доволно смирен па не барам по секоја цена да се врзам со некоја. Ептен сум поддржувач на тоа дека е подобро да си сам отколку со погрешна личност. Не гледам зошто мора да се биде во брак и да се основа семејство по секоја цена, ако едноставно животот не ти дал доволно добра можност за тоа. Да, секој би сакал да го помине животот со личност која му одговара, ама таа личност може и нема да се појави. Тоа не може да се форсира. На мене е да продолжам да се трудам да ја најдам таа личност. Да се биде со некој само за да не се биде сам е неправда спрема самиот себе а и спрема таа личност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom