Зошто сте сами?

Член од
4 октомври 2018
Мислења
511
Поени од реакции
883
Звучиш како бившиот мој. :)
Да, феминизмот е крив што жената сака да ја третираш како човечко битие, затоа секс куклите се излезени од рајот...уште да ви чисти и сѐ ќе биде во ред.
Во најразвиените држави за жал феминизмот премина преку својата првична цел и почна да се злоупотребува. Ете дури и кај нас се почесто се форсира некаква правична застапеност дури и во политика, значи не е битно квалитет не е битно ништо друго важно да имало 50% жени во собрание по секоја цена
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.240
Поени од реакции
14.269
Сите сме жртви at one point in our lives. Некои тоа го сфаќаат, а некои се жртви целиот свој живот. А на аргументот мој ништо немаш да вратиш, класик феминистка :)
Кој аргумент? Далеку сум од феминистка. :)
 
Член од
26 август 2019
Мислења
90
Поени од реакции
159
Во најразвиените држави за жал феминизмот премина преку својата првична цел и почна да се злоупотребува. Ете дури и кај нас се почесто се форсира некаква правична застапеност дури и во политика, значи не е битно квалитет не е битно ништо друго важно да имало 50% жени во собрание по секоја цена
Мислиш нема да се најдат 50% паметни жени за во политика? Пих! Колку мажи македонци има во листата на Форбс? Жени има 2, на втората брат и е исто на листата, ама бизнисот она го има започнато. Знам пар жени од кои сум учела многу кои сами на плеќи го носеле бизнисот дур мажите работеле за плата, буквално, до ден денес е така. Сама без никој и ништо започнав бизнис на мои 26г, зошто платата во мојот сектор беше и остана мизерна, затоа и решив дека нема некому да му служам како измеќарка додека он си го рашетава газот по лични сатисфакции и си станав си отидов од домот купен со заеднички средства во брак, зошто знаев дека ќе успеам на крајот од краиштата. Господинот остана со прст во уста, кредит да си го доплати зошто се чаталеше дека он од тој стан не станува, плата од 20000ден и виде невиде го продаде станот и си отиде при мама. Нему сеуште мама му готви, фрла ѓубре после него и му ги собира гаќите од под во купатило после бањање, ебате мажот таков. Е нек сум таква феминистка, чудо едно големо како ќе ме нарече некој кога не ме знае како личност.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
511
Поени од реакции
883
Мислиш нема да се најдат 50% паметни жени за во политика? Пих! Колку мажи македонци има во листата на Форбс? Жени има 2, на втората брат и е исто на листата, ама бизнисот она го има започнато. Знам пар жени од кои сум учела многу кои сами на плеќи го носеле бизнисот дур мажите работеле за плата, буквално, до ден денес е така. Сама без никој и ништо започнав бизнис на мои 26г, зошто платата во мојот сектор беше и остана мизерна, затоа и решив дека нема некому да му служам како измеќарка додека он си го рашетава газот по лични сатисфакции и си станав си отидов од домот купен со заеднички средства во брак, зошто знаев дека ќе успеам на крајот од краиштата. Господинот остана со прст во уста, кредит да си го доплати зошто се чаталеше дека он од тој стан не станува, плата од 20000ден и виде невиде го продаде станот и си отиде при мама. Нему сеуште мама му готви, фрла ѓубре после него и му ги собира гаќите од под во купатило после бањање, ебате мажот таков. Е нек сум таква феминистка, чудо едно големо како ќе ме нарече некој кога не ме знае како личност.
Немам јас проблем да има и 80% жени во собрание ако се изборат за тоа по коректен начин (образование, кариера итн). Ама глупост е да бараш вештачки да се зголеми оваа бројка, поготово кога најголем поборник за тоа е жена пратеник во собрание која стигна на таа позиција оти беше блиска со моќен маж од власта.

Паметна образована жена знае дека е на исто ниво и има еднакви шанси, ете гувернерката на НБРМ е чист пример за тоа
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
135
Поени од реакции
141
@Agda Beata Машкото и Женското се еднакви ама не се исти, а денес феминизмот стана многу повеќе од права за еднаквост. Завчера кога бев на Јавање со роднини со нив имаше две момчиња и две девојчиња околу 8год беа во просек и првиот инстинкт на девојчињата кога се вративме од долгото јавење беше да им дадат храна на коњите и да им пружат максимална нега за да се опорават, ова се беше по нивна иницијатива. За разлика од нив машките одма отидоа да играат со топка и да се натпреваруваат меѓу себе. Феминизмот денес стана потиснување на мажественоста кај мажите преку разните #meToo кампањи и повици дека се исти со жените што не води кон епидемијата на осаменост кај мажите и жените каде машките го бараат својот спас на Порно странците што дополнително ги прави сексуално стунирани и ги изолира од женски контакт и интимност а женските својата емоционална празнина ја полнат со разни серии, драми, шопинг итн. Феминизмот е како blue pill за женски реалноста е дека денес жените се понесреќни од било кога.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
90
Поени од реакции
159
Немам јас проблем да има и 80% жени во собрание ако се изборат за тоа по коректен начин (образование, кариера итн). Ама глупост е да бараш вештачки да се зголеми оваа бројка, поготово кога најголем поборник за тоа е жена пратеник во собрание која стигна на таа позиција оти беше блиска со моќен маж од власта.

Паметна образована жена знае дека е на исто ниво и има еднакви шанси, ете гувернерката на НБРМ е чист пример за тоа
Па од кај си сигурен па дека оние 160 у собрание се сите баш за таму. Амди Бајрам беше, не сум сигурна дали е таму уште во собрание, 102,5%, мислиш е бољи опција од било која жена? Баба ми покојна имаше светлосни години поише интелигенција и квалитети од овие у собрание. Има жени и паметни и квалитетни и се, ама...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.348
Поени од реакции
10.267
Па од кај си сигурен па дека оние 160 у собрание се сите баш за таму. Амди Бајрам беше, не сум сигурна дали е таму уште во собрание, 102,5%, мислиш е бољи опција од било која жена? Баба ми покојна имаше светлосни години поише интелигенција и квалитети од овие у собрание. Има жени и паметни и квалитетни и се, ама...
видовме што се деси еве со Катица Јанева, го оправи судството, ги затвори криминалците. Затоа е у шутка сеа, дека е памена, квалитетна и се, ама...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.685
Поени од реакции
1.781
Па од кај си сигурен па дека оние 160 у собрание се сите баш за таму. Амди Бајрам беше, не сум сигурна дали е таму уште во собрание, 102,5%, мислиш е бољи опција од било која жена? Баба ми покојна имаше светлосни години поише интелигенција и квалитети од овие у собрание. Има жени и паметни и квалитетни и се, ама...
Ако ги бива нека се лактаат во партија и нека ги ставаат високо на листите. Сега има некој закон или политика да има % на листите ама генерално се доле.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
90
Поени од реакции
159
видовме што се деси еве со Катица Јанева, го оправи судството, ги затвори криминалците. Затоа е у шутка сеа, дека е памена, квалитетна и се, ама...
Тебе жената ти е као паметна и квалитетна, ма дај.
Ако ги бива нека се лактаат во партија и нека ги ставаат високо на листите. Сега има некој закон или политика да има % на листите ама генерално се доле.
Тука е проблемот, ниедна паметна жена не ти иде да се лакта у партија со мажи со вишок тестесторон зошто е паметна и може да успее и сама. Нескромно, успеав сама, без мајка и татко од 16г, од 18 живеам сама скроз откако починаа баба и дедо, и школо и со школо и по школо и дом и семејство и бизнис. Имам и јас пропаднати дилови во животот, не сум Брус Олмајт, пример првиот брак, али човек сум, учам на сопствени грешки.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.685
Поени од реакции
1.781
Тебе жената ти е као паметна и квалитетна, ма дај.

Тука е проблемот, ниедна паметна жена не ти иде да се лакта у партија со мажи со вишок тестесторон зошто е паметна и може да успее и сама. Нескромно, успеав сама, без мајка и татко од 16г, од 18 живеам сама скроз откако починаа баба и дедо, и школо и со школо и по школо и дом и семејство и бизнис. Имам и јас пропаднати дилови во животот, не сум Брус Олмајт, пример првиот брак, али човек сум, учам на сопствени грешки.
Нека успее и на друг начин, драго ми е да има успешни жени, па и за тебе. Но ако и смета да се занимава со политика нека нема жалење зошто нема жени политичарки. Иако релативно е тоа што е успех, ама тоа е друга тема. Со успех :)
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.530
Поени од реакции
1.425
Тука е проблемот, ниедна паметна жена не ти иде да се лакта у партија со мажи со вишок тестесторон зошто е паметна и може да успее и сама.
Ако не сака да се лакта во партија со мажи, нека формира партија само од жени. Да видиме до каде ќе стигне во политиката.
Имаше пример каде здружение на жени формираа независна советничка листа. Не добија ниту 1% гласови.

Инаку не сум против жени во политиката, ама сум против задолжителната квота. Нека не гласаат жените за мажи (нивното мото е дека биле 50% и толку треба да ги има во институциите), па сите партии за да ги добијат нивните гласови ќе мораат да ставаат жени на листите. Но мислам дека жените гласачи и самите се свесни дека политиката не е за нив.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.414
Инаку не сум против жени во политиката, ама сум против задолжителната квота. Нека не гласаат жените за мажи (нивното мото е дека биле 50% и толку треба да ги има во институциите), па сите партии за да ги добијат нивните гласови ќе мораат да ставаат жени на листите. Но мислам дека жените гласачи и самите се свесни дека политиката не е за нив.
Ова ќе да ти е тешка глупост од констатација. Машко, женско, грдо, убаво, дебело, или те бива или не те бива. Ова е начело за се во животот. Се додека има бројка во проценти, се прави дискриминација и кон мажите и кон жените. Заради соодносот треба некој способен да се замени со примерок од друг пол? Тешка небулоза.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.530
Поени од реакции
1.425
Ова ќе да ти е тешка глупост од констатација. Машко, женско, грдо, убаво, дебело, или те бива или не те бива. Ова е начело за се во животот. Се додека има бројка во проценти, се прави дискриминација и кон мажите и кон жените. Заради соодносот треба некој способен да се замени со примерок од друг пол? Тешка небулоза.
А што напишав јас па да го класифицираш како тешка глупост од констатација? Зарем не напишав дека сум против задолжителната квота?
 
На врв Bottom