Зошто ни е полесно се преку телефон да кажеме?

Член од
20 февруари 2007
Мислења
97
Поени од реакции
0
mene polesno mi e4 da razgovarm oci v oci,otkolku po telefon.sakam da go vidam liceto i reakciite na mojot sogovornik(onaka sto facicki ke pravi).mnogu mi e glupavo po tel,da raskinuvas vrska i takvi stvari.samo preku reakciite od licnosta sto razgovaram,se svaka sto se desava,a po tel nema toa.a,ljubov moze da se izrazuva preku sms ili tell,toa e normalno.ali nekoj seriozni razgovori NE.:toe:( tolku od mene)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Не е полесно...како може „те сакам„ кажано со толку љубов во очите, да се замени со обичен глас...или пак „извини„ кажано со жал и покајание во очите, да се замени со извинување преку фон...некој може да превртува со очите додека ти симнува ѕвезди преку телефон, а некој може само да молчи, да те гледа и да ти биде најјасно на свет колку те сака...
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Се знае дека личното изразување на емоции или општото муабетење во живо нема замена но кога постои прашањето зашто на лугето има е полесно да кажат некои работи преку телефон или смс (а ова е факт колку и да негираме) мислам дека е тоа затоа што се чувствуваме помоќни, некако работите како да ни се во нашите раце, можеш полесно да манипулираш со ситуацијата,да сокриеш нешто што не сакаш другиот да го види-работи кои кога се одвиваат во 4 очи не се возможни-на пр.еден поглед или израз на лицето ке те издаде.:icon_roll
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
doti4nata напиша:
Не е полесно...како може „те сакам„ кажано со толку љубов во очите, да се замени со обичен глас...или пак „извини„ кажано со жал и покајание во очите, да се замени со извинување преку фон...некој може да превртува со очите додека ти симнува ѕвезди преку телефон, а некој може само да молчи, да те гледа и да ти биде најјасно на свет колку те сака...
Полесно е, кога не го мислиш тоа искрено :wink: Очите се огледало на душата, погледот ќе ме издаде колку тоа што го кажувам навистина го мислам. А понекогаш сме многу “горди“ за да ја кажеме/признаеме вистината, па си ги прикриваме слабостите на ваков или некој сличен начин :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Teshko e da se pogledne nekogo vo oci:)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
outcast напиша:
Полесно е, кога не го мислиш тоа искрено :wink: Очите се огледало на душата, погледот ќе ме издаде колку тоа што го кажувам навистина го мислам. А понекогаш сме многу “горди“ за да ја кажеме/признаеме вистината, па си ги прикриваме слабостите на ваков или некој сличен начин :)
За кого како, јас у принцип не ги лажам луѓето, најчесто сум директна, а ако веќе „морам„ да лажам ондак намерно превртувам со очи за да примети соговорникот дека тоа го зборам, пошто ете, се очекува од мене тоа...и се гордеам со своите слабости, тие се дел од мене, секој ги има...премногу сум нарцисоидна за да се срамам од било што кај мене и премногу отворена и, да речам, незаинтересирана за мислењето на другите за да зборам нешто што не мислам...така да, не е полесно, не за мене:smir:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
па ги нема тие чувства што доаѓаат до израз кога зборуваме во 4 очи, ама сепак сум за разговор one on one
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
53
A bre kakov telefon! Mene poteshko mi e! Drugo e koga sogovornikot e do mene ,dobivam inspiracija, btw preku telefon nishto ne mozesh da izrazish nego mozesh samo da dogovorish!
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Се е полесно преку телефон, пошо најлошото шо можит да ти се десит е да ти спуштит соговорникот ако го накурчиш, а во живо реакцијата варира од шамар преку бокс до други потешки физички повреди.
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
mene polesno mi e da kazam so mislam preku sms otkolku da se javam zs taka e polesno preku sms:):):)
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
мене исто ми се фаќа, дали преку телефон или во 4 очи исто ми е, и така и така ќе го кажам то шо го мислам
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Marinka напиша:
Зашто преку телефон можеме да ги контролираме чувствата и го кажуваме она што го мислиме со разумот, а во живо срцето го диктира однесувањето
Хм..само преку телефон разумно се изразуваш??!:toe:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
RealGirL напиша:
Хм..само преку телефон разумно се изразуваш??!:toe:
Ваљда сакаше да каже дека можеш да си ги исконтролираш гримасите и однесувањето што би го издале она што го чувствуваш кога личноста со која зборуваш е од другата страна на слушалката...
Ама гласот ќе те издаде. :smir:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Па има некои работи кои е тешко да се кажат било по телефон било во 4 очи. Незнам зашто некои мислат дека преку ЅМЅ или телефон ке им биде полесно...
 
Член од
20 мај 2006
Мислења
119
Поени од реакции
0
Sekogas na lugjeto im velam da mi kazuvaat sfe u faca iskreno i go cenam toa, no nekogas koga stfarno kje mi se opustat mi e glupavo i se prasuvam kako li izglea mojata rekacija koga me gledaat od strana, ako e nesto loso se praam jaka ali pogledot ne laze...Zatoa polesno im e na site po tel da kazes se otvaras mnogu, ne gi gleas facite so od strana gi praat, se prais silen, a koga vo ochi se gleas ne mozes bas da lazes i duri na toj sto najmn ti zgresil,mozes da mu se opustis i da mu prostis...ALI SVAKA IM 4AS NA TIE STO I U OCHI KOA TE GLEAAT ZNAAT DA NE BIDAT ISKRENI

SEPAK ISKRENOSTA NAJMN JA CENAM
 

Kajgana Shop

На врв Bottom