Зошто ни е полесно се преку телефон да кажеме?

Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Јас можам скоро на било кого да му кажам во фаца тоа што го мислам .. Телефон користам само за договарање за излагање и слично ... А ако имам потреба му кажам на некој што неможам во фаца си користам МСН :)
 
S

Sasha

Гостин
Polesno e bidejki ne se gledate oci vo oci,ne ti go gleda izrazot na liceto i se osekas sloboden/a da kazuvas bilo sto,a i pohrabro se cuvstvuvame vo tie momenti i dobivame sila i energija da mu kazeme sve bez sram!
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
sasha напиша:
Polesno e bidejki ne se gledate oci vo oci,ne ti go gleda izrazot na liceto i se osekas sloboden/a da kazuvas bilo sto,a i pohrabro se cuvstvuvame vo tie momenti i dobivame sila i energija da mu kazeme sve bez sram!
Истото.
 

Aylin Mujica

*Ţħë Şęxïĕşŧ Pėŗśõŋ Ąłįßę*
Член од
4 февруари 2007
Мислења
88
Поени од реакции
1
Ja mislam deka e podobro da kazes se so imas u oci otkolku preku telefon ili poraka..Zaso ako govoris preku tel ili poraka spored mene izleguva deka nemas hrabrost da kazes se u lice! I plus toa ako zboruvas u lice ke mu ja vides reakcijata na sogovornikot!!!
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Epa ednostavno zatoa sto togas ne go gledas sogovornikot vo oci i toj ne te gleda tebe pa togas se e polesno da se kaze.
Sepak pretpositam i mislam deka e najdobro koga nesto vazno se kazuva (bez ogled kolku e delikatno) da se kaze vo oci.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
epa spored mene polesno e bidejki mozeme da kazeme bilo sto bez da imame direktni posledici (a sto sledi posle drugo e... :zlo:) no za da se sfati nesto poseriozno podobro e da se kaze direktno otkolku preku TEL ili SMS iako na poveketo im e tesko toa.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мене полесно ми е да разговарам лично и се да кажам што сакам,него преку телефон.Не ни можам да зборувам тоа што го сакам со било кој,некако како да немам зборови.А лично ги гледам и реакциите на другата страна и можам да кажам буквално се.

п.с.Преку телефон ми е срам да побарам некој до ден денес ако незнам дека ќе се јави он/а, а не па да ширам муабети.Ако знае некој како се вика таа болест слободно нека пише:salut:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
многу ми е глупо пренесување на некои информации по телефон..ја обично се кажувам директно,е сега а ко ми се десило нешто многу интересно,па не можам да дочекам да го кажам хехе....на повеќето луѓе веројатно им е полесно,зашто многу потешко е да кажеш нешто додека ја гледаш личноста во очи отколку по телефон..По телефон не можеш да го видиш изразот на личноста од другата страна
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
zatoa sto ne go gledas covekot i mozes da pises se sto sakas da polesno e no sepak za nekoi raboti e mnogu podobro da bidat kazani vo oci
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Затоа што нема лице тој што кажува да каже, никогаш не користам телефон за да кажам нешто што е важно, секогаш кажувам во лице без срам. На крај краева ако не сум во моментот негде кај што треба да бидам кажувам дека треба да се видиме и дека треба нешто да му/и кажам
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Не сум голема љубителка на долгите телефонски разговори, така да за било што ми е полесно да го кажам во четири очи. Особено некоја важна работа.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
telefon koristam samo koga mi e potreben :) a za razgovori :) ima kafe laf muabet :) i sve e reseno
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Можеби затоа што со тој што се комуницира не се гледаме лице в лице, можеби малку е кукавички ама има и неколку предности, како на пр. дека ке го кажеме тоа што го мислиме
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Aleee напиша:
Можеби затоа што со тој што се комуницира не се гледаме лице в лице, можеби малку е кукавички ама има и неколку предности, како на пр. дека ке го кажеме тоа што го мислиме
А што те спречува тоа да го направиш во живо?!
Тогаш неможеш да го кажеш тоа што го мислиш?Стравот од реакцијата на соговорникот?Или?:smir:
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
исто ми е дали ке кажам по телефон дали влице...сеа има и исклучоци но најчесто се работи поради стравот од реакцијата на соговорникот...али најчесто она што го мислам го кажувам во очи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom