Зошто ни е полесно се преку телефон да кажеме?

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Зашто преку телефон можеме да ги контролираме чувствата и го кажуваме она што го мислиме со разумот, а во живо срцето го диктира однесувањето
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Дивајн напиша:
Не сум размислувала околу ова прашање, иако знам секогаш дека е така и јас барем почесто го правам тоа. Значи да, полесно ми е секогаш кога се работи за искрени чувства, да ги кажам преку смс или евентуално телефон, ако веќе ми се јави личноста ... јас секогаш би избрала смс. Тоа се оние ситуации кога сум најнервозна или најсреќна и сакам да и кажам искрено на личноста се што ќе ми дојде на памет ... најчесто е тоа терање упм или признавање благодарност или љубов, што очи во очи многу потешко ми оди ... :toe:
Секако, не ги одобрувам таквите постапки дека ми изгледаат многу кукавички, но исто така и не верувам дека некогаш ќе се промени тој дел од мојот карактер, за жал.
Е сега каде лежи зајакот? Е па најверојатно потсвесно некако сум осигурана дека можам да се снајдам во секоја панична ситуација за мене, со спуштање слушалка. Се осеќам сигурна и со тоа што соговорникот не ми ги гледа очите кои најчесто ми се расплакуваат при нервоза или при било какви посилни емоции. Од тоа ми е срам и не би дозволила секому да види што ми направил.
Сум имала и моменти кога сум се соочувала со некоја личност очи во очи, но, иако е тоа пократко и појасно соочување, подобро ми е кога "си го кријам газот" ...:toe: :icon_roll
epten se najdov!! od zbor do zbor se taka:)) eve isto kako jas da sum ostavila mislenje :salut::salut:

aaa i preku telefon e polesno zosto mozes da izbegnes nesakani nastani od tipot da se zastitis od letacki cinii na kaj tebe, od vazni po tvoja glava, kursumi, nozevi i se ostanato sto ubiva.......
AMA, nisto bez eye-contact zosto bez sjaj ne e toa-toa!! mislam zborovite se isti AMA sepak so nepotpolno znacenje....ili??
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Нема eye contact и не можеш да ја доловиш вистинската реакција од која најверојатно се плашиш
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Зашо со тој шо збориш не го гледаш во очи!!!!!!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
А зошто не би сакал да гледаш некого во очи додека зборуваш?
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
ivaa напиша:
Зашо со тој шо збориш не го гледаш во очи!!!!!!
И јас тоа ќе го кажував. А зошто е подобро? Зошто некој дури лажи во очи не гледа :):)
 

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
Па многу нормално дека е полесно затоа што можеш се да кажеш а соговорникот да не види дека боите на твоето лице се менуваат како на семафор и плус се одбегнува eye contakt,што кај некои луѓе е многу битно затоа што не можат да го гледаат соговорникот во очи.Јас на пр. не практикувам работите да ги кажувам по телефон,повеќе сакам кога го гледам соговорникот во очи,мене тој начин ми е поубав,не зависно дали се работи за молба,раскинување,искажување на чувства и др.
____________________________________________________________
...........:pipi:..........:pipi:............:pipi: .............
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Многу полесно и најнерационално е преку порака,мсн или телефон од чиста причина што не го гледаме соговорникот во очи и можеме да кажеме било што без срам или страв од неговата реакција.Обично секогаш ги решавам работите во 4 очи со другата личност,мислам дека само така е решен проблемот како што треба
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Не е полесно, педерски е!

Длабоко се изивинувам на израз.
 

ЦРВЕНОКОСА

нескротлива
Член од
19 февруари 2007
Мислења
382
Поени од реакции
9
друго е кога ке се најдеш со некој очи во очи,посебно ако тој некој ти значи нешто повеќе и ти се чини дека ке ти се пресечат колената ако го кажеш тоа што го мислиш,срцето ти чука забрзано,се препотуваш,изговараш неповрзани работи-се е тоа трема...и ништо од тоа го нема преку телефон,го има ама не се приметува...
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Преферирам работите да ги кажувам во очи, така што телефонот не го користам за решавање на посериозни проблеми или муабети :)
Освен во деликатни ситуации .. на пример, кога не можам да го видам соговорникот од одредени причини. :wink:
 
Член од
11 април 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zatoa sto nekogash nemame dovolno smelost da gi iskazeme nasite custva oci vo oci pa na nekoj na4in e poslesno seto toa da go iskazeme preku telefon ili preku SMS :toe:
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Конкретно смс ни дава можност да се искажеме без да изустиме на глас ниеден збор...имаме поголема слобода во изразувањето зашто во моментот не добиваме никаква реакција од муабетот и си кажуваме буквално се што ни е во паметот...

Делот со телефонски разговор е мааалце потежок зашто гласот издава.. начинот,брзината со која се зборува(ако е нешто посериозно) итн...

Ама јас сепак преферирам олд скул во лице...кажувам што си имам и добивам реакција на лице место...
*Намерно не е спомнато гледање во очи зашто за жал никој не доживеал да го гледам во очи кога зборувам:kesa:
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Најглупо нешто е по телефон да кажуваш некои работи.. најубаво е си седнеш муабет во 4 очи и да си кажеш шо имаш се по ред
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
so znam, ne go gledas vo oci, :) znajs deka nema da ima fizicka reakcija :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom