Зошто модерната жена се плаши од брак?

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Па не знам како би реагирала, нормално, но ако е тоа личност со која пример веќе 10 години сум во брак, и сум имала 10 години одличен брак, ја сакам таа личност.... да, ќе се жртвувам за таа личност.
Сите ние тука зборуваме хипотетички, а јас хипотетички очекувам да го сакам сопругот повеќе од сексуално задоволство. Мислам, на 20-30 години, факт е дека одржливоста на една врска се врзува со секс, но при имање на деца, дом, само несозреани луѓе би ја врзувале и одржувале таа врска врз база на секс.
Не верувам дека има мн што размислуваат како мене, и од двата пола.
Сексот е многу битен фактор за успешното функционирање на една врска и по 20 или 30 години брак но твојот став е во секој случај за поздравување.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Сексот е многу битен фактор за успешното функционирање на една врска и по 20 или 30 години брак но твојот став е во секој случај за поздравување.
Многу е битен е вистинската реченица.
Не е пресуден.

Затоа и потенцирав, важен е, но, не треба да биде основата за одржување на таа врска. Зошто мене барем, ми е неприродно, сексуалниот живот да си го ставам пред домот, децата.
Во дадената ситуација, би требало да бирам: да го оставам сопругот, да најдам начин да им објаснам на децата, да фрлам одличен сопатник и пријател, за да имам секс.
Или, да го изневерувам сопругот, да го повредувам уште повеќе и покрај тоа што сигурно тој нема да биде среќен со својата состојба, со самото тоа да направам нервоза и нетолерантност меѓу мене и него, и со таа нервоза да ни се уништи целото семејство, сепак, децата добро знаат каква е климата меѓу родителите.

Нормално дека секој човек сака да има добар сексуален живот, но ако приликите не му се такви, не гледам зошто тој живот би го ставила на пиедестал, за да го отфрлам сето она, што до тој момент ми значело премногу.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Многу е битен е вистинската реченица.
Не е пресуден.

Затоа и потенцирав, важен е, но, не треба да биде основата за одржување на таа врска. Зошто мене барем, ми е неприродно, сексуалниот живот да си го ставам пред домот, децата.
Во дадената ситуација, би требало да бирам: да го оставам сопругот, да најдам начин да им објаснам на децата, да фрлам одличен сопатник и пријател, за да имам секс.
Или, да го изневерувам сопругот, да го повредувам уште повеќе и покрај тоа што сигурно тој нема да биде среќен со својата состојба, со самото тоа да направам нервоза и нетолерантност меѓу мене и него, и со таа нервоза да ни се уништи целото семејство, сепак, децата добро знаат каква е климата меѓу родителите.

Нормално дека секој човек сака да има добар сексуален живот, но ако приликите не му се такви, не гледам зошто тој живот би го ставила на пиедестал, за да го отфрлам сето она, што до тој момент ми значело премногу.
Свака част, пума грл! Уше да готвеше и да подзачистуеше....;)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Многу е битен е вистинската реченица.
Не е пресуден.

Затоа и потенцирав, важен е, но, не треба да биде основата за одржување на таа врска. Зошто мене барем, ми е неприродно, сексуалниот живот да си го ставам пред домот, децата.
Во дадената ситуација, би требало да бирам: да го оставам сопругот, да најдам начин да им објаснам на децата, да фрлам одличен сопатник и пријател, за да имам секс.
Или, да го изневерувам сопругот, да го повредувам уште повеќе и покрај тоа што сигурно тој нема да биде среќен со својата состојба, со самото тоа да направам нервоза и нетолерантност меѓу мене и него, и со таа нервоза да ни се уништи целото семејство, сепак, децата добро знаат каква е климата меѓу родителите.

Нормално дека секој човек сака да има добар сексуален живот, но ако приликите не му се такви, не гледам зошто тој живот би го ставила на пиедестал, за да го отфрлам сето она, што до тој момент ми значело премногу.
Од една страна е прекрасно тоа што го пишуваш иако како што реков не знаеш како би реагирала во таква ситуација но сум свесен дека има жени па и мажи кои не би го оставиле партнерот ради недостаток од секс но од друга страна пак е греота твојот партнер да го осудиш на апстиненција ни крив ни должен. Зашто таа жена да остане незадоволена со години заради тебе кога и неа и треба сексот заради здравје?

Мала морална па и здравствена дилема нели?

Сепак повеќе би размислувал како да ја натераш жена ти да ти каже аман доста од секс, цела сум здробена од сексање, ми треба одмор до следната тура па ќе одам да ти зготвам нешто (и тоа после 30 години брак) ;).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Од една страна е прекрасно тоа што го пишуваш иако како што реков не знаеш како би реагирала во таква ситуација но сум свесен дека има жени па и мажи кои не би го оставиле партнерот ради недостаток од секс но од друга страна пак е греота твојот партнер да го осудиш на апстиненција ни крив ни должен. Зашто таа жена да остане незадоволена со години заради тебе кога и неа и треба сексот заради здравје?

Мала морална па и здравствена дилема нели?

Сепак повеќе би размислувал како да ја натераш жена ти да ти каже аман доста од секс, цела сум здробена од сексање, ми треба одмор до следната тура па ќе одам да ти зготвам нешто (и тоа после 30 години брак) ;).
Точно - морална дилема. Меѓутоа, јас тргнувам од делот каде што сопругот е импотентен од здравствени причини, а не зошто решил да припаѓа на некаков култ па самиот решил да се воздржува. Второво не се простува ни под разно :) Така да, ако станува збор за првото, тоа е нешто што ниту тој не го сакал, и да бидеме искрени, тој со тоа сигурно би станал малку повеќе посесивен или би се обидел тој да ме остави мене од ,,солидарност,,.
А за второво.... Ако успее сопругот било кога да ме натера тоа да му го речам, со мерак ќе му направам една мусака, море, и нешто покомплицирано :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Точно - морална дилема. Меѓутоа, јас тргнувам од делот каде што сопругот е импотентен од здравствени причини, а не зошто решил да припаѓа на некаков култ па самиот решил да се воздржува. Второво не се простува ни под разно :) Така да, ако станува збор за првото, тоа е нешто што ниту тој не го сакал, и да бидеме искрени, тој со тоа сигурно би станал малку повеќе посесивен или би се обидел тој да ме остави мене од ,,солидарност,,.

А за второво.... Ако успее сопругот било кога да ме натера тоа да му го речам, со мерак ќе му направам една мусака, море, и нешто покомплицирано :)
Тоа чекав да го кажеш, кога е жената задоволна и среќна и има редовен и исполнет сексуален живот ќе направи се за мажот па дури и со ќеиф ќе му зготви, ама и обратното важи, и тој за неа би правел работи што за себе никогаш не би ги правел.

Тоа е љубов и кога сите би го барале најдоброто за себе и не би имале страв или би се задоволиле со нешто половично само за да не бидат сами би имале многу помалку несреќни или пропаднати бракови (па и врски).

Значи не е проблемот во готвењето туку во наоѓањето на личноста која доволно ќе те мотивира и инспирира да и зготвиш :) . Јас за мене никогаш не би готвел ама за девојка што ја сакам е веќе друга прикаска, за неа и 3 саата ќе готвам па и во кревет ќе и носам ако треба :).
 
С

Сатори

Гостин
Не се плаши од брак, нема потреба повеќе од него, фактичка барем ... психолошка е нешто сосема друго.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Не се плаши од брак, нема потреба повеќе од него, фактичка барем ... психолошка е нешто сосема друго.
ова најверојатно го кажа за себе нели?!
а да дадеше дефиниција за модерна жена прво?
 
С

Сатори

Гостин
ова најверојатно го кажа за себе нели?!
а да дадеше дефиниција за модерна жена прво?
Не го кажав за себе, јас сакам да влезам во брак и сакам да имам 3 деца.
Океј, да се објаснува модерна жена е како ноторен факт, нема длабока филозофија и нема поента, првенствено затоа што сликата е секогаш субјективна, но и тоа не ја менува генералната идеја, а мислам дека сите знаеме која е таа.

Жената беше економски зависна од мажот низ целата нејзина историја и во последниот век станува независна на тоа конкретно поле, исто така и на правно и на сексуално и на скоро секое друго освен на психолошко (чесни индивидуални исклучоци) со што бракот по автоматизам не и станува повеќе потреба туку желба или избор.Напротив, ако се земат во предвид и традиционалните улоги на мажот и жената во бракот, тој може само да ја оптовари и дополнително да ја збуни, наместо да и пружи сигурност и заштита.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Тоа чекав да го кажеш, кога е жената задоволна и среќна и има редовен и исполнет сексуален живот ќе направи се за мажот па дури и со ќеиф ќе му зготви, ама и обратното важи, и тој за неа би правел работи што за себе никогаш не би ги правел.

Тоа е љубов и кога сите би го барале најдоброто за себе и не би имале страв или би се задоволиле со нешто половично само за да не бидат сами би имале многу помалку несреќни или пропаднати бракови (па и врски).

Значи не е проблемот во готвењето туку во наоѓањето на личноста која доволно ќе те мотивира и инспирира да и зготвиш :) . Јас за мене никогаш не би готвел ама за девојка што ја сакам е веќе друга прикаска, за неа и 3 саата ќе готвам па и во кревет ќе и носам ако треба :).
Ама не забегувај сега. Условот беше да се раскостиме од сексање, па и кујната попривлечна да ми изгледа :) Ако секое сабајле тоа му успева, ќе готвам, не е проблем :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ама не забегувај сега. Условот беше да се раскостиме од сексање, па и кујната попривлечна да ми изгледа :) Ако секое сабајле тоа му успева, ќе готвам, не е проблем :)
Не забегувам туку си мислев дека ако жена ти се преправа дека има оргазам можеш да ја фатиш преку готвењето. Ако ти забушава и готви лошо или од беда значи е време за повеќе пракса во кревет а и обратно ако почне да готви како врвна готвачка значи те бива а ако уште и пее додека готви значи си маестро ;).

Како и де е сега знаеме дека секоја жена може да готви ако успееш доволно да ја мотивираш ;).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не забегувам туку си мислев дека ако жена ти се преправа дека има оргазам можеш да ја фатиш преку готвењето. Ако ти забушава и готви лошо или од беда значи е време за повеќе пракса во кревет а и обратно ако почне да готви како врвна готвачка значи те бива а ако уште и пее додека готви значи си маестро ;).

Како и де е сега знаеме дека секоја жена може да готви ако успееш доволно да ја мотивираш ;).
A не не не... Цената е поголема од еден оргазам :) Реков јас, каков си е условот :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Ја читам темава и наидов на ликов кој замислете и дозволува на жена му да оди на работа, ама се додека не ги запоставува "основните женски работи".Многу широкоградо, нема што.Свесен ли си ти друже дека жена ти оди на работа за да го издржува семејството, а не за се прошета?А од друга страна претпоставувам дека само твојата плата не е доволна за издржување на семејството.И многу ме интересира, ако по некоја случајност останеш без работа,дали жена ти и понатаму ќе рмба и дома и на работа?Бидејќи нели ти си маж и никако не ти прилега да обавуваш "женски работи"?Ете зошто модерната жена се плаши од брак.
и сега треба да ти реплицирам ???
ајде прво омажи се ако имаш намера да се омажиш некогаш па отпосле ќе збораме, вака само тресиш зелени.
п.с модерната жена воопшто не се плаши од брак, ама за жал нема кој да ја омажи ;)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Не постои модерна жена или маж тоа се само фешн митови од мас медиумски размери,

Битно и двајцата да се среќни и задоволни од нивниот живот и пријателите ,

човек не е само во брак ,тој има фамилија браќа,сестри ,пријатели ,мајка ,татко ,куче,маче и други работи у животот

има и проблеми во животот ако знае да ги реши ќе го сакаат сите а жената му ќе биде среќна и готви ,

ако си позитивен и другите се позитивни крај.хахахаха
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
и сега треба да ти реплицирам ???
ајде прво омажи се ако имаш намера да се омажиш некогаш па отпосле ќе збораме, вака само тресиш зелени.
п.с модерната жена воопшто не се плаши од брак, ама за жал нема кој да ја омажи ;)
Јас сега за сега имам двајца кандидати кои сакаат да се оженат со мене, само јас не сакам :) Барем не уште 7-8-10 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom