Зошто модерната жена се плаши од брак?

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
celo vreme ja spomnuvate samo partnerkata i partnerot,i toa dali tie se vistinski ili ne......koga stanuva zbor za brak decata se sepak na prvo mesto,tie se vazni i ljubovta koj niv im ja davate,ljubovta sprema niv e mnogu pogolema od onaa koja ja osekate sprema partnerot so koj ste vo brak
Значи, сакаш да кажеш дека насловот на темава би требало да биде ЗОШТО МОДЕРНАТА ЖЕНА СЕ ПЛАШИ ОД ДЕЦА?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Човеку, никој не рече дека сите мажи на светот се такви, зборувавме за некои од мажите на темата кои отворено си го искажаа тој став.Не знам дали си ја прочитал цела тема, ама ги имаше доста што директно си кажаа дека ја проценуваат жената според тоа колку знае да готви, чисти и пере.Со други зборови не им е битна љубовта, меѓусебното разбирање и толеранција,взаемната поддршка,компатибилноста на карактерите,битно им е само жената да знае да направи сарма и да им ги испере гаќите.Да се разбереме, јас не сум некаква огорчена брката феминистка, ниту ги мразам мажите, ниту имам нешто против нив.Напротив.Баш затоа ме иритираат одредени примитивци кои го валкаат угледот на машкиот род.;)
Проблемот е што опишаните примитивци сексуално ги возбудуваат “модерните“ жени...:D
--- надополнето: Jun 18, 2011 2:24 PM ---
Со вистинска жена секако нема да го доживеам освен ако не сум толкав баксуз да се заљубам во погрешна и да не ја осетам на време :). Другите фактори колку толку зависат од мене и можам да ги постигнам ама ете за избор на партнер секогаш може да се киксне ама пак ќе ја познаеш пред да имате деца така да и тоа се решава (ако имаш сила да раскинеш на време што не секој може).
Вистинска и погрешна?
Едноставно е.
Ќе се заљубиш во онаа со поголеми....
Знаења...:D
Физичкиот изглед е секогаш на прво место...во оваа наша консензус-реалност. Дали е добро што тоа е така е за дискусија, но реалноста е таа...hence резултатите...:D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Вистинска и погрешна?
Едноставно е.
Ќе се заљубиш во онаа со поголеми....
Знаења...:D
Физичкиот изглед е секогаш на прво место...во оваа наша консензус-реалност. Дали е добро што тоа е така е за дискусија, но реалноста е таа...hence резултатите...:D
Ќе ја приметам онаа со поголеми цицки и топ тело и фаца тоа е јасно, ама ако нема нешто повеќе да понуди освен изгледот ќе остане само на физичка привлечност и нема да заврши во врска. Никој не сака глупача за жена.

Ова ме потсеќа на муабетот со една другарка виолинистка што е побитно талентот или работата и ми вика талентот е побитен затоа што работата е кај сите иста и се подразбира дека ќе ја правиш до максимум.

Така и во нашиот случај физичкиот изглед се подразбира ама ако не е надграден со квалитетен и ефикасен мозок и соодветен карактер нема да биде „вистинската“ туку само уште една убава кукла за гледање и плакнење очи и ништо повеќе.

Така да само изгледот без другите фактори ќе остане само празна категорија која кога тогаш ќе досади.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ќе ја приметам онаа со поголеми цицки и топ тело и фаца тоа е јасно, ама ако нема нешто повеќе да понуди освен изгледот ќе остане само на физичка привлечност и нема да заврши во врска. Никој не сака глупача за жена.

Ова ме потсеќа на муабетот со една другарка виолинистка што е побитно талентот или работата и ми вика талентот е побитен затоа што работата е кај сите иста и се подразбира дека ќе ја правиш до максимум.

Така и во нашиот случај физичкиот изглед се подразбира ама ако не е надграден со квалитетен и ефикасен мозок и соодветен карактер нема да биде „вистинската“ туку само уште една убава кукла за гледање и плакнење очи и ништо повеќе.

Така да само изгледот без другите фактори ќе остане само празна категорија која кога тогаш ќе досади.
Сето тоа си е ок, ама реалноста друже...
Еве да претпоставиме...некоја нема изглед ама има се друго што го сметаш за “пожелно“ т.е. работите кои ги опиша погоре...шо праиме тогаш !?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Сето тоа си е ок, ама реалноста друже...
Еве да претпоставиме...некоја нема изглед ама има се друго што го сметаш за “пожелно“ т.е. работите кои ги опиша погоре...шо праиме тогаш !?
Физичкото е основа ако го нема ќе ми биде другарка.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Физичкото е основа ако го нема ќе ми биде другарка.
А тоа значи ако веќе сублимиравме што значи “модерна“ жена па и “модерен“ маж...модерната ќе преферира набилдан тип со голем кур, а модерниот маж...цицка и нога...
Because we are all modern and rational...:D
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Сето тоа си е ок, ама реалноста друже...
Еве да претпоставиме...некоја нема изглед ама има се друго што го сметаш за “пожелно“ т.е. работите кои ги опиша погоре...шо праиме тогаш !?
Јас да си кажам од мој аспект, еден маж не мора да биде згоден за да ми биде секси и за да постои хемија.Може да биде и сосема просечен во однос на изгледот, ама да поседува некои карактеристики кои ќе ми бидат turn on.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас да си кажам од мој аспект, еден маж не мора да биде згоден за да ми биде секси и за да постои хемија.Може да биде и сосема просечен во однос на изгледот, ама да поседува некои карактеристики кои ќе ми бидат turn on.
Каква хемија?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Каква хемија?
Мислев на сексуална привлечност.Значи не мора дечкото да биде згоден за да ми биде сексуално привлечен.Претпоставувам кај мажите е поинаку, тие се повеќе визуелни типови.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Мислев на сексуална привлечност.Значи не мора дечкото да биде згоден за да ми биде сексуално привлечен.Претпоставувам кај мажите е поинаку, тие се повеќе визуелни типови.
А на таква хемија...:D
Исто е и кај мажи и кај жени, визуелниот фактор е бр.1, разликата е во можноста на поединечниот примерок од расата хомо-сапиенс (Made by Annunaki Co. Ltd:D) околу избор на партнер соодветно на тоа какви карти добил од партијата наречена живот...
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
А на таква хемија...:D
Исто е и кај мажи и кај жени, визуелниот фактор е бр.1, разликата е во можноста на поединечниот примерок од расата хомо-сапиенс (Made by Annunaki Co. Ltd:D) околу избор на партнер соодветно на тоа какви карти добил од партијата наречена живот...
Те сфаќам,сакаш да кажеш дека грдите жени немаат друг избор, па се палат на грди мажи.Ама во реалноста не е баш така.Јас, објективно, не сум грда, сум имала и згодни дечки, но и помалку згодни кои ме привлекле со духовитост, интелегенција,харизматичност и слично.Види ја Моника Белучи,една од најубавите жени,а маж и, барем за мене е далеку од згоден.Ама се е прашање на вкус, а можеби некои жени имаат фетиш за грди мажи.:D
Забегавме ептен од темата.:)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Oddamna se e jasno mazite vo sustina se tie koi se plasat od brak so sovremena zena.Zasto nivnata sueta ne im dozvoluva nekoj drug da bide ednakov na nego.:baeh:
a vie se plasite od brak so prav muz, i na kraj kraeva vie vikate ako vi odgovarame ok ako ne gitla epa i nie na vas ako ne sakate vakvi ok ako ne gitla nie balkanci i vie ste balkanki!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Те сфаќам,сакаш да кажеш дека грдите жени немаат друг избор, па се палат на грди мажи.Ама во реалноста не е баш така.Јас, објективно, не сум грда, сум имала и згодни дечки, но и помалку згодни кои ме привлекле со духовитост, интелегенција,харизматичност и слично.Види ја Моника Белучи,една од најубавите жени,а маж и, барем за мене е далеку од згоден.Ама се е прашање на вкус, а можеби некои жени имаат фетиш за грди мажи.:D
Забегавме ептен од темата.:)
Не напротив, без разлика грди, убави, просечни сите се палат на примарни сексуални “сигнали“, и некој кој делува како Rowan Atkinson feat. Chernobyl nuclear fallout се пали на цицка и нога и слично.
Не сме забегани...од темата де...
“Модерните“ луѓе се мотивирани од мотиви кои потекнуваат од “пештерски“ времиња...:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom