Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Која семејна вредност бе? Семејна вредност е жената да кува и да седи само по дома ? Што е подолу од мажот? Тој да шета, а таа да му кува дома, кога ќе се врати како на господар да му сервира се на маса, па да расфати да ги измие и тие садови што се прогнасиле. Во оваа ситуација жената се нарекува слуга.
Зошто и жената не излезе да шета заедно со мажот? Зошто не излезе сама на кафе со другарки, а притоа да не мисли на тоа што ја чека дома. Пример оди на кафе и има ограничено време, мисли дали ќе има време да го скува тоа и тоа, за кога ќе дојде мажот и да седне како вол да јаде. Кога ќе излезам на кафе сакам да се релаксирам и да немам ограничено време, додека мажот ми ако се врати од на работа и не ме најде дома, може сам да си скува нешто.
Не барам од мажот ми да ми кува. Туку барам слобода и да не мора да бидам обврзана секој ден да му кувам на мажот!!!

--- надополнето ---

П.С заборавив да ја спомнам свекрвата. Јас да трпам онаква Џеврие на главата ? Која е таа јас неа да и готвам, перам алишта, садови. И која е таа да ме оценува каква сум, што сум и дали сум сработила нешто ? Јас на мајка ми не сум и направила нешто, што ме хранела, а не пак никоја од никаде да дојде да ми соли памет. :tapp: Свекрви најпоќе мразам, си има свој живот со мажот и нека си гледа за себе, што мора да се меша во мојот ?
e i taa sto me rodila (majka de) sakala mnogu sloboda i me ostavila na dva meseca bebche i sea e stara kuchka koja nikoj ne3jke da ja pogledne a jas...toa e dolga prikazna ...nisto bitno!
--- надополнето: Jun 18, 2011 6:27 PM ---
Фројд би рекол дека постојано потенцирајќи го ќотекот и наводната насилна доминација, всушност потсвесно токму тоа го посакуваш и сексуално се возбудуваш на такви ситуации...
Ретко кој сериски убиец или маалски насилник нема широк избор на жени за брак...или чисто “онака“...
Ама невермајнд Фројд умре од орална фикасција...:)
Ova ti e genijalno!!!!!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
a vie se plasite od brak so prav muz, i na kraj kraeva vie vikate ako vi odgovarame ok ako ne gitla epa i nie na vas ako ne sakate vakvi ok ako ne gitla nie balkanci i vie ste balkanki!
Ако прав маж е говедо што мисли дека сум негова сопственост и дека треба да ми дава инструкции... Подобро никогаш да не најдам ,,прав,, маж. Скраја да е.
--- надополнето: Jun 18, 2011 11:02 PM ---
e i taa sto me rodila (majka de) sakala mnogu sloboda i me ostavila na dva meseca bebche i sea e stara kuchka koja nikoj ne3jke da ja pogledne a jas...toa e dolga prikazna ...nisto bitno!
--- надополнето: Jun 18, 2011 6:27 PM ---

Ova ti e genijalno!!!!!
Ако навистина мајка ти те оставила по своја волја, таа има психички проблем.
Ама не е тоа до слободата, или до кафето пиење. Тоа е, сакале или не, болест.
Можеме да не си ги сакаме сопрузите, родителите, соседите. Децата мораме да ги сакаме, а ако тоа не е така, тогаш имаме психички проблем.
Јас би го оставила сопругот, ако имам проблем со него.
Детето не би го оставила, ни под разно.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
I nema da najdes, nego druga ke bides so nekoj bogat ebach od zapad, so nego lice pice a so nas goltarite ti si znaes.Nego poentata e ova ako vie nemate potreba od nas i nie neame potreba od vas togas nemoze nikako da se vospostavi kontakt.jas poznavam zeni koi za vas se zatucani no vie ustvari sakate da bidat kako vas i proektirajki se sebesi mislite deka site koi ne se kako vas se glupi, mnogu ubavi raboti imase napisano od onie koi pisuvaa kontra na tvoite tezi, no ti nejkes da svatis ti sakas taka da mislis i misli si, no ako ne sme site isti togas ako ne se kurvi site sto se moderni togas i ne se zatucani site onie koi svoeto dostoinstvo i vrednost ja naogaat vo ulogata koja im ja dava edno zdravo funkcionalno semejstvo!
E za ova vtorovo, dobro e sto barem ako ne cini mazot barem nema da dozvolis zrtva da bide deteto, respect za ova!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
I nema da najdes, nego druga ke bides so nekoj bogat ebach od zapad, so nego lice pice a so nas goltarite ti si znaes.Nego poentata e ova ako vie nemate potreba od nas i nie neame potreba od vas togas nemoze nikako da se vospostavi kontakt.jas poznavam zeni koi za vas se zatucani no vie ustvari sakate da bidat kako vas i proektirajki se sebesi mislite deka site koi ne se kako vas se glupi, mnogu ubavi raboti imase napisano od onie koi pisuvaa kontra na tvoite tezi, no ti nejkes da svatis ti sakas taka da mislis i misli si, no ako ne sme site isti togas ako ne se kurvi site sto se moderni togas i ne se zatucani site onie koi svoeto dostoinstvo i vrednost ja naogaat vo ulogata koja im ja dava edno zdravo funkcionalno semejstvo!
E za ova vtorovo, dobro e sto barem ako ne cini mazot barem nema da dozvolis zrtva da bide deteto, respect za ova!
А не дозволувам да шириш дезинформации!!!!!!
Јас никаде не ги нападнав дека жените кои одлучуваат да седат дома и да бидат домаќинки не ги бидува! Напротив, реков - ако се така среќни, мене ми е мило! Но зошто јас не сум таква, нема потреба да ме осудуваат, ниту да ми кажуваат дека не чинам! Зошто оваа првава, не е ништо подобра од мене - таа знае 1000 манџи да направи, јас знам 1000 теории за личноста.
Инаку, и тука се наоѓаат такви мажи какви што бараме, ете го Петар, погоре. Маж е, и тоа повозрасен, има деца. И што сега? Значи не мислат сите мажи како вас!

А за второто, тоа треба да си го всадите вие мажите во главата, дека не сте ни на нас едно од децата. На секоја мајка децата и се животот, ама маж и не и е дете!!! Без него се може, ако тој не е добар!
Јас затоа реков, можеби ќе се вљубам во некого што за ништо не го бива, ама ќе се омажам за оној кој ќе биде добар татко!
И вие пред да мислите дали е добра домаќинка, размислете дали е способна да биде добра мајка.
И ручекот не ги воспитува децата, туку разговорот и вниманието посветено на нив!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ok. i bez zeni se moze ako pravite to est bas srodnata dusa e nekoja sto ke zivee u 25 vek, najnakraj ako se raboti za sex taa potreba moze da ja zadovolime so masturbacija (Diogen).No ako ima potreba od komunikacija mora da se pocituvaat nekoi pravila primer ako jas kazam ili prifati me vakov ili nisto i ti kazes ili prifatime vakva ili odjebi togas nemoze nikako nego sekoj ke si ja bara drugata polovina ili mozebi ne mu treba polovina ako e celina.Mene ne mi e jasno kako na eden kup vo gradovi ziveat tolku mnogu luge na edno mesto a nisto dlaboko i iskreno ne gi vrzuva osven zelbata da si nastetat edni na drugi.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ok. i bez zeni se moze ako parvite se negde u 25 vek, najnakraj ako se raboti za sex taa potreba moze da ja zadovolime so masturbacija (Diogen).
Не ми ги извртувај зборовите.
Реков дека се може без мажот како сопруг, ако има проблем сопругата со него. Дека и без него ќе преживее. А не дека општо, без мажи се може. Јас многу сакам мажи. Навистина.
Ама без сопруг се може (самохрани мајки зарем нема?). Без децата... малку потешко.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Не ми ги извртувај зборовите.
Реков дека се може без мажот како сопруг, ако има проблем сопругата со него. Дека и без него ќе преживее. А не дека општо, без мажи се може. Јас многу сакам мажи. Навистина.
Ама без сопруг се може (самохрани мајки зарем нема?). Без децата... малку потешко.
Toa za tebe i za drugi inaku ako nemas prav sexualen partner so masturbacijata imas potpolna kontrola na situacijata (la Vey) osven ako ne sakas da bides seksualno subordinirana pa togas ne pravis selekcija megu seksualnite partneri nego samo da gi ima.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Toa za tebe i za drugi inaku ako nemas prav sexualen partner so masturbacijata imas potpolna kontrola na situacijata (la Vey) osven ako ne sakas da bides seksualno subordinirana pa togas ne pravis selekcija megu seksualnite partneri nego samo da gi ima.
Како го поврза сексуалниот партнер и мајчинството?
Не сум мајка, па имам добар сексуален живот.
Мислам....
И мажот не ми е пред се, како сопруг, сексуален партнер.
Прво е мој пријател, најдобар, потоа е татко на моите деца, и на крајот е сексуален партнер.
А што ако поради несреќа некоја,болест, стане импотентен?
Треба да го оставам?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
e i taa sto me rodila (majka de) sakala mnogu sloboda i me ostavila na dva meseca bebche i sea e stara kuchka koja nikoj ne3jke da ja pogledne a jas...toa e dolga prikazna ...nisto bitno!
--- надополнето: Jun 18, 2011 6:27 PM ---

Ova ti e genijalno!!!!!
Многу ми е жал за тоа што ти се случило,ама тоа нема врска со модерните жени и немој заради тоа што ти се случило да ги презираш или мразиш сите жени.Освен тоа, статистички гледано, многу е поголем бројот на татковци што ги оставаат своите деца што заради други жени,што заради тоа што не можат да се откажат од ергенскиот живот.Нормално, немам разбирање за оние што би го оставиле своето дете.Без разлика дали се мажи или жени.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Многу ми е жал за тоа што ти се случило,ама тоа нема врска со модерните жени и немој заради тоа што ти се случило да ги презираш или мразиш сите жени.Освен тоа, статистички гледано, многу е поголем бројот на татковци што ги оставаат своите деца што заради други жени,што заради тоа што не можат да се откажат од ергенскиот живот.Нормално, немам разбирање за оние што би го оставиле своето дете.Без разлика дали се мажи или жени.
во денешно време околу добри 60 посто од браковите во македонија си имаа излети.
прашање колку од нив се толерираат колку пак од нив главна причина за развод се. трендот од запад полека но сигурно ја опфаќа и македонија.
--- надополнето: Jun 19, 2011 8:31 AM ---
Како го поврза сексуалниот партнер и мајчинството?
Не сум мајка, па имам добар сексуален живот.
Мислам....
И мажот не ми е пред се, како сопруг, сексуален партнер.
Прво е мој пријател, најдобар, потоа е татко на моите деца, и на крајот е сексуален партнер.
А што ако поради несреќа некоја,болест, стане импотентен?
Треба да го оставам?
не туку дали би ја прифатила неговата импотетност без да чепкаш наоколу?
без да имаш излети ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
во денешно време околу добри 60 посто од браковите во македонија си имаа излети.
прашање колку од нив се толерираат колку пак од нив главна причина за развод се. трендот од запад полека но сигурно ја опфаќа и македонија.
--- надополнето: Jun 19, 2011 8:31 AM ---

не туку дали би ја прифатила неговата импотетност без да чепкаш наоколу?
без да имаш излети ?
Да. Би ја прифатила. Ова проклето модерно време, нуди нешто што се вика играчка.
Сигурно нема да го отфрлам или изневерувам поради тоа, посебно, ако со него делам се во овој живот.
Ќе ми недостига тој, секако, но нема да го оставам поради тоа!
Барем јас нема... за другите, не знам.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Да. Би ја прифатила. Ова проклето модерно време, нуди нешто што се вика играчка.
Сигурно нема да го отфрлам или изневерувам поради тоа, посебно, ако со него делам се во овој живот.
Ќе ми недостига тој, секако, но нема да го оставам поради тоа!
Барем јас нема... за другите, не знам.
Ако си сериозна во ова што го кажа иако сметам не можеш да знаеш како навистина би реагирала во таква ситуација (што би значело да немаш голем дел од сексуалниот живот а да не одиш со други) би ти дал 100 лајка затоа што е многу ретко некој тоа да го мисли а уште поретко стварно да е спремен на таква жртва.

Знам за една девојка што ми кажа дека дечко и е импотентен и она не го остави иако тоа не им беше трајно, во брак на долга патека би било катастрофа за двајцата кога би било нерешливо.

Најубаво е никогаш да немате проблеми а сепак да знаете дека и во добро и во лошо партнерот нема да те остави на цедило и ќе биде со тебе додека не ја тргнете пречката, каква и да е :).
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ако си сериозна во ова што го кажа иако сметам не можеш да знаеш како навистина би реагирала во таква ситуација (што би значело да немаш голем дел од сексуалниот живот а да не одиш со други) би ти дал 100 лајка затоа што е многу ретко некој тоа да го мисли а уште поретко стварно да е спремен на таква жртва.

Знам за една девојка што ми кажа дека дечко и е импотентен и она не го остави иако тоа не им беше трајно, во брак на долга патека би било катастрофа за двајцата кога би било нерешливо.

Најубаво е никогаш да немате проблеми а сепак да знаете дека и во добро и во лошо партнерот нема да те остави на цедило и ќе биде со тебе додека не ја тргнете пречката, каква и да е :).
Какви лајкови бе...:D
Дај нека донира днк материјал влакно нешто ова она...да се прават клонови дури е време... ќе биде нешто како dot.com bubble побарувачката...:D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Да. Би ја прифатила. Ова проклето модерно време, нуди нешто што се вика играчка.
Сигурно нема да го отфрлам или изневерувам поради тоа, посебно, ако со него делам се во овој живот.
Ќе ми недостига тој, секако, но нема да го оставам поради тоа!
Барем јас нема... за другите, не знам.
Под ова "изневерување" се подразбира дека ќе се воздржиш и од орален секс?:D;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Под ова "изневерување" се подразбира дека ќе се воздржиш и од орален секс?:D;)
Од секаков секс :)
--- надополнето: Jun 19, 2011 6:40 PM ---
Ако си сериозна во ова што го кажа иако сметам не можеш да знаеш како навистина би реагирала во таква ситуација (што би значело да немаш голем дел од сексуалниот живот а да не одиш со други) би ти дал 100 лајка затоа што е многу ретко некој тоа да го мисли а уште поретко стварно да е спремен на таква жртва.

Знам за една девојка што ми кажа дека дечко и е импотентен и она не го остави иако тоа не им беше трајно, во брак на долга патека би било катастрофа за двајцата кога би било нерешливо.

Најубаво е никогаш да немате проблеми а сепак да знаете дека и во добро и во лошо партнерот нема да те остави на цедило и ќе биде со тебе додека не ја тргнете пречката, каква и да е :).
Па не знам како би реагирала, нормално, но ако е тоа личност со која пример веќе 10 години сум во брак, и сум имала 10 години одличен брак, ја сакам таа личност.... да, ќе се жртвувам за таа личност.
Сите ние тука зборуваме хипотетички, а јас хипотетички очекувам да го сакам сопругот повеќе од сексуално задоволство. Мислам, на 20-30 години, факт е дека одржливоста на една врска се врзува со секс, но при имање на деца, дом, само несозреани луѓе би ја врзувале и одржувале таа врска врз база на секс.
Не верувам дека има мн што размислуваат како мене, и од двата пола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom