Зошто модерната жена се плаши од брак?

S

Sheldon Cooper

Гостин
Кој ви кажа дека само жените се „плашат“ од брак? Еве и јас се „плашам“ :) Не го признавам бракот ко институција, наметната ми е од државата а јас сакам да живеам според мои правила!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Кој ви кажа дека само жените се „плашат“ од брак? Еве и јас се „плашам“ :) Не го признавам бракот ко институција, наметната ми е од државата а јас сакам да живеам според мои правила!
Бракот е смислен од религијата, кога сеуште немало ,,држава,, барем не онаква, каква што ние познаваме. Подоцна, не само бракот, туку и многу други религиозни поими се усвоени како државни закони. Бракот, сам по себе, е убава работа. Ама проблемот е да го најдеш вистинскиот сопаник, кој нема да очекува од тебе нешто што не си, односно, нема да очекува да бидеш како некој друг, како тоа што го сака државата, општеството.......
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Бракот е смислен од религијата, кога сеуште немало ,,држава,, барем не онаква, каква што ние познаваме. Подоцна, не само бракот, туку и многу други религиозни поими се усвоени како државни закони. Бракот, сам по себе, е убава работа. Ама проблемот е да го најдеш вистинскиот сопаник, кој нема да очекува од тебе нешто што не си, односно, нема да очекува да бидеш како некој друг, како тоа што го сака државата, општеството.......
Ако го најдеш вистинскиот сопатник ќе живееш со него и без некакви правила и прописи. Научно е докажано дека паровите кои живеат заедно вонбрачно опстојуваат подолго поради тоа што не се замараат со небитни работи. Бракот носи со себе многу ограничувања и едноставно е старомоден!
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Најтрагично на темава е што сеуште постојат жени што веруваат дека нивната света должност во животот е да му слугуваат на неговото Височество - мажот.Ај маживе до некаде ги разбирам,нив таа традиционална поделба на работите во еден дом им одговара, па затоа и ја бранат.И јас да сум маж би ми одговарало друг да ми готви,поставува маса,раскрева маса,пере,чисти,мие садови,пегла,а јас да менувам сијалици и осигурувачи и да носам каучи по скали(тоа беше наведено како пример во некој пост само заборавија да споменат дека тоа се случува once in a lifetime).Ама реално, во едно семејство во кое и двајцата се вработени,горе споменатава поделба нема никаква логика.Не постојат машки и женски работи,едноставно сите работи во домот се ЗАЕДНИЧКИ.Нели е многу попрактично еден да направи ручек,друг да ги измие садовите,еден да уклучи правосмукалка,друг да ја пушти машината за перење итн., отколку се да биде на еден грб?Е сега доколку еден од сопружниците не работи, нормално е тој да превземе повеќе од домашните обврски...Без разлика дали е тоа мажот или жената.А постојат многу примери, особено низ источна Македонија, само жената работи,мажот е дома и не прави буквално ништо,чека да дојде жена мртва уморна од работа,да му зготви,да му постави за јадење,да му направи салата, бидејќи нели тоа се женски работи и на еден маж не му доликува да ги прави...Мислам, што да се каже на ова ?:eek:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
И јас да сум маж би ми одговарало друг да ми готви,поставува маса,раскрева маса,пере,чисти,мие садови,пегла,а јас да менувам сијалици и осигурувачи и да носам каучи по скали(тоа беше наведено како пример во некој пост само заборавија да споменат дека тоа се случува once in a lifetime).
Па не им одговара на сите мажи. Еве мене не ме бендисуе сценариово. Башка познавам мажи кои перат, пеглаат, раскреваат, чистат, а жените им мењаат уље, сијалици, и поправаат веш машини. За качуење каучи по скали викаат амали.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Ако го најдеш вистинскиот сопатник ќе живееш со него и без некакви правила и прописи. Научно е докажано дека паровите кои живеат заедно вонбрачно опстојуваат подолго поради тоа што не се замараат со небитни работи. Бракот носи со себе многу ограничувања и едноставно е старомоден!
Старомоден, модерен... Бракот е таков каков што ти ќе го уредиш, и да, не мора да го имаш. Тука се согласувам со тебе, дека бракот не е мерило на љубовта и посветеноста. Познавам луѓе кои имаат деца, повеќе од 15 години се заедно и не им недостига ништо.
Потписот не менува ништо, во поглед на чувства и посветеност.
Но, бракот не е ниту опасен по живот, секако, ако знаеш да го уредиш онака како што треба.
--- надополнето: Jun 17, 2011 12:24 PM ---
Најтрагично на темава е што сеуште постојат жени што веруваат дека нивната света должност во животот е да му слугуваат на неговото Височество - мажот.Ај маживе до некаде ги разбирам,нив таа традиционална поделба на работите во еден дом им одговара, па затоа и ја бранат.И јас да сум маж би ми одговарало друг да ми готви,поставува маса,раскрева маса,пере,чисти,мие садови,пегла,а јас да менувам сијалици и осигурувачи и да носам каучи по скали(тоа беше наведено како пример во некој пост само заборавија да споменат дека тоа се случува once in a lifetime).Ама реално, во едно семејство во кое и двајцата се вработени,горе споменатава поделба нема никаква логика.Не постојат машки и женски работи,едноставно сите работи во домот се ЗАЕДНИЧКИ.Нели е многу попрактично еден да направи ручек,друг да ги измие садовите,еден да уклучи правосмукалка,друг да ја пушти машината за перење итн., отколку се да биде на еден грб?Е сега доколку еден од сопружниците не работи, нормално е тој да превземе повеќе од домашните обврски...Без разлика дали е тоа мажот или жената.А постојат многу примери, особено низ источна Македонија, само жената работи,мажот е дома и не прави буквално ништо,чека да дојде жена мртва уморна од работа,да му зготви,да му постави за јадење,да му направи салата, бидејќи нели тоа се женски работи и на еден маж не му доликува да ги прави...Мислам, што да се каже на ова ?:eek:
Да се каже - жени, не попуштајте лесно и мислете со кого влегувате во брак, на време. :)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
да и јас потполно ке те сватам.сите ние си имаме предности и мани,исто како и вие.некогаш комуникацијата не ни е баш на најдобро ниво.некогаш сакаме и ке направиме нешто што вас ви звучи тотоално нелогично исто како и вие.и затоа да изразот ЖЕНИ и МАЖИ сосем држи вода.
за мразот ич не мораш а го кршиш затоа што се подразбира дека колку и да го сакаш и да те сака и да сте доволно во врска секогаш ама секогаш ке има нешто што ви пречи кај другиот ама битно е таа разлика или пречка да е во граница на толеранцијата.
за другото некој можеби ке си помисли дека ете јас сум типичен балканец но не се сметам за таков.јас не изигрувам дежурен шериф , газда деспот.можеби не заработуам 2000 евра и воопшто не ми пречи женами да оди на работа, што таа и го прави но се додека си ги извршува основните женски работи по дома за да функционира домот.нека гради кариера колку да сака ама заради тоа да го остави домот целиот орланда, секое готвење да претсавува натегање или обично перење да преставува драма е тоа не сум го дозволил уште од старт така да сега воопшто и не преставува тоа тема на разговор.не сум дозволил нити за се да барам согласност или компролис од типот ако вечер излезиш со другарите јас утре одма ке контрам со другарките или ако го направиш ете сега ова ти утре ке готвиш.ако јас веќе со друштвото сум се договорил за фамилијарен излет за викенд или за некоја кафана или незнам пример тоа повеќе не е на тема дискусија.тоа е решено и не е под ставка договор или компромис.под тоа сметав дека сепак некој треба да има последен збор инаку се ке стани едно големо ѓњавење и натегање .од друга страна ценејки ја незјината способност и јас не и се мешам нејзе во многу работи, не и дишам во вратот.си има доволно време само за себе и таа не ме прашува за секоја нејзина одлука.не дека се немаме расправано или поднаљутено што е сосем нормална работа во бракот ама сепак и во демократијата си има гранци на толеранција и слобода оти ако го нема тоа ке стани анархија.можеби не ви звучи фер или незнам како ви звучи ама сега засега функционира.
Ја читам темава и наидов на ликов кој замислете и дозволува на жена му да оди на работа, ама се додека не ги запоставува "основните женски работи".Многу широкоградо, нема што.Свесен ли си ти друже дека жена ти оди на работа за да го издржува семејството, а не за се прошета?А од друга страна претпоставувам дека само твојата плата не е доволна за издржување на семејството.И многу ме интересира, ако по некоја случајност останеш без работа,дали жена ти и понатаму ќе рмба и дома и на работа?Бидејќи нели ти си маж и никако не ти прилега да обавуваш "женски работи"?Ете зошто модерната жена се плаши од брак.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Ја читам темава и наидов на ликов кој замислете и дозволува на жена му да оди на работа, ама се додека не ги запоставува "основните женски работи".Многу широкоградо, нема што.Свесен ли си ти друже дека жена ти оди на работа за да го издржува семејството, а не за се прошета?А од друга страна претпоставувам дека само твојата плата не е доволна за издржување на семејството.И многу ме интересира, ако по некоја случајност останеш без работа,дали жена ти и понатаму ќе рмба и дома и на работа?Бидејќи нели ти си маж и никако не ти прилега да обавуваш "женски работи"?Ете зошто модерната жена се плаши од брак.
Мачорке бегај си со време, да не помислат дека иста жена не раснела :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ја читам темава и наидов на ликов кој замислете и дозволува на жена му да оди на работа, ама се додека не ги запоставува "основните женски работи".Многу широкоградо, нема што.Свесен ли си ти друже дека жена ти оди на работа за да го издржува семејството, а не за се прошета?А од друга страна претпоставувам дека само твојата плата не е доволна за издржување на семејството.И многу ме интересира, ако по некоја случајност останеш без работа,дали жена ти и понатаму ќе рмба и дома и на работа?Бидејќи нели ти си маж и никако не ти прилега да обавуваш "женски работи"?Ете зошто модерната жена се плаши од брак.
Малку не ми ујдисуе заклучоков - не дека немаш право да се плашиш, туку дека нема потреба да се плашиш поради вакви и други, порадикални примери на мачо типови. Колку шо те читам кандидатите за брак нема да ги бараш (ти лично и модерните жени воопшто) меѓу оние кои шамараат жени, мрчат како жените се пониски суштества, итн. Ќе ги бараш во некои пософистицирани мажи, така? Иф соу, з`ш да се плашиш? Дека ќе бидете рамноправни?! Ако имаш генерална одбојност кон бракот, онда пеки. Али тоа не ми следуеше од постов. ;)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Малку не ми ујдисуе заклучоков - не дека немаш право да се плашиш, туку дека нема потреба да се плашиш поради вакви и други, порадикални примери на мачо типови. Колку шо те читам кандидатите за брак нема да ги бараш меѓу оние кои шамараат жени, мрчат како жените се пониски суштества, итн. Ќе ги бараш во некои пософистицирани мажи, така? Иф соу, з`ш да се плашиш? Дека ќе бидете рамноправни?! Ако имаш генерална одбојност кон бракот, онда пеки. Али тоа не ми следуеше од постов. ;)
Не мислев конкретно на себе,туку општо,во глобала многу девојки се плашат нивниот брак ќе изгледа како гореспоменатиот,па дури и бетер...Инаку, во право си,јас не би можела да издржам ни 2 саати со човек со таков ментален склоп.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Малку не ми ујдисуе заклучоков - не дека немаш право да се плашиш, туку дека нема потреба да се плашиш поради вакви и други, порадикални примери на мачо типови. Колку шо те читам кандидатите за брак нема да ги бараш (ти лично и модерните жени воопшто) меѓу оние кои шамараат жени, мрчат како жените се пониски суштества, итн. Ќе ги бараш во некои пософистицирани мажи, така? Иф соу, з`ш да се плашиш? Дека ќе бидете рамноправни?! Ако имаш генерална одбојност кон бракот, онда пеки. Али тоа не ми следуеше од постов. ;)
Проблемот е најголем таму каде што не се познава веднаш. Во мојот круг на луѓе, познавам мажи кои од 15 години живеат сами, па според тоа и сами се грижат за себе и не очекуваат жена им да се грижи за нив, зошто им станало природно самите да се грижат за себе. Познавам и такви, кои имаат по 30 години, и уште молат мајка им ручек да им направи.

За жал, повеќето луѓе веруваат на интуицијата, отколку на здравиот разум.
Веруваат на тетките и стрините, мајките, бабите, татковците, комшиите..
Но тоа се менува. Хедонизмот се повеќе ни навлегува, и тоа не случајно, туку плански и намерно се внесува во нашиот живот.
Само среќен човек сам со себе, може да даде љубов и среќа на некој друг.
Само среќна жена може да биде добра жена. А жена која ја исполнува улогата која другите мислат дека треба да ја исполнува, и притоа не е среќна во неа, може само да донесе немир и несреќа во едно семејство. Исто важи и за мажот. Ако тој е исфрустриран зошто жена му заработува повеќе, зошто жена му не може да прифати да биде потчинета, нема фајде од него.
Иако, мажите се повеќе се губат во ситуацијава.

Ние не сакаме да ги угнетеме, да ги малтретираме и да ги понижиме. Напротив, сакаме да бидат паметни, просперитетни, одговорни, и среќни.

Не се плашиме од брак, не верувам дека некоја од нас тука се плаши. Туку дека, принцот ќе се претвори во жаба :)
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Затоа што живее во страв дека зад аголот демнее подобра прилика заради која без да размисли двапати би му го цврцнала на претходниот.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Не мислев конкретно на себе,туку општо,во глобала многу девојки се плашат нивниот брак ќе изгледа како гореспоменатиот,па дури и бетер...Инаку, во право си,јас не би можела да издржам ни 2 саати со човек со таков ментален склоп.
Така де се разбираме. Ама денес не важат оние причи, „мори ќеркоооо, пази да не ти се падне некој...“ Нема „паднуење“ -- секој си го бира партнерот. Е сега дали секој(а) има јасни и изострени критериуми за брак и партнер е друга работа.
--- надополнето: Jun 18, 2011 2:50 AM ---
Проблемот е најголем таму каде што не се познава веднаш. Во мојот круг на луѓе, познавам мажи кои од 15 години живеат сами, па според тоа и сами се грижат за себе и не очекуваат жена им да се грижи за нив, зошто им станало природно самите да се грижат за себе. Познавам и такви, кои имаат по 30 години, и уште молат мајка им ручек да им направи.

За жал, повеќето луѓе веруваат на интуицијата, отколку на здравиот разум.
Веруваат на тетките и стрините, мајките, бабите, татковците, комшиите..
Но тоа се менува. Хедонизмот се повеќе ни навлегува, и тоа не случајно, туку плански и намерно се внесува во нашиот живот.
Само среќен човек сам со себе, може да даде љубов и среќа на некој друг.
Само среќна жена може да биде добра жена. А жена која ја исполнува улогата која другите мислат дека треба да ја исполнува, и притоа не е среќна во неа, може само да донесе немир и несреќа во едно семејство. Исто важи и за мажот. Ако тој е исфрустриран зошто жена му заработува повеќе, зошто жена му не може да прифати да биде потчинета, нема фајде од него.
Иако, мажите се повеќе се губат во ситуацијава.

Ние не сакаме да ги угнетеме, да ги малтретираме и да ги понижиме. Напротив, сакаме да бидат паметни, просперитетни, одговорни, и среќни.

Не се плашиме од брак, не верувам дека некоја од нас тука се плаши. Туку дека, принцот ќе се претвори во жаба :)
Дугачок пост, пума. Ја па на кратко, ако не смета. Јас сигурно не мислам дека модерната жена е предатор и мама ебаа -- кастрира, понижуе, и маа по муцка. Јасно ми е шо е и како е. Ама, ова задњево, признај, goes both ways. И мажите се плашат дека принцезата ќе се претвори во вештерка со тртка на носот. Ама еј, љубав је и ризик! Замисли љубов базирана само на зихерашки калкулации. И така...:)

Ај да надополнам пошо постоиве ми испаѓаат мрчаторски, а ич не ми е тоа намерата. Значи, to both of you cats (domestic & wild) -- држи вода што зборувате, но денес, насјериозно, не мислам дека како жени/девојки сте во поинаква положба по однос на страв од бракот во споредба со мажите. Ако сакаш да имаш добар партнер, работи на себе и развивај ги оние особини кои сакаш да ги најдеш и кај партнерот. Ќе дојде време и ќе си се препознаете. Еве вака видиш, поише ми се свиѓа -- оптимистички, без мрчење.:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Дугачок пост, пума. Ја па на кратко, ако не смета. Јас сигурно не мислам дека модерната жена е предатор и мама ебаа -- кастрира, понижуе, и маа по муцка. Јасно ми е шо е и како е. Ама, ова задњево, признај, goes both ways. И мажите се плашат дека принцезата ќе се претвори во вештерка со тртка на носот. Ама еј, љубав је и ризик! Замисли љубов базирана само на зихерашки калкулации. И така...:)
Ако ја прочиташе целата тема, поголемиот дел од мажите не прифаќаа брак со неготвачка, што по дифолт загрозува голем дел од денешната женска популација. За нив вештерка и неготвачка е синоним. За мене пијаница и маж кој не знае да коси трева не е синоним.

Признавам за тој страв. Само што на жените пореален е стравот. Живееме во сеуште традиционална земја, помалку или повеќе.
А љубовта, е убава. Ама во животот прво се мисли на исхраната на детето, неговото образование, неговата среќа и безбедност, а сосема потоа се мисли колку си го сакаш партнерот.
Зошто пред да имаш деца, е ок, љубов и сето тоа.
Подоцна, љубовта, од аспект на пеперутки во стомак, си го губи приоритетот.

Мене ми е многу поважно да се остварам како мајка, отколку како сопруга.
Можеби и затоа не ми паѓа на памет да ризикувам во бирањето на партнерот и да си го слушам ,,срцето,,.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Така де се разбираме. Ама денес не важат оние причи, „мори ќеркоооо, пази да не ти се падне некој...“ Нема „паднуење“ -- секој си го бира партнерот. Е сега дали секој(а) има јасни и изострени критериуми за брак и партнер е друга работа.
Во право си.Ама има приказни во кои дечкото од фин,внимателен,образован,модерен маж,со напредни сфаќања за машко-женските односи,по стапувањето во брак се трансформира во школски пример на балканоид.Поточно нема тука никаква трансформација,едноставно се покажува во вистинско светло.Затоа мислам дека е препорачливо секој пар да живее заедно барем неколку месеци пред бракот,со оглед на тоа што многумина глумат современост и рамноправност во врска, а не секој може да ја намириса и препознае таа глума.Ама на нашиве простори,ретко кој може да си дозволи да живее заедно пред брак,што заради финансиски причини,што заради малограѓанскиот менталитет,нели срамота е да живеат така невенчани,во грев.И сигурно пола од браковите се случуваат само затоа што невестата била "малку" трудна,партнерите не се ни познаваат како што треба,едноставно се втурнати во брак "силом прилика" и во таков случај бракот е чиста лотарија...
Edit: Гледам во меѓувреме сте ги разрешиле горе-долу работите, па мојов пост делува малку outdated, ама нема веза
 

Kajgana Shop

На врв Bottom